Registered Employee Details of Division Santhal Pargana division
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 Abhay Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
2 Abhinandan Kumar Accounts ClerkMINOR IRRIGATION 
3 Abraham Besra ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
4 Adiman Orderly D.F.O.W.F.P(TASAR) DIV. DUMKA
5 Aditya Abhishek ClerkDeputy Director(Panchayti Raj Office) 
6 Adward Kumar Malto AssistantForest Division 
7 Ajay Marandi PeonHEALTH DEPARTMENT 
8 Ajit Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
9 Alok Marandi CLERKHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT RDD HEALTH
10 Aloka Harijan PeonSDEO Pakur 
11 Amit Kumar Sinha PeonWater Resources Department 
12 Anil Kumar Besra JUNIOR ENGINEERExecutive Engineer, Building division 
13 Anita Mishra PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
14 Ankita Rani Lower Division ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
15 Anokha Devi PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
16 Anwar Salam Accounts ClerkWater Resources Department 
17 Anwer Alam JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
18 Arbind Sah CHAUKIDARForest Division 
19 Arjun Prasad Accounts ClerkWater Resources Department 
20 Arun Kumar Das PeonWater Resources Department 
21 Arun Kumar Thakur AssistantDIV. Commissioner Office, Dumka 
22 Asana Kol PeonWater Resources DepartmentNALA MIDDLE SCHOOL NALA CHC
23 Asheesh Ranjan JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
24 Ashish Kumar Pandit KhalasiMINOR IRRIGATION DIVISION,KODERMA 
25 Ashok Kumar Rajak Deputy DirectorMines Directorate 
26 Ashok Kumar Rana JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
27 Awadhesh Kumar EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
28 Bachneshwer Pd. Ram PeonR.W.D . Works Division 
29 Baleshwar Munda Assistant EngineerWater Resources DepartmentC.I.T RANCHI
30 Balram Singh Mali cum Choukidar D.F.O.W.F.P(TASAR) DIV. DUMKA
31 Barun Kumar Assistant EngineerRoad Construction Department barun
32 Bhado Pandit PeonWater Resources Department 
33 Bhagbat Manghi PeonWater Resources Department 
34 Bhagwan Yadav CHAUKIDARWater Resources Department 
35 Bidhu Shekhar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
36 Bijay Kumar Thakur PeonSDEO Pakur 
37 Bikas Kumar Tiwary JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
38 Binay Kumar Accounts ClerkWater Resources DepartmentHIGH SCHOOL MANIKPUR CHC SURAJGARAJ
39 Binay Kumar Soren Lower Division ClerkWater Resources Department 
40 Bindesh Kumar Singh Upper Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
41 Binod Kumar STENOGRAPHER/TYPISTRURAL WORKS DEPARTMENT 
42 Binodh Kumar Sinha JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
43 Bipin Kumar ClerkWater Resources Department 
44 Bir Bahadur Singh DriverR.W.D . Works Division 
45 Brajesh Chandra Sinha Technical AdvisorWater Resources Department 
46 Brajesh Kumar JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
47 Budhan Ray PeonWater Resources DepartmentEXE ENG MECH DIV DEOGHAR
48 Bulet Kumar Mahato JUNIOR ENGINEERExecutive Engineer, Building division
49 Chamak Lal Mandal Assistant EngineerRoad Construction Department 
50 Chandan Kumar PeonAnimal Husbandry Department 
51 Chandra Kishor Sonu JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
52 Chandra Mohan Choudhary PeonWater Resources Department 
53 Chandra Mouli Prasad JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
54 Chandrashekhar Sharma JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
55 Chintarani Pandit PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
56 Dayashankar Prasad Karn DriverR.W.D . Works Division 
57 Dev Kumar PeonWater Resources Department 
58 Devendra Prasad Statistical ComputerAgriculture & sugarcane development dept 
59 Dharmand Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
60 Dharmendra Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
61 Dilip Kumar Ghosh TYPISTWater Resources Department 
62 Dinesh Kumar Singh DriverR.W.D . Works Division 
63 Francis Hembrom JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
64 Goutam Kumar AssistantDeputy Director of Mines 
65 Hirdu Paswan PeonWater Resources DepartmentMIDDLE SCHOOL PUNASI CHC DEOGHAR
66 Indal Choudhary PeonWater Resources Department 
67 Inderdeo Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
68 Jai Prakash Ram PeonWater Resources Department 
69 James Malto ClerkDIV. Commissioner Office, Dumka 
