Registered Employee Details of District Hazaribagh
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 (smt).shashi Jaiswal MEDICAL OFFICERSADAR HOSPITAL
2 A.j.leyangi PeonRoad Construction Department 
3 Aamir Husain Technical AssistantJharkhand Integrated Mines and Minerals System(JIMMS)Project Implementation Unit(PIU) 
4 Aashish Ranjan Sinha CLERKSDO OFFICE 
5 Abdul Anish JUNIOR ENGINEERKonar Canal Division
6 Abdul Jabar Ansari FIELD STAFFDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
7 Abdul Latif PeonANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
8 Abdul Muslim PeonA C OFFICE 
9 Abdul Nasim AnushevakBLOCK OFFICE 
10 Abdul Rashid AssistantNAGAR PARISAD 
11 Abdul Taslim ClerkD C OFFICE 
12 Abhay Kumar Computer OperatorBlock Office 
13 Abhay Kumar Computer Operator -cum- Data Entry OperatorMINES AND GEOLOGY 
14 Abhay Kumar CLERCKSADAR HOSPITAL 
15 Abhay Kumar Sinha PeonDISTRICT DEVELOPMENT OFFICE 
16 Abhay Shankar Paswan PeonAgriculture and Sugar Cane 
17 Abhaya Kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
18 Abhijeet Majumdar Mining InspectorMines and Geology 
19 Abhisek Kumar WARDERL.J.N. Central Jail, Hazaribagh 
20 Abhisek Kumar Singh Clerk-Cum-TypistCDPO OFFICE 
21 Abhishek Bardiyar Block CoordinatorBlock Development Office
22 Abhishek Kumar Forest GuardForest Division 
23 Abhishek Kumar Pandey PeonD.L.A.O OFFICE 
24 Abhishek Minj EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
25 Abhishek Pathak COMPUTER OPERATORD R D A OFFICE
26 Abhishekita Shephali TeacherWELFARE DEPARTMENT 
27 Abraham Toppo DriverSOCIAL WELFARE OFFICE 
28 Abu Hena URDU TYPISTSDO OFFICE 
29 Abu Turab COMPUTER OPERATORDistrict Planning Office 
30 Adit Singh WARDERCentral Jail 
31 Afroz Alam LAB TECHNICIANCentral Jail 
32 Aftab Alam CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office 
33 Aftab Alam ClerkB.D.O OFFICE 
34 Aghnu Singh PeonWater Resources Department 
35 Aghnulal Manjhi PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
36 Ahsan Abdullah PHARMASISTHealth & Family Welfare Department CHC KATKAMSANDI, HAZARIBAGH
37 Ainul Ansari MunsrimREVENUE AND LAND REFORM 
38 Ajay Prakash PeonExecutive Engineer, Building division 
39 Ajay Gope PeonZILA PARISHAD 
40 Ajay Kumar FOREST GUARDFOREST DIVISION 
41 Ajay Kumar CLERCKWELFARE DEPARTMENT 
42 Ajay Kumar ASST. CLERKB.D.O OFFICE 
43 Ajay Kumar Deputy SecretaryMines and Geology Department 
44 Ajay Kumar ClerkD P R O OFFICE 
45 Ajay Kumar ClerkLabour, Employment and Training Department 
46 Ajay Kumar PeonBEEO OFFICE 
47 Ajay Kumar Das BPMCHC
48 Ajay Kumar Gupta assistantD C CONFIDENTIAL SECTION 
49 Ajay Kumar Jha AccountantDISTRICT INDUSTRIES CENTRE 
50 Ajay Kumar Madhukar Computer OperatorB.D.O OFFICEST ROBERT'S HIGH SCHOOL CHC
51 Ajay Kumar Pal PeonB.D.O OFFICESIMARIYA, HIGH SCHOOL
52 Ajay Kumar Ranjan MEDICAL OFFICERSADAR HOSPITAL 
53 Ajay Kumar Sharma COMPILERDIST STATISTICS OFFICE 
54 Ajay Kumar Singh CHAIN MANSOIL CONSERVATION SURVEY OFFICE 
55 Ajay Kumar Sinha SERVILANCE INSPECTORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
56 Ajay Kumar Sinha DATA ENTRY OPERATORTREASURY OFFICE 
57 Ajay Kumar Srivastav PeonS S OFFICE 
58 Ajay Kumar Yadav Veterinary SurgeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
59 Ajay Mishra PeonRural Development Special Circle 
60 Ajay Prasad Accounts OfficerD R D A OFFICE 
61 Ajay Ram LDC, CLERKWATER WAYS DIVISION 
62 Ajay Ram Computer OperatorC. O. OFFICE 
63 Ajay Ram PeonJHARKHAND EDUCATION PROJECT (Block Level) 
64 Ajay Ravi Computer OperatorJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
65 Ajay Yadav MPWHEALTH DEPARTMENT CHC BISHNUGARH
66 Ajit Kumar Singh Conservator of ForestCF, Territorial Circle 
67 Ajit Kumar FOREST GUARDFOREST DIVISION 
68 Ajit Kumar NAJIRB.D.O OFFICE 
69 Ajit Kumar Gupta ClerkDIST. CONSUMER FORUM 
70 Ajit Kumar Pandey SWATH SEWAKC.H.C
71 Ajit Kumar Tiwari V.L.WB.D.O OFFICE 
72 Akash Kumar Photo Copier OperatorNAGAR PARISAD 
73 Akhilesh Kumar Assistant ManagerGovernment Cattle Farm Gauriyakarma 
74 Akhilesh Prasad SweeperSADAR HOSPITAL
75 Akhileshwar Prasad Nirala LDC, CLERKDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
76 Akhileshwar Singh DISTRICT DATA MANAGERCivil Surgeon Office 
77 Akhlakh Ahmad PeonCDPO OFFICE 
78 Akhouri Jayant Narayan Sinha Upper Division ClerkNational Cadet Corps
79 Akshay Chandra Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
80 Alakh Niranjan Prasad Singh SUB SCHOOL INSPECTORBEEO OFFICE 
81 Ali Raza Khan District CoordinatorD R D A OFFICE 
82 Alok Kr Sharma ClerkFOREST DIVISIONSt. Collumbus College
83 Alok Kumar COMPUTER OPERATORSUPPLY OFFICE 
84 Alok Ranjan Jha DriverCentral Jail 
85 Alpakam COMPUTER OPERATORDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION 
86 Alpana Tirkey LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
87 Amanullah ORDERLEEC.H.C 
88 Amar Kant Pathak AsistantFOREST DIVISIONDhuna Singh Pahsara, Begusarai
89 Amar Kumar Sahu FOREST GUARDD.F.O SOCIAL FORESTRY DIVISION 
90 Amar Prasad GAURDMunicipal Corporation 
91 Amar Singh AminSpecial Land Acquisition Office 
92 Amardeep Khakha Clerk-Cum-TypistCDPO OFFICE 
93 Amardeep Kumar LDC, CLERKFOREST DIVISION 
94 Amardeep Kumar Sinha ClerkD C OFFICE 
95 Amarnath Gupta COMPUTER OPERATORDIST. STATISTICAL OFFICE 
96 Amarnath Jha Corrospondance ClearkDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
97 Amarnath Singh MOHARIR(LIPIK)S S OFFICE 
98 Ameet Mohan SMSATMA 
99 Amerika Prasad KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
100 Amir Prasad Singh WARDERCentral Jail 
101 Amit Kachhap Lower Division ClerkCDPO OFFICE 
102 Amit Kiskoo Probation OfficerDistrict Probation Office 
103 Amit Kumar RD & convergence expertD R D A OFFICE 
104 Amit Kumar Assistant Computer ProgrammerNATIONAL INFORMATICS CENTER 
105 Amit Kumar Computer OperatorB.D.O OFFICE 
106 Amit Kumar Ojha SweeperHealth & Family Welfare Department 
107 Amit Kumar Yadav SupervisorMunicipal Corporation 
108 Amit Lal Gupta MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC BARKAGAON
109 Amit Ranjan Bardiyar ClerkAnchal Office 
110 Amit Yadav DAK WALAFOREST DIVISION 
111 Amita Sinha ClerkDISTRICT PANCHAYAT RAJ OFFICE 
112 Amitabah Kumar Sinha PeonRural Development Special Division 
113 Amrendra Kumar HEAD CLERKDIST. INDUSTRIES CENTER, GODDA 
114 Amrendra Kumar Sinha ClerkCOMMERCIAL TAXES 
115 Amrit Rabidas FOREST GUARDFOREST DIVISION 
116 Amrit Ram PeonANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
117 Amrita Kumari Sinha LDC, CLERKDISTRICT PROVIDENT FUND OFFICE 
118 Amuj Chand Mahto DAFTARYRural Development Special Division
119 Anamika Chandra ASSISTANT TEACHERSchool+2 HINDU H.S. HAZARIBAGH
120 Anand Bihari FOREST RANGE OFFICERForest Division 
121 Anand Kumar assistantRAGISTERY OFFICE 
122 Anand Kumar Computer OperatorDist. Fishries Office
123 Anand Kumar Minj ASSISTANT TEACHERSchool+2 H.S. BARKAGAON
124 Anand Mohan Singh KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
125 Anand Prakash Data Entry OperatorCOMMERCIAL TAXES 
126 Anant Kishor Kushwaha Computer OperatorB.D.O OFFICE 
127 Anant Kishore Prasad PeonD C CONFIDENTIAL SECTION 
128 Anant Kumar AminC. O. OFFICE 
129 Anant Kumar ClerkB.D.O OFFICE 
130 Anant Kumar EXECUTIVE MAGISTRATED C OFFICE 
131 Anar Kali A.N.M.Health & Family Welfare Department ADD. PHC. BANKHARO, BISHNUGARH
132 Anchala Ranjan MALIFOREST DIVISION 
133 Angraj Subhas Chandra MEDICAL OFFICERSADAR HOSPITAL 
134 Anil Kumar 4th GradeMINOR IRRIGATION DIVISION 
135 Anil Kumar DakwalaFOREST DIVISION 
136 Anil Kumar 4th GradeFOREST DIVISION 
137 Anil Gope ForemanDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
138 Anil K. Das C.E.O.CO-OPERATIVE DEPARTMENT 
139 Anil Kr Das PeonNational Highway Division 
140 Anil Kumar KEY VILLAGE OFFICERANIMAL HUSBANDRY 
141 Anil Kumar ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATOR14th finance dept-ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATOR 
142 Anil Kumar COMPUTER OPERATORFOREST DIVISION 
143 Anil Kumar JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
144 Anil Kumar WARDERCentral Jail 
145 Anil Kumar ClerkRural Development Special Circle 
146 Anil Kumar DISTRICT PROJECT MANAGERZILA PARISHAD 
147 Anil Kumar InstructorAnimal Husbandary 
148 Anil Kumar ClerkDDC Office 
149 Anil Kumar CLERCKD C OFFICE 
150 Anil Kumar TECHNICAL ASSISTANTDISTRICT TANSPORT OFFICE 
