Registered Employee Details of District Saraikela Kharsawan
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 A Murmu PeonCDPO Office Seraikella 
2 A. Bodra PeonANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
3 A. Kumar PeonGovt. Polytechnic, Adityapur 
4 A. M. L. Khaka V.L.WB.D.O OFFICENIRMALA COLLEGE RANCHI RANCHI
5 A. Mahto INSTRUCTORGovt. Polytechnic, Kharsawa 
6 A.bharti L.E.OB.D.O OFFICEH.S. COLLEGE HAVELI KHARAGPUR JAMSHEDPUR
7 A.k.sahu PeonRural Development Special Division 
8 A.k.sharma LAB ASSISTANTGovt. Polytechnic, Adityapur 
9 A.k.singh ClerkGovt. Polytechnic, Adityapur 
10 A.k.sinha PeonGovt. Polytechnic 
11 Abanti Sahoo Computer OperatorDISTRICT DEVELOPMENT SECTION 
12 Abdaul Kalam PeonSDO OFFICEranchi
13 Abhas Chakrapani S.M.S.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
14 Abhay Pada Mahanty PeonWater Resources Department 
15 Abhimanyu Gope ClerkHRDUHS BHADRUDIH PHC AMDA
16 Abhinandan Kumar Dehri Junior EngineerWater Resource Department 
17 Abhinash Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
18 Abhishek Bose Senior Accounts OfficerDRDA 
19 Abhishek Minz ClerkMunicipal Corporation 
20 Abinsh Bando ClerkCHC Kharsawan KHARSAWAN
21 Achchelal Mahto ORDERLYDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
22 Adheri Bhumij PeonWater Resources Department 
23 Adiri Gope PeonWater Resources Department 
24 Aditya Chandra Mahto Pachayat sewakBlock Office
25 Aditya Ranjan CLERCKCOLLECTORATE, SERAIKELLA-KHARSAWAN 
26 Ahiliya Kumari A.N.M.C.H.C 
27 Ajay Kachhap DriverIndustries Department, Pilot project centre 
28 Ajay Kumar Upper Division ClerkLabour, Employment and Training Department 
29 Ajay Kumar MPWC.H.C 
30 Ajay Kumar Sharma DriverMunicipal Corporation 
31 Ajay Prasad NALKUP KHALASIDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
32 Ajit Kumar Pradhan ASSISTANT TEACHERHigh SchoolPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL KUCHAI PHC KUCHAI
33 Ajit Kumar Mahto CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
34 Ajit Kumar Roy Assistant ProfessorKashi Sahu College 
35 Ajit Sardar PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
36 Akhouri Kabindra Kumar Assistant ProfessorKashi Sahu College 
37 Alka Jaiswal PrincipalHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTDIET, GAMHARIA, SARAIKELA KHARSAWAN
38 Alok Kr.nanda AssistantB.D.O OFFICE 
39 Alok Niranjan Sahu TRASERDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
40 Aman Ahmed ASST.URDU TRANSLATORBlock Office
41 Amar Kumar Associate professorKashi Sahu College 
42 Amarchandra Pramashik ClerkCHC Chandil 
43 Amin Chandra Pramanik CHAIN MANWater Resources Department 
44 Amit Kumar AssistantCO Office 
45 Amit Kumar TeacherKashi Sahu College 
46 Amit Kumar Das LECTURERGovt. Polytechnic, KharsawaGOVT POLYTECHNIC, KHARSAWAN
47 Amit Vishwakarma ASSISTANT COMPUTER PROGRAMMERJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
48 Amitav Das PeonDISTRICT SUPPLY OFFICE 
49 Amod Kumar Assistant EngineerMINOR IRRIGATION QUALITY CONTROL DIVISION 
50 Amod Kumar Sahwal LECTURERGovt. Polytechnic, KharsawaGovernment Polytechnic Kharsawan
51 Amrendra Kumar Assistant DirectorSOCIAL SECURITY CELL 
52 Amrendra Kumar Sahu Accounts-Cum-ClerkATMA 
53 Amrit Kumar Pal ASSOCIATE PROFESSOR CUM HODSinghbhum College ChandilSINGHBHUM COLLEGE, CHANDIL
54 Amrita Xalxo SENIOR AUDIT OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
55 Amrita Dutta ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS SINDRI
56 Amrita Topno Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC JASPUR
57 Amul A. Kandulna ClerkSDO OFFICE 
58 Amullyo Ratan ClerkDEPARTMENT OF SECONDARY EDUCATIONHIGH SCHOOL SIRUM
59 Amulya Singh Sardar PANCHYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
60 Anadi Lohar DriverD.W.&.S.SUB DIVISION, SARAIKELA 
61 Anadi Mahto CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office
62 Anamo Tanti CHOUKIDARCircle OfficeAMDA OP,KHARSAWAN CHC KHARSAWAN
63 Anand Shinde Dental SurgeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHANDIL
64 Anand Amol Ratan Toppo B.T.M.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
65 Anand Bhushan Singh M.P.WCHC Kharsawan KhARSAWAN
66 Anand Kishor Sahu District Account ManagerC S OFFICE 
67 Anand Kr.gope ClerkDistrict Superintendent of Education 
68 Anand Kumar Mahato CORRES PONDES COLERKWater Resources Department 
69 Anand Lal Mahato PeonSDO OFFICE 
70 Anand Mahto CHAIN MANWater Resources Department 
71 Ananda Kumar Dalei TeacherGovt. Polytechnic, Kharsawa
72 Ananjay Kumar Computer Operator -cum- ClerkMunicipal Corporation 
73 Anant Lal Mahato Draft ManSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
74 Angad Kumar ESTIMATING OFFICERR.W.D., WORKS DIVISIONMIT MUZAFFERPUR Sadar Hospital Seraikela
75 Anil Chandra Mahto WARD ATTENDENTDIST TB OFFICE
76 Anil Chandra Mahto TREASURE GUARDWater Resources Department 
77 Anil Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
78 Anil Kumar EXECUTIVE ENGINEERRURAL WORKS DEPARTMENT 
79 Anil Kumar Jha Associate professorKashi Sahu College 
80 Anil Kumar Mukhi ClerkCHC Ichagarh CHC ICHAGARH
81 Anil Kumar Pramanik ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUpgrade H/S Soro
82 Anil Kumar Samad JUNIOR ENGINEERD.W.&.S.Saction, Kuchai 
83 Anilgorai PeonB.D.O OFFICE 
84 Anita Hembrom ASSISTANT TEACHERSS+2 HIGH SCHOOL,RAJNAGAR,SARAIKELA-KHARSAWAN 
85 Anita Devi PeonCO Office 
86 Anjali Kerai PeonFOREST DIVISION 
87 Anjana Devi SweeperWELFARE DEPARTMENTSTR HS SANJAY SERAIKELA
88 Anju Alda Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV SERAIKELLA
89 Anju Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH SUB CENTRE Siadih
90 Anju Purti +2 Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOLkgbbv gamharia
91 Anjum Farid ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICEU.H.S Hudu
92 Ankit Kumar Saw ClerkCO Office 
93 Antima Kumari B.T.M.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
94 Anu Kumari Clerk com Stor KeeperDISTRCIT MALARIA OFFICE District Malaria Office
95 Anuj Kumar JUNIOR ENGINEERSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
96 Anup Kumar Mishra accounts assistantMunicipal Corporation 
97 Anup Kumar Samal COMPUTER OPERATORRCD, Road Division, Seraikella-Kharsawan 
98 Anuradha Kumari Assistant ProfessorABM College, GolmuriA.B.M. College
99 Anusha Kumari Gupta Accountant cum Computer OperatorDRDA 
100 Aparna Choudhary CIty Mission ManagerMunicipal Corporation 
101 Aparna Jana Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
102 Arbind Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
103 Arbind Kumar ClerkREO Office SeraikellaHigh School , Baghakol Seraikela
104 Archana Gorai Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC TAMOLIYA
105 Archana Kumari Account OfficerMunicipal Corporation 
106 Archana Singh TeacherKashi Sahu College 
107 Arjun Chandra Mahato TYPISTSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
108 Arjun Gope ClerkANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
109 Arjun Kumar LAB ASSISTANTGovt. Polytechnic, Adityapur 
110 Arjun Kumar Gupta Junior EngineerJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
111 Arjun Mahato ELECTRICIANWater Resources Department 
112 Arjun Mahato Computer OperatorCO Office 
113 Arti Baraik ASSISTANT TEACHER+2 Govt. Girls High Schoolkgbv p s adityapur
114 Arti Singh Munda DAFTARYLAND ACQUISITION OFFICE
115 Arun Kumar ASSISTANT ENGINEERWater Resources Department 
116 Arun Chandra Gope COMPUTERCHC Nimdih 
117 Arun Kr.jha PeonGovt. Polytechnic, Adityapur 
118 Arun Kumar Deo COMPUTERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
119 Arun Kumar Mahato Trained Graduate TeacherUpgraded High School SERAIKELLA
120 Arun Kumar Mahto Lower Division ClerkWater Resources Department 
121 Arun Kumar Oraon SENIOR AUDIT OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
122 Arun Kumar Singh LecturerLBSM College, Karandih 
123 Arun Kumar Yadav RADIOGRAPHERC.H.C 
124 Arun W. Sanga Project DirectorITDA Seraikella-Kharsawan 
125 Arvind Kumar Mahato ASSITANT TEACHERHIGH SCHOOLUHS SINDRI SDH SARAIKELA
126 Ashirwad Mahato V.L.WBlock Office
127 Ashirwad Mahto PeonSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
128 Ashiwini Kumar Hembrom JUNIOR ENGINEERDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
129 Ashok Kmar Choudhary ClerkDISTRICT SUPPLY OFFICEB. COM.
130 Ashok Kr.choudhary BLOCK AGRICULTURE OFFICERB.D.O OFFICE 
131 Ashok Kr.thakur AminWater Resources Department 
132 Ashok Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D., WORKS DIVISIONNAVIN POLITECHNIC PATNA Sadar Hospital Seraikela
133 Ashok Kumar ClerkSDO OFFICE
134 Ashok Kumar Gouswami TECHNICIL ASSISTANTANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
135 Ashok Kumar Mahto PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
136 Ashok Kumar Mandal PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
137 Ashok Kumar Manjhi CHAIN MANWater Resources Department 
138 Ashok Kumar Paitandi DriverSDO OFFICE 
139 Ashok Kumar Pandey ASSOCIATE PROFESSOR CUM HODSinghbhum College ChandilSINGHBHUM COLLEGE, CHANDIL
140 Ashok Kumar Satpathy DriverWater Resources Department 
141 Ashok Kumar Sinha Clerk com Stor KeeperDISTRICT AYUSH MEDICAL OFFICE DISTRICT AYUSH MEDICAL OFFICE SARAIKELA KHARSAWAN
142 Ashok Kumar Tiwary Work SarkarDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
143 Ashok Mahato Lower Division ClerkSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
144 Ashok Mehtar PeonAnchal Office 
145 Ashok Prasad Chaurasia PeonSDO OFFICE 
146 Ashwani Kumar ASST. TEACHERHRD,Jharkhand,RanchiS. S.+2 HIGH SCHOOL
147 Ashwani Mukhi JHARU DARINSADAR HOSPITAL 
148 Ashwinee Kumar LECTURERGovt. Polytechnic, KharsawaGOVERNMENT POLYTECHNIC, KHARSAWAN
149 Ashwini Kumar Majhi WARD ATTENDENTDIST TB OFFICE Seraikela
150 Atulanand Kumar ASSISTANT TEACHERSchool+2 GOVT. HIGH SCHOOL, KUCHAI
151 Awdhesh Singh KHALASIDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
152 Ayendra Mandal AminWater Resources Department 
153 Azad Kumar Pradhan Peon+ 2 HIGH SCHOOLHS Amda HOSPITAL KHARSAWAN
154 B. C. Mahato JANSEWAKB.D.O OFFICE 
155 B. Kumar ClerkDistrict Planning Office 
156 B. Mahato NIGHT GUARDSADAR HOSPITAL 
157 B.machua CHAIN MANWater Resource Department 
158 B.mukhi CHOUKIDARCO OfficeK.S COLLAGE
159 B.r.s.munda AminWater Resources Department 
160 B.s.highburu DriverRehabilitation Office 
161 B.tirki L.E.OB.D.O OFFICE 
162 Babita Das SweeperCHC GAMHARIA
163 Babita Kandeyang Computer Operator -cum- ClerkDRDA 
164 Babita Murmu ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS NENGTASAI
165 Babulal Sah MistryDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
166 Baburam Hembrom MistryDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
167 Badal Banerjee AminWater Resources Department
168 Badal Mahato Computer OperatorSDO OfficeM.Sc SERAIKELLA
169 Badi Mahto WARD ATTENDENTCHC Chandil 
170 Badree Narayan Barat V.L.WB.D.O OFFICE 
171 Badrinath Singh Munda Block Welfare OfficerDistrict Welfare Office 
172 Baghray Manjhi ClerkDISTRICT SUPPLY OFFICE 
173 Bagun Hembrom BANGLA CHAUKIDARFOREST DIVISION 
174 Bahadur Sah CONSTABLEExcise Department 
175 Bahalin Surin ClerkHigh SchoolSS HIGH SCHOOL DALBHANGA PHC KUCHAI
176 Bal Kishore Mahto EXECUTIVE MAGISTRATESDO OFFICE
177 Baldeo Yadav MistryDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
178 Baldev Mahato Computer OperatorZILA PARISHAD 
179 Bali Ram PeonWater Resources Department 
180 Bali Singh Munda Block CoordinatorBlock Office 
181 Balram Mahato COMPUTER OPERATORDC Office 
182 Balram Murmu M.O.I.C.C.H.C 
183 Balram Sardar NIGHT GUARDANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
184 Ban Bihari Medical OfficerCHC Chandil 
185 Banamali Mahato ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS GOPIDIH PHC NIMDIH
186 Banbihari Lohra Ward AttendantMunicipal Corporation 
187 Bandhan Kumar Singh Modak Computer OperatorDISTRICT SUPERINTENDENT OF EDUCATIONKS COLLEGE SERAIKELLA SADAR HOSPITAL SERAIKELLA
188 Banmalee Singh Munda CORRESPONDENCE CLERKMINOR IRRIGATION DIVISION 
189 Bari Mahali PeonHRD,Jharkhand,RanchiPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL
190 Barsat Mukhi SweeperDC Office 
191 Barun Bhuiya PeonWater Resources Department 
192 Barun Gope ClerkRehabilitation Office 
193 Barun Kumar Mahato Computer OperatorAnchal Office 
194 Basant Kr. Singh ClerkSDO OFFICE 
195 Basant Kumar Sahu Training CoordinatorDistrict Rural Development Agency 
196 Basant Kumar Singh Work SarkarDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
197 Basanti Das Computer Operator -cum- ClerkDRDA 
198 Basanti Mahato ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS NENGTASAI
199 Basantibala Mahato SECTION PEONWater Resources Department 
200 Basu Kumar Behra PeonRural Development Special Division 
201 Basudeo Chandra Mahato JANSEWAKB.D.O OFFICE 
202 Bauri Tudu Computer OperatorB.D.O OFFICE 
203 Beauty Mohanty COMPUTER OPERATORLabour, Employment and Training Department 
204 Behula Devi PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
205 Bertha Samad Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC KHUNTI
206 Bhagbati Rani Ray PeonSECONDARY EDUCATION JHARKHANDHIGH SCHOOL CHOWKA
207 Bhagirath Manjhi PeonWater Resources Department 
208 Bhagirath Prasad Mahato ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS ARUAN CHC KUCHAI
209 Bhagirathi Prasad Dey ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL KHARSAWAN
210 Bhagtu Das Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
211 Bhagwan Jha LAB ASSISTANTGovt. Polytechnic, Adityapur 
212 Bhakta Das Ganguly TYPISTWater Resources Department 
213 Bharat Mahto PeonFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
214 Bharat Singh Ghatwar TracerWater Resources Department 
215 Bhim Singh Ghatuwal PeonWater Resources Department 
216 Bhimsingh Sardar ChowkidarWater Resource Department 
217 Bhola Jha 4th GradeCHC 
218 Bhola Nath Dubey TREASURE GUARDR.W.D., WORKS DIVISIONMIDDLE SCHOOL SALEMPUR Sadar Hospital Seraikela
219 Bhola Nath Saw AminWater Resources Department
220 Bhola Roy PeonBUILDING CONSTRUCTION DIVISION 
221 Bhrigu Nath Ojha Associate professorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
222 Bhriguram Kumar Medical OfficerWater Resource Department 
223 Bhudeo Mahato ORDERLYWater Resources Department
224 Bhujanga Bhushan Mahato ClerkB.D.O OFFICE 
225 Bhuju Manjhi CHAIN MANWater Resources Department 
226 Bhul Manjhi ChowkidarWater Resources Department 
227 Bhuth Nath Majhi TYPISTDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
228 Bhutnath Mahto PeonWater Resources Department 
229 Bibhishan Machhua Computer OperatorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
230 Bibhishan Mahato ClerkWater Resources DepartmentMATRIC
231 Bibhison Soren HEALTH WORKERC.H.C 
232 Bicky Gupta PeonCHC Chandil 
233 Bidyadhar Mahato ASST. TEACHERS.N. HIGH SCHOOL ADITYAPUR 
234 Bidyut Kumar Ganguly LAB TECHNICIANCHC Ichagarh CHC ICHAGARH
235 Bijay Kumar Mandi Roller KhalasiR.W.D., WORKS DIVISIONS S HIGH SCHOOL CHANDIL CHC NIMDIH
236 Bijay Kumar Sahu Senior InstructorSDO OFFICE
237 Bijay Kumar Singh Assistant ProfessorKashi Sahu College 
238 Bijoy Kumar Dash ClerkKashi Sahu College 
239 Bikas Mardi 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
240 Bikash Kumar Jha JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
241 Bimal Kumar Behera DriverMunicipal Corporation 
242 Bimal Kumar Bhagat ClerkN.R. +2 HIGH SCHOOL SERAIKELLAN.R. GOVT +2 HIGH SCHOOL
243 Bina Goswami A.N.M.CHC Chandil 
244 Bina Mahato +2 Lecturer+ 2 HIGH SCHOOLSS +2 HIGH SCHOOL CHANDIL
245 Binay Kumar Singh Associate professorKashi Sahu College 
246 Bindu Bala Mahato PeonSchoolProject Girls High School, Gourangkocha
247 Bineet Kumar CIty Mission ManagerMunicipal Corporation 
248 Binod Bihari Prasad ClerkDC Office 
249 Binod Chattar Asstt. Statistical OfficerDRDA 
250 Binod Prasad DRESSERCHC GAMHARIA
251 Bipad Taran Mandal ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS PURIYARA
252 Bipin Kumar ClerkDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
253 Bipin Mahato Daily Wages PeonGovt. Polytechnic, Adityapur 
254 Bir Singh Mahato CORRESPONDENCE CLERKSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
255 Biraj Krishna Mahato BLUE PRINTERSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
256 Birang Kui Tiu PeonMunicipal Corporation 
257 Birendra Hansda Permanent ClerkRAGISTERY OFFICE 
258 Birendra Kumar Mohanty ManagerDistrict Election Office 
259 Birendra Prasad Principal In-chargeGovt. Polytechnic, Adityapur 
260 Birendra Prasad COOPERATIVE EXTENSION OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
261 Birendra Ravi Das B.C.E.OCO-OPERATIVE DEPARTMENT 
262 Birsa Khalkho PeonCDPO OFFICE 
263 Bishamadeo Mahto TYPISTWater Resources Department 
264 Bishma Deo Kumar AminWater Resource Department 
265 Bishram Oraon CHAUKIDARAGRICULTURE 
266 Bishwajit Kumbhakar ASSITANT TEACHERPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLP.P.GIRLS HS RAGHUNATHPUR PHC NIMDIH
267 Bishwajit Mahato MALARIA TECHNICAL SUPERVISIORHealth & Family Welfare Department 
268 Bishwanath Boipai Superintending EngineerWater Resources Department 
269 Bishwjet Singh AminWater Resources Department 
270 Biswajit Dutta +2 ASSISTANT TEACHEREducation DepartmentS.S.+2 HIGH SCHOOL GAMHARIA
271 Biswanath Majhi ClerkWater Resources Department 
272 Boun Lohar DriverMunicipal Corporation 
273 Brajbhushan Kumar PeonWater Resources Department 
274 Brajendra Soren JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
275 Brihaspati Singh Sardar Accounts ClerkRoad Construction Department 
276 Budhan Kalindi ChaukidarC. O. OFFICE 
277 Budheshwar Singh Munda DAFTARYWater Resources Department 
278 Budhni Mukhi PeonTREASURY OFFICE 
279 Budhram Kujur CHAIN MANWater Resources Department 
280 Budhu Ho PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
281 Buka Singh PeonWater Resource Department 
282 Bulku Hembrom ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICEL.B.S.M JAMSHEDPUR RAJNAGAR
283 C Upendra Rao 4th GradeABM College, GolmuriA.B.M. College
284 C. Achary Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
285 C. Singh Munda AssistantCO Office 
286 C.k.singh PeonGovt. Polytechnic, Adityapur 
287 C.pramanik AminWater Resources Department 
288 Chamu Layak CHAIN MANWater Resources Department 
289 Chandan Kumar SECRETARIAT ASSISTANTWater Resources Department 
290 Chandan Kumar +2 Lecturer+ 2 HIGH SCHOOLSS +2 HIGH SCHOOL CHANDIL
291 Chandan Kumar Hansdah Lower Division ClerkSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
292 Chandan Kumar Mit ClerkCDPO OFFICE,Adityapur 
293 Chandra Mohan Sardar PANCHYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
294 Chandra Shekhar Pramanik X-Ray TechnicianCHC 
295 Chandrabhushan Pandey CONSTABLEExcise Department 
296 Chandrawati Mahato CLERCKHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS KOLABIRA
297 Chandrika Prasad BLOCK STATISTICAL SUPERVISORB.D.O OFFICE 
298 Chetan Manjhi PeonWater Resources Department 
299 Chhavi Pathak SupervisorCDPO OFFICEIgnou Ranchi
300 Chhaya Rani Das Gupta +2 Assistant Teacher+2 Govt. Girls High School 
301 Chhote Lal Machhua HEAD CLERKSDO OFFICE 
302 Chhutu Lal Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
303 Chinginiya Devi PeonB.D.O OFFICE 
304 Chitralekha Melgandi PeonLRDC OFFICE 
305 Chitranjan Kumar Singh AminWater Resources Department 
306 Chitranjan Kumar Verma JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
307 Chittaranjan Gope TYPISTWater Resources Department 
308 Chittaranjan Gorai V.L.WB.D.O OFFICE 
309 Chotu Singh Sardar PeonWater Resources Department 
310 Choudhary Oraon STORE KEEPERWater Resources Department 
311 Cyril Santosh Besra JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
312 D. Adhikari DriverWater Resources Department 
313 D. Pramanik PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICESINGHBHUM COLLEGE CHANDIL CHANDIL
314 D. R. Pradhan Panchayat SewakBlock Office 
315 D. Sardar Panchayat SewakBlock Office 
316 D. Tudu PeonAnchal Office 
317 D.p.mandal AminRehabilitation Office 
318 Dakesh Mahato Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
319 Dashrath Singh Pump ChowkidarJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
320 Dasmati Kunkal Technical AssistantDRDA 
321 Debashish Mahato 4th GradeCHC 
322 Debasish Deb T V OANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
323 Debesh Kumar Dash COMPUTER OPERATORDISTRICT ELECTION OFFICE 
324 Deenbandhu Barik COMPUTER OPERATORJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
325 Deepak Kumar Corrospondance ClearkMINOR IRRIGATION DIVISION 
326 Deepak Mukhi SweeperSDO OFFICEN.R.GOVT.+ HIGH SCHOOL,SKL
327 Deepak Ranjan Mahato JANSEWAKB.D.O OFFICE 
328 Deepanath Mardi V.L.WB.D.O OFFICE 
329 Deobashish Mahanti FAMILY PLANNING WORKERCHC Nimdih 
330 Dev Charan Gope PANCHYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
331 Devanti Devi PeonB.D.O OFFICE 
332 Devendra Nath Mahato PUNCHAYAT SEWAKB.D.O OFFICE 
333 Devnath Singh Munda ClerkEducation DepartmentPROJECT HIGH SCHOOL BARABAMBO
334 Dhananjay Kumar HeadmasterPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLProject Girls High School, Raghunathpur, Adardih
335 Dhananjay Mahato PeonEDUCATION DEPARTMENTPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL GOURANGKOCHA
336 Dhananjay Mahato PeonWater Resources Department 
337 Dhananjay Mahto ASSISTANT TEACHERS.S. +2 HIGH SCHOOL CHANDILS.S. +2 HIGH SCHOOL CHANDIL CHANDIL
338 Dhanik Lal Mandal T.V.O.ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
339 Dhanik Lal Paswan KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
340 Dhanraj Kapse Fisheries Extention OfficerDistrict Fisheries Office 
341 Dharmindra Soy ClerkFOREST DIVISION 
342 Dhirendra Kumar Satpathy PeonNagar Panchayat 
343 Dhrit Kumar IT AssistantDISTRICT TRANSPORT OFFICE 
344 Dhrubwati Devi PeonWater Resources Department 
345 Dhruv Narayan Singh B.T.M.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
346 Dilip Kalindi Peon (Deputed)Rural Development Special Division 
347 Dilip Bhol PeonDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
348 Dilip Kumar DISTRICT DATA MANAGERC S OFFICE 
349 Dilip Kumar Mahato 4th GradeCHC Nimdih 
350 Dilip Kumar Mandal AminWater Resources Department 
351 Dilip Mahato ClerkSchoolUHS SINDRI SADAR HOSPITAL SERAIKELLA
352 Dilip Mahto TREASURE GUARDDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
353 Dilip Pramanik M.P.WCHC Ichagarh
354 Dilip Samant ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTBDH/S ICHAGARH ICHAGARH
355 Dinanath Singh Sardar CLERCKHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS ICHADIH
356 Dinbandhu Das Accounts ClerkRural Development Special Division 
357 Dinesh Kumar Dandpat ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTRBS DHATKIDIH
358 Dinesh Kumar Pradhan LDC, CLERKDistrict Superintendent of Education 
359 Dinesh Kumar Satpathy Computer OperatorSDO Office 
360 Dinesh Mukhi SweeperMunicipal Corporation 
361 Dinesh Oraon Peon+ 2 HIGH SCHOOL
362 Dinesh Prasad Gupta B.A.O.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
363 Dinesh Prasad Verma Tax CollecterMunicipal Corporation 
364 Dinu Machhua 4th GradeC.H.C 
365 Dipak Kr Tamsoy ClerkDistrict Superintendent of Education 
366 Dipak Kumar MPWC.H.C 
367 Dipak Kumar Mahato M.P.WCHC Nimdih P.H.C,Nimdih
368 Dipak Kumar Mahato ClerkSDO Office 
369 Dipak Mandal PeonCHC Chandil 
370 Dipika Khalkho Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC HESAKOCHA
371 Dipu Kumar LRDCSDO OFFICE 
372 Divya Rose Jojo Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAK.G.B.V. SERAIKELLA
373 Doman Rajak JUNIOR ENGINEERDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
374 Dr. Baishnab Charan Mukhi TeacherKashi Sahu College 
375 Dr. Bharati Kumari AYUSH MEDICAL OFFICER (SCHOOL HEALTH)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT GAMHARIA
376 Dr. Krishna Pyare Associate professorKashi Sahu College 
377 Dr. Manjula Sinha Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
378 Dr. Nepal Chandra Mahato Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
379 Dr. Nutan Kumari Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
380 Dr. Pankaj Kumar LECTURERGovt. Polytechnic, KharsawaGOVT POLYTECHNIC KHARSAWAN
381 Dr. Vinay Kumar Pandey MEDICAL OFFICERCHC Ichagarh CHC ICHAGARH
382 Dubraj Murmu PeonDISTRICT ANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
383 Dudhnath Ganjhu BANGLA CHAUKIDARFOREST DIVISION 
384 Dukhu Ram Rajak PeonA.C.M.O OFFICE 
385 Dulmu Buriuly T. V. O.ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
386 Durga Charan Pati PeonITDA Seraikella-Kharsawan 
387 Durga Pada Singh Munda PeonDEPARTMENT OF SECONDARY EDUCATIONHIGH SCHOOL SIRUM
388 Edwina Topno A.N.M.C.H.C 
389 F.c.mandal V.L.WB.D.O OFFICE 
390 Fagu Majhi PeonWater Resources Department 
391 Fani Bhusan Gorai ClerkMIDDLE SCHOOLUHS JHIMRI CHC NIMDEEH
392 Fransis Guriya PeonSDO OFFICE 
393 Fulmani Khalkho DISTRICT SUPERINTENDENT OF EDUCATIONDSE 
394 G. Bera ClerkFOREST DIVISION 
395 G. H. Kumhkar V.L.WB.D.O OFFICEK.S. COLLAGE SERAIKELLA KOLABIRA
396 G.gope TREASURE GUARDIrrigation Division 
397 G.mahato AminWater Resources Department 
398 G.mahto TYPISTWater Resources Department 
399 G.p.mandal DriverCE Water Resources Department 
400 Galu Ram Soy Panchayat SewakBlock Office 
401 Ganesh Chandra Hansdah ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS KITA
402 Ganesh Chandra Mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
403 Ganesh Chandra Padihari Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
404 Ganesh Kumar Gop PeonBEEO OFFICE
405 Ganesh Mahato LIVE STOCK ASSISTANTANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
406 Ganesh Mukhi DriverMunicipal Corporation 
407 Ganga Ram Soy V.L.WB.D.O OFFICE 
408 Gaurang Mahato TracerRehabilitation Office 
409 Gaurav Shukla JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
410 Gauri Shankar Sahu B.W.SB.D.O OFFICE 
411 Gautam Singh Munda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
412 Gautam Singh Sardar PeonCO Office 
413 Gaya Ram Mandal PeonWater Resources Department 
414 Geeta Panda Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
415 Geetanjali Kumari ClerkCO OfficeKISHORI SINHA MAHILA COLLAGE
416 Ghanshyam Bodra V.L.WBLOCK OFFICE 
417 Ghanshyam Kumar Yadav XRAY TECHNICIANCHC Chandil 
418 Ghansi Ram Manjhi HEALTH WORKERC.H.C 
419 Ghansi Ram Soren NIGHT GUARDRural Development Special Division 
420 Ghashini Singh Sardar PeonWater Resources Department 
421 Ghasi Ram Mahato DIGVARCDPO OFFICE 
422 Ghasia Mahato PeonCOLLECTORATE, SERAIKELLA-KHARSAWAN 
423 Giriraj Kumar Accounts ClerkWater Resources Department 
424 Gobind Gop MALIFOREST DIVISION 
425 Gobind Mahato PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICES.S. HIGH SCHOOL JAIKAN GAMHARIA
426 Godadhar Majhi PeonHRD,Jharkhand,RanchiS.S. HIGH SCHOOL GAMHARIA
427 Golok Tantubai PeonWater Resources Department 
428 Gopal Chandra Addya DRAFTS MAN GR- IIWater Resources Department 
429 Gopal Chandra Nandi SweeperC.H.C 
430 Gopal Mahato ChowkidarANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
431 Gopal Manjhi STORE KEEPERWater Resources Department 
432 Gopal Oraon SweeperWELFARE DEPARTMENTSTR HS SANJAY SERAIKELA
433 Gopal Rajak ClerkD.E.O 
434 Gourav Kumar Goutam Lower Division ClerkWater Resource Department 
435 Goutam Kumar Singh Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
436 Govind Chandra Mahanti PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
437 Govinda Mahato PeonAnimal Husbandary 
438 Guiram Mahali SweeperC.H.C SDH Chandil
439 Gumdi Sinku NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
440 Gundhar Kundu ACCOUTANT MGNREGAB.D.O OFFICE
441 Guru Dyal Das DriverMunicipal Corporation 
442 Guru Pada Mahato +2 LecturerHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTRAJKIYAKRIT +2 HIGH SCHOOL RAGHUNATHPUR
443 Gurubari Banra PeonRural Development Special Division 
444 Gurubari Kui PeonWater Resources Department 
445 Gurucharan Gope Computer OperatorDRDA 
446 H.c.mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
447 H.jarika AssistantCO Office 
448 H.k.pradhan Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
449 Hanita Alda CLERCKWater Resources Department 
450 Hansraj Mahakud TEMPORARY CLERKRAGISTERY OFFICE 
451 Haradhan Rewani PeonEducation DepartmentBAMNI HIGH SCHOOL KETUNGA
452 Hare Krishna Mahato ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS BHADRUDIH SDH SARAIKELLA
453 Harednra Nath Banerjee ClerkWater Resources Department 
454 Haren Chandra Das ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICE 
455 Harendra Ghuniya PeonRehabilitation Office 
456 Hareram PeonB.D.O OFFICE 
457 Hari Honhaga PeonDRDA 
458 Hari Pada Mahato Lower Division ClerkWater Resources Department 
459 Harisadhan Dehuri ClerkDC Office 
460 Harish Chandra Bhanj assistantCOLLECTARIATE 
461 Harjeet Singh DriverMunicipal Corporation 
462 Heeralal Sahu Panchayat SewakBlock Office 
463 Hem Lata Patar PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
464 Hemant Kumar AminDISTRICT LAND ACQUISITION OFFICE 
465 Hemanti Kumari A.N.M.C.H.C Gunda
466 Hemlata Singh Saroarin PeonAnchal Office 
467 Himangshu Dalai TREASURE GUARDWater Resources Department 
468 Himanshu Kumar S.M.S.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
469 Himanshu Sahu TeacherKashi Sahu College 
470 Himmat Lal Mahato RAJASWA KARMACHARICO Office 
471 Hira Lal Sahu Accounts ClerkCE Water Resources Department 
472 Hiralal Singh Sardar ClerkB.D.O OFFICE 
473 Honey Grace TECHNICAL ASSISTANTDISTRICT TRANSPORT OFFICE 
474 Imlak Ahmad Business AnalystDistrict Revenue & Land Reforms 
475 Indradeo Pandit Computer ProgrammerGovt. Polytechnic, Adityapur 
476 Indrajeet Kumar Data Entry OperatorLabour, Employment and Training Department 
477 Indranath Mahto ClerkWater Resources Department 
478 Indu Sinha Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
479 J. Gope ClerkFOREST DIVISION 
480 J. N. Mahato ClerkDistrict Planning Office 
481 J. Podarin PeonWater Resources Department 
482 J.c.badaik V.L.WB.D.O OFFICE 
483 J.mahto TYPISTRural Development Special Division 
484 Jaffar Asad JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
485 Jagadish Chandra Thakur ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUPGRADE H/S SORO
486 Jagannath Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
487 Jagbandhu Mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
488 Jagdamba Oraon Assistant TeacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTKGBV KHARSAWAN CHC KHARSAWAN
489 Jagnnath Mahato Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
490 Jai Prakash Malto ClerkSDO OFFICE
491 Jairam Bodra MALIFOREST DIVISION 
492 Jaleshwar Prasad Singhdeo AminWater Resources Department 
493 Jameel Ahmad DriverSDO OFFICE 
494 Jan Singh Birua ClerkDistrict Superintendent of Education 
495 Janardan Nayak PeonAnchal Office 
496 Jasmani Porh Assistant TeacherPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLP.P.GIRLS HS RAGHUNATHPUR PHC NIMDIH
497 Jawahar Lal Mahato ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICEU.H.S TITIRBILA
498 Jawahar Lal Mandal PeonWater Resources Department 
499 Jawahar Lal Mandal PANCHYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
500 Jawahar Ram PeonHRD,Jharkhand,RanchiS.S. +2 HIGH SCHOOL GAMHARIA
501 Jay Nandan Thakur +2 ASSISTANT TEACHER (P.G.T.)RAJKIYAKRIT+2 HIGH SCHOOL RAGHUNATHPURRAJKIYAKRIT+2 HIGH SCHOOL RAGHUNATHPUR
502 Jay Shankar Mahato ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICEU.H.S Tilopada
503 Jaya Padma Sindhu Tigga Medical OfficerSADAR HOSPITAL 
504 Jayanti Choudhary ASST. TEACHERDepartment Of EducationS. S. +2 High School, Chandil
505 Jayanti Singh Munda ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTdeputy inspector of school seraikella
506 Jaydev Padihari PeonKashi Sahu College 
507 Jaymanti Kumari A.N.M.CHC Chandil 
508 Jaymila Tamsoy TEACHER CUM INCHARGEKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAkgbv chandil
509 Jaypal Gope Assistant Technology ManagerATMA 
510 Jayshree Amrita Tigga Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C
511 Jayshree Tiu AssistantB.D.O OFFICE 
512 Jeevan Singh Modak Computer OperatorSDO Office
513 Jeevna Gagrai PeonEDUCATION 
514 Jeevna Nand Pani ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTPROJECT GIRL'S HIGH SCHOOL KHARSAWAN PHC KHARSAWAN
515 Jema Karwa PeonFOREST DIVISION 
516 Jenaram Purty Head ClerkBLOCK OFFICE 
517 Jhari Ram Mahato ASSISTANT TEACHERPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLS PROJECT GIRLS HIGH SCHOOL KHUNTI CHOWKA
518 Jhulguri Rajwar PeonWater Resources Department 
519 Jhuma Rani Nandi Computer OperatorD C OFFICE 
520 Jitendra Singh Incharge Head MasterEducation DepartmentBAMNI HIGH SCHOOL KETUNGA
521 Jitendra Kumar PeonCO OfficeM/S SOWARAJAPUR RANCHI
522 Jitendra Kumar Mahato MALARIA TECHNICAL SUPERVISORC.H.C 
523 Jitendra Kumar Singhdev ASSISTANT TEACHERWELFARE DEPARTMENTS.T.R.H S SANJAY SERAIKELLA
524 Jitendra Kumar Sinha Computer Operator -cum- ClerkDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
525 Jitendra Nath Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
526 Jitwahan Murmu B.T.M.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
527 Jogeshwar Mahato PeonATMA 
528 Jogeshwar Prasad M.OC.H.C 
529 John Ranjit Minj SENIOR AUDIT OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
530 Jotsna Rajak CookKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAkgbv chandil
531 Juli Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC PATA
532 Julie Singh ManagerDistrict Election Office 
533 Julita Dung Dung A.N.M.C.H.C 
534 Junesh Kumar Porh M.P.WCHC Kuchai H.S.C, Jombro
535 Juria Purti PeonAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
536 Jyoti Birua ASSITANT TEACHERHIGH SCHOOLUPGRADE HIGH SCHOOL, SORO
537 Jyotish Kumar Singh ASSOCIATE PROFESSOR CUM HODSinghbhum College ChandilSINGHBHUM COLLEGE, CHANDIL
538 K. Dash ClerkFOREST DIVISION 
539 K. K. Peydndi ClerkB.D.O OFFICE 
540 K.k.jha Lower Division ClerkWater Resources Department 
541 K.k.singhdev V.L.WB.D.O OFFICETATA COLLEGE CHAIBASA SERAIKELLA
542 K.m.mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
543 Kaberi Mazumdar Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC 
544 Kabita Rani Mahapatra A.N.M.CHC Nimdih 
545 Kahkashan Jabeen PrincipalDistrict Institute of Education & Traininggovt high school baryatu
546 Kailash Chandra Mehta JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
547 Kaimun Jahan PeonWater Resources Department 
548 Kajal Kiran Hansda Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
549 Kalawati Mahato ORDERLY CUM PEONWater Resources Department 
550 Kali Charan Mahanthy AminWater Resources Department 
551 Kalicharan Mahato MALE WARD ATTENDENTCHC Nimdih 
552 Kalicharan Swashi ASSISTANT TEACHERWELFARE DEPARTMENTSTR HS SANJAY SERAIKELA
553 Kalinath Munda ClerkVarsheni +2 High School SiniVarsheni +2 High School Sini
554 Kalpana Napit ORDERLY CUM PEONWater Resources Department
555 Kamal Kant Pramanik Lower Division ClerkWater Resources Department 
556 Kamal Kishor Singh Computer OperatorDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
557 Kameshwar Padihari ClerkCO Office
558 Kamlesh Kerai PeonDIST ESTABLISHMENT SECTION 
559 Kanchan Giri TeacherKashi Sahu College 
560 Kanchan Kumari AssistantIndustries Department, Pilot project centrePILOT PROJECT CENTRE,KHARSWAN CHC KHARSAWAN
561 Kangress Prasad Bhokta PeonLRDC Office 
562 Kanta Prasad ASSISTANT TEACHERSECONDARY EDUCATION JHARKHANDHIGH SCHOOL CHOWKA
563 Kapil Deo Ram Upper Division ClerkDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
564 Karam Chandra Lohra TracerWater Resources Department 
565 Karamjeet Architect PlannerMunicipal Corporation 
566 Karan Kumar Mahato ClerkEducation DepartmentPROJECT HIGH SCHOOL SOSOMALI PHC RAJNAGAR
567 Karma Oraon PeonWELFARE DEPARTMENTS.T.R H.S SANJAY SERAIKELLA
568 Karmi Mahtani ORDERLY CUM PEONWater Resources Department 
569 Karmu Munda CookWELFARE DEPARTMENT 
570 Karna Mandal ClerkWater Resource Department 
571 Kartik Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
572 Kauser Ali ASST. TEACHEREducation DepartmentSS +2 HS RAJNAGAR RAJNAGAR
573 Kedar Chandra Pradhan DriverDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
574 Kedar Nath Pradhan KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
575 Keneth Toppo ASSISTANT ENGINEERWater Resources Department 
576 Keshab Ranjan Mahato Computer OperatorFOREST DIVISION 
577 Khagendra Nath Mahto DriverWater Resources Department 
578 Khetra Mohan Mahto LDC, CLERKRural Development Special Division 
579 Khetu Ram Singh PeonWater Resources Department 
580 Khiristopher Toppo Block Welfare OfficerWELFARE DEPARTMENT 
581 Khirobodhi Nayak A.N.M.CHC 
582 Kiran Bala Devi PeonCO Office 
583 Kiran Chandra Mahato V.L.WBLOCK OFFICE 
584 Kiran Choudhary ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUPGRADED HIGH SCHOOL NARAINDIH
585 Kiran Kumari A.N.M.C.H.C CHC KUCHAI
586 Kiriti Bhushan Gope V.L.WB.D.O OFFICE 
587 Kirpa Leyangi PeonS.N. High School TikarS.N. High School Tikar
588 Kirtan Mukhi SweeperMunicipal Corporation 
589 Kishan Kumar Yadav DriverIntegrated Tribal Development Agency 
590 Koshalya Mahatani CHOUKIDARCO Office 
591 Kranti Prakash TeacherKashi Sahu College 
592 Krishan Kumar Sah FOREST RANGE OFFICERFOREST DIVISION 
593 Krishna Ch Mahato PeonSchoolSatrughna Aditya Project Girls High School, Khunti
594 Krishna Chandra Kaibarta ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS DUGNI
595 Krishna Chandra Mahato ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
596 Krishna Kanta Mahato Assistant TeacherPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLP.P.GIRLS HS RAGHUNATHPUR PHC NIMDIH
597 Krishna Korba ClerkDADM 
598 Krishna Pada Dutt TracerWater Resources Department 
599 Krishna Singh JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
600 Kshetra Mohan Gope MALE WARD ATTENDENTSADAR HOSPITAL 
601 Kuldeep Kumar Ghoshal COMPUTERC.H.C Chandil
602 Kumar Anshuman FIELD STAFFMunicipal Corporation 
603 Kumar Manoj LECTURERGovt. Polytechnic, Adityapur 
604 Kumari Anita Gope Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC VIJAY
605 Kumari Pramila Sinha Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
606 Kumari Punam Mahato Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC CHC-Nimdih
607 Kumari Ranju A.N.M.CHC Ichagarh CHC Ichagarh
608 Kumari Ravibari Hansda PeonWater Resources Department 
609 Kumari Reena Mahato ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUpgrade high school vansa chandil
610 Kumud Bandhab Acharya ClerkSDO OFFICE 
611 Kuna Samal Computer OperatorB.D.O OFFICEK.S. SERAIKELLA SERAIKELLA
612 Kunal Soni LECTURERGovt. Polytechnic, Kharsawa
613 Kundan Kumar IT AssistantDISTRICT TRANSPORT OFFICE 
614 Kundan Kumar Pathak LECTURERGovt. Polytechnic, KharsawaGovt Polytechnic Kharsawan
615 Kunj Bihari Kar ASSISTANT TEACHERHRDUHS BARA KADAL
616 Kushadhaj Lohra CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
617 Kusum Soy ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV TIKAR ICHAGARH
618 L. N. Mahato V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
619 L. Sharma INSTRUCTORGovt. Polytechnic, Adityapur 
620 L.n.tanti assistantRural Development Special Division 
621 L.uroan ClerkCDPO OFFICE 
622 Lachhu Tigga SweeperB.D.O OFFICE 
623 Lakhan Lal Kalindi Sewak Sah JharudarCHC Nimdih 
624 Lakhan Mukhi SweeperMunicipal Corporation 
625 Lakhan Singh Manki PeonDistrict Welfare Office 
626 Lakhi Ram Baskey Special Land Acquisition OfficerWater Resources Department 
627 Lakhinder Mukhi PeonB.D.O OFFICE 
628 Lakshman Mahato ORDERLY CUM PEONWater Resources Department 
629 Lakshmi Pada Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
630 Laksmi Kant Mahato AminRehabilitation Office 
631 Lal Keswar Thakur B.E.E.OBEEO OFFICE 
632 Lal Kishor Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
633 Lal Mohan Mahato Ward AttendantMunicipal Corporation 
634 Lal Mohan Mahato Lower Division ClerkWater Resources Department 
635 Lal Mohan Sardar PeonPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL
636 Lal Muni Singh Assistant TeacherHIGH SCHOOLUpgraded High School, Dugni
637 Lal Singh Bari Head ClerkWater Resources Department 
638 Lal Singh Bhuiya PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT SDH CHANDIL
639 Lal Singh Boypai TeacherKashi Sahu College 
640 Lal Singh Muna PeonHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTB.R.C OFFICE KHARSAWAN CHC KHARSAWAN
641 Lalan Kumar Ray DriverMunicipal Corporation 
642 Lalan Prasad Mahato NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
643 Lalbabu Mahto PeonSDO OFFICEseraikella seraikella
644 Lalin Mahto CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
645 Lalit Mohan Singh OPHTHALMIC ASSISTANTCHC Nimdih 
646 Lalita Kumari S.I.Excise Department 
647 Lalita Sinha Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C Kuchai
648 Lalti Tirkey Assistant ProfessorKashi Sahu College 
649 Laltu Pramanik Data Entry OperatorAnchal Office 
650 Lambodar Mahto ASST. TEACHEREducation DepartmentSS +2 HS RAJNAGAR RAJNAGAR
651 Lavekishor Maghi CORRESPONDENCE CLERKSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
652 Laxman Malto ClerkDADM 
653 Laxman Mukhi PeonWater Resources Department 
654 Laxman Ram Toppo Upper Division ClerkLabour, Employment and Training Department 
655 Laxmi Alda ClerkWater Resources Department 
656 Laxmi Bilas Gorai TREASURE GUARDWater Resource Department 
657 Laxmi Kalundia ClerkSpecial Land Acquisition Office 
658 Laxmi Kant Kumar Accountant cum Computer OperatorBLOCK OFFICE 
659 Laxmi Kant Saha AminSpecial Land Acquisition Office 
660 Laxmi Paswan TracerGovt. Polytechnic, Adityapur 
661 Laxmi Rani Murmu Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC RAIDIH
662 Laxmi Soren A.N.M.C.H.C CHC RAJNAGAR
663 Libnus Hembrom V.L.WAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
664 Lila Sardar Cook+2 Govt. Girls High Schoolkgbv Gamharia p s adityapur
665 Loknath Mahto Assistant TeacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTU H S NARAYANDIH
666 Lopo Honhaga KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
667 Loudha Oraon ChowkidarANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
668 Love Kumar Mandal DresserHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC CHANDIL
669 M. Ahamad PeonDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
670 M. Eveline Ekka V.L.WB.D.O OFFICE
671 M. K. Bhagat AminAnchal Office 
672 M. K. Das V.L.WB.D.O OFFICE 
673 M.c.mahato PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
674 M.gope DriverSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
675 M.mahanty AminWater Resources Department 
676 M.mahato Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
677 M.mahto assistantWater Resources Department 
678 M.mandal FAMILY PLANNING WORKERC.H.C 
679 Madan Mohan Das PeonSDO OFFICEN.R.+2 SCHOOL SERAIKELLA
680 Madan Mohan Kerai JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
681 Madhabi Dutta SENIOR ACCOUNTS CLERKDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
682 Madhuri Munda Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV Nimdih
683 Madhusudan Mahato ELECTRICIAN HELPERWater Resources Department 
684 Madhusudan Pramanik TREASURE GUARDRural Development Special Division 
685 Madhusudan Soren GAURDEmployment Exchange 
686 Mahabir Bhol Computer OperatorDISTRICT LEGAL SECTION 
687 Mahabir Kumar Sahu B.P.OB.D.O OFFICE 
688 Mahanayak Tiu ClerkSpecial Land Acquisition Office 
689 Mahaveer Mahato PHARMACISTCHC SDH
690 Mahendra Kumar Work SarkarDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
691 Mahendra Kumar cooperative extension officerco operative 
692 Mahendra Pandit PeonWater Resources Department 
693 Mahendra Paswan DAFADARDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
694 Mahendra Singh Munda PeonHRDUHS JHIMRI PHC NIMDEEH
695 Mahesh Chandra Gope Bill ClerkRoad Division, Seraikella-Kharsawan 
696 Mahesh Lohar ClerkDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
697 Maheshwar Mahato LAB TECHNICIANHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT SDH Chandil
698 Makar Chandra Gope CHAIN MANWater Resources Department 
699 Makhan Lal Mahto INSTRUCTORLabour, Employment and Training DepartmentITI, Kharsawan(Burudih).
700 Makra Mahto ClerkDIST TB OFFICE
701 Malindra Nath Parit ClerkB.D.O OFFICE
702 Malti Mahtani PeonWater Resources Department 
703 Mamata Mahato WARDENKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV TIKAR ICHAGARH
704 Mamta Kumari TYPISTWater Resources Department 
705 Mamta Kumari A.N.M.CHCM.CH.SCHOOL SHANTINAGAR CHC RAJNAGAR
706 Mamta Tirkey Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC BANSA
707 Mandavi Vallabh Jha B.A.H.OANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
708 Mangal Sardar LDC, CLERKDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENTKashi Sahu College Saraikela Sadar Hospital Saraikela
709 Mangal Singh Sardar ClerkWELFARE DEPARTMENT 
710 Mangal Singh Sardar Lower Division ClerkD.W.&.S.SUB DIVISION, SARAIKELA 
711 Mangal Tanti ChaukidarC. O. OFFICE 
712 Mangi Lal Gilua Assistant EngineerDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
713 Manik Chandra Mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
714 Manik Chandra Modak ClerkLRDC OFFICE 
715 Manila Kumari ASST HIGH SCHOOL TEACHERSECONDARY EDUCATION JHARKHANDUHS NENGTASAI
716 Manish Kumar COMPUTER OPERATORD C OFFICE 
717 Manisha Devi PeonSDO OFFICE 
718 Manjeet Kour HEAD MASTERS.S.+2 HIGH SCHOOL, CHANDILS.S. +2 HIGH sCHOOL, CHANDIL
719 Manjeet Kr Singh ClerkDistrict Development Section
720 Manju Birhor AnusewikaDC Office 
721 Manju Devi PeonWater Resources Department 
722 Manju Gorai Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC SUKSARI
723 Manju Mukhi SweeperBlock Development OfficeKVPS GIRLS HIGH SCHOOL SERAIKELLA SERAIKELLA
724 Manjusha Prajapati TEACHER CUM INCHARGEKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV RAJNAGAR
725 Manjushree Banerjee Head ClerkC.H.C. 
726 Manjushree Das Steno -cum- Computer Operatora c office 
727 Manki Munda +2 LecturerEDUCATION DEPARTMENTRAJKIYAKRIT +2 HIGH SCHOOL RAGHUNATHPUR
728 Manmath Hazam GARDNERCHC Nimdih 
729 Manohar Oraon PeonKashi Sahu College 
730 Manoj Kumar COMPUTER OPERATORTREASURY OFFICE 
731 Manoj Kumar M.OP. H .C 
732 Manoj Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
733 Manoj Kumar Boipai ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS ARUAN KUCHAI CHC
734 Manoj Kumar Machhua ClerkITDA Seraikella-Kharsawan 
735 Manoj Kumar Manjhi Computer OperatorBlock Office 
736 Manoj Kumar Mukhi PeonSARVA SHIKHA ABHIYAN 
737 Manoj Kumar Patel ClerkMines and Geology 
738 Manoranjan Samal SECTION PEONRehabilitation Office 
739 Manorath Das LECTURERGovt. Polytechnic, Adityapur 
740 Mansa Rani Das TYPISTWater Resources Department 
741 Manuban Singh PeonWELFARE DEPARTMENTS.T.R H/ S SANJAY SERAIKELLA
742 Markande Sundi Lower Division ClerkWater Resources Department 
743 Markas Topno CookWELFARE DEPARTMENTSTR HS SANJAY SERAIKELA
744 Martha Topno District Resource PersonJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
745 Masood Alam AminWater Resources Department 
746 Mathur Das Orawn STORE KEEPERRural Development Special Division 
747 Md Afzal PeonBLOCK OFFICE 
748 Md Faiyazuddin ASSITANT ENGINEERB.D.O OFFICE 
749 Md Farid Ansari JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
750 Md Jamal Anwar Ansari ASST.URDU TRANSLATORBLOCK OFFICE 
751 Md Mahfooj Alam City ManagerMunicipal Corporation 
752 Md. A. Khan STATISTICAL ASSISTANTBLOCK OFFICE 
753 Md. Ahteshamul Haque Accounts ClerkIndustries DepartmentPPC KHARSAWAN PPC KHARSAWAN
754 Md. Amin DriverANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
755 Md. J. Ahamad ClerkFOREST DIVISION 
756 Md. Mado Koi Sundi PeonCO Office 
757 Md. Nasim ASST. CLERKB.D.O OFFICE 
758 Md.ayub Ansari CompounderCHC Chandil 
759 Md.hasim JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
760 Md.hussain URDU TYPISTB.D.O OFFICE 
761 Md.nasimuddin SURVEILLANCE INSPECTORC.H.C 
762 Md.parwez Alam URDU TYPISTB.D.O OFFICE 
763 Md.rahabuddin PHARMACISTCHC adityapur
764 Md.shakeel Ahmed TRANSLATORB.D.O OFFICE 
765 Meena Kumari A.N.M.CHC Kharsawan Moladih
766 Meera Murmoo M.OP. H .C 
767 Meghu Manjhi TREASURE GUARDWater Resources Department 
768 Mejhari Banra PeonRural Development Special Division 
769 Mhendra Nath Singh Sardar PeonB.D.O OFFICE 
770 Mihir Kumar Oraon JansewakB.D.O OFFICE 
771 Minakshi Rajak ASSISTANT TEACHERDEPARTMENT OF SECONDARY EDUCATIONKVPSDSS GIRLS HIGH SCHOOL, SERAIKELLA
772 Miss Suchitra Satpathy ClerkCO Office
773 Mithai Lal Yadav ASST. TEACHERHRD,Jharkhand,RanchiS. S. +2 HIGH SCHOOL GAMHARIA
774 Mithilesh Kumar Medical OfficerC.H.C 
775 Mithilesh Kumar Singh ClerkGovt. Polytechnic, Kharsawa 
776 Mohammad Aalam Ansari Lower Division ClerkSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
777 Mohammad Abdussalam WARDERHOME, JAIL 
778 Mohan Mahali Assistant Project OfficerDRDA 
779 Mohan Ram PeonR.W.D., WORKS DIVISIONHigh School arah Sadar Hospital Seraikela
780 Monika Murmu Touring Veterinary OfficerAnimal Husbandary 
781 Moti Lal Mahato DriverWater Resources Department 
782 Moti Lal Munda Assistant TeacherHuman Resource Development 
783 Moti Rajawar PeonWater Resource Department 
784 Moyka Soy CHOUKIDARC. O. OFFICE 
785 Mridul Kishore Hansda ASST HIGH SCHOOL TEACHERDepartment of School Education & LiteracyUPG HS Kapali
786 Mritunjay Mahto PeonWater Resources Department 
787 Mritunjay Mahto ClerkDISTRICT SUPPLY OFFICE 
788 Mugni Hansda ClerkCO Office 
789 Mujahidul Islam LECTURERGovt. Polytechnic, Adityapur 
790 Mukesh Kumar COMPUTER OPERATORATMA 
791 Mukesh Kumar LECTURERGovt. Polytechnic, Kharsawa
792 Mukesh Kumar Singh ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS KITA
793 Mukesh Kumar Sinha StenoLabour, Employment and Training Department 
794 Mukul Chandra Pramanik PeonCDPO OFFICE 
795 Munilal Kaibarth ORDERLYREO Office SeraikellaRajkiya Buniyadi School Gamhariya Gamhariya
796 Munmun Kumari CONSTABLESP OFFICE 
797 Munna Sahu ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORDistrict eGovernance society 
798 Munna Tamsoy MPWC.H.C 
799 Munni Sardar PeonB.D.O OFFICE
800 Murari Karwa PeonB.D.O OFFICE 
801 Murlidhar Birua B.C.E.OB.D.O OFFICE 
802 Musuk Manjhiyan PeonWater Resources Department 
803 N. Mahato CHOUKIDARANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
804 N. Prasad PeonANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
805 N.banra CHAIN MANWater Resources Department 
806 N.bhagat PeonGovt. Polytechnic, Adityapur 
807 N.c.gorai V.L.WB.D.O OFFICES.B. COLLEGE CHANDIL CHANDIL
808 N.c.napit CookWELFARE DEPARTMENTR.High School Tiruldih
809 N.kaschap HEAD ASSISTANTWater Resources Department 
810 N.kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
811 N.kumar ClerkWELFARE DEPARTMENT 
812 N.l. Mahato ClerkDC Office 
813 N.n.pandey AminWater Resources Department 
814 Nagendera Kumar Road roller driverR.W.D., WORKS DIVISIONNA Sadar Hospital Seraikela
815 Nagendra Nath Pramanik AminWater Resources Department 
816 Nakul Chandra Bhuiya Corrospondance ClearkWater Resources Department 
817 Nakul Mahto CHAIN MANSpecial Land Acquisition Office
818 Nalini Mahto PeonDistrict Superintendent of Education 
819 Nand Kishor Viswakarma PeonB.D.O OFFICEM/S/ PANNER RANCHI
820 Nand Kishore Pandey AminWater Resources Department 
821 Nand Lal Mahato PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
822 Nanda Lal Sardar NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DEPARTMENT 
823 Nandlal Mahato PeonSpecial Land Acquisition Office 
824 Narad Chandra Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
825 Narayan Kumar ASSISTANT TEACHERDEPARTMENT OF SECONDARY EDUCATIONKVPSDSS GIRLS HIGH S, SERAIKELLA
826 Narayan Gope CHAIN MANWater Resources Department 
827 Naren Mahto ChowkidarANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
828 Narendra Nath Digi PHARMACISTCHC CHC GAMHARIA
829 Naresh Kuamr Gupta COMPUTER OPERATORDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
830 Naresh Kumar Pramanik COMPUTER OPERATORDISTRCT EDUCATION OFFICE 
831 Navanit Ranjan Sahoo COMPUTER OPERATORDC Office 
832 Naveen Kumar ICTC COUNSELLORC.H.C 
833 Navin Kumar CLERCKDC OFFICE SERAIKELLA 
834 Neelam Kumari A.N.M.P. H .C 
835 Neetu Khushbu Beck TEACHER CUM INCHARGEKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAkgbv chandil
836 Neha Shreen DraftsmanMunicipal Corporation 
837 Neli Sanga Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC GAMHARIA
838 Nepal Chandra Mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
839 Nibaran Chandra Mahto TYPISTWater Resources Department 
840 Nikunj Nirali Purty Assistant TeacherHIGH SCHOOLHIGH SCHOOL GALUDIH
841 Nilkant Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
842 Niraj Kumar Srivastava S.M.S.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
843 Niraj Kumar Tiwari Upper Division ClerkJharkhand State Beverages Corp. Ltd. 
844 Niranian Kumar cooperative extension officerco operative 
845 Niranjan Mahto TREASURE GUARDWater Resources Department 
846 Niranjan Sutar CHAUKIDARSDO OFFICE
847 Nirmal Chandra Mahto PeonB.D.O OFFICE 
848 Nirmal Kachhyap CLERKWater Resources Department 
849 Nirmal Kumar Singh Block Supply OfficerDIST. SUPLLY OFFICE 
850 Nirmala Mahato TEACHER CUM INCHARGEKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAkgbv chandil
851 Nirmala Tudu PeonSinghbhum College ChandilSinghbhum College
852 Niru Mahato KHALASIDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
853 Nitesh Roshan Xalxo District Employment OfficerLabour, Employment and Training Department 
854 Nitin Kumar Sinha +2 ASSISTANT TEACHEREducation Department+2 HIGH SCHOOL RAGHUNATHPUR
855 Nitin Sah STORE KEEPERIndustries Department, Pilot project centrePILOT PROJECT CENTRE KHARSAWAN CHC KHARSAWAN
856 Nitish Kumar Mahato ClerkEDUCATION DEPARTMENTHIGH SCHOOL CHOWKA
857 Nitu Kumari ASSISTANT TEACHER+2 Govt. Girls High Schoolkgbv Gamharia p s adityapur
858 Nitu Tanty ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS KRISHNAPUR
859 Nivedita Rai Assistant DirectorSocial Security Office 
860 Nuna Ram Mahato TREASURE GUARDRural Development Special Division 
861 Nutan Lakra A.N.M.CHC Chandil 
862 Nutan Mohanty ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV KHARSAWAN
863 O. Prakash PeonDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
864 Om Prakash Singh assistantS D O OFFICE 
865 P. K. Aditydev V.L.WB.D.O OFFICE 
866 P. K. Mahato JANSEWAKB.D.O OFFICE 
867 P. K. Singdev STORE KEEPERWater Resources Department 
868 P. Kumbhkar TYPISTWater Resources Department 
869 P. Kumhkar AssistantFOREST DIVISION 
870 P.banerjee TracerRural Development Special Division 
871 P.munda PeonRural Development Special Division 
872 P.r.mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
873 Paddo Manjhi CORRESPONDENCE CLERKSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
874 Padmani Kumari Raut GAURDHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTKGBV KHARSAWAN CHC KHARSAWAN
875 Padmawati Giri Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
876 Paikas Toppo JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
877 Paltan Manjhi CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
878 Panchanan Das PeonAYUSH 
879 Panchanan Kumar AminWater Resources Department 
880 Pani Mai Bari JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
881 Pankaj Kumar Sah ASSITANT TEACHERHRD JHARKHANDU.H.S NARAYANDIH
882 Pankaj Mahato STORE KEEPERHEALTH DEPARTMENT GAMHARIA
883 Pankaj Mahato TracerWater Resources Department 
884 Panmuni Hansda ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICEU.H.S Bansa
885 Pappu Yadav ELECTRICIANGovt. Polytechnic, Adityapur 
886 Parash Nath Mandal Pachayat sewakBLOCK OFFICE
887 Paresh Chandra Kumhar PeonWater Resource Department 
888 Paresh Rajak Data Entry OperatorB.D.O OFFICE 
889 Parigwalin ORDERLY CUM PEONWater Resources Department 
890 Parmanand Mahato COMPUTER ASSISTANTBlock Office
891 Parthasal Manjhi V.L.WB.D.O OFFICE 
892 Partho Mohanty CLERK-CUM-COMPUTER OPERATORSocial Security Cell 
893 Parwati Mahato SweeperCHC Chandil 
894 Patit Pawan Hota ClerkWater Resources Department 
895 Patrik Aind Upper Division ClerkLabour, Employment and Training Department
896 Pawan Kumar AssistantBlock Office