70 Janardhan Bhandari PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
71 Jawahar Jha PeonWater Resources Department 
72 Jaynandan Kushwaha JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
73 Jitender Singh DriverDeputy Director(Panchayti Raj Office) 
74 Jitendra Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
75 Jyoti Nath Murmu PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
76 Kajli Devi SWEEPARDIV. Commissioner Office, Dumka 
77 Kalpana Devi ClerkR.W.D . Works Division 
78 Kamal Kishor Penjiara DriverInformation & Public Relation Department 
79 Kanhai Lal Singh DaftariDIV. Commissioner Office, Dumka 
80 Kaushal Kishore JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
81 Kishor Kumar Computer Operatordeputy director stat 
82 Krishna Kumar Pal PeonR.W.D . Works Division 
83 Kumar Abhinav Lower Division ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
84 Lalu Bauri CHAUKIDARWater Resources Departmentkanya bidalaya kundhit CHC KUNDHIT
85 Laxman Kamat PeonWater Resources Department 
86 Madan Mohan Jha SECTION OFFICERDIV. Commisioner Office 
87 Mahendra Hansda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
88 Mahendra Paswan Assistant EngineerWater Resources Department 
89 Mahesh Kumar Santhaliya DEPUTY TRANSPORT COMMISSIONER CUM SECRETARYSANTHAL PARGNA REGIONAL TRANSPORT AUTHORITY, DUMKA 
90 Majid Ansari PeonWater Resources DepartmentSINGHBAHINI HIGH SCHOOL KUNDHIT CHC KUNDHIT
91 Malti Singh PeonHEALTH DEPARTMENT 
92 Manju Devi OrderlyForest Division 
93 Manoj Kumar AssistantForest Division 
94 Manoj Kumar Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
95 Manoj Kumar Sinha AssistantDFO, Deoghar Forest Division, DeogharR M High School, Deoghar Deoghar
96 Manoranjan Kumar TYPISTWater Resources Department 
97 Manoranjan Kumar Sharma PeonMINOR IRRIGATION DIVISION,KODERMA 
98 Md Aamir Khan JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
99 Md. Aslam Ansari PeonWater Resources Department 
100 Md. Chand Lower Division ClerkWater Resources Department 
101 Md. Estekhar Ahmad PeonWater Resources Department 
102 Md. Shamim RECORD KEEPERDIV. Commissioner Office, Dumka 
103 Md.belal Siddikki ClerkSDEO PAKUR 
104 Mihir Kumar Chatterjee UNDER SECRETARYDIV. Commissioner Office, Dumka 
105 Mithilesh Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
106 Mithilesh Kumar Singh PeonWater Resources Department 
107 Mohan Singh Lamaye Accounts ClerkWater Resources Department 
108 Mohan Tudu PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
109 Mukesh Kumar STENOGRAPHER/TYPISTAgriculture & sugarcane development dept 
110 Mukesh Kumar Computer OperatorRegional Transport Authority 
111 Nawal Kishor Singh MACHINE OPERATORR.W.D . Works Division 
112 Nayan Kumar Dutta Computer OperatorDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
113 Nazish Rana GeologistMines and Geology 
114 Nelsan Bage Deputy DirectorDIV. Commissioner Office, Dumka 
115 Nilambar Singh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
116 Nilmani Mishra Data Entry OperatorDIV. Commissioner Office, Dumka 
117 Nimbulal Besra OrderlyAgriculture & sugarcane development dept 
118 Pankaj Kumar Das JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
119 Pankaj Kumar Pashwan PeonWater Resources Department 
120 Paulus Tudu DriverDIV. Commissioner Office, Dumka 
121 Polus Tudu AssistantForest Division 
122 Prabhu Sharma PeonWater Resources Department 
123 Pradip Kumar Mandal ClerkHEALTH DEPARTMENT 
124 Pramod Kumar Das ORDERLYAgriculture & sugarcane development dept 
125 Pramod Ranjan ClerkDIV. Commissioner Office, Dumka 
126 Prem Lal Singh Assistant EngineerRoad Construction Department 
127 Qutubuddin JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
128 Radhika Raman JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
129 Rajeev Ranjan TracerR.W.D . Works Division 
130 Rajeev Ranjan Assistant EngineerRoad Construction Department 
131 Rajendra Prasad Sah JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
132 Rajesh Kumar SECRETARIATE ASSISTANTDIV. Commisioner Office 
133 Rajesh Kumar Singh ChemistD.W&S Division 
134 Rajesh Napit C. ClearkWater Resources DepartmentE.G. HIGH SCHOOL MADHUPUR CHC BURHAI
135 Rajiv Kumar Jha UPPER DIVISIONAL CLERKWater Resources Department 
136 Rajiv Ranjan JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
137 Rajnath Pandey C. ClearkWater Resources Department 
138 Raju Kisku PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
139 Rakesh Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