151 Anil Kumar Prabhat ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
152 Anil Kumar Rajak ASSISTANT TEACHERSchoolS.K.A.B. H.S. HAZARIBAGH
153 Anil Kumar Ram FIELD WORKER (URBAN MALARIA SCHEME)DISTRCIT MALARIA OFFICE 
154 Anil Kumar Rana Upper Division ClerkWater Ways Circle
155 Anil Kumar Sinha PeonD.L.A.O OFFICE 
156 Anil Kumar Sinha SMSATMA 
157 Anil Kumar Srivastava SweeperCentral Jail 
158 Anil Kumar Upadhyay FORESTERFOREST DIVISION 
159 Anil Kumar Verma PeonD.L.A.O OFFICE 
160 Anil Kumar Yadav BULL ATENDENTANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
161 Anil Kumar Yadav Tax CollecterNAGAR PARISAD 
162 Anil Munda MALID.F.O SOCIAL FORESTRY DIVISION 
163 Anil Prakash Singh assistantD R D A OFFICE 
164 Anil Prasad PeonState Geological Laboratory 
165 Aniram Mahato JANSEWAKAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
166 Anirudh Kumar EXECUTIVE ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
167 Anirudh Prasad Ojha PeonSchool+2 high school katkam sandi hazaribagh
168 Anish Kumar Computer ProgrammerCOMMERCIAL TAXES 
169 Anish Ranjan Computer Operator -cum- Data Entry OperatorRURAL WORKS DEPARTMENT 
170 Anita Kumari V.L.WB.D.O OFFICE 
171 Anita Devi CLERCKC O Office sadar medininagar 
172 Anita Devi FEMALE WARD ATTENDANTSADAR HOSPITAL
173 Anita Dezi John Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Barkatha
174 Anita Kumari Lower Division ClerkConservator of Forests, Working Plan Circle 
175 Anita Kumari LAB TECHNICIANC.H.C 
176 Anita Kumari ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
177 Anita Kumari A.N.M.DIST TB OFFICE 
178 Anjali Kumari Tiga LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
179 Anjana PATHOLOGISTHEALTH DEPARTMENT
180 Anjani Kumar Tiwary COMPUTER OPERATORD C OFFICE 
181 Anjani Kumari LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
182 Anjni Kumar Karn Accounts ClerkD.C. CONFIDENTIAL SECTION 
183 Anju Kumari COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
184 Anju Devi SweeperBLOCK OFFICE 
185 Anju Devi Aganwadi WorkerCDPO OFFICE 
186 Ankesh Tirkey INSTRUCTORAgriculture, Animal Husbandry and Cooperative 
187 Ankit Suman FOREST GUARDD.F.O SOCIAL FORESTRY DIVISION 
188 Anmol Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)Sadar Hospital
189 Annand Kumar Singh Corrospondance ClearkDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
190 Anoj Kumar Rajak JUNIOR ENGINEERNational Highway Division 
191 Anshuman Tyagi assistantFOREST DIVISION 
192 Antu Pandit Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
193 Anubha Kumari MEDICAL OFFICERSADAR HOSPITAL 
194 Anugrah Ekka B.P.R.OB.D.O OFFICE 
195 Anuj Kumar +2 ASSISTANT TEACHERSchoolGOVT. +2 ZILA SCHOOL HAZARIBAGH
196 Anuj Kumar Jha WARDERCentral Jail 
197 Anuj Kumar Singh ASSITANT TEACHERWELFARE DEPARTMENTGOVT SC RESIDENTIONAL HIGH SCHOOL, BARSOT
198 Anuj Kumar Singh FOREST GUARDD.F.O SOCIAL FORESTRY DIVISION 
199 Anuj Pandey ClerkAnchal Office 
200 Anuj Pratap ClerkA.C.M.O OFFICE 
201 Anukriti Prakash GeologistDistrict Geological Office 
202 Anup Kumar CORRESPONDENCE CLERKNational Highway Division 
203 Anup Kumar CHOUKIDARRural Works Division 
204 Anup Kumar Accounts ClerkROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
205 Anup Kumar Sinha STATISTICAL ASSISTANTCDPO OFFICE 
206 Anup Narayan Pandey WARDERCentral Jail 
207 Anup Prakash Assistant Sub InspectorExcise Department 
208 Anup Toppo COMPUTER OPERATORLabour, Employment and Training Department 
209 Anupam Kumar Rakesh Medical OfficerCHC 
210 Anupam Suman ClerkDISTRICT SUPERINTENDENT OF EDUCATION 
211 Anupma Kumari CORRESPONDENCE CLERKNational Highway Division 
212 Anuradha Paswan LADY SUPERVISORCDPO OFFICE BARKAGAON 
213 Anuranjan PROJECT DIRECTORATMA 
214 Anusuya Kumari LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
215 Anvita Sinha LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
216 Aparna Das Choudhary A.N.M.Labour, Employment and Training Department 
217 Aquil Ahmad Khan PeonDISTRICT TRANSPORT OFFICE 
218 Arati Singh A.N.M.HEALTH DEPARTMENT
219 Arbind Kumar Deo assistantSTATE TRADING DIVISION 
220 Arbind Kumar Kaushal JANSEWAKAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
221 Arbind Kumar Sinha JANSEWAKB.D.O OFFICE 
222 Archana Acharya assistantFOREST DIVISION 
223 Archana Ekka TBHVDIST TB OFFICE 
224 Archana Lakra S.M.S.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENTst columbas college hazaribag
225 Argen Toppo CookKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYA
226 Arif Janbaaz Naimi JUNIOR ENGINEERQuality control Division 
227 Arik Marandi Lower Division ClerkAgriculture and Sugarcane Department 
228 Arik Tirkey LAB TECHNICIANC.H.C 
229 Arjun Prasad 4th GradeMINOR IRRIGATION DIVISION 
230 Arjun Kumar Deputy DirectorDISTRICT PANCHAYAT OFFICE 
231 Arjun Mahto BEEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
232 Arjun Mahto NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
233 Arjun Manjhi PeonR.W.D . Works Division 
234 Arjun Prasad PeonBUILDING CONSTRUCTION DIVISION 
235 Arjun Prasad MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT KATKAMSANDI
236 Arjun Prasad PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
237 Arjun Ram PLOUGHMANAnimal Husbandary 
238 Arjun Ram PeonCivil Surgeon Office 
239 Arjun Saw PeonROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
240 Arjun Thakur WARDERCentral Jail 
241 Arjun Thakur BULL ATENDENTANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
242 Arpana Gupta Eye SurgeonHEALTH DEPARTMENT
243 Arshad Raza ACCOUTANT MGNREGAB.D.O OFFICE 
244 Arti Kumari A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC KHOLU
245 Arun Kr Singh SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
246 Arun Kumar CHOWKIDARR.W.D., WORKS DIVISION 
247 Arun Kumar Accounts ClerkRoad Construction Dept. (Road Circle) 
248 Arun Kumar ClerkDSE 
249 Arun Kumar JUNIOR ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
250 Arun Kumar M.P.WCHC Bishungarh 
251 Arun Kumar Bauri CIty Mission ManagerMunicipal Corporation 
252 Arun Kumar Choudahry HEAD CLEARKD.L.A.O OFFICE 
253 Arun Kumar Mishra AccountentTREASURY OFFICE 
254 Arun Kumar Sao PeonSTATE TRADING DIVISION 
255 Arun Kumar Singh WARDERCentral Jail 
256 Arun Kumar Singh KANUN GOS S OFFICE 
257 Arun Kumar Singh ASSISTANT ENGINEERBUILDING CONSTRUCTION DIVISION 
258 Arun Kumar Singh PeonLabour, Employment and Training DepartmentHINDU HS,Hazaribag
259 Arun Kumar Sinha STENOGRAPHERDRDA Hazaribag
260 Arun Kumar Sinha Computer Operator -cum- Data Entry OperatorFOREST DIVISION 
261 Arun Prakash Sinha CLERCKD R D A OFFICE 
262 Aruna Kumari Sinha A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHAIKALA
263 Arvind Kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
264 Arvind Kumar B.S.SB.D.O OFFICE 
265 Arvind Kumar Kushwaha Computer OperatorB.D.O OFFICE 
266 Arvind Kumar Pathak ClerkGOVT TEACHER’S TRAINING COLLEGEGovt teacher Training college hazaribag
267 Asha Choubey AssistantNAGAR PARISAD 
268 Asha Devi PeonNAGAR PARISAD 
269 Asha Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
270 Asha Kumari IT AssistantDistrict Transport Office 
271 Asha Kumari Paswan Aganwadi WorkerCDPO OFFICE 
272 Asha Lata Aind A.N.M.Phc sadar block 
273 Asha Sriwastav PeonRoad Construction Department 
274 Ashique Rasool MALID.F.O SOCIAL FORESTRY DIVISION 
275 Ashish Kumar Block CoordinatorBLOCK OFFICE 
276 Ashish Kumar COMPUTER OPERATORDDC Office 
277 Ashish Kumar Panda PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
278 Ashish Kumar Verma CLERCKSADAR HOSPITAL 
279 Ashish Ranjan ClerkCO Office 
280 Ashok Ram BANGLA CHAUKIDARFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
281 Ashok Kr. Dwivedi JUNEAR ENGINERWater Resources Department 
282 Ashok Kumar COMPUTER OPERATORNAGAR PARISAD 
283 Ashok Kumar ClerkCOMMERCIAL TAXES 
284 Ashok Kumar INSPECTORS S OFFICE 
285 Ashok Kumar ClerkDeputy Commissioner of Excise 
286 Ashok Kumar PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
287 Ashok Kumar BLOCK ACCOUNT MANAGERC.H.C 
288 Ashok Kumar Cooperative Extension OfficerAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
289 Ashok Kumar Das Head ClerkDistrict Planning Office 
290 Ashok Kumar Goswami DriverANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
291 Ashok Kumar Gupta JUNIOR ENGINEERRURAL WORKS DEPARTMENT 
292 Ashok Kumar Gupta B.E.E.OBEEO CUM BRCC OFFICE 
293 Ashok Kumar Jha AminSpecial Land Acquisition Office 
294 Ashok Kumar Pandey PeonRoad Construction Dept. (Road Circle) 
295 Ashok Kumar Paswan PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
296 Ashok Kumar Pathak Cooperative Extentsion OfficerCO-OPERATIVE OFFICE 
297 Ashok Kumar Prajapati NIGHT GUARDREGISTRY OFFICE 
298 Ashok Kumar Ram DriverHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHOUPARAN
299 Ashok Kumar Rana GAURDEDUCATION DEPARTMENTK.G.B.V. SCHOOL KATKAMSANDI
300 Ashok Kumar Sinha CORRESPONDENCE CLERKWater Ways Division- 2 
301 Ashok Kumar Yadav JANSEWAKB.D.O OFFICE 
302 Ashok Kumar Yadav assistantFOREST DIVISION 
303 Ashok Narain Tiwari PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
304 Ashok Pandit CORRESPONDENCE CLERKRoad Construction Dept. (Road Circle) 
305 Ashok Ram Paswan PeonD C OFFICE 
306 Ashok Singh assistantFOREST DIVISION 
307 Ashutosh Kumar Pathak COMPUTER OPERATORSOCIAL SECURITY CELL 
308 Ashutosh Mishra ClerkSDO OFFICE 
309 Ashwini Kumar Jha HEAD MASTER INCSchoolS.K.A.B. H.S. HAZARIBAGH
310 Asit Kumar HEALTH WORKERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
311 Asram Ram PeonWater Resources Department 
312 Asween Pawan Kujur Junior EngineerRCD, Road Circle 
313 Atul Chandra Mahto ASSISTANT TEACHERDistrict Welfare Office 
314 Atulya Kumar Sinha ASSISTENT CLERKD C CONFIDENTIAL SECTION 
315 Aurangzeb Ansari ClerkB.D.O OFFICE 
316 Avadh Bihari Prasad ClerkSDO OFFICE 
317 Avadh Kishore Singh DriverSTATE TRADING DIVISION 
318 Avinash Kumar ClerkJ.R.C.S. North Chhotanagpur Division, Hazaribagh 
319 Avinash Chandra Mahto ClerkDISTRCIT MALARIA OFFICE 
320 Avinash Kumar K CCO Office 
321 Avnish Kumar LDC, CLERKNational Cadet Corps 
322 Awadh Bihari Paswan KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
323 Awadh Kishor PROJECT OFFICERDIST. INDUSTRIES CENTER, GODDA 
324 Awadh Kumar Jha InstructorAnimal Husbandary 
325 Awdhesh Kumar NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
326 Ayub Ansari InstructorSchool+2 ZILA SCHOOL HAZARIBAGH
327 Azaz Ahmed MALID.F.O SOCIAL FORESTRY DIVISION 
328 Azizul Hakim DriverROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
329 Baban Kumar Computer OperatorB.D.O OFFICE 
330 Babloo Kumar Munda PeonDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
331 Bablu Gope Asst. JailorL.J.N. Central Jail, Hazaribagh 
332 Bablu Kumar 4th GradeDIST. R.C.H. OFFICE
333 Bablu Kumar Computer AssistantBlock Office 
334 Bablu Kumar Gupta PeonBEEO OFFICE
335 Bablu Ram 4th GradeSADAR HOSPITAL 
336 Bablu Yadav GUARDMunicipal Corporation 
337 Baby Kumari LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
338 Bachan Deo Mahto DriverCOMMERCIAL TAXES 
339 Badal Kumar V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
340 Badri Kumhar PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
341 Badri Narayan Das FOREST RANGE OFFICERSTATE TRADING DIVISION 
342 Badri Narayan Kushwaha AnushevakMINOR IRRIGATION CIRCLE 
343 Badri Narayan Prasad Sah JUNIOR ENGINEERNational Highway Division 
344 Badri Pandit Pump OperatorJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
345 Badri Ram assistantD.L.A.O OFFICE 
346 Badri Ram PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
347 Bagish Kumar Pandey COMPUTER OPERATORJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
348 Bahadur Ram ClerkA.R.OFFICE,KODERMA 
349 Bahalen Samad Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C Beltu
350 Baijanath Vishvkarma DriverREVENUE AND LAND REFORM 
351 Baijnath Prasad MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
352 Baijnath Rajak SweeperMunicipal Corporation 
353 Baijnath Ram PeonS.D.E.O. OFFICE, HAZARIBAGH 
354 Baiju Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
355 Baikunth Dubey Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
356 Baikunth Kumar Sharma CORRESPONDENCE CLERKKonar Canal Division 
357 Bajrang Dubey JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
358 Bajrang Mistry AccountantB.D.O OFFICE 
359 Bal Govind Giri PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
360 Bal Mukund Ram PeonRURAL WORKS DEPARTMENT 
361 Balbir Kumar Singh LDC, CLERKCF, Territorial Circle 
362 Baldeo Mahto PLOUGHMANANIMAL HUSBANDRY 
363 Baldeo Ram PeonSOCIAL WELFARE OFFICE 
364 Baleshwar Pd. Singh JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
365 Baleshwar Prasad GAURDMunicipal Corporation 
366 Baleshwar Prasad Sahni ORDERLY CUM PEONSTATE TRADING DIVISIONPirauna School, Chapra
367 Baleshwar Ram PeonDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION 
368 Baleswar Karmali NIGHT GUARDHospital 
369 Baliram Prasad Social OrganiserLabour, Employment and Training Department 
370 Balkrishn Prasad Mehta SurveyorREVENUE AND LAND REFORM 
371 Balkrishna Tudu JUNIOR ENGINEERRoad Construction Dept. (Road Circle) 
372 Balram Kumar Singh ASSISTANT TEACHERWELFARE DEPARTMENTGOVT SC RESIDENTIONAL HIGH SCHOOL, BARSOT
373 Balram Mahto PeonDISTRICT INDUSTRIES CENTRE 
374 Balram Mishra ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTProject Girls High school chouparan
375 Balram Paswan Male Ward AttandentC.H.C 
376 Balram Sao CHOUKIDARANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
377 Bandhan Ekka HEAD CLERKRoad Construction Dept. (Road Circle) 
378 Bandhan Mahto NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
379 Bandhan Sao CookDistrict Welfare Office 
380 Bangali Paswan CookWELFARE DEPARTMENT 
381 Bangali Ram PANCHAYAT SEVAKDEPARTMENT OF PANCHAYATI RAJ 
382 Banka Ram DISTRICT LAND ACQUISITION OFFICERD C OFFICE 
383 Banke Bihari Singh WARDEROpen Jail Cum Rehabilitation Camp 
384 Banshi Mahto PeonANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
385 Banshi Ram CHOUKIDARCO Office 
386 Banshi Saw PeonROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
387 Banshi Yadav KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
388 Banwari Yadav Pump ChowkidarJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
389 Barjan Dom SweeperB.D.O OFFICE 
390 Basant Kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
391 Basant Dom SweeperC.H.C
392 Basant Gope NALKUP KHALASIDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
393 Basant Kachhap KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
394 Basant Kumar Office PeonJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
395 Basant Kumar Ojha PeonRoad Construction Dept. (Road Circle) 
396 Basant Ram PeonSchool+2HIGH SCHOOL BISHNUGARH
397 Basant Singh Assistant TeacherEDUCATION DEPARTMENTUPG. M.S. POKHARIYA ICHAK
398 Basant Tirkey ClerkANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
399 Basanti Devi assistantDistrict Welfare Office 
400 Bashir Alam SWASTHYA SEWAKHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHOUPARAN
401 Bashishth Pandey ORDERLYRURAL WORKS DEPARTMENT 
402 Basit Hussain DriverB.D.O OFFICE 
403 Basu Dev Gop PlumberMunicipal Corporation 
404 Basudeo Ram +2 Assistant TeacherN.R. +2 HIGH SCHOOL SERAIKELLAN.R. +2 HIGH SCHOOL SERAIKELLA NO
405 Basudeo Sharma MALE WARD ATTENDENTDIST TB OFFICE
406 Basudev Ram SweeperMunicipal Corporation 
407 Basundher Nath Dwivedi CORRESPONDENCE CLERKRoad Construction Dept. (Road Circle) 
408 Benedick Toppo Lower Division ClerkDivisional Commissioner Office 
409 Beni Gope GAURDMunicipal Corporation 
410 Beni Ram KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
411 Bernadet Tirkey LADY SUPERVISIORChild Development Project Office 
412 Beshwar Ram WARDERCentral Jail 
413 Bhabhuti Saw Tax CollecterMunicipal Corporation 
414 Bhageshwari Devi PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
415 Bhagirath Yadav PeonKonar Canal Division 
416 Bhagwan Ram BLUE PRINTERMINOR IRRIGATION CIRCLE 
417 Bhagwan Ram Bari MACHINE OPERATORState Geological Drilling 
418 Bhagwan Sah DAFTARYMINOR IRRIGATION CIRCLE 
419 Bhagyawati Devi 4th GradeDIST TB OFFICE 
420 Bharamdeb Sharma CHOUKIDARAnchal Office 
421 Bharat Chandra Mahto PeonDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
422 Bharat Kumar Munda LDC, CLERKDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
423 Bhashkar Chandra Gope TracerWater Ways Division- 2 
424 Bhaskar JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
425 Bhaskar Raj V.L.WB.D.O OFFICE 
426 Bhawani Kumar PeonWater Resources Department 
427 Bhim Kumar PeonIrrigation Mechanical Circle Ranchi (WRD) 
428 Bhim Chaudhary ASSISTANT ENGINEERDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
429 Bhim Kumar Yadav Water ManMunicipal Corporation 
430 Bhim Mistri PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
431 Bhim Prakash Yadav WARDERCentral Jail 
432 Bhimlal Chaudhary BULL ATENDENTANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
433 Bhola Gupta Pump ChowkidarJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
434 Bhola Lal 4th GradeSADAR HOSPITAL 
435 Bhola Nath Sahu PeonA C OFFICE 
436 Bhola Saw PeonRASHTRIYA MADHYAMIK SIKSHA ABHIYAN 
437 Bhola Yadav PeonD R D A OFFICE 
438 Bhondu Layak CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office 
439 Bhuneshwar Mahto PeonKonar Canal Division 
440 Bhuneshwar Bhuiyan NIGHT GUARDAnimal Husbandary 
441 Bhuneshwar Mahto NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
442 Bhuneshwar Ram PeonLabour, Employment and Training Department 
443 Bhupendra Prasad PeonDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION 
444 Bhupnarayan Dubey MEDICAL OFFICER SHPHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
445 Bhupnath Mahto Chief Electoral OfficerAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
446 Bhutra Kalindi CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office 
447 Bhuwneshwar Mahto PeonREVENNE SECTION 
448 Bhuwneshwar Mahto MALIFOREST DIVISION 
449 Bhuwneshwar Rana PeonHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTMS, BADAM BAZAR
450 Bidya Bhushan Choudhary ASSISTANT ENGINEERWater Ways Circle
451 Bigan Ansari AssistantNAGAR PARISAD 
452 Bihari Lal Sao CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office 
453 Bihari Ram ChaukidarJharkhand State Housing Board, Hazaribagh Division 
454 Bijay Kumar PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
455 Bijay Kumar Choudhary Chief Electoral OfficerJ.R.C.S. North Chhotanagpur Division, Hazaribagh 
456 Bijendra Kumar SENIOR TB. LAB SUPERVISORC.H.C 
457 Bijendra Kumar Gupta JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
458 Bijendra Paswan assistantFOREST DIVISION 
459 Bijendra Prasad Singh JUNIOR ENGINEERDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
460 Bikky Kumari TeacherWELFARE DEPARTMENT 
461 Bikram Hansda JUNIOR ENGINEERWater Ways Division- 2 
462 Bikrama Singh CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office 
463 Bilchen Ekka A.N.M.SADAR HOSPITAL 
464 Bimlendra Kumar ClerkCOMMERCIAL TAXES 
465 Bina Devi PeonSchool+2 HINDU H.S. HAZARIBAGH
466 Binay Bihari Sinha Assistant Conservator of ForestForest & Environment Department, S.F.D. Koderma 
467 Binay Kumar Medical OfficerHealth & Family Welfare Department CHC KATKAMSANDI
468 Binay Kumar Verma Assistant commissionerCOMMERCIAL TAXES 
469 Binay Prasad MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
470 Binda Razak DriverHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
471 Bindeshwar Pandey PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
472 Bindeshwar Yadav PeonKonar Canal Division 
473 Bindeshwar Prasad Singh DriverDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
474 Bindu Devi V.L.WB.D.O OFFICE 
475 Bindu Devi Daily Wages PeonFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
476 Binesh Kumar Ram ClerkD.L.A.O OFFICE 
477 Binit Kumar Sahay Computer OperatorMines and Geology 
478 Binita Xalxo Urban PlannerMunicipal Corporation 
479 Binod Kumar CHOWKIDARDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
480 Binod Rabidas PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
481 Binod Kumar HINDI TYPISTRAJBHASA 
482 Binod Kumar ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
483 Binod Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
484 Binod Kumar Computer OperatorNagar Nigam 
485 Binod Kumar Barnwal HEALTH EDUCATORHEALTH DEPARTMENT Health & F.W.Training Centre,Hazaribag
486 Binod Kumar Dasoundhi PeonWater Resources Department
487 Binod Kumar Pandey PeonDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
488 Binod Kumar Ravi V.L.WB.D.O OFFICE 
489 Binod Kumar Sah MOHARIR(LIPIK)S S OFFICE 
490 Binod Kumar Singh PeonB.D.O OFFICE 
491 Binod Paswan TracerDISTRICT INDUSTRIES CENTRE 
492 Binod Paswan CHOUKIDARAnchal Office 
493 Binod Paswan CHOUKIDARAnchal Office 
494 Binod Rajak STORE KEEPERWater Resources Department 
495 Binod Ram assistantD.F.O SOCIAL FORESTRY DIVISION 
496 Binod Ram SweeperMunicipal Corporation 
497 Binod Sahni PeonWATER WAYS DIVISION 
498 Bipin Bihari Singh JUNIOR ENGINEERNational Highway Division 
499 Bipin Kumar Gupta DriverRural Development Special Division 
500 Bipin Kumari FAMILY PLANNING WORKERC.H.C 
501 Biranchi Kumar Ojha CHAINMANCO Office 
502 Birandera Singh PeonJail Training Institute 
503 Birbal Kumar Mahto PeonWATER WAYS DIVISION 
504 Birendera Kumar Yadav L S AAnimal Husbandary 
505 Birendra Kumar MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT BARKATHA
506 Birendra Kumar FOREST GUARDFOREST DIVISION 
507 Birendra Kumar peon Cum ChowkidarATMA 
508 Birendra Kumar Jha AccountentDIST TREASURY OFFICE 
509 Birendra Kumar Ram PeonCO Office 
510 Birendra Kumar Ravi Computer OperatorB.D.O OFFICE 
511 Birendra Mahto Rasoi HelperSADAR HOSPITAL 
512 Birendra Mahto PeonJharkhand State Housing Board, Hazaribagh Division 
513 Birendra Prasad XRAY TECHNICIANSADAR HOSPITAL 
514 Birendra Vishwakarma MunsrimS S OFFICE
515 Bishnu Kumar Mahto Computer OperatorJharkhand State Beverages Corp. Ltd. 
516 Bishram Munda SweeperCentral Jail 
517 Bishu Kujur CookNational Cadet Corps 
518 Bishun Ravidas SWASTHYA SEWAKC.H.C 
519 Bishun Thakur SweeperMunicipal Corporation 
520 Bishun Yadav PeonNational Highway Division 
521 Bishva Mohan Kumar KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
522 Bishwajit Kumar Dubey PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
523 Bishwanath Raut KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
524 Bismillah Kausar Assistant TeacherMIDDLE SCHOOL 
525 Boby Kumari FEMALE WARD ATTENDENTHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Barkatha
526 Brahamdeo Singh DriverJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
527 Brahmdeo Mandal TREASURE GUARDRoad Construction Dept. (Road Circle) 
528 Brahmdeo Singh TYPISTJharkhand State Housing Board, Hazaribagh Division 
529 Braj Kishore Kr. DriverAnimal Husbandary 
530 Brajesh Kumar ClerkAREA EDUCATION OFFICEAREA EDUCATION OFFICE SADAR
531 Brajesh Kumar Dixit Corrospondance ClearkWater Ways Division- 2 
532 Brajkishor Prasad DAIRY TECHNICAL OFFICERDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
533 Bramahadev Sav PANCHAYAT SEVAKDEPARTMENT OF PANCHAYATI RAJ 
534 Brij Kishor Sinha TYPISTSpecial Land Acquisition Office 
535 Brij Mohan Prasad Accounts ClerkDrinking Water & Sanitation Division 
536 Budhan Ravidas KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
537 Bulaki Mahto ClerkWater Resources Department 
538 Bulbul Kumari A.N.M.P. H .C HSC, PANDEYBARA
539 Byas Muni Gope PeonB.D.O OFFICE 
540 Byash Kumar Singh assistantFOREST DIVISION 
541 Catheren Minj ASSISTANT TEACHERWELFARE DEPARTMENT 
542 Chabi Khalkho FARM ASSISTANTAgriculture and Sugarcane Department 
543 Chaman Yadav DriverDistrict Planning Office 
544 Chamari Prasad Yadav AnushevakWater Ways Circle
545 Chameli Devi SweeperSADAR HOSPITAL
546 Chanchala Devi PeonS S OFFICE 
547 Chanchala Kumari SWASTHYA SEWAKHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHOUPRAN
548 Chanda Kumari ClerkD C OFFICE 
549 Chandan Kumar WARDERL.J.N. Central Jail, Hazaribagh 
550 Chandan Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
551 Chandan Kumar AsistantDC Office 
552 Chandan Soni ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORBEEO CUM BRCC OFFICE
553 Chandeshwer Das PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
554 Chandra Kant Lal Das NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
555 Chandra Kishor Chaudhary KHALASIMINES AND GEOLOGY 
556 Chandra Prakash Choudhary MEDICAL OFFICERSADAR HOSPITAL 
557 Chandra Shekhar Kumar LDC, CLERKDISTICT SPORTS OFFICE 
558 Chandradeo Yadav PeonWater Resources Department 
559 Chandradeo Dangee PeonRegional Director Animal Husbandry office,S.P. Devision 
560 Chandradeo Paswan KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
561 Chandramohan Yadav PeonZILA PARISHAD 
562 Chandrashekhar Singh DRAFTS MAN GR- IIWater Ways Circle
563 Chandu Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH SUB CENTRE Medkuri
564 Chetlal Choudhary GAURDHospital 
565 Chhabilal Bahadur Peon