Registered Employee Details of District East Singhbhum
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 A. Hussen PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
2 A.lata Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
3 Aadu Mahanti PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
4 Abani Kumar Gorai PeonD.C. CONFIDENTIAL SECTION 
5 Abani Majhi LDC, CLERKWater Resource Department 
6 Abhay Kumar Agrawal ClerkR.M.S.A EAST SINGHBHUMR.M.S.A EAST SINGHBHUM ADITYAPUR
7 Abhay Kumar Singh V.L.WBLOCK OFFICE 
8 Abhi Ranjan Das PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTRAJASTHAN HIGH SCHOOL, SAKCHI PATAMDA CHC , DEPUTATION ON DIST. RCH OFFICE
9 Abhimanyu Mandal JUNIOR ENGINEERExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
10 Abhimanyu Kumar Blue PrinterExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
11 Abhimanyu Singh Sardar PeonBEEO CUM BRCC OFFICE 
12 Abhishek Prasad CORRESPONDENCE CLERKPlanning and Investigation Division (RCD) 
13 Abhishek Sheresth ASSISTANT ENGINEERRCD, ROAD DIVISION 
14 Abul Kalam Azad URDU TYPISTB.D.O OFFICE 
15 Achey Ram Singh DriverWater Resources Department 
16 Achuyata Nand Aditya Dev AminSpecial Land Acquisition Office 
17 Aditya Kr Kuila V.L.WB.D.O OFFICE 
18 Aditya Kumar Giri GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
19 Adwetya Kumar Nayak HEAD CLERKHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BAHARAGORA
20 Aftab Alam Ansari Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
21 Ajay Mahapatra LDC, CLERKDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
22 Ajay Oraon JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
23 Ajay Kumar assistantDesign Circle 
24 Ajay Kumar N.M.A.C.H.CHigh School Ghosi Gaya CHC Musabani
25 Ajay Kumar Dist Planning OfficerDistrict Planning Office 
26 Ajay Kumar Mahato Computer Operator -cum- Data Entry OperatorDrinking Water and Sanitation Circle 
27 Ajay Kumar Mehta Associate professorJamshedpur Worker's College 
28 Ajay Kumar Mukharjee CHAIN MANWater Resource Department 
29 Ajaz Ahmad Associate professorKarim City College 
30 Ajeya Verma LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
31 Ajit Chandra Mahato PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
32 Ajit Kumar ClerkDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION
33 Ajit Kumar Manjhi Upper Division ClerkDrinking Water and Sanitation Circle 
34 Ajit Kumar Singh PeonLBSM College, Karandih 
35 Ajoy Shankar Mandal CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
36 Akash Ranjan RANGE CLERKFOREST DIVISION 
37 Akhileshwar Prasad Singh PeonBUILDING CONSTRUCTION DIVISION 
38 Akhtar Hussain PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
39 Akshay Lal Singh Accounts ClerkABM College, GolmuriA.B.M. College
40 Ali Hasan TREASURE GUARDExecutive Engineer Barrage Division 
41 Alka Bhakat PeonCO Office 
42 Alok Kumar ESTIMATING OFFICERWater Resource Department 
43 Alok Munda SweeperHEALTH DEPARTMENTTaramani High School Karaduba Dumaria
44 Alomani Manjhi PeonWater Resources Department 
45 Aman Kumar Bage ClerkB.D.O OFFICE 
46 Amar Pandey V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
47 Amar Chandra Gope TracerExecutive Engineer Barrage Division 
48 Amar Deep Sahu PeonWater Resources Department 
49 Amar Singh Birua Senior Accounts OfficerDRDA 
50 Amarendra Kumar ClerkExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1
51 Amarendra Kumar Singh Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
52 Ambuj Kumar TOURING VETERINARY OFFICER,ANIMAL HUSBANDRY 
53 Amit Kumar LDC, CLERKCanal Design Division No. 1, Jamshedpur 
54 Amit Kumar ClerkDISTRICT TRANSPORT OFFICEGRADUATION
55 Amit Kumar JUNIOR ENGINEERIrrigation Division, Galudih 
56 Amit Kumar B.P.OB.D.O OFFICE 
57 Amit Kumar Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
58 Amit Kumar Dutta LDC, CLERKJharkhand State Beverages Corp. Ltd. 
59 Amit Kumar Mahato Computer OperatorB.D.O OFFICE 
60 Amit Kumar Mishra Computer Operator-cum-office assistantChakulia Nagar Panchayat, East SinghbhumGhatsila College College
61 Amit Kumar Sharma Computer OperatorB.D.O OFFICE 
62 Amit Upanshu JUNIOR ENGINEERSuperintending Engineer Barrage Circle 
63 Amita Roy ASSISTANT TEACHERAided Minority High SchoolA.D.L.Society High School, Sakchi Jamshedpur
64 Amna Anjum Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
65 Amod Lakra JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No. 3, Mango 
66 Amod Kumar PHARMASISTDEPARTMENT OF HEALTH AND FAMILY WELFARE SADAR HOSPITAL, EAST SINGHBHUM, JAMSHEDPUR
67 Amon Longa TREASURE GUARDMINOR IRRIGATION DIVISION 
68 Amrendr Kumar District Fisheries OfficerFISHERIES 
69 Amrit Lal Dey AADESHPALHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT PHC BAHARAGORA
70 Amrita Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
71 Amrita Munda LibrarianThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
72 Amulya Kumar Das SAFAIWALAJamshedpur NAC 
73 Anadi Kumar Mandal Accounts ClerkWater Resources Department 
74 Anamika Assistant ProfessorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
75 Anamika Nisha Bage City ManagerMango NAC 
76 Anand Ergu ASSISTANT ENGINEERMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
77 Anand Kumar Assistant ProfessorJamshedpur Co-operative Law CollegeJamshedpur Co-operative Law College
78 Anand Madhukar Singh COMPUTER OPERATORExecutive Engineer, Minor Distribution Division12 
79 Anand Mahato PeonWater Resources Department 
80 Anant Lal AssistantJamshedpur Co-Operative College 
81 Anant Lal Hazra PeonWater Resources Department 
82 Andleeb Umar Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
83 Aniket Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
84 Anil Chandra Pathak Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
85 Anil Ekka CLERCKS D O OFFICE 
86 Anil Kumar JUNIOR ENGINEERExecutive Engineer, Minor Distribution Division12 
87 Anil Kumar JUNIOR ENGINEERRural Development Special DivisionANIL KUMAR ANIL KUMAR
88 Anil Kumar Chaursia JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
89 Anil Kumar Jha ELECTRICIANDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
90 Anil Kumar Mahato COMPUTER OPERATORDISTRICT REGISTRY OFFICE 
91 Anil Kumar Mishra Lower Division ClerkChief Engineer, Chandil Complex, Adityapur 
92 Anil Kumar Pradhan TechnicianDRDA 
93 Anil Kumar Singh JUNIOR ENGINEERIrrigation Division, Galudih 
94 Anil Kumar Tudu PHARMACISTHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTR.D TATA HIGH SCHOOL MANPUR
95 Anil Mahto TREASURE GUARDWater Resources Department 
96 Anil Ram PeonCOMMERCIAL TAXES 
97 Anil Singh TREASURE GUARDWater Resources Department 
98 Animesh Anshu Junior EngineerCanal Design Division No. 1, Jamshedpur 
99 Animesh Kumar ClerkDistrict Superintendent of Education 
100 Anipa Charan Soren WARDERCentral Jail 
101 Anirudh Prasad AccountantDISTRICT INDUSTRIES CENTRE 
102 Anirudh Rana Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
103 Anish Kumar FAMILY PLANNING WORKERHEALTH DEPARTMENTDegree College Nalanda Dumaria
104 Anita Choudhary Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
105 Anita Devi SweeperHealth & Family Welfare Department SADAR HOSPITAL, EAST SINGHBHUM, JAMSHEDPUR
106 Anita Dutta LecturerJamshedpur Women's Collegejamshedpur womens college
107 Anita Kerketta EXECUTIVE MAGISTRATES D O OFFICE 
108 Anita Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
109 Anita Mahato PeonSubernarekha Canal Division, Gangudih 
110 Anita Sahay DIRECTOR DRDADC Office 
111 Anita Shukla LecturerJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
112 Anjan Bhattacharjee LAB TECHNICIANKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
113 Anjana Devi PeonMinor Distribution Division No 7, Galudih
114 Anju Khaikho SAFAIWALAJamshedpur NAC 
115 Anjum Ara Assistant ProfessorABM College, GolmuriAbdul Bari Memorial, College TMH
116 Ankit Raj Lower Division ClerkExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1 
117 Ankita Sinha V.L.WB.D.O OFFICE 
118 Ankur Chandra Mahto DaftariWater Resources Department 
119 Anmol Aind Computer OperatorSOCIAL SECURITY CELL 
120 Annu Kumar PeonSub Regional Employment Exchange 
121 Annu Kumari Singh COMPUTER OPERATORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTGraduation Food Department
122 Anshuman Kumar Singh Computer OperatorCO Office 
123 Antara Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
124 Anu Kalundia V.L.WB.D.O OFFICE 
125 Anua Dhibar PeonKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
126 Anubha Jaiswal Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
127 Anup Kumar Dan ClerkC.H.CICC School Musabani
128 Anup Kumar Panda GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
129 Anupriya Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
130 Anuradhaverma Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
131 Anusree Chakraborty ASSISTENT CLERKThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
132 Anwar Shahab Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
133 Anwari Begum Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
134 Arati Mukherjee TYPISTWater Resources Department 
135 Arbind Kumar JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No. 3, Mango 
136 Arbind Kumar Mahato PANCHAYAT SEVAKRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENTIntermidiate PATAMDA
137 Arbind Kumar Prasad Upper Division ClerkEmployment Exchange 
138 Archana Kumari Gupta Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
139 Archana Sinha Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
140 Arik Minz ClerkDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION
141 Arjun Patar ChaukidarAnchal OfficeArjun Patar
142 Arjun Singh Sundi PeonExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1 
143 Arjun Soren COMPUTER OPERATORATMA 
144 Arun Kr.mahato TREASURE GUARDWater Resources Department 
145 Arun Kumar Medical OfficerB.D.O OFFICE 
146 Arun Kumar Choudhary CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
147 Arun Kumar Das DriverHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
148 Arun Kumar Gorai GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
149 Arun Kumar Manki CLERKSDO OFFICE 
150 Arun Kumar Sinha DISTRICT DAIRY DEVELOPMENT OFFICERDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
151 Aruna Verma Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
152 Arunath Murmu JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
153 Arundhati Dey Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
154 Aruni Kumar Rai PeonWater Resources Department 
155 Arup Ganguli TracerMinor Distribution Division No. 3, Mango 
156 Arvind Kumar DAILY WAGER DRIVERJugsalai Municipality 
157 Arvind Kumar DemonstratorJamshedpur Worker's College 
158 Arvind Kumar WARDERCentral Jail 
159 Arvind Kumar Section OfficerAdd.l Director, Land Acquisition and Rehabilitation, Suwarnrekha Project 
160 Arvind Kumar ClerkDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION
161 Asharam Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
162 Ashfaque Ahmed accounts assistantJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
163 Ashia Ahmad Khan community organizerChakulia Nagar Panchayat, East Singhbhumwomens college jamshedpur
164 Ashish Kumar Mahanty ClerkDC Office 
165 Ashit Hembram GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
166 Ashok Chandra Pramanik CORRESPONDENCE CLERKMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
167 Ashok Kr Dutta PeonExecutive Engineer Barrage Division 
168 Ashok Kumar Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
169 Ashok Kumar Bhanj PeonDIST. REVENUE OFFICEPupil Acedemy M G M College
170 Ashok Kumar Lal Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
171 Ashok Kumar Mahapatra Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
172 Ashok Kumar Mahapatra Panchayat SewakBlock Office 
173 Ashok Kumar Murmu PeonSDO OFFICE 
174 Ashok Kumar Nayak ORDERLYFOREST DIVISION 
175 Ashok Kumar Neogy AssistantForest Division 
176 Ashok Kumar Prajapati HEAD ASSISTANTDesign Circle 
177 Ashok Kumar Rawani Assistant ProfessorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
178 Ashok Kumar Sahu JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No 7, Galudih 
179 Ashok Kumar Sinha JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
180 Ashok Kumar Sinha Associate professorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
181 Ashok Saw DAILY WAGER DRIVERJugsalai Municipality 
182 Ashutosh Kumar Computer Operator-cum-office assistantJamshedpur NAC 
183 Ashutosh Mukherjee Head ClerkWater Resources Department 
184 Ashwani Kumar PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
185 Ashwani Jha AminCO Office 
186 Ashwani Kumar ClerkDISTRICT LABOUR OFFICE 
187 Asim Nath SupervisorChakulia Nagar Panchayat, East Singhbhum
188 Asim Tirkey ClerkDistrict Superintendent of Education 
189 Asish Kumar Accounts ClerkMinor Distribution Division No 7, Galudih
190 Asish Ranjan JUNIOR ACCOUNTS CLERKRural Development Special Division 
191 Asit Kumar Gope STORE KEEPERRural Development Special Division 
192 Awadhesh Prasad Singh AssistantForest Division 
193 Ayodhya Kumar PrincipalGovt.Womens Polytechnic 
194 Azad Ahsan DriverD. C OFFICE EAST SINGHBHUM 
195 Azad Mukhi SweeperJugsalai Municipality 
196 B Jayalakshmi LecturerJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
197 B Keshav Prasad PeonJamshedpur NAC 
198 B. Laxmi PeonAided Minority High SchoolA.D.L.Society High School, Sakchi Jamshedpur
199 B. N. Usha MEDICAL OFFICERDIST LEPROSY OFFICE 
200 Bablu Murmu PeonSDO Office 
201 Bablu Kumar Soren V.L.WB.D.O OFFICE 
202 Bablu Manjhi PeonBEEO OFFICE 
203 Babu Ram Soren TeacherLBSM College, Karandih 
204 Babulal Hembram JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
205 Bachu Yadav PeonWater Resources Department 
206 Badal Gorai TREASURE GUARDSuperintending Engineer Barrage Circle 
207 Badruddin Computer OperatorBLOCK OFFICE 
208 Bahadur Mahato TracerWater Resources Department 
209 Bahadur Samant PeonDISTRICT PANCHAYAT OFFICE 
210 Baidya Nath Tripathy Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
211 Baidyanath Mahato CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
212 Baidyanath Modak Lower Division ClerkWater Resource Department 
213 Baijnath Mukhi SweeperJugsalai Municipality 
214 Baiju DISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICERDC Office 
215 Baiju Prasad DriverAgriculture Produce Market Committee 
216 Bajrang Prasad Rajak assistantLabour, Employment and Training Department 
217 Bakchulal Mukhi SweeperJugsalai Municipality 
218 Balakrishna Behera LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
219 Balbindar Kaur PeonB.D.O OFFICE 
220 Baleshwar Prasad JUNIOR ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
221 Bamuni Barda PeonDISTRICT REGISTRY OFFICE 
222 Banamali Mandal PANCHAYAT SEVAKRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENTB.A. PATAMDA
223 Banarasi Prasad PeonLabour, Employment and Training Department 
224 Bandana Shit Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
225 Bani Hembram TYPISTWater Resources Department 
226 Banshi Manjhi PeonMinor Distribution Division No. 10, Ghatshila 
227 Baren Kujur ClerkC.D.P.O 
228 Bariar Hembram Computer OperatorJamshedpur NAC 
229 Barun Chandra Gupta ClerkMinor Distribution Division No 7, Galudih
230 Barun Kumar Bera PHARMACISTHEALTH DEPARTMENTWorkrs College JSR Dumaria
231 Basant Kumar Mehta Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
232 Basant Ram TREASURE GUARDDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
233 Basant Singh Sardar DriverDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
234 Basmati Kunkal TYPISTDesign Circle 
235 Basu Dev Das PeonWater Resources Department 
236 Basudhara Roy Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
237 Bechan Ram CHAIN MANWater Resource Department 
238 Beena Pandey SupervisorAgriculture Produce Market Committee 
239 Beni Madhab Giri LECTURERBaharagora CollegeBaharagora College
240 Bhabani Mahato PeonWater Resources Department 
241 Bhadu Goap PeonWater Resources Department 
242 Bhagaban Shaw Assistant ProfessorLBSM College, Karandih 
243 Bhagan Tudu JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
244 Bhagwan Paswan Field Worker ,Filaria Control UnitA.C.M.O OFFICE 
245 Bhagwan Singhn Bari DriverB.D.O OFFICE 
246 Bhagyadhar Poddar Chain MainLAND ACQUISITION OFFICE 
247 Bhakta Bandhu Naik LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
248 Bharat Lal Kumar PeonWater Resources Department 
249 Bharat Singh Manki V.L.WB.D.O OFFICE 
250 Bhardwas Dubey AssistantForest Division 
251 Bharti Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
252 Bhavishya Kumar Sharma PeonDISTRICT PUBLIC RELATION OFFICE 
253 Bhikhu Ram Rajak PeonMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
254 Bhim Chandra Mahato PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
255 Bhimsen Mahali ChaukidarExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
256 Bhimsen Soren PeonDrinking Water and Sanitation Circle 
257 Bhirgu Ram Bhuiya Lower Division ClerkMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
258 Bhola Nath Patra TREASURE GUARDExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
259 Bhola Nath Poddar PeonWater Resources Department 
260 Bholanath Patar DriverCircle Office 
261 Bhrigu Ram Mahato PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
262 Bhubneshwar Das Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
263 Bhushan Kumar Singh Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
264 Bibek Kumar Sarangi GRAM ROJGAR SEWAKBlock Development Office 
265 Bibhuti Ardi ClerkMinor Distribution Division No 7, Galudih
266 Bibhuti Gope DaftariMinor Distribution Division No 7, Galudih
267 Bibi Majhiyan PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
268 Bidhu Bhusan Bhuyan Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
269 Bidhubhusan Bodra JansewakB.D.O OFFICE 
270 Bidya Binod LDC, CLERKIndustrial Department
271 Bihari Lal Karn LECTUREREDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE
272 Bihari Ram PeonWater Resources Department 
273 Bijai Kumar Mandal Chain MainWater Resource Department 
274 Bijay Bhushan JUNEAR ENGINERB.D.O OFFICE 
275 Bijay Chandra Mahato TracerWater Resources Department 
276 Bijay Krishna Mahato Computer OperatorChief Engineer, Chandil Complex, Adityapur 
277 Bijay Kumar Paswan PeonDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
278 Bikash Kumar Shaw PHARMACISTHEALTH DEPARTMENT phc sindurgouri
279 Bikash Prasad Data Entry OperatorCircle Office 
280 Bikki Mukhi PeonDy. Labour Commissioner 
281 Bikram Bodra ClerkB.D.O OFFICE 
282 Bikram Chandra Murmu DriverB.D.O OFFICE 
283 Bikram Tudu PeonExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
284 Bikrama Ditya Sinha Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
285 Bimal Kumar Mandal COMPUTER ASSISTANTDIST. R.C.H. OFFICE 
286 Bimal Kumar Patar ROJGAR SEWAKMGNREGAB.A PATAMDA
287 Bimal Pramanik STORE KEEPERRural Development Special Division 
288 Bimal Prasad ClerkSUB DIVISIONAL AGRICULTURE OFFICE 
289 Bimla Das ORDERLYDy Conservator of Forest & Field Director Elephant Project 
290 Bimlesh Pradhan LDC, CLERKForest Division 
291 Binay Kumar Singh ClerkCO Office 
292 Binay Kumar Sinha ASSISTANT ENGINEERRCD, ROAD DIVISION 
293 Binay Prabhat Ekka ClerkD C CONFIDENTIAL SECTION 
294 Binay Prasad 4th GradeABM College, GolmuriA.B.M. College
295 Bindu Jha Assistant Resource PersonJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
296 Binita Munda 4th GradeForest Division 
297 Binod Soren JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
298 Binod Ghunia PeonWater Resources Department 
299 Binod Kumar Assistant ProfessorLBSM College, Karandih 
300 Binod Kumar N.M.A.C.H.C
301 Binod Kumar Mahato JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No. 3, Mango 
302 Binod Kumar Singh DriverMinor Distribution Division No. 3, Mango 
303 Binod Kumar Sinha PeonEmployment Exchange 
304 Binod Kumar Upadhayay PeonSDO Office
305 Binod Kumar Yadav Office AssistantJamshedpur Co-Operative College 
306 Binod Prasad Gupta ClerkSUB-REGISTRY OFIICE 
307 Binod Prasad Sharma CLERCKWater Resource Department 
308 Binod Singh Sardar PeonJamshedpur NAC 
309 Binod Tiwary PeonJamshedpur NAC 
310 Bipin Banra ClerkMinor Distribution Division No 7, Galudih
311 Bipin Kumar Singh ASSISTANT DIRECTOR, (sub-division level)D.P.R.O 
312 Bipin Kumar Sinha Project OfficerDRDA 
313 Biplab Kumar Mahato ROJGAR SEWAKMGNREGAM.A. PATAMDA
314 Biplav Kumar Sarkar Accountant Cum Computer OperatorBlock Resource CenterGOSSNER COLLEGE RANCHI
315 Bir Singh Deogam PeonB.D.O OFFICE 
316 Birbal Hembrom LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
317 Birendra Biruly JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
318 Birendra Kr Singh PeonMinor Distribution Division No 7, Galudih 
319 Birendra Kumar JUNIOR ENGINEERRural Development Special Division 
320 Birendra Kumar Pandey Assistance ClerkThe Graduate School College for WomenTHE GRADUATE SCHOOL COLLEGE FOR WOMEN
321 Birendra Kumar Pandit V.L.WB.D.O OFFICE 
322 Birendra Kumar Singh PeonCO Office 
323 Birendra Kumar Sinha ASSISTANT ENGINEERMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
324 Birendra Kumar Sinha TEMPORARY CLERKDISTRICT REGISTRY OFFICE 
325 Birendra Kumar Sinha JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
326 Birendra Kumar Upadhaya Grain Gola ChoukidarDWO OFFICE 
327 Birendra Prasad Singh JUNIOR ENGINEERRural Development Special Division 
328 Birmani Prasad ASSITANT ENGINEERSubernarekha Dam Division No 01 
329 Biru Mukhi SweeperJugsalai Municipality 
330 Bishnu Gorai AminWater Resource Department 
331 Bishnupriya Jena Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
332 Bishwajit Paira Accountant Cum Computer OperatorBlock Development Office 
333 Bishwajit Pradhan Accountant Cum Computer OperatorBlock Development Office 
334 Bishwaketu Singh peon Cum ChowkidarWater Resource Department 
335 Biswabikash Roy Mahata LecturerBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
336 Biswajit Mishra Computer OperatorBLOCK OFFICEbarabhum high school
337 Biswanath Karmakar ClerkCO Office 
338 Biswanath Sharma TeacherEDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE, GHATSILA
339 Bodh Munda ClerkSDO Office 
340 Bodoz Murmu PeonB.D.O OFFICE 
341 Braj Bhushan Jha +2 ASSISTANT TEACHERMARWARI +2 HIGH SCHOOLMARWARI +2 HIGH SCHOOL ,CHAKRADHARPUR, WEST SINGHBHUM
342 Braj Kishore Ram assistantD. C OFFICE EAST SINGHBHUM 
343 Brajendra Nath Ojha Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
344 Brajmohan Soren SweeperJugsalai Municipality 
345 Brajmohan Soren SweeperJugsalai Municipality 
346 Brij Bihari Ojha PeonJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
347 Brij Kishore Raut PeonWater Resources Department 
348 Brijkishore Singh DriverExcise Department 
349 Briz Bihari Verma PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
350 Buddheswar Singh Sardar PeonB.D.O OFFICE 
351 Budh Ram Banra WARDERCentral Jail 
352 Budheshwar Mahato TREASURE GUARDExecutive Engineer Barrage Division 
353 Budheswar Mahato PeonWater Resources Department 
354 Budheswar Singh TREASURE GUARDMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
355 Budhram Singh Munda ClerkAnchal Office 
356 Budhu Singh Munda PeonWater Resources Department 
357 Budhuram Karmakar ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
358 Budray Hembrom JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
359 Bulti Rani Singh Lower Division ClerkGaludih Right Canal, Division no- 1 
360 Bulu Rani Mahato PeonAnchal Office 
361 Burhanul Abrar District Planning OfficerDistrict Planning Office 
362 C.manish PeonAided Minority High SchoolA.D.L. SOCIETY HIGH SCHOOL SAKCHI JAMSHEDPUR
363 Cecilia Tigga L.E.OB.D.O OFFICE 
364 Chaitanya Kumar Mishra ESTIMATORDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
365 Champa Devi PeonWater Resources Department 
366 Champa Kui SweeperHEALTH DEPARTMENT Dumaria
367 Champa Tigga CIty Mission ManagerJamshedpur NAC 
368 Chanda Devi SweeperJugsalai Municipality 
369 Chandan Kumar Junior EngineerMINOR IRRIGATION DIVISION 
370 Chandan Kumar Bid PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
371 Chandan Kumar Jha Accountant cum Computer OperatorDRDA 
372 Chandan Kumar Mishra Accounts ClerkWater Resources Department 
373 Chandan Narayan Deo PeonDC CONFIDENCIAL SECTION 
374 Chandi Charan Bhoal Panchayat SewakBlock Office 
375 Chandi Charan Das PeonRural Development Special Division 
376 Chandni SAFAIWALAJamshedpur NAC 
377 Chandra Mohan Gope Chain MainWater Resource Department 
378 Chandra Mohan Sharma TOURING VETERINARY OFFICER,ANIMAL HUSBANDRY 
379 Chandra Mohan Soren Lower Division ClerkMinor Distribution Division No 7, Galudih
380 Chandra Sekhar Tiwary PeonDC Office 
381 Chandra Shekhar Pd. Gupta ASSISTANT ENGINEERRoad Construction Department
382 Chandra Singh Munda FOREST RANGE OFFICERForest & Environment Department, S.F.D. 
383 Chandramohan Soren 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
384 Chandrika Pr Singh Munda V.L.WBLOCK OFFICE 
385 Charles Soren JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
386 Chetna Verma Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
387 Chhabil Kumar Maity Pump OperatorJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
388 Chhotray Sulanki PeonDC OFFICE (NAZARAT SECTION) 
389 Chikwa Oraon PeonAdd.l Director, Land Acquisition and Rehabilitation, Suwarnrekha Project OFFICE
390 Chinmayee Pattanayak LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
391 Chinta Kumari Corrospondance ClearkWater Resources Department 
392 Chirantan Mahato Assistant ProfessorEDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE, GHATSILA
393 Chitra Devi LDC, CLERKWater Resources Department 
394 Chitralekha Devi PeonRCD, ROAD DIVISION 
395 Chiyati Lakda SAFAIWALAJamshedpur NAC 
396 Chokro Banra ClerkMinor Distribution Division No 7, Galudih
397 Chotarai Tudu 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
398 Chotu Lal Manjhi PeonWater Resources Department 
399 Chutu Dhunia PeonRural Development Special Division 
400 D Pushplata TeacherJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMEN'S COLLEGE
401 Daba Hansda V.L.WB.D.O OFFICE 
402 Dalapati Munda PeonSDO OFFICE
403 Daman Chandra Sao RAJASWA KARMACHARICO Office 
404 Damodar Prasad DAIRY TECHNICAL OFFICERDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE
405 Damu Alda PeonExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
406 Damu Deogam ClerkExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
407 Dashrath Hansda PeonCO Office 
408 Dashrath Dutta TYPISTWater Resources Department 
409 Dasrath Murmu GAURDWater Resources Department 
410 Davinder Kaur Dhanjal Associate professorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
411 Dawanal Prasad Murmu JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
412 Daya Sagar Minj ASSISTANT ENGINEERWater Resources Department 
413 Dayal Prasad Rana ROJGAR SEWAKBlock Office 
414 Dayanand Swain P.G.TEDUCATION DEPARTMENTM.L.H.SCHOOL +2 CHAKULIA CHAKULIA
415 Deb Kumar V.L.WBlock Office 
416 Debanand Patar Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
417 Debashis Pradhan City Manager Mango NAC 
418 Debasish Chakraborty Head ClerkBlock Office 
419 Debasish Giri Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
420 Debasish Manna TeacherEDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE, GHATSILA
421 Debjit Bhattacharya PeonDIST TREASURY OFFICE 
422 Dedang Ho PeonRural Development Special Division 
423 Deep Sagar Soren Lower Division ClerkExecutive Engineer Barrage Division 
424 Deepa Sharan Associate professorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
425 Deepak Kumar Mahli JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
426 Deepak Kumar Sao PeonHealth & Family Welfare DepartmentVIKRAMADITYA HIGH SCHOOL, ICHAGARH ACMO OFFICE
427 Deepak Kumar Sardar ClerkDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION
428 Deepak Kumar Singh LDC, CLERKDrinking Water and Sanitation Circle 
429 Deepak Munda CLERCKDWO OFFICE 
430 Deepak Prasad CLERK-CUM-COMPUTER OPERATORLabour, Employment and Training Department 
431 Deepak Sahay EXECUTIVE OFFICER Mango NAC 
432 Deepankar Singh SweeperHEALTH DEPARTMENTK.N.J. High School Chakulia Dumaria
433 Deo Charan Behra PeonWater Resources Department 
434 Deo Krishna Choudhary LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
435 Deoraj Kisku GUARDWater Resources Department 
436 Depak Kumar Ghosh FAMILY PLANNING WORKERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BAHARAGORA
437 Dev Das Dutta ClerkDISTRICT DEVELOPMENT OFFICE 
438 Deven Singh PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
439 Devendra Gope CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office 
440 Devendra Kumar Das EXECUTIVE MAGISTRATESDO Office 
441 Devendra Nath Mahato TracerWater Resources Department 
442 Devendra Nath Mahto REVENUE KARAMCHARICO Office 
443 Devendra Nath Mahto JansewakB.D.O OFFICE 
444 Devendra Nath Marandi JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
445 Devendra Nath Upadhyay Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
446 Devi Kalindi PeonMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
447 Devi Lal Kalindi PeonMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
448 Devit Lugun 4th GradeForest Division 
449 Dewesh Kumar JUNIOR ENGINEER Mango NAC 
450 Dhan Singh Manjhi PeonWater Resources Department 
451 Dhananjai Mahato AminWater Resource Department 
452 Dhananjay Kumar InvestigatorDIST STATISTICS OFFICE 
453 Dhananjay Kumar Mandal JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
454 Dhananjay Rajak HEAD CLERKMINOR IRRIGATION DIVISION 
455 Dhanesh Pd. Sinha KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
456 Dhaniram Manjhi PeonWater Resources Department
457 Dharamraj Yadev Field Worker ,Filaria Control UnitHEALTH DEPARTMENT Filaria Control Unit, Jamshedpur
458 Dharikshan Singh WARDERCentral Jail 
459 Dharmbir Kumar AssistantChief Engineer, Chandil Complex, Adityapur 
460 Dhiren Mahato PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
461 Dhiren Manjhi PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
462 Dhirendera Singh Munda Inspector of FactoriesLabour, Employment and Training Department 
463 Dhirendra Dwivedi LecturerABM College, GolmuriA.B.M. College
464 Dhirendra Kumar ManagerJharkhand State Beverages Corp. Ltd. 
465 Dhirendra Kumar Accounts ClerkWater Resource Department 
466 Dhirendra Kumar Sinha ClerkS.D.E.O OFFICE DHALBHUM, JAMSHEDPURS.D.E.O.OFFICE DHALBHUM JAMSHEDPUR.
467 Dhirendra Nath Kabi CORRESPONDENCE CLERKWater Resources DepartmentBIKRAMADITYA HIGH SCHOOL ICHAGARH
468 Dhirendra Nath Ruhidas Panchayat SewakBlock Office 
469 Dhirendra Nath Singh PeonSDEO OFFICE DHALBHUM JAMSHEDPUR
470 Dibesh Nandan Gautam ClerkHealth & Family Welfare DepartmentLBSM COLLEGE, KARANDIH ACMO OFFICE, JAMSHEDPUR
471 Digendra Nath Giri Block Programme OfficerBLOCK RESOURCE CENTER 
472 Diku Murmu Head ClerkMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
473 Dilchand Ram Assistant ProfessorEDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE
474 Dilip Kumar BEEOBEEO 
475 Dilip Kumar Addi AminWater Resource Department 
476 Dilip Kumar Barik JansewakB.D.O OFFICE 
477 Dilip Kumar Barik PeonJamshedpur NAC 
478 Dilip Kumar Behra HOME GUARD(MALE)Jamshedpur NAC 
479 Dilip Kumar Gupta PeonRural Development Special Division 
480 Dilip Kumar Mahato PeonDC Office 
481 Dilip Kumar Satpathy CLERCKELECTION OFFICEGHATSILA COLLEGE
482 Dilip Kumar Sharma assistantExcise Department 
483 Dilip Kumar Singh Assistant EngineerRCD, ROAD DIVISIONGopal Krishna gokhele high school mango
484 Dilip Kumar Sinha INDUSTRIAL EXTENTION OFFICERIndustrial Department 
485 Dilip Kumar Tiwary PeonWater Resources Department 
486 Dilip Nayak Upper Division ClerkJharkhand State Beverages Corp. Ltd. 
487 Dimple Kumari 4th GradeC.H.C
488 Dina Nath Pandey AssistantForest Division 
489 Dinesh Chaudhary PeonRCD, ROAD DIVISION 
490 Dinesh Kumar Ghosh LAB TECHNICIANHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BAHARAGORA
491 Dinesh Majhi Lower Division ClerkGaludih Right Canal, Division no- 1
492 Dineshwar Kumar DriverWater Resource Department 
493 Dineshwar Singh DriverExecutive Engineer Barrage Division 
494 Dineshwar Yadav City ManagerMango NAC 
495 Dipak Harpal PeonD P R O OFFICE 
496 Dipak Kumar Bera ClerkB.D.O OFFICE 
497 Dipak Kumar Pattanayak CHAIN MANWater Resource Department 
498 Dipak Paira 4th GradeDISTRICT MALARIA OFFICE 
499 Dipak Saha ClerkDC Office 
500 Dipika Mahato A GRADE NURSEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
501 Dipti Arti Pandey LAB TECHNICIANJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
502 Doka Hembrem Chain MainWater Resource Department 
503 Doma Manjhi PeonWater Resources Department 
504 Doman Marandi ClerkAnchal Office 
505 Doman Singh Sardar GUARDJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
506 Dorothia Soreng TEMPORARY CLERKDISTRICT REGISTRY OFFICE 
507 Dr Binay Kumar Singh LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
508 Dr Shyam Soren M.OHEALTH DEPARTMENTNalanda Medical college Dumaria
509 Dr. Amar Singh PrincipalLBSM College, Karandihlbsm college
510 Dr. Deepanjay Srivastava Assistant ProfessorLBSM College, Karandih 
511 Dr. Jitendra Kumar LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
512 Dr. Purwa Dubey Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
513 Dr. Rani LecturerLBSM College, Karandih 
514 Dr. Sachindra Mohan Sahu LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
515 Dr. Santosh Kumar Assistant ProfessorLBSM College, Karandih 
516 Dr. Shabnam Parween TeacherLBSM College, Karandih 
517 Dr. Surendra Prasad Singh LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
518 Dr. Tapan Kumar Mondal LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
519 Dr.alok Ranjan Mahato Medical OfficerDEPARTMENT OF HEALTH AND FAMILY WELFARE SADAR HOSPITAL, EAST SINGHBHUM, JAMSHEDPUR
520 Dr.laxman Lal ProfessorM.G.M. MEDICAL COLLEGE, JAMSHEDPURMGM Medical College, Jamshedspur
521 Dr.navin Chandra Singh B.A.H.OB.D.O OFFICE 
522 Dukhni Dei ORDERLYConservator of Forests, Working Plan Circle 
523 Dulal Chandra Mardi PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
524 Dulgu Manjhi PeonMinor Distribution Division No 7, Galudih
525 Durga Charan Kalindi PeonRural Development Special Division 
526 Durga Charan Murmu Medical OfficerHEALTH DEPARTMENTS.K.M.C.H. Muzaffarpur Dumaria
527 Durga Charan Pareya JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
528 Durga Pada Nath COMPUTER OPERATORChakulia Nagar Panchayat, East SinghbhumGhatsila College Ghatsila
529 Durga Prasad Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
530 Durga Prasad Sharma JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No. 3, Mango 
531 Durga Rani Yadav GRAM ROJGAR SEWAKBlock Development Office 
532 Dushyant Kumar Kachhap JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
533 Ekta Kumari TECHNICIANConservator of Forests, Working Plan Circle 
534 Eman Oraon WARDERHOME, JAIL 
535 Equbal Ahmad DriverHealth & Family Welfare DepartmentZILA SCHOOL CHAIBASA DIST RCH OFFICE
536 Fagu Mahto TREASURE GUARDWater Resources Department 
537 Fakhruddin Ahmad Assistant ProfessorKarim City College 
538 Fakir Soren PeonSDO Office 
539 Fakira Mahto PeonExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
540 Fakrul Islam DriverWater Resource Department 
541 Ful Chand Gope PeonExecutive Engineer Barrage Division 
542 G. V. Ravanamma ClerkWater Resources Department 
543 Gadadhar Baraj PeonWater Resources Department 
544 Gadadhar Singh ClerkS D O OFFICE 
545 Gajendra Kumar JUNIOR ENGINEERRural Development Special Division 
546 Gajendra Kumar Singh Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
547 Galu Kalindi PeonRural Development Special Division 
548 Gandeshwari Tudu PeonWater Resources Department 
549 Ganesh Chandra Banra TREASURE GUARDExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
550 Ganesh Chandra Jha CORRESPONDENCE CLERKMINOR IRRIGATION DIVISION 
551 Ganesh Chandra Mahato PeonWater Resources Department 
552 Ganesh Chandra Mahato PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
553 Ganesh Chandra Mahato PeonExecutive Engineer Barrage Division 
554 Ganesh Chandra Sao PeonWater Resources Department 
555 Ganesh Kumar Mahato 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
556 Ganesh Mahato TREASURE GUARDWater Resources Department 
557 Ganesh Ram Peon (Nighguard 10:00 pm to 6am)Jamshedpur NAC 
558 Ganesh Singh Munda TREASURE GUARDExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1 
559 Ganga Sagar Singh EXECUTIVE OFFICERWater Resources Department 
560 Gangadhar Hansda V.L.WB.D.O OFFICE 
561 Gangadhar Samanta TREASURE GUARDMinor Distribution Division No. 3, Mango 
562 Ganour Kalundia BLUE PRINTERMINOR IRRIGATION DIVISION 
563 Gautam Kalindi PeonRural Development Special Division 
564 Gautam Kumar Shil STORE KEEPER CUM PROMIS OPERATORHealth & Family Welfare Departmentkarim city college CS OFFICE EAST SINGHBHUM
565 Gautam Mani Block CoordinatorBlock Development Office 
566 Gaya Prasad Ghosh assistantDC Office 
567 Geeta Ganguly Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
568 Geeta Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
569 Geeta Kumari community organizerJamshedpur NAC 
570 Geeta Rani Mahato PeonB.D.O OFFICE 
571 George Xalxo JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
572 George Mundri V.L.WBLOCK OFFICE 
573 Ghan Shyam Mahato PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
574 Ghanshyam Manjhi PeonWater Resource Department 
575 Ghasi Ram Mahato GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
576 Ghasi Ram Rana PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
577 Ghulam Taiyab Manir PeonKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
578 Giri Vijaya Lakshmi Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
579 Giridhar Pati DAFTARYWater Resources Department 
580 Gita Rajak TYPISTWater Resources Department 
581 Glenish Minz City Mission ManagerJugsalai Municipality 
582 Gloria Ekka CDPOCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
583 Gloria Purti Assistant ProfessorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
584 Gobardhan Madina PeonWELFARE DEPARTMENT 
585 Goberdhan Dhari Mahato Upper Division ClerkWater Resources Department 
586 Gobind Amang COMPUTER OPERATORDISTRICT REGISTRY OFFICE 
587 Gokul Chandra Manjhi TracerDesign Circle 
588 Gokul Nayak STORE KEEPERWater Resources Department 
589 Gondo Joko PeonRural Development Special Division 
590 Gopal Chandra Shaw AccountantJamshedpur NAC 
591 Gopal Chandra Singh Babu Store KeeperExecutive Engineer Barrage Division 
592 Gopal Kumar Das LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
593 Gopal Mahanand PeonDISTRICT LEGAL SECTION 
594 Gopal Nag 4th GradeD C OFFICE 
595 Gopal Rai PeonWater Resources Department 
596 Gora Chand Mahato TREASURE GUARDRural Development Special Division 
597 Gora Kalindi PeonMinor Distribution Division No.9, Ghatshila Camp Galudih 
598 Gorakh Nath Prasad PeonWater Resources Department 
599 Gosht Bihari Gope PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
600 Gour Chandra Hembram DRAFTS MAN GR- IIWater Resource Department 
601 Gourab Kumar Ghosh PeonDISTRICT PUBLIC RELATION OFFICE 
602 Gouranga Mahato PeonWater Resources Department 
603 Goutam Mondal LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
604 Goutam Shaw Purchase AssistantJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
605 Goverdhan Tudu ClerkB.D.O OFFICE 
606 Govind Kumar ASSISTANT TEACHERAided Minority High SchoolThe Andhra Dramatic & Lirerary Society High School
607 Gudiya Toppo SAFAIWALAJamshedpur NAC 
608 Guhiram Mishra PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
609 Gulapi Murmu PeonC.O. OFFICE 
610 Gulel Manjhi PeonMinor Distribution Division No 7, Galudih
611 Gumda Hansda Accounts ClerkDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
612 Gunadhar Kalindi GAURDWater Resources Department 
613 Guru Charan Bodra B.W.SB.D.O OFFICE 
614 Guru Charan Machchua PeonGaludih Right Canal, Division no- 1 
615 Guru Charan Murmu Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
616 Gurupad Manjhi PeonWater Resources Department 
617 Guruwari Mukhi SweeperJugsalai Municipality 
618 Gyan Roshan Murmu CLERCKDWO OFFICE 
619 Had Budi Uli PeonExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1 
620 Hara Prasad Mahato JUNIOR ENGINEERBlock Office 
621 Haradhan Mahato DRAFTS MAN GR- IIMINOR IRRIGATION DIVISION 
622 Haradhan Mahato PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
623 Harekist Singh Sardar PeonWater Resources Department 
624 Hargun Paswan PeonDRDA 
625 Hari Paswan V.L.WB.D.O OFFICE 
626 Hari Prasad TracerRural Development Special Division 
627 Hari Ram Das PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
628 Hari Shankar Dutta HEAD CLERKWater Resources Department 
629 Harihar Pradhan Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
630 Harikant Upadhyay Social Development (Specialist)Jamshedpur NAC 
631 Haripad Sardar ClerkDISTRICT LEGAL SECTION 
632 Haripada Mahato Medical OfficerMinor Distribution Division No. 3, Mango 
633 Haripada Nayak OrderlyConservator of Forests, Working Plan Circle 
634 Harish Chandra Munda CIRCLE OFFICERAnchal Office 
635 Harishankar Rai DriverD. C OFFICE EAST SINGHBHUM 
636 Harmohan Singh Munda PeonWater Resources Department 
637 Harsh Raj Mishra T.A. NFSMATMA 
638 Hasim Ansari ClerkExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1
639 Hasim Ansari JUNIOR ENGINEERExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1 
640 Heera Kachchap PeonWater Resources Department 
641 Hemwati Pingua HEAD CLERKDC Office 
642 Heramba Kumar Shaw PeonBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
643 Hikim Murmu PeonDrinking Water and Sanitation Circle 
644 Himadri Bhakat LecturerLBSM College, Karandih 
645 Himanshu Banerjee DRAFTS MAN GR- IIWater Resources Department 
646 Himanshu Mukhi assistantLabour, Employment and Training Department 
647 Hira Lal Manjhi PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
648 Hiralal Hembram JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
649 Hiramani Manjhiyan PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
650 Hiranmoy Mandal Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
651 Hirday Narayan K Umar JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
652 Hit Narayan Singh PeonJugsalai Municipality 
653 Hopon Murmu ClerkSDO OFFICE 
654 Hoting Hembrem Chain MainWater Resource Department 
655 Hrishikesh Giri ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
656 Hrishikesh Marandi RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
657 Indal Paswan LECTURERBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
658 Indra Mohan Jha PeonRural Development Special Division 
659 Indrajeet Pratap Singh ASSISTANT TEACHERAided Minority High SchoolA.D.L.Society High School Sakchi Jamshedpur
660 Indrasen Singh Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
661 Injras Kamal Bara ASSISTANT ENGINEERWater Resources Department 
662 Iqbal Ansari PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
663 Ishteyaque Ahmad AssistantKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
664 J.n.das MALE FAMILY PLANNING WORKERP. H .C BAHARAGORA PHC
665 Jadav Dutta Associate professorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
666 Jagadish Chandra Bhakat Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
667 Jagannath Gorai DriverWater Resources Department 
668 Jagannath Singh Sardar PeonGaludih Right Canal, Division no- 1 
669 Jagarnath Hazra Task TakerExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
670 Jagat Pati Mandal PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
671 Jagbandhu Purti PeonREVENUE 
672 Jagdip Singh AssistantJugsalai Municipality 
673 Jagdish Chanda Sarangi DRAFTS MAN GR- IIDesign, Planning & Monitoring Circle, Jamshedpur 
674 Jagdish Chandra Bera DaftariMinor Distribution Division No 7, Galudih
675 Jagdish Sahu Assistant commissionerCOMMERCIAL TAXES 
676 Jagmohan Sahu GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
677 Jagran Mardi PeonDrinking Water and Sanitation Circle 
678 Jai Jyoti Kishore Accountent, semi government employDRDA 
679 Jai Mati Deogam A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT PHC BAHARAGORA
680 Jai Narayan Ichagutu V.L.WB.D.O OFFICE 
681 Jai Prakash Jangid AssistantForest Division 
682 Jai Prakash Pandit PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
683 Jaideep Sarkar ClerkDy. Labour Commissioner 
684 Jalo Mukhi PeonD C OFFICE 
685 Jamuna Ram ClerkDWO 
686 Jan Ranjan Sinha Probation OfficerDistrict Social Welfare DepartmentCO-OPERATIVE LAW COLLEGE, JSR CHC JHINKPANI
687 Janam Singh Deogam PeonWater Resources Department 
688 Janki Bala PeonWater Resources Department 
689 Janmejay Dandapat Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
690 Janmjay Prasad Singh CLERCKCOMMERCIAL TAXES 
691 Janum Singh Banra STORE KEEPERWater Resource Department 
692 Jaswant Rajak Computer OperatorWELFARE DEPARTMENT 
693 Jatal Poddar PeonWater Resources Department 
694 Jawed Ahmad Associate professorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
695 Jay Prakash Narayan LecturerABM College, GolmuriA.B.M. College
696 Jay Prakash Verma PeonDy. Labour Commissioner 
697 Jaya Dey TeacherJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMEN'S COLLEGE
698 Jayanti Gope PeonRCD, ROAD DIVISION 
699 Jayaram Gope PeonWater Resources Department 
700 Jayprakash Dubey FIELD WORKER (URBAN MALARIA SCHEME)DISTRCIT MALARIA OFFICE 
701 Jayram Hansda AssistantSDO Office 
702 Jeson Horo ASSISTANT ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
703 Jethu Ram Mahato PeonDesign Circle 
704 Jhon Kachhap Field Worker ,Filaria Control UnitA.C.M.O OFFICE filaria control unit
705 Jhongal Saren PeonB.D.O OFFICE 
706 Jidan Soy DriverB.D.O OFFICE 
707 Jiten Chandra Das DriverC. O. OFFICE 
708 Jitendra Sardar PeonBlock Office 
709 Jitendra Kumar Principal In-chargeJamshedpur Co-operative Law Collegejamshedpur Co-operative Law College
710 Jitendra Kumar Bhagat PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
711 Jitendra Kumar Mahto ASSITANT ENGINEERSubernarekha Dam Division No 01 
712 Jitendra Kumar Mishra JUNIOR ENGINEERRCD, ROAD DIVISION 
713 Jitendra Lal Gorai AminLAND ACQUISITION OFFICE 
714 Jitendra Nath Mahato PeonB.D.O OFFICE 
715 Jitendra Nath Nayak PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
716 Jiwach Mallick DAFTARYWater Resources Department 
717 Joy Chand Mahato ClerkSDO Office 
718 Jubeda Khatoon PeonSDO OFFICE
719 Juria Gope PeonExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
720 Jyoti Kumari Computer OperatorABM College, GolmuriAbdul Bari Memorial, College TMH
721 Jyoti Sahay COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
722 Jyoti Vandana Kujur COCircle Office 
723 K Eswar Rao Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
724 K N Bhanu Prasad ASSISTANT TEACHERAided Minority High SchoolA.D.L.Society High School Sakchi Jamshedpur
725 Kaberi Banerjee ClerkDISTRICT SUPPLY OFFICE 
726 Kailash Bhuiyan 4th GradeD C OFFICE 
727 Kailash Lohar TREASURE GUARDWater Resources Department 
728 Kakoli Basak Associate professorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
729 Kalebar Hembram V.L.WBLOCK OFFICE 
730 Kali Pada Dehuri ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Chakulia
731 Kali Pada Kuila ClerkBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
732 Kalidas Roy LecturerBaharagora CollegeBaharagora College
733 Kalinath Singh Munda RANGE CLERKForest & Environment Department, S.F.D. 
734 Kalipad Mahato PeonWater Resources Department 
735 Kaliullah PeonKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
736 Kalpana Mahato Accounts ClerkWater Resources Department 
737 Kalu Pramanik PeonDam and Barrage Design Division 
738 Kalwant Singh ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
739 Kalyani Soren GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
740 Kamal Guha Associate professorEDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE
741 Kamal Kishor Mandal PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
742 Kamal Kumar Dey DraftsmanWater Resources Department 
743 Kamini Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
744 Kamla Devi PeonGENERAL SECTION 
745 Kamla Gupta LAB TECHNICIANJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
746 Kamla Tantubai PeonExecutive Engineer Barrage Division 
747 Kamlesh Kumar Kamlendu Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
748 Kamlesh Kumar Rai EX. ARMY WARDERHOME, JAIL 
749 Kanailall Show DriverEDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE, GHATSILA
750 Kanchan Kumar Biswas DriverWater Resources Department 
751 Kanchan Mala ASSOCIATE PROFESSOR CUM HODLBSM College, Karandih 
752 Kanhai Ram JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
753 Kanhaiya Pathak AccountantJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
754 Kanhiya Lal Saw PeonHealth & Family Welfare DepartmentAsanbani Inter College ACMO Jamshedpur
755 Kanhu Ram Hansda Panchayat SewakBlock Office 
756 Kanika Saha Geographical Information System (Specialist)Jamshedpur NAC 
757 Kannaya Mukhi SweeperJugsalai Municipality 
758 Kanti Lal Parmanik TYPISTSubernarekha Dam Division No 01 
759 Kanu Gopal Mahato PeonExecutive Engineer Barrage Division 
760 Kanu Ram Hembrem TracerWater Resources Department 
761 Kapildeo Rajak TracerRCD, ROAD DIVISION 
762 Kapra Marandi T. V. O.ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
763 Karamchand Mandi ClerkDistrict Superintendent of Education 
764 Karan Soren Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
765 Kartik Chandra Behra PeonDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
766 Kartik Dhamdiha PeonWater Resources Department 
767 Kartik Mukhi SweeperJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
768 Kasaw Yadav PeonDADM 
769 Kashi Poddar PeonWater Resources Department 
770 Kassireddi Lalit Kumar ClerkAided Minority High SchoolA.D.L.SOCIETY
771 Kauser Tasneem Associate professorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
772 Kaushal Kishore Sharma Associate professorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
773 Kaushal Kumar peon Cum ChowkidarIndustrial Department
774 Kavita Pal ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT chc baharagora
775 Kedar Chandra Mahato PeonWater Resources Department 
776 Khagendra Nath Kumhar FOURTH GRADE STAFFWater Resources Department 
777 Khageswar Mahato AssistantForest & Environment Department, S.F.D. 
778 Khanzada Salman Babar LibrarianKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
779 Khetu Ram Mandal PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
780 Khudiram Hansda Barefoot TechnicianBlock Development Office 
781 Khurram Azfar Ahmad Upper Division ClerkC S OFFICE
782 Kiran Bala Tigga DAFTARYRCD, ROAD DIVISION 
783 Kiran Chandra Mahato PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
784 Kiran Deep PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
785 Kiran Devi PeonDISTRICT HORTICULTURE OFFICE 
786 Kiran Dubey Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
787 Kiran Kumari Computer OperatorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
788 Kirtan Nayak STORE KEEPERRural Development Special Division 
789 Kishan Tirkey SAFAIWALAJamshedpur NAC 
790 Kishor Kr.ghosal TYPISTMINOR IRRIGATION DIVISION 
791 Kishor Kumar Mahato ClerkHIGH SCHOOLTATA WORKERS UNION H/S, KADMA
792 Kishor Parihar SweeperJugsalai Municipality 
793 Kishore Kumar Sharma PeonLabour, Employment and Training Department 
794 Kishori Kishor Paul STENOGRAPHERD.C. CONFIDENTIAL SECTION 
795 Kishwar Ara Associate professorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
796 Kousik Kumar Dey V.L.WB.D.O OFFICE 
797 Krishana Bari Head ClerkForest Division 
798 Krishna Kalindi PeonRural Development Special Division 
799 Krishna Bahadur Computer OperatorPRAGYA KENDRA 
800 Krishna Chandra Dandpat Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
801 Krishna Chandra Dhibar PeonExecutive Engineer Barrage Division 
802 Krishna Chandra Gagrahee ClerkDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION
803 Krishna Chandra Mahato STORE KEEPERExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1 
804 Krishna Chandra Mandal Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
805 Krishna Gopal Mahto TREASURE GUARDRural Development Special Division 
806 Krishna Kumar Majhi PeonDam and Barrage Design Division 
807 Krishna Munda ClerkAnchal Office 
808 Krishna Murari Ray LecturerThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
809 Krishna Oraon PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
810 Krishna Pad Manjhi LDC, CLERKForest & Environment Department, S.F.D. 
811 Krishna Prasad Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
812 Krishna Ram AssistantJamshedpur NAC 
813 Krishna Singh Kuntia JANSEWAKBLOCK OFFICE 
814 Krishna Singh Munda ClerkBLOCK OFFICE 
815 Kuldeep Singh Management Information System (Specialist)Jamshedpur NAC 
816 Kumar Mahesh MemberJuvenile Justice Board 
817 Kumar Parmanand Sinha JUNIOR ENGINEERJugsalai Municipality 
818 Kumar Vishal COMPUTER OPERATORCOMMERCIAL TAXES 
819 Kumari Anamika Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
820 Kumari Anamika Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
821 Kumari Bharti LecturerJamshedpur Co-Operative College 
822 Kumud Subha Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
823 Kuna Ram Soren Computer OperatorCircle Office 
824 Kunal Gupta V.L.WB.D.O OFFICE 
825 Kundan Kumar FIELD STAFFDISTRICT FILARIA CONTROL UNITRamcharitra sanskrit Prathmik sah ucch vidyalaya Gaya Filaria Control Unit
826 Kunna Ram Manjhi PeonWater Resources Department 
827 Kushal Murmu DriverSDO Office 
828 Lachhu Mardi Data Entry OperatorHospital 
829 Lachu Ram Mahato TREASURE GUARDMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
830 Ladli Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
831 Lagan Chand Mahato PeonWater Resources Department 
832 Lajrus Indarwar PeonDADM 
833 Lakhan Kumar Rajak WARDERHOME, JAIL 
834 Lakhan Singh Mundu ClerkCO Office 
835 Lakhi Devi SAFAIWALAJamshedpur NAC 
836 Lakhindar Karuwa SweeperJugsalai Municipality 
837 Lakshman Kumar Singh PeonWater Resources Department 
838 Lakshman Manjhi FOURTH GRADE STAFFWater Resources Department 
839 Lakshmi Bhuiyan SAFAIWALAJamshedpur NAC 
840 Lal Deo Singh Munda PeonWater Resources Department 
841 Lalan Kumar StenoDRDA 
842 Lalbabu Choudhary DriverCOMMERCIAL TAXES 
843 Lalit Kumar Nayak JUNIOR ENGINEERRCD, ROAD DIVISION 
844 Lalit Kumar Sharma V.L.WBLOCK OFFICE 
845 Lalita Kumari Laguri community organizer Mango NAC 
846 Lalita Manjhiyan PeonMinor Distribution Division No. 3, Mango 
847 Lalita Sao CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
848 Lalmohan Bhumij PeonSDO Office 
849 Lawrence Marandi ASSISTANT ENGINEERWater Resources Department 
850 Laxman Chandra Dash Assistant ProfessorLBSM College, Karandih 
851 Laxman Singh PeonSDO Office 
852 Laxmi Kant Gope TREASURE GUARDMinor Distribution Division No. 3, Mango 
853 Laxmi Narayan Mandal ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
854 Laxmidhar Nayak ChowkidarWater Resources Department 
855 Laxmikant Mahato PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
856 Lebeya Gope TREASURE GUARDExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
857 Ledem Murmu PeonJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
858 Lil Mohan Mahto JansewakAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENTB.A. PATAMDA
859 Liladhar Mahato COMPUTER OPERATORDRDA 
860 Lochan Mahali CHAUKIDARSUB DIVISIONAL AGRICULTURE OFFICE 
861 Lochan Mahato NON MEDICAL ASSISTENTDISTRICT LEPROSY OFFICE
862 Lodro Gope AssistantSuperintending Engineer Barrage Circle 
863 Lok Bahadur GUARDJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
864 M. Bikram ClerkDistrict Superintendent of Education 
865 M. Ravi Sastry PROTECTION OFFICER INSTITUTIONAL CAREDistrict Child Protection Society 
866 Madan Mahato PeonWater Resources Department 
867 Madan Mohan Bodra V.L.WB.D.O OFFICE 
868 Madan Singh Munda 4th GradeForest Division 
869 Madhabi Jha Computer Operator-cum-office assistantThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
870 Madhabi Lata Gupta AsistantForest & Environment Department, S.F.D. 
871 Madhulika JUNIOR ACCOUNTS CLERKWater Resources Department 
872 Madhumati Raut Upper Division ClerkDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
873 Madhup Rajesh Lakra ASSISTANT ACCOUNTANT (MGNREGA)B.D.O OFFICEco-operative College, Jamshedpur
874 Madhusudan Kumhar Chain MainWater Resource Department 
875 Madhusudan Mahato COMPUTER ASSISTANTB.D.O OFFICE 
876 Madhusudan Mahto Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
877 Madhusudan Prasad Work SarkarDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
878 Madhusudhan Mahato PeonCO Office 
879 Madhwavi Mukhi SweeperJugsalai Municipality 
880 Magilal Lakra PeonExecutive Eng. Kharkai Dam Division 1 
881 Maha Manjhi PeonMinor Distribution Division No 7, Galudih
882 Mahabir Munda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
883 Mahabir Mahato PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
884 Mahabir Shit GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
885 Mahali Triki EX. ARMY WARDERCentral Jail 
886 Mahendra Kumar Bhanj PeonDISTRIC REVENUE SECTION 
887 Mahendra Kumar Sharma ClerkDistrict Superintendent of Education 
888 Mahendra Nath Tiwari Associate professorJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
889 Mahendra Prasad Accounts ClerkWater Resource Department 
890 Mahesh Kumar Assistant EngineerMINOR IRRIGATION DIVISION 
891 Mahesh Prabhaker ASSISTANT ENGINEERJamshedpur NAC 
892 Mahesh Prasad Kabi CORRESPONDENCE CLERKMinor Distribution Division No. 3, Mango 
893 Mahesh Prasad Roy Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
894 Maheshwar Pramanik Assistant ProfessorEDUCATION DEPARTMENTGHATSILA COLLEGE
895 Maheswar Mahato CIRCLE OFFICERCO Office 
896 Mahfooz Akhtar ASSISTANTAnchal Office 
897 Mahfoozul Haque AccountantKarim City Collegekarim city college
898 Majhiya Hansda PeonHealth & Family Welfare Department PHC jugsalai cum Golmuri
899 Majid Ashraf AssistantKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
900 Malesh Kumar Mahato GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
901 Malika Hejab Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
902 Malti Tiu SAFAIWALAJamshedpur NAC 
903 Mamta Kumari FIELD STAFFJamshedpur NAC 
904 Man Singh Tudu PeonWater Resources Department 
905 Manaram Sundi PeonDy. Labour Commissioner 
906 Manas Kumar Paul JANSEWAKAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
907 Manas Ranjan Jyotishi PHARMASISTDEPARTMENT OF HEALTH AND FAMILY WELFARE SADAR HOSPITAL, EAST SINGHBHUM, JAMSHEDPUR
908 Manas Ranjan Patnaik ClerkJamshedpur Co-Operative CollegeJamshedpur Co-operative College
909 Manash Satpathy JUNIOR ENGINEERJamshedpur NAC 
910 Mandakini Mukhi SAFAIWALAJamshedpur NAC 
911 Mangal Hansda ClerkCO Office 
912 Mangal Mandi ClerkS D O OFFICE
913 Mangal Singh Karowa PeonWater Resources Department 
914 Mangla Kerketta Lower Division ClerkChief Engineer, Chandil Complex, Adityapur 
915 Manik Lal Mahato GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
916 Manish Kumar Computer OperatorJamshedpur NAC 
917 Manish Kumar Prasad e-District ManagerDistrict e-Governance Societyrvscet
918 Manish Puran Junior EngineerBuilding Construction Department 
919 Manisha Sinha assistantDRDA 
920 Manisha Titus Assistant ProfessorJamshedpur Women's CollegeJAMSHEDPUR WOMENS COLLEGE
921 Manjeet Kour PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
922 Manju Devi ClerkDWO 
923 Manju Kumari A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
924 Manju Rani Munda A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
925 Manju Sinha assistantLabour, Employment and Training Department 
926 Manka Soren Corrospondance ClearkWater Resources Department 
927 Manki Ray Birua Accounts ClerkRCD, ROAD DIVISION 
928 Manmath Mahato PeonWater Resources Department 
929 Manmohan Hembrem Chain MainWater Resource Department 
930 Mannu Kumar District Employment OfficerSub Regional Employment Exchange 
931 Manohar Birua BLOCK AGRICULTURE OFFICERB.D.O OFFICE 
932 Manohar Gorai V.L.WB.D.O OFFICE 
933 Manohar Oroan Chain MainWater Resource Department 
934 Manoj Khakha community organizer Mango NAC 
935 Manoj Kumar Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
936 Manoj Kumar Bayd TREASURE GUARDWater Resources Department 
937 Manoj Kumar Lal Das Assistant Tax Collector Cum ProsecuterJamshedpur NAC 
938 Manoj Kumar Mohapatra Assistant ProfessorJamshedpur Women's Collegejamshedpur womens college
939 Manoj Kumar Pandey ASSISTANT TEACHERAided Minority High SchoolA.D.L.Society High School, Sakchi Jamshedpur
940 Manoj Kumar Prasad PeonHEALTH DEPARTMENTKolhan Inter College,Chaliyama,Saraikela Ghatshila
941 Manoj Kumar Sharma CLERK-CUM-TYPISTJamshedpur NAC 
942 Manoj Kumar Singh DriverEDUCATION DEPARTMENTKolhan University, Chaibasa
943 Manoj Kumar Sinha COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
944 Manoj Kumar Srivastava CORRESPONDENCE CLERKR.W.D . Works Division 
945 Manoj Kumar Tiwari PeonC S OFFICE
946 Manoj Oraon PeonDrinking Water and Sanitation Circle 
947 Manoranjan Paik ClerkBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
948 Mansa Ram Patro Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
949 Mansha Ram Mahato ClerkMinor Distribution Division No 7, Galudih
950 Mansingh Melgandi V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENTMATRIC Science PATAMDA
951 Mantu Das ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
952 Mantu Kalindi DAILY WAGER DRIVERJamshedpur NAC 
953 Manu Baskey ClerkB.D.O OFFICE 
954 Manu Hembrom Computer OperatorB.D.O OFFICE 
955 Maranmay Soren LADIES SUPERVISORDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
956 Maria Madhura Bhengra A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
957 Martin Sundi Lower Division ClerkDesign, Planning & Monitoring Circle, Jamshedpur 
958 Mashih Prakesh Barding ClerkB.D.O OFFICE 
959 Mathur Chandra Mahato TREASURE GUARDExecutive Engineer, Minor Distribution Division12 
960 Maya Rani Lall EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
961 Maysa Hansda PeonWater Resources Department 
962 Md Abddul Ahemad DriverDistrict Superintendent of Education 
963 Md Azimuddin LAB ATTENDENTKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
964 Md Haris Hafeez JUNIOR ENGINEERRCD, ROAD DIVISION 
965 Md Irshad Khan Assistant ProfessorJamshedpur Co-Operative College 
966 Md Kausar Ansari Accountant cum Computer OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
967 Md Mahtab PeonB.D.O OFFICE 
968 Md Maqsood Alam AssistantKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
969 Md Masroor Tauheed PeonSDO Office 
970 Md Nasimul Haque Junior EngineerCanal Design Division No. 1, Jamshedpur 
971 Md Nausad TREASURE GUARDWater Resources Department 
972 Md Niyaz Ansari Computer OperatorCO Office 
973 Md Numan Siddiqui PeonB.D.O OFFICE 
974 Md Saifullah Ansari Computer OperatorChild Devlopment Project office.Bhandra 
975 Md Sarfarazuddin PeonDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
976 Md Shakil Ansari JUNIOR ENGINEERMinor Distribution Division No. 3, Mango 
977 Md Shakil Ghani Assistant EngineerJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
978 Md Tauhidul Haque Lower Division ClerkExecutive Eng. Kharkai Link Canal Division
979 Md. Anwar Alam Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
980 Md. Ashraf Bihari Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
981 Md. Fahim JUNIOR ENGINEERSubernarekha Canal Circle 
982 Md. Firoz Ibrahimi Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
983 Md. Junid Haq CHAINMANBLOCK OFFICESt. Joshepes High School Mahuadanr
984 Md. Khalid PeonKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
985 Md. Moiz Ashraf Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
986 Md. Mojahid Khan JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
987 Md. Nazrul Islam Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
988 Md. Nilmani Hansda PeonB.D.O OFFICE 
989 Md. Praneshwari Mahto PeonCO Office 
990 Md. Reyaz Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
991 Md. Safi Ahmed Junior EngineerJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
992 Md. Zafirul Haque Assistant ProfessorKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
993 Md.abdul Rashid PeonRural Development Special Division 
994 Md.anjar ClerkSUB-REGISTRY OFIICE 
995 Md.aslam URDU TYPISTBlock Office 
996 Md.asraf Ansari URDU TYPISTB.D.O OFFICE 
997 Md.imteyaz Alam ASSISTANT URDU TRANSLATORB.D.O OFFICE 
998 Md.nasim JAILORCentral Jail 
999 Md.niyaz Akhtar URDU TRANSLATORSUB DIVISION OFFICE 
1000 Md.rafi Alam Ansari ClerkEducation DepartmentSDEO OFFICE, DHALBHUM
1001 Md.shabbir Alam ClerkDEPARTMENT OF HEALTH AND FAMILY WELFARE SADAR HOSPITAL, EAST SINGHBHUM, JAMSHEDPUR
1002 Md.shafi Ahamad Khan DriverMinor Distribution Division No. 8, Jamshedpur 
1003 Meena Kumari Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
1004 Meenu Pandey TeacherLBSM College, Karandih 
1005 Meera Pareya Accounts ClerkWater Resources Department 
1006 Meera Samant SupervisorAgriculture Produce Market Committee 
1007 Meera Shukla PeonSDO OFFICE
1008 Megha Kumari Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
1009 Meghrai Chandra Hembram PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
1010 Meghraj Mormu ClerkB.D.O OFFICE 
1011 Mehir Kumar Dey AccountantLBSM College, Karandih 
1012 Mehtab Ahamad DraftsmanWater Resources Department 
1013 Mihir Kr Mahato Panchayat SewakPANCHAYAT 
1014 Mikhayal Tiroo PeonWater Resources Department 
1015 Milan Sahis OversearIndustrial DepartmentP.P.C GHATSHILA EAST SINGBHUM DEPARTMENT OF INDUSTRIES
1016 Milan Singh PeonWater Resource Department 
1017 Mina Devi Lower Division ClerkWater Resources Department 
1018 Mina Jha HEAD CLERKWater Resources Department 
1019 Minati Alias Manjit Rani Singh ClerkB.D.O OFFICE 
1020 Minoo Yadav HEAD ASSISTANTABM College, GolmuriA.B.M. College
1021 Mintu Dutta 4th GradeHEALTH DEPARTMENT
1022 Mithilesh Chaudhary DAFTARYDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1023 Mithilesh Kumar PeonWater Resources Department 
1024 Mithilesh Kumar Mishra ClerkEducation DepartmentJAMSHEDPUR H/S JAMSHEDPUR BARADWARI
1025 Mithlesh Kumar Sah KHALASIJamshedpur NAC 
1026 Mithu Mahato PeonRCD, ROAD DIVISION 
1027 Mitunjay Kumar CONSTABLEExcise Department 
1028 Mo.bandana Devi PeonDC Office 
1029 Mochro Purti WARDERCentral Jail 
1030 Mohammad Amin Computer OperatorJamshedpur NAC 
1031 Mohammad Ishaque ClerkHealth & Family Welfare DepartmentKARIM CITY COLLEGE, JAMSHEDPUR DIST. RCH OFFICE
1032 Mohammad Kalam PeonKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
1033 Mohammad Shamim AssistantKarim City CollegeKARIM CITY COLLEGE
1034 Mohammad Vasim Computer OperatorJamshedpur NAC 
1035 Mohan Kumar Srivastav CORRESPONDENCE CLERKROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
1036 Mohan Lal Tudu ROJGAR SEWAKBlock Office 
1037 Mohan Sahu LecturerLBSM College, Karandih 
1038 Mohit Chandra Sao CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
1039 Mohmmad Zakaria PrincipalKarim City CollegeKARIM CITY COLLGE
1040 Moitreyee Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
1041 Moiz Akhtar Ansari MEDICAL OFFICER INCHARGEC.H.C
1042 Mona Kabi Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
1043 Mona Manjhi Accounts ClerkWater Resources Department 
1044 Moni Deepa Das Assistant ProfessorJamshedpur Worker's College 
1045 Monu Ravidas DATA ENTRY OPERATORJamshedpur NAC 
1046 Mosmat Reeta Razak PeonMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
1047 Motilal Singh Munda ClerkBaharagora CollegeBAHARAGORA COLLEGE
1048 Moumita Chatterjee LDC, CLERKJamshedpur NAC 
1049 Mousumi Das ClerkCO Office 
1050 Mritunjai Kumar EX. ARMY WARDERHOME, JAIL 
1051 Mritunjay Singh MEDICAL OFFICERDEPARTMENT OF HEALTH AND FAMILY WELFAREM.G.M MEDICAL COLLEGE, JAMSHEDPUR SADAR HOSPITAL, EAST SINGHBHUM, JAMSHEDPUR
1052 Mritunjay Kumar Accounts ClerkMinor Distribution Division No.2,Chandil Camp, Dimna 
1053 Mrityunjay Kumar B.D.O.B.D.O OFFICE 
1054 Mrs.purnima Rani TOURING VETERINARY OFFICER,ANIMAL HUSBANDRYGSMSM GIRLS TINPLATE
1055 Mrs.sarita Singh Kuntia CORRESPONDENCE CLERKMINOR IRRIGATION DIVISION 
1056 Muchi Ram Madina PeonHEALTH DEPARTMENTGurunanak High School Jsr chc
1057 Mukesh Chandra Laguri V.L.WBLOCK OFFICE 
1058 Mukesh Choudhary CONSTABLEExcise Department 
1059 Mukesh Kumar LecturerThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
1060 Mukesh Kumar Patel LDC, CLERKMinor Distribution Division No. 3, Mango 
1061 Mukesh Oraon Junior EngineerWater Resources Department 
1062 Mukti Aind Baba ClerkDISTRICT CO-OPEARTIVE OFFICE