140 Rakhisal Marandi ORDERLYDIV. Commissioner Office, Dumka 
141 Ram Kumar Choudhary PeonWater Resources Department 
142 Ram Prasad Soren JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
143 Ramesvar Murmu PeonSDEO Pakur 
144 Ramnandan Paswan STENOGRAPHER/TYPISTForest Division 
145 Ranjeet Kumar PeonWater Resources Department 
146 Ranjeet Kumar Karn Lower Division ClerkWater Resources Department 
147 Ranjit Kumar Sinha STENOGRAPHER/TYPIST D.F.O.W.F.P(TASAR) DIV. DUMKA
148 Ratan Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
149 Ratan Kumar Jha TYPISTForest Division 
150 Ratneshwar Prasad JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
151 Ravi Ranjan Kumar JUNIOR ENGINEERMinor irrigation circle 
152 Raymand Hansda CLERKWater Resources Department 
153 Rita Devi PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
154 Robin Kumar Ruj PeonWater Resources Department 
155 Rup Chand Baidh PeonWater Resources Department 
156 Rupa Devi PeonDIV. Commisioner Office 
157 Sabani Baski ORDERLYAgriculture & sugarcane development dept 
158 Safique Ahmad Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
159 Saket Kumar Jha Lower Division ClerkWater Resources Department 
160 Salina Tudu OrderlyForest Division 
161 Sandeep Kumar Joshi Computer OperatorCOMMERCIAL TAXES 
162 Sanjay Kumar Das JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
163 Sanjay Kumar Rana CHAUKIDAR D.F.O.W.F.P(TASAR) DIV. DUMKA
164 Sanjay Minz EXECUTIVE ENGINEERMinor Irrigation Division 
165 Sanjeev Kumar Dubey JUNIOR ACCOUNTS CLERKDIV. Commisioner Office 
166 Santlal Hembram B. PrinterWater Resources Department 
167 Santosh Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
168 Santosh Kumar Gorain PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
169 Saurav C. ClearkWater Resources Department 
170 Shankar Das PeonWater Resources DepartmentR.K.HIGH SCHOOL NALA P.H.C. NALA
171 Shiv Nandan Prasad PeonWater Resources Department 
172 Shiv Shakti Dholi PeonForest Division 
173 Shiwankar Kumar Raj Lower Division ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
174 Shobha Kant Singh EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
175 Shubhankar Beck JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
176 Somel Marandi PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
177 Sona Marandi PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
178 Soni Murmu ORDERLYDIV. Commisioner Office 
179 Sonot Marandi Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
180 Sri, Dhiraj Kumar Sriwastav Accounts ClerkWater Resources Department 
181 Subal Rai PeonForest Division 
182 Subhash Chandra Manjhi PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
183 Sudama Paswan JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
184 Sudhir Pandit NALKUP MISTRIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
185 Sukra Malto PeonDIV. Commissioner Office, Dumka 
186 Suman Kumar Suman PeonWater Resources Department 
187 Sunil Soren JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
188 Sunil Tirkey JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
189 Suraj Kumar Yadav Lower Division ClerkDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
190 Surdi Jamuda PeonWater Resources Department 
191 Surendra Prasad Rao PeonWater Resources Department 
192 Sushil Kumar Dubey JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
193 Tapan Kumar Saha PeonWater Resources Department 
194 Tarang Das Assistant EngineerWater Resources Department 
195 Tiplal Sah SECRETARIATE ASSISTANTDIV. Commissioner Office, Dumka 
196 Tuntun Hansda ORDERLYD.W&S Division 
197 Uday Kant Singh SECTION OFFICERDIV. Commisioner Office 
198 Ugrah Pandey MACHINE OPERATORWater Resources Department 
199 Umar Khan Accounts ClerkWater Resources Department 
200 Umesh Prasad PeonWater Resources Department 
201 Upendra Prasad PeonWater Resources Department 
202 Urmila Kuwar ClerkR.W.D . Works Division 
203 Uttam Kumar Upadhyay JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
204 Vijay Kumar Mishra Chain ManR.W.D . Works Division 
205 Vijay Kumar Rajak C. ClearkWater Resources Department 
206 Vikash Kumar Lower Division ClerkJoint Registrar Cooperative Societies 
207 Vikash Kumar Ram Computer OperatorForest Divisionvikash vikash
208 Vinay Kumar DriverForest Division 
209 Vishnu Shankar Pathak AssistantForest Division 
210 Yogesh Kumar Assistant EngineerWater Resources Department 
211 Zamil Akhtar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION