Registered Employee Details of District Gumla
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 Abha Toppo Assistant TeacherHRD JHARKHANDHIGH SCHOOL JAIRAGI *
2 Abha Kishori Ekka A.N.M.C.H.C Birkera
3 Abhay Bhusan Minj ClerkHIGH SCHOOL 
4 Abhay Kumar Gupta DATA ENTRY OPERATORCivil Surgeon Office 
5 Abhay Kumar Shah ASSITANT TeacherProject H. S. Mahadeo ChegriProject H. S. Mahadeo Chegri
6 Abhay Luisa Dhanwar AssistantB.D.O OFFICE 
7 Abhinash Panna ClerkHIGH SCHOOL 
8 Abhisekh Uraon T.V.O.ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
9 Abhishek Kumar JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
10 Abhishek Kumar Manjhi Computer OperatorCO Office 
11 Abhishek Kumar Ray CSC District ManagerDISTRICT EGOVERNANCE SOCIETY 
12 Abhishek Kumar Sahu MPWCHC 
13 Abhishek Kumar Singh Computer OperatorBlock Development Office 
14 Abhishek Kumar Vivek ClerkCO Office 
15 Abhishek Lakra Post Graduate TeacherS.S. +2 HIGH SCHOOL 
16 Abhyanjan Lakra MPWCHC Harup
17 Abnezer Topno General ManagerIndustrial Department 
18 Abraham Minz BHWP. H .C PRIMARY HEALTH CENTER
19 Abrencia Minz COMPUTER OPERATORNAGAR PARISAD 
20 Absalom Toppo ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
21 Adela Laurentina Kujur Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
22 Adhni Devi SAFAIWALANAGAR PARISAD 
23 Adit Kerketta MazdoorNAGAR PARISAD 
24 Afsana Khatoon ASSITANT TEACHERKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAK.G.B.V. GUMLA
25 Agatha Kullu LDC, CLERKFOREST DIVISION 
26 Agatha Lakra COMPUTERCHC Sisai
27 Aghanu Munda ORDERLYDISTRCIT MALARIA OFFICE District Malaria Office
28 Agnesh Toppo ASSISTANT TEACHERST. TULSIDAS HIGH SCHOOL SISAIST.TULSIDAS HIGH SCHOOL
29 Ahalad Ekka WARDERDIST. JAIL 
30 Ahmad Sabil ASSISTANT URDU TRANSLATORBlock Office 
31 Aichi Devi PeonSDO OFFICE 
32 Ajay Tete PeonBEEO OFFICE 
33 Ajay Bipin Kujur Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
34 Ajay Kishore Nath Pandey ASST. CLERKEDUCATION DEPARTMENTS. S. +2 HIGH SCHOOL GUMLA
35 Ajay Kr Gupta BHWCHC Raidih COMMUNITY HEALTH CENTRE RAIDIH
36 Ajay Kumar AminDISTRICT LAND ACQUISITION OFFICE 
37 Ajay Kumar Kachhap TREASURY OFFICERCOMMERCIAL TAXES 
38 Ajay Kumar Lakra Accounts Clerk cum Computer Operator14th Finance Commission 
39 Ajay Kumar Mishra B.E.E.OEDUCATION DEPARTMENT 
40 Ajay Kumar Sahu MPWHEALTH DEPARTMENT Sursang
41 Ajay Kumar Sahu V.L.WAGRICULTURE FARM 
42 Ajay Kumar Singh clerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENT 
43 Ajay Nag ClerkSDO OFFICE 
44 Ajay Oraon Computer OperatorB.D.O OFFICE 
45 Ajeet Kujur ClerkHIGH SCHOOL 
46 Ajit Bhushan Bara Peon+ 2 HIGH SCHOOL 
47 Ajit Kerketta NIGHT GUARDCHC Ghaghara 
48 Ajit Kindo PeonHIGH SCHOOL 
49 Ajit Kumar OPHTHALMIC ASSISTANTCHC Sisai
50 Ajit Kumar Choudhry ClerkSDO Office
51 Ajit Kumar Ekka Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
52 Ajit Kumar Singh MPWC.H.C 
53 Ajit Kumar Singh PHARMASISTCHC Sisai
54 Ajita Shalini Toppo ASSISTANT TEACHER+2 High School Bharno+2 High School Bharno
55 Akash Singh ClerkHIGH SCHOOL 
56 Akay Anmol Kujur Assistant Technology ManagerATMA 
57 Akhilesh Kumar Sinha SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
58 Akhileshwar Kumar Singh FAMILY PLANNING WORKERCHC COMMUNITY HEALTH CENTRE PALKOT
59 Alakhpati Kumari A.N.M.CHC 
60 Albina Kerketta 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
61 Ale Hassan BASIC HEALTH WORKERC.H.C HSC Manjhatoli
62 Aled Lakra PeonS.S. HIGH SCHOOL RAIDIHS.S. HIGH SCHOOL RAIDIH *
63 Alekzendar Bara BHWREFERRAL HOSPITAL HSC BANAGUTTU
64 Alex Kujur Assistant TeacherHRDGovt. UPG H/S moreng, Basia
65 Alexius Ekka SENIOR TREATMENT SUPERVISORREFERRAL HOSPITAL Referal Hospital,Basia
66 Alexius Lugun +2 ASSISTANT TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BISHUNPURs.s.+2 high school bishunpur
67 Alexlus Toppo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
68 Alis Rose Soreng ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL GUMLAS.S. HIGH SCHOOL GUMLA *
69 Alka Lakra Assistant Computer ProgrammerJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
70 Alma Surin ASSISTANT TEACHEREDUCATIONut +2 kandarp h s palkot
71 Alma Tigga ASSISTANT TEACHERS.S+2 HIGH SCHOOL RAIDIH ,GUMLAS.S+2 HIGH SCHOOL RAIDIH ,GUMLA
72 Alok Kumar ClerkS.S. +2 HIGH SCHOOLS.S +2 HIGH SCHOOL BISHUNPUR
73 Alok Kumar JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
74 Alok Kumar ASSISTANT ENGINEERITDA, GUMLAThe I.E. (India) kolkatta Gumla
75 Alok Kumar Roy BHWCHC 
76 Alok Shikari Kachhap Additional CollectorDC Office 
77 Alric Suman Toppo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
78 Amal Krishna Baraik ClerkDSEHRD DEPARTMENT
79 Aman Dodrai PeonWater Ways Division 
80 Aman Shimpi Demta A GRADE NURSESADAR HOSPITAL Sadar Hospital Gumla
81 Amar Kumar Mishra Medical OfficerDISTRICT LEPROSY OFFICE
82 Amar Kumar Sen ClerkCHC Sisai
83 Amar Oraon Clerk-Cum-Typist+2 S S HIGH SCHOOL GHAGHRA GUMLA
84 Amar Ravidas JUNIOR ENGINEERM.I. 
85 Amar Sahu Computer OperatorBLOCK OFFICE 
86 Amarjeet Singh PeonBEEO CUM BRCC 
87 Amarnath Prasad CLERCKC S OFFICE
88 Ambika Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC 
89 Amina Kiro Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
90 Amit Kishor BHWCHC 
91 Amit Kumar BHWC.H.C 
92 Amit Kumar Accountant Cum Computer OperatorBlock Development Office 
93 Amit Tigga RAJASWA KARMACHARIC. O. OFFICE 
94 Amita Shobha Kujur TeacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGUHS SIKRI
95 Amol Kamal Ekka Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
96 Amon Tigga PeonAnchal Office 
97 Amrendra Kumar RAJASWA KARMACHARICO Office 
98 Amrendra Kumar Mahto ClerkDistrict Treasury Office 
99 Amrit Devi PeonSDO OFFICE 
100 Amrit Lakra COMPUTER OPERATORMines and Geology 
101 Amrit Rudhir Kindo assistantRural Development Special Division 
102 Amul Kumar Bhagat MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CIVIL
103 Anamika Kumari ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORBEEO CUM BRCC OFFICE 
104 Anand Ram ASSISTANT TEACHEREDUCATION+2 H/S BASIA
105 Anand Bimal Kindo Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOL+2 S S HIGH SCHOOL GHAGHRA GUMLA
106 Anand Kishor Oraon MEDICAL OFFICERSADAR HOSPITAL sadar hospital gumla
107 Anand Kr. Dungdung RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
108 Anand Kumar Mahli DriverDistrict Welfare Office 
109 Anand Kumar Nai Accounts ClerkRoad Construction Division, Gumla 
110 Anand Prakash Soreng RAJASWA KARMACHARICO Office 
111 Anand Ram Mahto BPMCHC Sadar Block CHC SADAR BLOC GUMLA
112 Anandini Khes PeonHIGH SCHOOLPROJECT HIGH SCHOOL POJENGA PHC POJENGA
113 Anastacia Tete Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
114 Angani Bek LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
115 Angni Oraoin Peon (Daily Wages)DRDA 
116 Aniket LDC, CLERKCF, TERRITORIAL CIRCLE 
117 Anil Asur PeonCHC 
118 Anil Chandra Mahto CLERK-CUM-COMPUTER OPERATORD R D A OFFICE 
119 Anil Kumar District Welfare OfficerWELFARE DEPARTMENT 
120 Anil Kumar Lohra FIELD STAFFNAGAR PARISAD 
121 Anil Kumar Munda PeonRoad Construction Division, Gumla 
122 Anil Kumar Oraon ClerkDEO 
123 Anil Kumar Singh Assistant TeacherWELFARE DEPARTMENT
124 Anil Kumar Verma RAJASWA KARMACHARICO OfficeKO COLLEGE GUMLA
125 Anil Oraon Computer OperatorCOMPUTER OPERATOR 
126 Anil Oraon ROJGAR SEWAKBlock Development Office 
127 Anil Prasad MALARIA INSPECTORDISTRICT MALARIA OFFICE 
128 Anil Prasad ClerkEDUCATION DEPARTMENTrajkiyakrit high school adar,ghaghra
129 Anima Lakra 4th GradeCHC Sisai
130 Aniruddh Prasad Sahu PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
131 Anirudha Kumar AGRICLTURE INSPECTOR (AIPL)AGRICULTURE OFFICE 
132 Anita Kumari ClerkSDO OFFICE
133 Anita Rani ASSISTANT TEACHER+2 High School Bharno+2 High School Bharno
134 Anita Kujur CDPOCDPO OFFICE 
135 Anita Kumari AssistantBLOCK OFFICE 
136 Anita Kumari TEACHER CUM INCHARGEKGBV 
137 Anita Kumari Oraon PeonWater Ways Division- 2 
138 Anita Mariam Dahanga A.N.M.CHC Ghaghara 
139 Anjali Kindo MDM COMPUTER OPRATERBRC 
140 Anjali Salima Kujur A.N.M.C.H.C C.H.C Raidih
141 Anjana Gupta LADY SUPERVISORWELFARE DEPARTMENT 
142 Anjani Devi PeonBLOCK OFFICE 
143 Anjani Kumar Mishra Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
144 Anjani Kumar Singh CLERCKWater Resource Department 
145 Anjela Tirkey ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTupgrade high school charkatangar gumla jharkgand
146 Anjilina Minz A.N.M.CHC Bishunpur 
147 Anjlina Minj B.P.OBEEO-cum-BRCC DUMRI 
148 Anjna Lakra ASSISTANT TEACHERHigh SchoolUPG H.S. KURKURA
149 Anju Devi PeonSDO OFFICE
150 Anju Kindo LAB TECHNICIANSADAR HOSPITAL Sadar Hospital Gumla
151 Anju Premi Kujur ASST. TEACHERS.S. GIRLS HIGH SCHOOL GUMLAS.S. GIRLS HIGH SCHOOL GUMLA *
152 Anjula Dubey COMPUTERP. H .C 
153 Ankit Oraon PeonC. O. OFFICE. BISHUNPUR 
154 Anmol Ekka Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
155 Annu Kumari Computer OperatorDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
156 Anselm Lakra DOCTORPHC KOTAM
157 Anselm Kujur Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
158 Anthony Lakra FOREST GUARDForest Division 
159 Anuj Ekka JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
160 Anuj Ekka Computer OperatorSDO OFFICE 
161 Anuj Tete CIRCLE INSPECTORDISTRICT LAND ACQUISITION OFFICE 
162 Anup Kujur Assistant TeacherHIGH SCHOOLGOVT KARTIK HIGH SCHOOL CHHARDA SISAI GUMLA
163 Anup Ekka Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
164 Anup Kindo COMPUTER OPERATORJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
165 Anup Kumar City ManagerMunicipal Corporation 
166 Anup Paul Ekka Godawn ChaukidarR.W.D., WORKS DIVISION 
167 Anupa Ekka clerkEDUCATION DEPARTMENTPROJECT HIGH SCHOOL CHAINPUR
168 Anupa Kujur TEACHER CUM INCHARGE+ 2 HIGH SCHOOL 
169 Anupam Bilung PGT+ 2 HIGH SCHOOL 
170 Anupama Kerketta ASSISTANT TEACHERS.S. +2 High SchoolS.S. +2 HIGH SCHOOL GUMLA *
171 Anurag Bara BHWCHC 
172 Anurag Kumar ChaukidarWater Ways Circle 
173 Anuranjan Minj AssistantCO Office 
174 Anuranjan Soreng +2 TeacherHIGH SCHOOL 
175 Anuranjan Toppo ClerkHIGH SCHOOL 
176 Aradhana Ray Block Programe OfficerBlock Development Office 
177 Aradhna Kumari ClerkD E O
178 Arbind Kumar Sinha ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLGOVT. HIGH SCHOOL BAGHIMA, PALKOT
179 Archana Kumari ASST. TEACHERS.S. +2 HIGH SCHOOL GUMLA* *
180 Archna Kerketta TeacherUrsuline Convent Girls Inter College, Gumla 
181 Arjun Gwala MDM CELL Computer OperatorBEEO OFFICE 
182 Arjun Kumar Keshri MDM CELL COMPUTER OP.BEEO CUM BRCC OFFICE 
183 Arjun Prasad Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
184 Arpana Oraon ClerkBLOCK OFFICE 
185 Arti Vina Kujur DAFTARYRoad Construction Division, Gumla 
186 Arun Barla Computer OperatorC. O. OFFICE 
187 Arun Kindo ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
188 Arun Kumar NIGHT GUARDSTATE TRADING DIVISION 
189 Arun Kumar Medical OfficerCHC Ghaghara 
190 Arun Kumar DISTRICT HORTICULTURE OFFICERAGRICULTURE OFFICE 
191 Arun Kumar NATIONAL SAVINGS EXECUTIVE OFFICER, GUMLANATIONAL SAVINGS OFFICE, GUMLA 
192 Arun Kumar Pandey PeonANIMAL HUSBANDRY 
193 Arun Kumar Sah PeonEDUCATIONupgraded +2 H/S Dumri Tangerdih
194 Arun Kumar Sinha DISTRICT ANIMAL HUSBANDARY OFFICERDISTRICT ANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
195 Arun Oraon BDO CUM CORURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
196 Arun Prasad Sinha ClerkREFERRAL HOSPITAL Referal Hospital Basia
197 Aruna Kumari JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
198 Aruna Kumari ROJGAR SEWAKBlock Development Office 
199 Arvind Minz ASSISTANT TEACHER+2 High School Bharno
200 Arvind Anugrha Kindo COMPUTER OPERATORDistrict Welfare Office 
201 Arvind Kumar MALARIA TECHNICAL SUPERVISIORCHC Bishunpur 
202 Arvind Kumar MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT KATIYA
203 Arvind Kumar ClerkC. O. OFFICE 
204 Aseet Kumar CORRESPONDENCE CLERKWater Resource Department 
205 Asha Lakra ASSISTANT TEACHEREDUCATIONut +2 kandarp h s palkot
206 Asha Devi MemberMunicipal Corporation 
207 Asha Ekka Medical OfficerSADAR HOSPITAL 
208 Asha Kongari StenoWater Ways Circle 
209 Asha Kumari Lakra PeonFOREST DIVISION 
210 Asha Minj ASSISTANT TEACHERHigh SchoolUPG H.S. KURKURA
211 Asha Singh PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
212 Ashique Meer PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
213 Ashish Kumar COMPUTER OPERATORDrinking Water & Sanitation Dept 
214 Ashish Kumar Bhagat assistantFOREST DIVISION 
215 Ashish Lakra MALARIA TECHNICAL SUPERVISIORCHC Ghaghara 
216 Ashok Panna CHOWKIDARDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
217 Ashok Kujur BLOCK AGRICULTURE OFFICERBlock Development Office 
218 Ashok Kumar TeacherUrsuline Convent Girls Inter College, Gumla 
219 Ashok Kumar Block CoordinatorBLOCK OFFICE 
220 Ashok Kumar NIGHT GERADIndustrial Department 
221 Ashok Kumar Dube ASSISTANT TEACHERPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL KASMARPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL BHARNO
222 Ashok Kumar Gupta V.L.WB.D.O OFFICE 
223 Ashok Kumar Lal Accountant cum clerkC S OFFICE 
224 Ashok Kumar Patak PeonB.D.O OFFICE 
225 Ashok Kumar Sah Additional CollectorCollectorate Office 
226 Ashok Kumar Sahu ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL GUMLAS.S. HIGH SCHOOL GUMLA *
227 Ashok Kumar Singh STENOGRAPHERIndustrial Department 
228 Ashok Kumar Thakur S.M.S.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
229 Ashok Ram S.I.CHC Ghaghara 
230 Ashok Ram JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
231 Ashrita Surin 4th GradeCHC Ghaghara 
232 Ashwani Mahto PeonNational Highway Division 
233 Asiruddin ClerkDEOSS+2 HIGH SCHOOL,GUMLA
234 Asit Kumar Sen JANSEWAKB.D.O OFFICE 
235 Asnan Indwar ORDERLYFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
236 Asphak Haque FOREST GUARDFOREST DIVISION 
237 Astik Kumar Oraon Assistant TeacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENT
238 Atten Toppo A.N.M.Phc sadar block P.H.C SADAR BLOCK GUMLA
239 Augustine Lakra ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLHIGH SCHOOL TOTO
240 Avadh Amhto Accountant cum Computer OperatorBlock Development Office 
241 Aweeg Puja Khalkho +2 TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BISHUNPURs s +2high school bishunpur,
242 Azad Shilanand Kujur PeonHIGH SCHOOL 
243 Azajul Haque compudarAYUSH Dispensary STATE UNANI DISPENCERY,GUMLA
244 Azazul Abdin CLERCKCOMMERCIAL TAXES 
245 Babi Devi COMPUTER ASSISTANTDistrict inspector of School 
246 Babujan Ansari PeonB.D.O OFFICE 
247 Badal Kumar Jaiswal ClerkDPRO OFFICE 
248 Bahadur Surin ClerkTREASURY OFFICE 
249 Baidyanath Pandey PARA TEACHERKGBV 
250 Baijnath Ram Mahli 4th GradeCHC Ghaghara 
251 Bakul Sarkar V.L.WB.D.O OFFICE 
252 Bal Krishna Asur REVENUE KARAMCHARIREVENUE DEPARTMENT CIRCLE OFFICE 
253 Balbhadra Oraon PeonS.S. GIRLS HIGH SCHOOL GUMLAS.S. GIRLS HIGH SCHOOL GUMLA *
254 Balbhadra Kr. Nand JansewakB.D.O OFFICE 
255 Balchand Oraon V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
256 Baldeo Oraon PeonD.C. Office, O.S. Sec. Gumla 
257 Baleshwar Ram Block Welfare SuperviorWELFARE DEPARTMENT 
258 Baleshwar Sahu ClerkB.D.O OFFICE 
259 Baleshwar Singh Baiga ClerkSDO OFFICE 
260 Bali Ram PeonZILA PARISHAD 
261 Bali Ram Bhagat PeonDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
262 Bali Sahu DATA ENTRY OPERATORCivil Surgeon Office 
263 Balkrishna Bhagat BHWCHC Sisai
264 Balmati Devi A.N.M.Phc sadar block P.H.C SADAR BLOCK GUMLA
265 Balmati Devi PeonB.D.O OFFICE 
266 Balmati Devi PeonB.D.O OFFICE 
267 Balram Bhagat AminC. O. OFFICE 
268 Banbihari Singh ASSISTANT TEACHERPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL, RANKAPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL BHARNO
269 Bandhan Oraon Corrospondance ClearkRoad Construction Division, Gumla 
270 Bandhan Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
271 Bandhan Oraon 4th GradeNAGAR PARISAD 
272 Bandhana Oraon WARDERDIST. JAIL 
273 Bandhani Urain PeonAnimal Husbandary 
274 Bandhu Kumar Singh DriverLabour, Employment and Training Department 
275 Baneshwar Bhagat ACCOUTANT MGNREGAB.D.O OFFICE 
276 Bardani Toppo +2 ASSISTANT TEACHER+2 High School Bharno+2 High school Bharno
277 Baron Bakhla ASSISTANT TEACHEREDUCATION+2 kandarp H/S palkot
278 Basant Kumar B.C.E.OCO-OPERATIVE DEPARTMENT 
279 Basant Kumar Hota PeonEDUCATIONGovt +2 H/S Dumri Tangardih
280 Basant Minj PeonHIGH SCHOOL 
281 Basant Oraon PeonRoad Construction Division, Gumla 
282 Basant Ram MALIRoad Construction Division, Gumla 
283 Basant Singh BEEOBRC 
284 Basanti Devi MemberMunicipal Corporation 
285 Basanti Devi FEMALE WARD ATTENDANTCHC Bishunpur 
286 Basanti Kumari Asur PeonCO Office 
287 Basanti Oraon MALIFOREST DIVISION 
288 Basi Ram Oraon B.H.W.CHC Ghaghara 
289 Basil Minz ClerkSDEO OFFICE GUMLA* *
290 Basit Hafiz ClerkREGISTRY OFFICE 
291 Basmati Devi PeonCO Office 
292 Beatus Kindo HEAD MASTER INCHIGH SCHOOL 
293 Bejyanti Devi PeonDISTRICT SOCIAL SECURITY CELL 
294 Bela Rachna Minz LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
295 Beronika Tirkey A.N.M.CHC Sisai
296 Bhadar Lohra PeonDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
297 Bhagmaniyan Tirki RAJASWA KARMACHARICO Office 
298 Bhagwan Pathak ASSITANT TEACHER+ 2 HIGH SCHOOL+2 S S HIGH SCHOOL GHAGHRA
299 Bhagwat Asur 4th GradeSADAR HOSPITAL Sadar Hospital, Gumla
300 Bharat Bhushan Prasad PeonB.D.O OFFICE 
301 Bharat Chandra Das SENIOR TREATMENT SURPERVISORDIST TB OFFICE 
302 Bharat Ram LAB ATTENDENTRoad Construction Division, Gumla 
303 Bharti Baraik COMPUTERCHC Ghaghara 
304 Bhawesh Chandra Dubey ASST. CLERKB.D.O OFFICE 
305 Bhikha Bhagat PeonB.D.O OFFICE 
306 Bhikhou Oraon Assistant TeacherHIGH SCHOOLHIGH SCHOOL TABELA CHAINPUR
307 Bhikhram Oraon PeonBEEO OFFICEMAHADEVCHEGRI
308 Bhishmdeo Prasad ASSISTANT TEACHEREDUCATIONut +2 kandarp h s palkot
309 Bhola Bhagat PeonBEEO CUM BRCC OFFICEH.S.KHANPUR BIHAR
310 Bhola Choudhary NIGHT GERADIndustrial Department 
311 Bhola Prasad BHWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT GUMLA
312 Bhola Sahu GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
313 Bhola Sahu HEALTH WORKERC.H.C C.H.C Raidih
314 Bhuneshwar Dayal compudarHEALTH DEPARTMENT AYUSH AYUSH DEP. DUMRI
315 Bhushan Khalkho HEADMASTERHIGH SCHOOL 
316 Bhushan Kumar Keshri CRPBRC 
317 Bibhaw Toppo B.T.M.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
318 Bidesh Lohra Technical AssistantJharkhand Integrated Mines and Minerals System(JIMMS)Project Implementation Unit(PIU) 
319 Bidubhushan Singh Munda CLERCKFISHERIES 
320 Bidyasagar Prasad JANSEWAKB.D.O OFFICE 
321 Bihari Kindo CompounderAYUSH STATE AYURVEDIC DISPENCERY,KATIA
322 Bijay Amrit Raj Toppo B.W.SC.H.C 
323 Bijay Kumar LAB TECHNICIANC.H.C CHC,BHARNO
324 Bijay Kumar PeonCDPO 
325 Bijay Kumar Singh NIGHT GUARDVETENARY HOSPITAL 
326 Bijendra Oraon FOREST GUARDFOREST DIVISION 
327 Bijla Oraon PeonZila Sainik Kalyan Karyalay 
328 Bilu Herenj CHAUKIDARWater Resources Department 
329 Bimal Kumar Ghosh 4th GradeCHC Ghaghara 
330 Bimal Lakra RAJASWA KARMACHARICO Office
331 Bimla Devi PeonPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL GHAGHRA
332 Bimla Devi PeonCO Office 
333 Bimla Devi SweeperNAGAR PARISAD 
334 Bimlatirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
335 Binauni Ekka JHARU DARINDPRO OFFICE 
336 Binay Kumar MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT KERAGANI
337 Bindeshwar Mahto Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
338 Bindeshwer Oraon PeonST. TULSIDAS HIGH SCHOOL SISAIST. TULSI DAS HIGH SCHOOL SISAI
339 Bindu Baxla Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYA 
340 Bindu Devi FORTH GRADEC.H.C 
341 Bineshwar Nag MPWCHC 
342 Binita Asur CLERCKCivil Surgeon Office 
343 Binita Kujur CookKGBV 
344 Binita Kumari CLERCKDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
345 Binita Lakra A.N.M.C.H.C. Chainpur 
346 Binko Minj PeonR.W.D., WORKS DIVISION 
347 Binod Baraik PeonB.D.O OFFICE 
348 Binod Oraon AssistantSTATE TRADING DIVISION 
349 Binod Asur PeonCHC 
350 Binod Bimal Topno MPWHealth Department 
351 Binod Kumar Assistant Programme OfficerJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
352 Binod Kumar Gupta HEALTH EDCAUTORCHC Palkot
353 Binod Kumar Jha BEEREFERRAL HOSPITAL Referal Hospital Basia
354 Binod Kumar Sahu RAJASWA KARMACHARILAND & REVENUE REFORMS DEPTT. 
355 Binod Lohra ChaukidarAnchal Office 
356 Binod Oroan PeonDISTRICT AGRICULTURE OFFICE 
357 Binod Paswan DriverD C CONFIDENTIAL SECTION 
358 Binod Singh ClerkSoil Conservation Department (District Level) 
359 Binod Surin PeonHIGH SCHOOL 
360 Binod Toppo PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
361 Bipin Chandra Oraon PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
362 Bipin Kumar MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT SHATKARI
363 Bipin Kumar Block Programe OfficerBlock Development Office 
364 Bipin Kumar Sharma PeonIndustrial Department 
365 Birasmani Devi ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTproject high school badri, ghaghra
366 Birasmani Devi PeonB.D.O OFFICE 
367 Birasmani Lakra Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C PALKOT
368 Birbal Ekka ClerkREFERRAL HOSPITAL REFRAL HOSPITAL, SISAI
369 Biren Horo ClerkCO Office 
370 Birendra Lakra PeonCO Office 
371 Birendra Bhagar MPWCHCJhumariteleiya com.college karma CHC Kamdara
372 Birendra Bhagat NIGHT GUARDVETENARY HOSPITAL 
373 Birendra Kujur CRPBRC 
374 Birendra Kumar JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
375 Birendra Kumar CLERCKDistt. Eastablishment Sec. Gumla 
376 Birendra Lakra PeonBLOCK RESOURCE CENTRE, CHAINPUR (SSA) 
377 Birendra Oraon PeonDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
378 Birendra Prasad Sahu assistantDISTRICT NAZARAT OFFICE 
379 Birendra Sahu JANSEWAKB.D.O OFFICE 
380 Birsa Chik Braik Peon (Deputed)B.D.O OFFICE 
381 Birsa Oroan SweeperC.H.C CHC,BHARNO
382 Birsai Oraon PeonBLOCK OFFICE 
383 Birsay Asur (!!) ChowkidarWELFARE DEPARTMENT 
384 Birsu Ahir SAFAIWALANAGAR PARISAD 
385 Birsu Oraon FOREST GUARDForest Division 
386 Bisheshwar Bhagat RAJASWA KARMACHARIC. O. OFFICE 
387 Bishnudeo Sharma PeonWater Resources Department 
388 Bishram Oraon Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
389 Bishun Baraik PeonCHC Ghaghara 
390 Bishwanath Bhagat FOREST GUARDFOREST DIVISION 
391 Bishwanath Prasad PeonHEALTH DEPT. OFFICE OF DMMO GUMLA
392 Bishwasi Dang A.N.M.SADAR HOSPITAL 
393 Boaas Lugun Peon (Daily Wages)DRDA 
394 Bodh Ram 4 th Grade+ 2 HIGH SCHOOL+2 S S HIGH SCHOOL GHAGHRA GUMLA
395 Boniface Tirkey Computer OperatorCO Office 
396 Bonifacs Lakra PeonHIGH SCHOOL 
397 Brajesh Kumar Tax CollecterNAGAR PARISAD 
398 Brajesh Kumar Singh REV.KC.REVENUE STAFF 
399 Brham Deo Kumar ORDERLYForest Division 
400 Bucka Oroan MEDICAL OFFICER INCHARGEC.H.C. Chainpur CHAINPUR
401 Buddeo Pahan PeonSDEO OFFICE GUMLA* *
402 Budhadeo Oraon PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
403 Budhdeo Oraon AADESHPALC.H.C C.H.C Raidih
404 Budhdeo Oraon CORRESPONDENCE CLERKM.I. 
405 Budheshwar Mahli ClerkWELFARE DEPARTMENT
406 Budheshwar Oraon GAURDKGBV 
407 Budheshwar Oraon PeonCO Office 
408 Budheswar Oraon PeonFOREST DIVISION 
409 Budhlal Munda PeonDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
410 Budhman Oraon PeonRoad Construction Division, Gumla 
411 Budhram Bhagat JUNIOR ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
412 Budhwa Gope CHOUKIDARCO Office 
413 Bula Oraon PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
414 Bushra Talat ASSISTANT TEACHERMAGHI GIRLS HIGH SCHOOL SISAImghs
415 Carolus Lakra JANSEWAKB.D.O OFFICE 
416 Celestine Bhengra Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
417 Chajras Toppo Computer OperatorB.D.O OFFICE 
418 Chaman Asur PeonC.H.C. Chainpur CHAINPUR
419 Chamru Oraon Draft ManWATER WAYS DIVISION 
420 Chamu Sahu Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
421 Chand Kiran Devi A.N.M.CHC Sadar Block CHC SADAR BLOCK GUMLA
422 Chanda Baraik 4th GradeMunicipal Corporation 
423 Chandan Sangwar FAMILY PLANNING WORKERCHC Ghaghara 
424 Chandan Haldar COMPUTER OPERATORDISTRICT SOCIAL SECURITY CELL 
425 Chandan Kumar COMPUTER OPERATORFOREST DIVISION 
426 Chandan Kumar Mishra HEALTH WORKERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC SADAR GUMLA
427 Chandarnath Jha EXECUTIVE OFFICERM.I. 
428 Chandi Charan Roy B.E.E.OBEEO OFFICEHRD DEPARTMENT
429 Chandra Bhusan Sahu TeacherUrsuline Convent Girls High School 
430 Chandradeep Kumar LDC, CLERKDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
431 Chandramani Kumari Cooperative Extentsion OfficerCO-OPERATIVE OFFICE 
432 Chandramohan Mahto CRPBRC 
433 Chandrashekhar Yadav Training CoordinatorBlock Development Officenou patna
434 Chandru Oraon RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
435 Charva Oraon WASHER MANMINES AND GEOLOGY 
436 Charwa Oraon Gang MazdoorMinor Irrigation 
437 Chatku Singh PeonPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLPROJECT GIRL;S HIGH SCHOOL. RAIDIH, GUMLA
438 Chatrabali Sahu PeonWater Resource Department 
439 Chetu Ram Gop PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
440 Chhote Lal Sahu Assistant TeacherHIGH SCHOOLHIGH SCHOOL BAGHIMA
441 Chitranjan Singh Bill ClerkIndustrial Department 
442 Choonyoo Oraon PeonSDO OFFICES.S HIGH SCHOOL GUMLA
443 Chourasan Maghi Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
444 Christina Albina Toppo ClerkDISTRICT LEGAL SECTION 
445 Christina Santoshi Kerketta ClerkHEALTH DEPT. OFFICE OF ACMO GUMLA
446 Chumani Kumari 4th GradeCHC Sisai
447 Cicilia Kerketta ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLHIGH SCHOOL TOTO GUMLA
448 Corrnelius Indwar Computer OperatorBlock Development Office 
449 Crecentia Kerketta Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
450 Cresancia Ekka SERVANT CUM SWEEPERAUSH 
451 Cresentia Ekka ClerkSDO OFFICE 
452 Cyprian Kujur Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
453 Cyril Kujur PeonLabour, Employment and Training Department 
454 Daharu Oraon Gang MazdoorRoad Construction Division, Gumla 
455 Daniel Lakra ROJGAR SEWAKGRAM PANCHAYAT 
456 Dasmi Asuraien 4th GradeC.H.C. Chainpur CHAINPUR
457 Daya Sagar Khlkho JANSEWAKB.D.O OFFICE 
458 Dayawanti Kujur A.N.M.CHC Bishunpur 
459 Daymanti Kumari A.N.M.CHC Ghaghara 
460 Debashis Bhakat ClerkSoil Conservation Department (District Level) 
461 Deepak Kerketta PeonEDUCATION DEPARTMENTTEACHER'S TRAINING COLLEGE, DIET GUMLA
462 Deepak Kumar Sharma ASSISTANT ENGINEERRural Development Special Division 
463 Deepika Kindo ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTupg high school icha
464 Deepu Oraon MPWHEALTH DEPARTMENT Kansir
465 Deochand Sahu Computer OperatorDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
466 Deokumar Kherwar PeonC. O. OFFICE 
467 Deowaki Devi FORTH GRADEC.H.C 
468 Deshbandhu Prajapati Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
469 Deshn Ram Grain Gola ChoukidarDistrict Welfare Office 
470 Devendra Nag TYPISTZila Sainik Kalyan Karyalay 
471 Devmani Sahu PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
472 Devmati Devi MALIFOREST DIVISION 
473 Dewanti Kumari Block CoordinatorBlock Development Office 
474 Deyal Oraon PeonCO Office 
475 Dhananjay Bharti COMPUTER OPERATORDISTRICT TANSPORT OFFICE 
476 Dhananjay Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
477 Dhananjay Singh PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
478 Dhanjay Bhagat JANSEWAKB.D.O OFFICE 
479 Dhankumar Bara HEALTH WORKERC.H.C C H C PALKOT
480 Dhanpat Sahu Panchayat SewakRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
481 Dharam Bindhani Tirkey PeonCO Office 
482 Dharmdasi Tirkey A.N.M.C.H.C. Chainpur 
483 Dharmdeo Oraon COMPUTERHEALTH DEPARTMENT
484 Dharmendra Kumar MPWC.H.C Arya
485 Dharmendra Kumar Aklea LDC, CLERKExcise Department 
486 Dharmendra Kumar Pandey ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUPG H/S ICHA
487 Dhirendra Kumar Verma STENOGRAPHERIntegrated Tribal Development Agency 
488 Dhirjan Sahu PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
489 Dhirmali Mahto 4th GradeSADAR HOSPITAL
490 Dibya Surin FAMILY PLANNING WORKERCHC Bishunpur 
491 Dibya Topno Trained Graduate TeacherHigh School 
492 Dildar Singh Block Programme OfficerBEEO CUM BRCC OFFICE 
493 Dileshwar Toppo Computer OperatorSDO OFFICE 
494 Dilip Bhanwra AssistantSTATE TRADING DIVISION 
495 Dilip Kumar PeonWater Resource Department 
496 Dilip Kumar INCHARGE HEADMISTRESSPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLproject girls high school palkot
497 Dilip Kumar Gupta JANSEWAKB.D.O OFFICE 
498 Dilip Kumar Khess Medical OfficerC.H.C Raidih
499 Dilip Kumar Mishra JANSEWAKB.D.O OFFICE 
500 Dilip Kumar Ram CLERCKExcise Department 
501 Dilip Kumar Sahu JANSEWAKB.D.O OFFICE 
502 Dilip Lohra PeonDIST ELECTION OFFICE 
503 Dilip Oraon DriverA.C.M.O OFFICE 
504 Dilip Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
505 Dilip Tirkey assistantC S OFFICE
506 Dinesh Chandra Mahapatra assistantDISTRICT ELECTION OFFICE 
507 Dinesh Kachhap COMPUTER OPERATORD P R O OFFICEProject Kartik Oraon High School Litatoli, Gumla
508 Dinesh Kumar DRESSERSADAR HOSPITAL Sadar Hospital, Gumla
509 Dinesh Kumar Gope ClerkC. O. OFFICE 
510 Dinesh Kumar Yadav ClerkPROJECT HIGH SCHOOL CHAINPURPROJECT HIGH SCHOOL CHAINPUR *
511 Dinesh Mahli Computer OperatorAnchal Office 
512 Dinesh Nand CRPcluster resource center GMS sisi patratoli 
513 Dinesh Prasad Bharti Accounts ClerkNational Highway Division 
514 Dinesh Prasad Gupta PeonD C CONFIDENTIAL SECTION 
515 Dinesh Sahu clerkPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLPROJECT HIGH SCHOOL RAIDIH 110006129744
516 Dinesh Tirkey DriverDistrict Mining OfficeK O College Gumla
517 Dineshchandra Pahan V.L.WB.D.O OFFICE 
518 Dineshwar Bhagat ClerkB.D.O OFFICE 
519 Dineshwari Devi HEALTH WORKERCHC 
520 Divya Sristy Toppo Accountant Cum Computer OperatorBlock Development Office 
521 Diwakar Ram PeonD.C. Office, O.S. Sec. Gumla 
522 Diwakar Yadov Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
523 Doman Sahu PeonDistrict Employment Exchange 
524 Dorothia Tirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
525 Dr. Ramesh Oraon T V OANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
526 Dr. Vishakha Singh T.V.O(MOBILE)Animal Husbandary 
527 Dular Ekka FIELD STAFFDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
528 Dulari Tuti 4th GradeHEALTH DEPARTMENT
529 Duri Khariyain PeonSDO Office 
530 Edit Kerketta RESOURCE TEACHER (I.ED)BEEO-CUM-BRCC SISAI 
531 Edline Beck Assistant TeacherEDUCATION DEPARTMENTrajkiyakrit high school adar,ghaghra
532 Edward Lakra Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
533 Ehsan Ahmad SENIOR TB. LAB SUPERVISORREFERRAL HOSPITAL Referal Hospital, Basia
534 Eisenhawer Bara ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLUPGRADED HIGH SCHOOL BANSDIH
535 Elias Minj HEADMASTERHIGH SCHOOL 
536 Elizabeth Bilung Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
537 Elizabeth Lakra A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC SADAR GUMLA
538 Emlani Herenj A.N.M.C.H.C. Chainpur CHAINPUR
539 Emlen Barjo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
540 Emmanuel Minz ClerkHIGH SCHOOL 
541 Endrani Devi 4th GradeB.D.O OFFICE 
542 Enola Gidhi Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
543 Eren Ekka ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL DUMRI
544 Eto Gop ELECTRICIANMunicipal Corporation 
545 Etwa Kerketta ROJGAR SEWAKPANCHAYAT 
546 Etwa Oraon ROJGAR SEWAKGRAM PANCHAYAT 
547 Fabiana Kandulna +2 ASSISTANT TEACHER+ 2 HIGH SCHOOL+2 S S HIGH SCHOOL GHAGHRA GUMLA
548 Fabiana Tireky Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
549 Fabiyola Minz +2 TeacherUrsuline Convent Girls Inter College, Gumla 
550 Fageshwar Bhagat V.L.WB.D.O OFFICE 
551 Faghu Oraon DAK WALAFOREST DIVISION 
552 Farzana Imam Medical Officer (RBSK)CHC 
553 Fazil Gani Computer OperatorB.D.O OFFICE 
554 Fazlur Rahman ClerkDSEHRD DEPARTMENT
555 Feliks Tigga PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
556 Felix Kujur ClerkHRD JHARKHANDHIGH SCHOOL JAIRAGI *
557 Filbert Tigga Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
558 Firu Baraik Daily Wages PeonForest Division 
559 Florance Guria Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
560 Franklin Kujur PeonHIGH SCHOOL 
561 Fransis Ekka PeonAnimal Husbandary 
562 Fransiska Tirkey A.N.M.CHC Bishunpur 
563 Fulchand Oraon PeonADDL. COLLECTOR 
564 Fulgence Kujur ClerkDISTRICT SUPPLY OFFICE 
565 Fulkiria Ekka Computer OperatorAnchal Office 
566 Fulmani Devi PeonDistt. Eastablishment Sec. Gumla 
567 Fulmani Kumari CleanerHospital 
568 Fulmani Toppo A.N.M.C.H.C C.H.C Raidih
569 Gajanand Panda V.L.WB.D.O OFFICE 
570 Gajendra Prasad B.H.W.PHC sadar
571 Gajendra Prasad Sahu PeonDIST. PROVIDENT FUND OFFICE 
572 Gajendra Prasad Singh JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
573 Gandur Oraon KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
574 Gandur Oraon DriverCO Office 
575 Gandur Oraon PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
576 Gandura Ohdar PeonB.D.O OFFICE 
577 Ganesh Prasad SANITARY INSPECTORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC Dumri
578 Ganesh Ram Mahto B.W.O.B.D.O OFFICE 
579 Ganga Bhagat PeonHIGH SCHOOLPROJECT HIGH SCHOOL POJENGA
580 Gangadhar Lohra CLERCKCHC Ghaghara 
581 Gangadhar Singh Munda PeonRural Development Special Division 
582 Gangesh Jha LECTURERS.S. +2 HIGH SCHOOL GUMLAS.S. +2 HIGH SCHOOL GUMLA *
583 Gaurav Kumar COMPUTER OPERATORDISTRICT DEVELOPMENT SECTION 
584 Gautam Kumar Lakra RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
585 Gayan Prakash Minj PlumberNAGAR PARISAD 
586 Gayatri Sahu Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKasturba gandhi Balika Vidyalaya Kamdara
587 Gazadhar Bhar PeonB.D.O OFFICE 
588 Geeta Devi RD & convergence expertDRDA 
589 Geeta Devi ASSISTANT TEACHERMAGHI GIRLS HIGH SCHOOL SISAIMAGHI GIRLS HIGH SCHOOL SISAI *
590 Geeta Devi assistantDISTRICT GENERAL SECTION 
591 Geeta Kumari B.P.OB.D.O OFFICE 
592 George Kerketta V.L.WB.D.O OFFICE 
593 George Tirkey HEAD MASTER INCHIGH SCHOOL 
594 Ghanshyam Chorasia FORESTERForest Division 
595 Ghanshyam Kumar Accountant cum Computer OperatorBEEO-cum-BRCC DUMRI 
596 Ghonyo Oraon PeonDIST.ACCOUNT OFFICE 
597 Girin Kujur A.N.M.CHC Sisai
598 Girish Prasad FORTH GRADEC.H.C 
599 Gita Devi PeonCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
600 Gita Kumari ASST. CLERKCDPO OFFICE 
601 Gloriya Minz PeonFOREST DIVISION 
602 Gopal Ram Das B.W.O.B.D.O OFFICE 
603 Gopal Uraw LDC, CLERKFOREST DIVISION 
604 Goreti Minz RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
605 Goreti Soreng PeonANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT CLASS I ANIMAL DISPENCERY
606 Govind Kumar Pandit JUNIOR ENGINEERRCD, ROAD DIVISION 
607 Govind Samudwar assistantFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
608 Gregori Surin PeonBEEO OFFICE 
609 Gregory Xalxo PeonHUMAN RESOURCE DEVELOPMENT 
610 Gulab Victoria Kerketta A.N.M.C.H.C 
611 Gulabi Devi PeonAYUSH STATE AYURVEDIC DISPENSARY GUMLA
612 Gulo Devi PeonCO Office 
613 Gulshan Praveen Kujur +2 ASSISTANT TEACHER+2 High School Bharno+2 High School Bharno
614 Gurudayal Singh PeonAnchal Office 
615 Handur Asur SECTION PEONDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
616 Hanna Kongari PeonEDUCATION DEPARTMENTPROJECT HIGH SCHOOL NAGAR SISKARI
617 Hanuk Kindo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
618 Hari Oraon PeonFOREST DIVISION 
619 Hari Das Ram ClerkSADAR HOSPITAL
620 Harinarayan Bhagat PeonCO Office 
621 Harish Chand ASST. TEACHERST. TULSIDAS HIGH SCHOOL SISAIST. TULSIDAS HIGH SCHOOL, SISAI
622 Hasmuddin Miyan PeonVETENARY HOSPITAL 
623 Helean Surin Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
624 Hemendra Kumar Das Additional District Project ManagerZILA PARISHAD 
625 Hemprakash Kumar Baitha PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
626 Herman Lakra JANSEWAKB.D.O OFFICE 
627 Hibian Perdhiya AnushevakWater Resource Department 
628 Hira Bhagat PeonBEEO OFFICEss high school chandwa gumla
629 Hira Lal Nag Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
630 Hira Lal Sahu JANSEWAKB.D.O OFFICE 
631 Hirma Devi PeonM.I. 
632 Hirmila Lakra HEADMISTRESSHIGH SCHOOL 
633 Hirmuniya Kumari 4th GradePATLIPUTRA MEDICAL COLLEGE& HOSPITAL,DHANBAD 
634 Hulesh Prasad JANSEWAKB.D.O OFFICE 
635 I.v.lili Ekka 4th GradeSADAR HOSPITAL Sadar Hospital, Gumla
636 Idlin Toppo +2 Assistant Teacher (P.G.T)+2 High School Bharno
637 Ifreame Toppo +2 TeacherUrsuline Convent Girls Inter College, Gumla 
638 Ignacia Kujur A.N.M.C.H.C C.H.C Raidih
639 Ignatius Beck RAJASWA KARMACHARICO Office 
640 Inderamuni Kumari Bara PeonB.D.O OFFICE 
641 Indira Devi TECHNICIANPILOT PROJECT CENTRE 
642 Indra Pratap Pandey S.M.S.Agriculture and Sugarcane Department 
643 Indranath Singh Computer OperatorBlock Office 
644 Indrani Gupta Computer Operator -cum- Data Entry OperatorDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
645 Indro Kumari BANGLA CHAUKIDARFOREST DIVISION 
646 Indu Kumari A.N.M.CHC Bishunpur 
647 Indu Kumari Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYA 
648 Indu Prasad Assistant TeacherPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLPROJECT GIRL'S HIGH SCHOOL, RAIDIH, GUMLA
649 Indumati Lakara ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICE* *
650 Ishwar Chandra Yadav DriverM.I. 
651 Ishwar Bhagat PeonWater Resources Department 
652 Ishwar Lal Sahu DriverR.W.D., WORKS DIVISION 
653 Ishwar Nand Head ClerkBLOCK OFFICE 
654 Jagannath Munda Sinku STATISTICAL ASSTT.District Welfare Office 
655 Jagarnath Oraon B.P.R.OB.D.O OFFICE 
656 Jagarnath Oraon KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
657 Jagarnath Ram Peon (Deputed)District Planning Office 
658 Jagdeep Kumar Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOL 
659 Jagdish Oraon PeonDISTRICT ESTABLISHMENT SECTION 
660 Jagdish Sahu ClerkAnchal Office 
661 Jagjiwan Barha AssistantB.D.O OFFICE 
662 Jagna Ram Gope PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
663 Jagnarayan Nayak COMPUTER OPERATORC.O. OFFICE 
664 Jai Karan Kumar Computer OperatorDTO OFFICE 
665 Jai Kumar Gupta CLERCKDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
666 Jai Prakash Baraik PeonDIST. REVENUE OFFICE 
667 Jai Prakash Kujur ClerkEDUCATION DEPARTMENTPROJECT HIGH SCHOOL BADRI
668 Jai Prakash Sahu PeonSDO Office
669 Jainul Ansari PeonSchoolgoverment high school susang
670 James Beck DriverB.D.O OFFICE 
671 James Rohit Topno MPWC.H.CR.L.S.Y, COLLEGE RANCHI COMMUNITY HEALTH CENTER, KAMDARA
672 James Tirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
673 James Toppo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
674 Jane Cicilia Barla PGT+ 2 HIGH SCHOOL 
675 Jane Marina Ekka ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BISHUNPURS.S. HIGH SCHOOL BISHUNPUR *
676 Jannatul Firdosh Computer OperatorUIDAI CELL 
677 Jarj Kuzur TECHNICIL ASSISTANTAnimal Husbandary 
678 Jasinta Bara A.N.M.Health & Family Welfare Department HEALTH SUB CENTRE URMI
679 Jasinta Lakra Lady SupervisorCDPO 
680 Jassi Lakra PeonWater Ways Circle 
681 Jataria Oraon RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
682 Jatri Kumari ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOL BASIAHigh School Basia Refral Hospital Baisa
683 Javed Ali DriverD R D A OFFICE 
684 Jawed Alam Urdu TranslaterDistt. Eastablishment Sec. Gumla 
685 Jay Jhanda Lakra Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
686 Jay Mangal Minz ClerkCO Office 
687 Jay Mangal Oraon PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
688 Jay Prakash Singh ClerkCHC Ghaghara 
689 Jay Ram Mahto CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
690 Jaya Prabha Purty Medical OfficerC.H.C CHC,BHARNO
691 Jayant Kumar Oraon JUNIOR ENGINEERBEEO-cum-BRCC DUMRI 
692 Jayanti Minj AssistantB.D.O OFFICE 
693 Jaykeshwar Sahu RAJASWA KARMACHARICO Office 
694 Jaymanti Ekka PeonBEEO CUM BRCC OFFICE 
695 Jaypal Mahli SweeperSADAR HOSPITAL Sadar Hospital, Gumla
696 Jayprakash Chik Baraik ROJGAR SEWAKBlock Development Office 
697 Jayram Lakra ROJGAR SEWAKGRAM PANCHAYAT 
698 Jayram Pandey WARD ATTENDENTCHC Bishunpur
699 Jayshankar Sahu PeonB.D.O OFFICE 
700 Jayu Ghasi FOURTH GRADECHC Bishunpur 
701 Jaywanti Lakra OFFICE ASSITANTD R D A OFFICE 
702 Jeevan Ekka JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
703 Jeneviva Lakra ClerkSDO Office 
704 Jerald Sanjay Bara M.P.WHealth & Family Welfare Department Bishunpur
705 Jerom Minj ASSISTANT TEACHEREDUCATIONut +2 kandarp h s palkot
706 Jethu Korba K CCO Office 
707 Jhalo Devi CHOUKIDARAnchal Office 
708 Jhari Bhagat TECHNICIL ASSISTANTANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
709 Jhario Kerketta Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYA 
710 Jhariya Oraon Village Level WorkerBLOCK OFFICE 
711 Jhirga Topno ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
712 Jhora Oraon GUARDKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAsant. tulsidas high school gumla
713 Jhubbu Oraion PeonB.D.O OFFICE 
714 Jiban Kishor Kujur Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
715 Jita Oraon HEALTH EDCAUTORC.H.C Raidih
716 Jitendra Ram V.L.W. (Jansewak)B.D.O OFFICE 
717 Jitendra Kumar Bhagat V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
718 Jitendra Oraon CLERCKDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
719 Jitendra Ravi Das JUNIOR ENGINEERWater Resource Department 
720 Jiteshwar Singh ClerkDistt. Eastablishment Sec. Gumla 
721 Jitram Oraon 4th GradeCHC 
722 Jiwan Ram MPWC.H.C 
723 Johan Minz PeonD R D A OFFICE 
724 John Xalxo ClerkB.D.O OFFICE 
725 Johnson Swansi Corrospondance ClearkWater Ways Circle 
726 Jolen Nag PeonHIGH SCHOOL 
727 Jorj Kerketta MazdoorNAGAR PARISAD 
728 Josef Tirky ClerkWater Resources Department 
729 Joseph Beng SweeperHEALTH DEPT. OFFICE OF ACMO GUMLA
730 Joseph Stephan Kujur Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
731 Joseph Toppo JUNIOR ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
732 Josphine Tirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
733 Julita Kujur ASSISTANT TEACHERST. TULSIDAS HIGH SCHOOL SISAIST.TULSIDAS HIGH SCHOOL
734 Junaid Ahmad NSEONational Saving 
735 Junas Guria DRAFTS MAN GR- IIRoad Construction Division, Gumla 
736 Justin Kerketta V.L.WB.D.O OFFICE 
737 Justin Lakra PeonIntegrated Tribal Development Agency 
738 Justin Toppo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
739 Jyanti Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC 
740 Jyoti Kumari ASST. TEACHERMAGHI GIRLS HIGH SCHOOL SISAIMGHS
741 Jyoti Devi CookWELFARE DEPARTMENT 
742 Jyoti Lal Mahto Computer OperatorCO Office 
743 Kailash Oraon Assistant Technology ManagerATMA 
744 Kailash Ram assistantDISTRICT NAZARAT OFFICE 
745 Kailash Ram ASSISTANTC S OFFICE 
746 Kajru Sahu PeonD C CONFIDENTIAL SECTION 
747 Kakuli Kumari Das ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYA 
748 Kala Asur PeonA.C.M.O OFFICE 
749 Kalara Klemensiya Tuti PeonDISTRICT INSPECTRESS OF SCHOOLS* *
750 Kalara Minj SERVANT CUM SWEEPERAYUSH STATE HOMOEOPATHIC DISPENSARY TOTO
751 Kale Khariya PeonCO OfficeR.C.Mideel.School.Karondabera
752 Kaleshwar Mahto XRAY TECHNICIANSADAR HOSPITAL
753 Kaleshwar Sahu PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
754 Kalestos Kerketta Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
755 Kalidas Oraon ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. HIGH SCHOOL SATO BISHUNPUR
756 Kalindar Sahu CHOWKIDARForest Division 
757 Kalindra Sahu V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
758 Kallu Oraon Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
759 Kalyan Asur HEALTH WORKERCHC Bishunpur 
760 Kalyan Kumar Jaisawal TYPISTZila Sainik Kalyan Karyalay 
761 Kalyan Sahu assistantDistrict Planning Office 
762 Kalyani Kumari Assistant TeacherGIRLS MIDDLE SCHOOLGovernment middle school Jura Bharno Gumla
763 Kamal Kachhap PeonHIGH SCHOOL 
764 Kamal Kishor Kindo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
765 Kamaldeo Marandi ClerkREGISTRY OFFICE 
766 Kameshwar Chik Baraik PeonHIGH SCHOOL 
767 Kamla Pandey PeonNational Highway Division 
768 Kamla Sharma Auxiliary Nurse Midwife (ANM)REFERRAL HOSPITAL REFERAL HOSPITAL SISAI
769 Kamlesh Oraon ClerkHIGH SCHOOL 
770 Kamlesh Pradhan ROJGAR SEWAKBlock Development Office 
771 Kanchan Khalkho A GRADE NURSESADAR HOSPITAL sadar hospital,gumla
772 Kanchan Kishore Srivastava M.P.WCHC Chainpur 
773 Kanchan Lakra Computer OperatorC. O. OFFICE 
774 Kanchan Rupam Kandulna ASST. TEACHERS.S. +2 HIGH SCHOOL GUMLAS.S. +2 HIGH SCHOOL GUMLA *
775 Kant Lal Mahto DriverSDO OFFICEHIGH SCHOOL DAMODAR
776 Kanta Kerketta A.N.M.C.H.C. Chainpur 
777 Kanta Kumari V.L.WB.D.O OFFICE 
778 Kanta Vishwakarma L.E.OB.D.O OFFICE 
779 Kanti Devi PeonM.I. 
780 Kanti Kumari Devi A.N.M.C.H.C C.H.C Raidih
781 Kapil Jose Ekka Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
782 Karamchand Oraon Block Programme OfficerBEEO CUM BRCC OFFICE 
783 Karamdeo Oraon PeonRoad Construction Division, Gumla 
784 Karanchand Manna DriverRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
785 Kartik Gope DriverZila Sainik Kalyan Karyalay 
786 Karuna Devi FEMALE WARD ATTENDENTC.H.C Raidih
787 Kasturi Kumari Nag ClerkD S E OFFICE 
788 Kaushlendra Kumar JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
789 Kavinra Nath Bhaduri LAB TECHNICIANSADAR HOSPITAL SADAR HOPITAL, GUMLA
790 Kedar Prasad PeonNATIONAL SAVINGS OFFICE, GUMLA 
791 Kedarnath Mishr Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
792 Keshwer Tirkey PeonCO Office 
793 Khatoon Adiba Beagum Peon (Deputed)B.D.O OFFICE 
794 Khemraj Turi ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BISHUNPURS.S. HIGH SCHOOL BISHUNPUR *
795 Khileshwar Gope GAURDKGBV 
796 Khirodhar Singh RAJASWA KARMACHARICO Office 
797 Khoras Minz PeonHIGH SCHOOL 
798 Khoren Lakra AssistantBLOCK OFFICE 
799 Khudiram Oraon PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICEBN JALLAN COLLEGE SISAI
800 Khulwa Devi PeonB.D.O OFFICE 
801 Khushmaren Minj HEADMASTERHIGH SCHOOL 
802 Kinu Oraon JANSEWAKB.D.O OFFICE 
803 Kiran Devi Lady SupervisorCDPO 
804 Kiran Kujur ClerkDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATIONHRD DEPARTMENT
805 Kiran Kumari A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC SADAR GUMLA
806 Kiratan Bahgat NIGHT GUARDZila Sainik Kalyan Karyalay 
807 Kirishan Deo Ram ClerkREGISTRY OFFICE 
808 Kirshna Kumari A.N.M.HEALTH DEPARTMENT 
809 Kishor Kumar PeonREO GUMLAHRD DEPARTMENT
810 Kishor Oraon PeonSDO OFFICE 
811 Kishor Tirki Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
812 Kishore Ram V.L.WB.D.O OFFICE 
813 Komolina Minz A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HEALTH SUB CENTRE PUGU
814 Koushlendra Kumar HEALTH WORKERC.H.C. Chainpur 
815 Koushol Kishor Prasad Singh ASST. TEACHERS.S. GIRLS HIGH SCHOOL GUMLAS.S. GIRLS HIGH SCHOOL GUMLA *
816 Krishan Murari Kumar G. MIndustrial Department 
817 Krishan Oraon ClerkSDO OFFICE 
818 Krishna Kumar ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL RAIDIHS.S. HIGH SCHOOL RAIDIH *
819 Krishna Chandra Pal ASSISTANT ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
820 Krishna Devi Lady SupervisorCDPO OFFICE 
821 Krishna Kant Singh ASST. TEACHERGovt. High School KaranjtoliPROJECT HIGH SCHOOL SATO *
822 Krishna Kumari Ekka A.N.M.CHC 
823 Krishna Lohara JUNIOR ENGINEERDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
824 Krishna Lohra DriverD C OFFICE 
825 Krishna Oraon JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
826 Krishna Oraon PeonB.D.O OFFICE 
827 Krishna Ram PeonWater Ways Division- 2 
828 Krishna Ram ASST. CLERKC.H.CSimdega College Simdega CHC Palkot
829 Krishna Sahu DAFTARISDO OFFICE 
830 Krishna Sahu AssistantB.D.O OFFICE 
831 Krishnakant Oraon ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
832 Krishnandan Prasad STENOGRAPHERD C CONFIDENTIAL SECTION 
833 Kulbhushan Barla Computer OperatorB.D.O OFFICE 
834 Kuldeep Mochi PeonDIST. CONSUMER FORUM 
835 Kumar Ravi Shankar INDUSTRIAL EXTENTION OFFICERIndustrial Department 
836 Kumari Priyanka Verma AccountentDISTRICT AGRICULTURE OFFICE 
837 Kumri Lovely ASSISTANT TEACHEREDUCATION+2 H/S BASIA
838 Kumudani Kujur PeonEDUCATIONut +2 kandarp h s palkot
839 Kumudini Tirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
840 Kumudini Toppo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
841 Kundan Oroan COMPILLERCHC Bishunpur 
842 Kunti Kumari ASSISTANT TEACHERMAGHI GIRLS HIGH SCHOOL SISAIMAGHI GIRLS HIGH SCHOOL SISAI
843 Kunwar Oraon Assistant TeacherSchoolADIVASI VIKAS HIGH SCHOOL FORI
844 Kyamuddin Ali Ansari V.L.WBLOCK OFFICE 
845 Lachhi Oraon DriverCHC Ghaghara 
846 Lagnu Oraon PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
847 Lajrus Barwa GAURDKGBV
848 Lakhaman Ohdar V.L.WBLOCK OFFICE 
849 Lakhan Anuj PeonGOVT. HIGH SCHOOL KARANJTOLI GUMLAGOVT. HIGH SCHOOL KARANJTOLI *
850 Lakhan Oraon DriverCDPO OFFICE 
851 Lakhan Ram KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
852 Lakhan Ravidas District Audit OfficerCO-OPERATIVE OFFICE 
853 Lal Chandrashekhar Nath Shahdeo B.P.OBEEO CUM BRCC OFFICE 
854 Laldeo Oraon PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
855 Laldeo Paswan DAFADARRoad Construction Division, Gumla 
856 Laldeo Sahu ChowkidarDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
857 Lalit Devi PeonB.D.O OFFICE 
858 Lalit Kumar Ekaa VETERINARY SURGEONAnimal Husbandary 
859 Lalit Kumar Sah LAB TECHNICIANCHC Sisai
860 Lalit Kumkar Dhan ClerkDSEHRD DEPARTMENT
861 Lalit Lakra LascarNational Cadet Corps 
862 Lalit Pratap Ekka MPWC.H.C C.H.C PALKOT
863 Lalit Singh Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
864 Lalit Tigga Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
865 Lalita Minz StenoC S OFFICE 
866 Lalita Baraik A GRADE NURSESADAR HOSPITAL Sadar Hospital, Gumla
867 Lalita Devi ClerkDSEHRD DEPARTMENT
868 Lalita Kumari LAB TECHNICIANSADAR HOSPITAL
869 Lalita Kumari Data Entry OperatorAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
870 Lalita Kumari A.N.M.CHC Ghatsila 
871 Lalita Kumari A.N.M.REFERRAL HOSPITAL REFERAL HOSPITAL SISAI
872 Lalita Kumari Hembrom COMPUTER ASSISTANTB.D.O OFFICE 
873 Lalita Minz assistantDISTRICT GENERAL SECTION 
874 Lalita Singh ROJGAR SEWAKPANCHAYAT 
875 Laurentus Tirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
876 Laures Kerketta PeonWater Resources Department 
877 Lav Lohra SAFAIWALANAGAR PARISAD 
878 Laxman Xalxo Accounts ClerkM.I. 
879 Laxman Indwar AccountantBlock Development Office 
880 Laxman Khariya Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
881 Laxman Kumar Welfare OrganiserZila Sainik Kalyan Karyalay 
882 Laxman Munda Assistant TeacherHRD JHARKHANDHIGH SCHOOL MURKUNDA *
883 Laxmi Devi PeonDIST. CONSUMER FORUMGOV.MIDLE.KRISHNAGAR COLONY RATU ROAD RANCHI
884 Laxmi Minz Lady SupervisorCDPO 
885 Laxmi Narayan Ohdar ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL GUMLAS.S. HIGH SCHOOL GUMLA *
886 Laxmi Narayan Prasad Computer OperatorB.D.O OFFICE 
887 Laxmi Paswan AssistantB.D.O OFFICE 
888 Leela Agrawal LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
889 Lepa Munda NIGHT GUARDANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
890 Lilamani Lady SupervisorCDPO 
891 Lilamber Sahu JANSEWAKB.D.O OFFICE 
892 Lilmani Kumari Kindo A.N.M.C.H.C. Chainpur 
893 Lilu Sahu JANSEWAKB.D.O OFFICE 
894 Limant Soreng Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
895 Love Kishor JUNIOR ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
896 Lowrencia Saras GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
897 Lucy Basanti Kachhap ASSISTANT TEACHEREDUCATION+2 high school bharno
898 Madan Asur 4th GradeSADAR HOSPITAL
899 Madan Bhagat 4th GradeHEALTH DEPARTMENT
900 Madan Kumar Singh SweeperCHC Bharno CHC BHARNO
901 Madan Mohan Singh PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
902 Madhu Kumari B R PBEEO-CUM-BRCC SISAI 
903 Madhu Mamta Tirkey A.N.M.CHC 
904 Madhuri Devi A.N.M.C.H.C Pakartoli
905 Madhuri Ekka A.N.M.SADAR HOSPITAL
906 Madhwi Devi PeonSDO OFFICE 
907 Magdali Minz RasoiyaDWO 
908 Magdha Uraw ChowkidarDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
909 Mahabir Oraon COMPUTER ASSISTANTDRDA 
910 Mahabir Pramanik PeonDistt. Eastablishment Sec. Gumla 
911 Mahabir Sahu PeonTREASURY OFFICE 
912 Mahabir Sahu ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTHigh School Kumhari
913 Mahadeep Kachhap DRAFTS MAN GR- IIRoad Construction Division, Gumla 
914 Mahadeo Oraon JUNIOR ENGINEERRural Development Special Division 
915 Mahadeo Oraon FOREST RANGE OFFICERFOREST DIVISION 
916 Mahadeo Oraon MistryMunicipal Corporation 
917 Mahanand Jha ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL GUMLAS.S. HIGH SCHOOL GUMLA *
918 Mahanand Kamar AnushevakWATER WAYS DIVISION 
919 Maharaj Oraon OTHERSBLOCK OFFICE 
920 Mahavir Kujur AnushevakWater Resource Department 
921 Mahendra Oraon V.L.WBLOCK OFFICE 
922 Mahendra Ram T. V. O.VETENARY HOSPITAL 
923 Mahesh Oraon NIGHT GERADFOREST DIVISION 
924 Mahesh Tana Bhagat PeonCO Office 
925 Mahindra Bhagat ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLHIGH SCHOOL TOTO GUMLA
926 Makar Ohdar Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
927 Malaki Minj Draft ManWater Ways Circle 
928 Malti Devi A.N.M.CHC 
929 Malti Susmita Lakra Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
930 Mamta Kumari PeonCHC Sadar Block CHC SADAR BLOCK GUMLA
931 Mamta Shekhar LOWER DIVISION CLERKCO Office 
932 Mamta Devi ClerkSchool* *
933 Mamta Kujur ClerkForest Division 
934 Mamta Kumari PeonBLOCK OFFICE 
935 Mangal Das Xalxo ClerkHIGH SCHOOL 
936 Mangal Nath Sahu JANSEWAKB.D.O OFFICE 
937 Mangal Oraon FOREST GUARDFOREST DIVISION 
938 Mangal Tirkey COMPUTER OPERATORDEO 
939 Mangal Tirkey Welfare SupervisorB.D.O OFFICE 
940 Mangari Orain PeonITDA, GUMLA 
941 Mangiya Devi PeonD C CONFIDENTIAL SECTION 
942 Mangla Minj Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
943 Mangna Oraon PeonDRDA 
944 Mangni Devi PeonB.D.O OFFICE
945 Mangra Oraon STORE KEEPERRoad Construction Division, Gumla 
946 Mangru Oraon CHOUKIDARCO Office 
947 Manila Kumari Nag JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
948 Manish Kumar Kashyap JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
949 Manish Kumar Singh Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
950 Manish Oroan DriverZILA PANCHAYAT SHAKSHA 
951 Manish Tiru Assistant Programme OfficerJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
952 Manisha Kumari ROJGAR SEWAKBlock Development Office 
953 Manisha Kumari Medical OfficerCHC Ghaghara 
954 Manisha Nag A GRADE NURSECHC Sisai
955 Manita Kumari Computer OperatorCO Office 
956 Manjri Bara Assistant TeacherHIGH SCHOOLUPG. HIGH SCHOOL EECHA GHAGHRA
957 Manju Kujur PeonAnchal Office 
958 Manju Kumari A.N.M.CHCMahatma Gandhi high School haribigha HSC Pithertoli
959 Manju Kumari A.N.M.C.H.C. 
960 Manjula Ekka ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL GUMLAS.S. HIGH SCHOOL GUMLA
961 Manjula Lakra COMPUTER OPERATORDistrict Employment Exchange 
962 Manmohan Jha EXECUTIVE ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
963 Manohar Kumar Khoya HEAD MASTER INCHIGH SCHOOL 
964 Manohar Toppo Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
965 Manoj Deepak Tirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
966 Manoj Kumar LAB TECHNICIANCHC Bharno 
967 Manoj Kumar Computer OperatorDRDA 
968 Manoj Kumar Kujur MPWHEALTH DEPARTMENT CHC PALKOT, HSC NATHPUR
969 Manoj Kumar Kujur PeonHIGH SCHOOL
970 Manoj Kumar Sinha RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
971 Manoj Kumar Sinha COMPUTER OPERATORZILA PARISHAD 
972 Manoj Oraon BHWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC CHAINPUR
973 Manoj Rajak Computer OperatorB.D.O OFFICE 
974 Manonit Topno Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
975 Manoranjan Kumar assistantFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
976 Manoranjani Ekka K CCO Office 
977 Manshur Alam PeonIndustrial Department 
978 Mantu Rawani IT AssistantDTO OFFICE 
979 Marcus Jojo TeacherUrsuline Convent Girls Inter College, Gumla 
980 Margaret Hemrom HEAD MASTER INCHIGH SCHOOL 
981 Mariam Kishori Kujur +2 TeacherUrsuline Convent Girls Inter College, Gumla 
982 Mariam Madhura Tirkey Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
983 Mariyam Minz Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC DATRA
984 Mariyanus Minz V.L.WB.D.O OFFICE 
985 Mariyanus Toppo REVENUE KARAMCHARICO Office 
986 Marsa Surin LADY SUPERVISORCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
987 Martin Luthar Nag Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
988 Marwari Bhagat JANSEWAKB.D.O OFFICE 
989 Marwari Mahto PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
990 Marwari Oraon PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
991 Mary Grace Indwar ASSISTANT TEACHERD O
992 Mary Minj PeonHIGH SCHOOL 
993 Mary Rose Horo Field Worker ,Filaria Control UnitHEALTH DEPARTMENT F C U GUMLA
994 Mary Sosan Ekka Assistant TeacherHIGH SCHOOL 
995 Mary Teresa Toppo TeacherUrsuline Convent Girls Inter College, Gumla 
996 Matal Hembrom Social OrganiserLabour, Employment and Training Department 
997 Matiyas Lugun ClerkSchoolproject high school pojenga
998 Maxima Minj PeonDEPUTY INSPECTRESS OF SCHOOL* *
999 Mayanti Bara CookKGBV 
1000 Mazidan Khatun PeonSUB DIVISION OFFICE 
1001 Md Ahmad Hussain URDU TYPISTB.D.O OFFICE 
1002 Md Arif Computer OperatorLRDC OFFICE 
1003 Md Arif Ansari JUNIOR ENGINEERNational Highway Division 
1004 Md Ashik Ansari CRPBRC 
1005 Md Azhar Computer Operator -cum- Data Entry OperatorREGISTRY OFFICE 
1006 Md Emam V.L.WB.D.O OFFICE 
1007 Md Firoz DriverD P R O OFFICEHIGH SCHOOL RAIDIH GUMLA
1008 Md Imran Ansari ESTIMATORDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
1009 Md Irshad Alam Computer OperatorDistrict Planning Office 
1010 Md Meraj Ansari DISTRICT PROGRAM MANAGERLabour, Employment and Training DepartmentIGNOU
1011 Md Puso Devi PeonCO Office 
1012 Md Shahbuddin Ansari ClerkReferral Hospital 
1013 Md Shamshad Alam Computer OperatorDistrict Social Welfare Office 
1014 Md Tarique Anwar JUNIOR ENGINEERBlock Development Office 
1015 Md Tofik Ansari Block CoordinatorBlock Development Office 
1016 Md. Akbal Miyan JANSEWAKB.D.O OFFICE 
1017 Md. Amanat Ansari PeonSDO OFFICE 
1018 Md. Arshad Alam Accountent Cum Computer OperatorDRDA 
1019 Md. Arshad Hussain Mallik PeonAnchal Office 
1020 Md. Asalam BEEOBRCKishan College Bihar Sarif, Bihar
1021 Md. Bharti Devi PeonB.D.O OFFICE 
1022 Md. Chamma Urain PeonAnchal Office 
1023 Md. Ekramul Haque ClerkEDUCATION DEPARTMENTPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL DUMRI
1024 Md. Ezhar JansewakB.D.O OFFICE 
1025 Md. Farzana Parveen PeonMAGHI GIRLS HIGH SCHOOL SISAIMAGHI GIRL'S HIGH SCHOOL
1026 Md. Firoj Ansari PeonHIGH SCHOOL 
1027 Md. Imran CLERCKD.S.E 
1028 Md. Intzar Ansari Assistant TeacherHRD JHARKHANDHIGH SCHOOL MURKUNDA *
1029 Md. Jalalluddin PeonCO Office 
1030 Md. Jalaludin Ansari TREASURE GUARDBUILDING CONSTRUCTION DIVISION 
1031 Md. Riyazul Haque Ansari Accounts ClerkNational Highway Division 
1032 Md. Sabir Hasan ClerkB.D.O OFFICE 
1033 Md. Sahabuddin Head ClerkSTATE TRADING DIVISION 
1034 Md. Sarwar Alam COMPUTER OPERATORDIST STATISTICS OFFICE 
1035 Md. Shahzad Ali Khan PeonM.I. 
1036 Md. Shakil Ansari LDC, CLERKDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1037 Md. Sharique Ajami V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
1038 Md. Zahir Ahmad PHYSIOTHERAPISTBlock Resource Center kamdara 
1039 Md. Zakir Hussain Ansari JANSEWAKB.D.O OFFICE 
1040 Md.jilani assistantDIST ELECTION OFFICE 
1041 Md.kayaum Khan WARD ATTENEN DANTHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC Chainpur
1042 Md.meraj Uddin ASSISTANT URDU TRANSLATORB.D.O OFFICE 
1043 Md.nezamuddin Ansari 4th GradeDISTRICT AYUSH MEDICAL OFFICE
1044 Md.yunus Ansari DRESSERCHC Sisai
1045 Meena Kumari 4th GradeC.H.C. Chainpur CHAINPUR
1046 Mehrun Nisha 4 th Grade+ 2 HIGH SCHOOL+2 S S HIGH SCHOOL GHAGHRA GUMLA
1047 Mejhren Panna assistantLegal Section, Gumla 
1048 Menjas Baxla PeonDISTRICT INSPECTRESS OF SCHOOLS* *
1049 Mery Aruna Anima Toppo Labour Enforcement OfficerB.D.O OFFICENIRMALA COLLEGE
1050 Mery Gloria Toppo Computer OperatorB.D.O OFFICE 
1051 Mery Lucy Kerketta A GRADE NURSESADAR HOSPITAL Sadar Hospital, Gumla
1052 Mery Margrate Kujur A GRADE NURSESADAR HOSPITAL Sadar Hospital, Gumla
1053 Mhindra Bek MazdoorNAGAR PARISAD 
1054 Michael Ekka V.L.WBLOCK OFFICE 
1055 Mikhkan Toppo JANSEWAKB.D.O OFFICE 
1056 Milan Bhengra PeonHIGH SCHOOL 
1057 Milansar Minz BEEC.H.C CHC,BHARNO
1058 Milred Toppo Assistant TeacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTHIGH SCHOOL BAGHIMA
1059 Mina Devi CookWELFARE DEPARTMENT 
1060 Minakshi Bhagat EXECUTIVE MAGISTRATES D O OFFICEWOMENS COLLAGE RANCHI
1061 Mini Joshima Kullu A.N.M.CHC 
1062 Minu Kumari A.N.M.CHC 
1063 Minu Kumari DentistReferral Hospital 
1064 Mira Kumari AssistantB.D.O OFFICE 
1065 Miss Jen Sunita Kujur assistantDISTRICT SOCIAL SECURITY CELL 
1066 Miss Sunaina Kumari NON MEDICAL ASSISTENTDISTRICT LEPROSY OFFICE DISTRICT LEPROSY OFFICE GUMLA
1067 Mithilesh Kumar Jha District Land Acquisition OfficerREVENUE AND LAND REFORM