897 Pawan Kumar Satpathy COMPUTER OPERATORDC Office 
898 Pawan Kumar Sonkar FIELD STAFFMunicipal Corporation 
899 Pemi Kuie ClerkEducation DepartmentPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL GAMARHIA
900 Phool Chand Singh Munda CHAIN MANREHABILITATION OFFICE, NORTH, KOIL PORJECT 
901 Phoolmani Hansda PeonB.D.O OFFICE 
902 Phulmani Devi PeonWater Resources Department 
903 Pinky Mardi ClerkS D O OFFICEJamshedpur Women's College, Jamshedpur
904 Pooja Banchhor Dental SurgeonCHC CHC, RAJNAGAR
905 Pooja Pallawi +2 Assistant Teacher+2 Govt. Girls High Schoolkgbv Gamharia p s adityapur
906 Potel Hansda SENIOR TREATMENT SUPERVISORDistrict Tuberculosis center 
907 Prabeen Kumar Rath ASSISTANT TEACHERDEPARTMENT OF SECONDARY EDUCATIONKVPSDSS GIRLS HIGH SCHOOL, SERAIKELLA
908 Prabhakar Chandra Gope PeonC.H.C CHC Nimdeeh
909 Prabhash Kumar Sahu CLERCKCOLLECTORATE, SERAIKELLA-KHARSAWAN 
910 Prabhat Chandra Das CHAIN MANWater Resources Department 
911 Prabhat Kumar Kabi V.L.WBLOCK OFFICE 
912 Prabhat Kumar Manjhi ClerkDistrict Superintendent of Education 
913 Prabhat Kumar Pramanik V.L.WBLOCK OFFICE 
914 Prabir Kumar Mahato LAB- TECHNICIANHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
915 Pradeep Kumar Mahto LDC, CLERKTREASURY OFFICE 
916 Pradeep Mahto AssistantIndustries Department, Pilot project centrePILOT PROJECT CENTRE ,KHARSAWAN CHC KHARSAWAN
917 Pradhan Hansda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
918 Pradip Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
919 Pradip Kumar Mahato PANCHAYAT SEVAKBlock Office 
920 Prafulla Mahato PeonS D O OFFICE 
921 Prahlad Mahto asst. teacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS NARAYANDIH CHC KHARSAWAN
922 Prakash Rajak PeonCO Office 
923 Pram Prakash City ManagerNagar Panchayat 
924 Pramila Kumari A.N.M.CHC Kharsawan Raidih
925 Prasad Chandra Mahato PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
926 Prasanta Kumar Naik INSTRUCTORLabour, Employment and Training Department 
927 Prashanta Singh Mura ASSISTANT TEACHEREducation Department+2 HIGH SCHOOL RAGUHUNATHPUR
928 Pratibha Pradhan ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS KITA
929 Pratima Banra B.T.M.Agriculture and Sugarcane DepartmentATMA SERAIKELLA
930 Pratima Gari ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV Nimdih
931 Pratul Pramanik ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS DUGNI
932 Praveen Vincent Bando JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
933 Praween Ujwal Tirkey ASSISTANT ENGINEERWater Resources Department 
934 Prem Chand Mahato AssistantB.D.O OFFICE 
935 Prem Chand Mahato ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL KHARSAWAN
936 Prem Kumar Choudhriy ClerkWELFARE DEPARTMENT 
937 Prem Nath Mandal Assistant JIMMS-PIUJharkhand Integrated Mines and Minerals System(JIMMS)Project Implementation Unit(PIU)Vinoba Bhave University
938 Premanand Mahato Computer OperatorC. O. OFFICE 
939 Premnath Sahar ClerkB.D.O OFFICE 
940 Pritam Kumar Acharya AssistantB.D.O OFFICE 
941 Priti Singh Assistant ProfessorThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College For Women
942 Pritosh Kumar Data Entry OperatorLabour, Employment and Training Department 
943 Priya Vishwakarma AccountantMunicipal Corporation 
944 Prof. Ashok Kumar Mahato Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
945 Prof. Neelam Kumari Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
946 Prof. Prabhas Gorai Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
947 Puja Mandal ClerkHIGH SCHOOLNEW COLONY UPGRADED HIGH SCHOOL, ADITYPUR
948 Punita Kumari TEACHER CUM INCHARGEKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAkgbv chandil
949 Puran Lal Saw HEAD CLEARKWater Resources Department 
950 Purna Chandra Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
951 Purnendu Singh Computer OperatorSDO Office 
952 Purnima Devi PeonMunicipal Corporation 
953 Purnima Kumari Computer AssistantThe Graduate School College for WomenThe Graduate School College for Women
954 Pushpa Tiwary TeacherKashi Sahu College 
955 Qutubuddin Faizi PeonWater Resource Department 
956 R,k.das Accounts ClerkWater Resources Department 
957 R. K. Pramanik ClerkCircle Office 
958 R. Mahato PeonSUB DIVISIONAL VETERINARY HOSPITAL 
959 R. N. Maghi TYPISTSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
960 R.a.rai AminSpecial Land Acquisition Office 
961 R.bharti PeonGovt. Polytechnic, Adityapur 
962 R.hansda V.L.WB.D.O OFFICE 
963 R.k.munda CookWELFARE DEPARTMENTSTR HS SANJAY SERAIKELA
964 R.napit AminWater Resources Department 
965 R.soreng ASSISTANT STATISTICAL OFFICERDIST. STATISTICAL OFFICE 
966 R.yadav TREASURE GUARDSpecial Land Acquisition Office 
967 Raban Mahuhaya PeonSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
968 Rabindra Nath Mandal ClerkREO Office Seraikella 
969 Rabindra Nath Tanti Computer OperatorB.D.O OFFICE 
970 Rabindra Pradhan OFFICE MANAGERDRDA 
971 Rabindranath Banarjee Medical OfficerWater Resource Department 
972 Radha Gobind Mahato AssistantCO Office 
973 Radhe Shyam Gope Lower Division ClerkWater Resources Department
974 Radheshyam Choudhary TREASURE GUARDWater Resources Department 
975 Raghu Nath Hansda PeonWater Resources Department 
976 Raghunandan Lal Sahadev PeonCHC Chandil 
977 Raghunath Singh Munda PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
978 Rahul Kumar PeonN.R. +2 HIGH SCHOOL SERAIKELLAN.R. +2 HIGH SCHOOL SERAIKELLA NA
979 Rahul Kumar City ManagerMunicipal Corporation 
980 Rahul Kumar Singh CLERCKEDUCATION DEPARTMENTUHS CHAINPUR
981 Raimuni Munda PeonB.D.O OFFICE 
982 Raj Kamal Minz LECTURERGovt. Womens Polytechnic, Jamshedpur 
983 Raj Kishore Mahato MPWC.H.C 
984 Raj Kishore Rajak RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
985 Raj Kumar Computer OperatorB.D.O OFFICE 
986 Raja Ram Mahato TYPISTWater Resources Department 
987 Raja Ram Singh Munda CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
988 Rajeev Lochan Mahato asst. teacherPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLP.P.GIRLS HS RAGHUNATHPUR, ADARDIH PHC NIMDIH
989 Rajeev Ranjan Singh ClerkSUB DIVISIONAL VETERINARY HOSPITAL 
990 Rajendar Prasad work sarkarD.W.&.S.Saction, Rajnagar 
991 Rajendra Das DriverWater Resource Department 
992 Rajendra Dhoba ClerkEDUCATION DEPARTMENTSPG HIGH SCHOOL KHUNTI
993 Rajendra Kumar PeonDEOKVPSDSS GIRLS HIGH SCHOOL, SERAIKELLA
994 Rajendra Kumar Samad ASSISTANT TEACHEREDUCATION
995 Rajendra Mandi ROLLER DRIVERR.W.D., WORKS DIVISIONPRIMARY SCHOOL RASHUNIYA CHC NIMDIH
996 Rajendra Mukhi SweeperMunicipal Corporation 
997 Rajendra Nath Mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
998 Rajendra Nath Gope PeonWater Resources Department 
999 Rajendra Nath Mahato ASSISTANT TEACHERWELFARE DEPARTMENTSTR HS SANJAY SERAIKELA
1000 Rajendra Nath Mahato DriverC S OFFICE 
1001 Rajendra Ram PeonCOLLECTARIATE 
1002 Rajesh Dungdung INSTRUCTORLabour, Employment and Training Department
1003 Rajesh Munda ClerkWELFARE DEPARTMENT 
1004 Rajesh Bodra CookHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT MTC Chandil
1005 Rajesh Kumar LECTURERGovt. Polytechnic, Adityapur 
1006 Rajesh Kumar Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSINGHBHUM COLLEGE, CHANDIL
1007 Rajesh Kumar Dwivedi AssistantAnchal Office 
1008 Rajesh Kumar Gupta LECTURERGovt. Polytechnic, Kodermagovernment polytechnic kharsawan
1009 Rajesh Kumar Machhua STORE KEEPERC.H.C CHC-Nimdih
1010 Rajesh Kumar Mahapatra CashierLRDC OFFICE 
1011 Rajesh Kumar Singh COMPUTER ASSISTANTMunicipal Corporation 
1012 Rajesh Mahato ClerkANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1013 Rajesh Tirkey BLOCK PROGRAME MANAGERC.H.C 
1014 Rajeshwar Oraon MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC CHAOLIBASA
1015 Rajeshwari Prasad CORRESPONDENCE CLERKDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1016 Rajib Ranjan Mahto ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS BANSA
1017 Rajiv Gari Assistant EngineerWater Resources Department 
1018 Rajiv Kumar Gupta Computer OperatorBlock Development OfficeBani Bidyamandir Gamharia
1019 Rajiv Ranjan Kumar PHARMACISTHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
1020 Rajkishore Ram ChowkidarR.W.D., WORKS DIVISIONRAJKIYA MIDDLE SCHOOL SAMASTIPUR CHC NIMDIH
1021 Rajkumar Saw LIVE STOCK ASSISSTANTANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
1022 Rajni Kant Singh V.L.WBLOCK OFFICE 
1023 Rajnish Kumar +2 Lecturer+ 2 HIGH SCHOOLSS +2 HIGH SCHOOL RAJNAGAR
1024 Raju Hembrum community organizerNagar Panchayat 
1025 Raju Kalundiya DriverRural Development Special Division 
1026 Rakesh Kumar +2 ASSISTANT TEACHER (P.G.T.)Department Of EducationRAJKIYAKRIT + 2 HIGH SCHOOL RAGHUNATHPUR
1027 Rakesh Deep DPO UIDUIDAI CELL 
1028 Rakesh Kumar S.M.S.AGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
1029 Rakesh Kumar +2 Assistant TeacherDISTRCT EDUCATION OFFICE+2 HIGH SCHOOL KUCHAI
1030 Rakesh Kumar Mahato Data Entry OperatorB.D.O OFFICE 
1031 Rakesh Kumar Mundri COMPUTER OPERATORWELFARE DEPARTMENT 
1032 Rakesh Kumar Thakur ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS DUGNI
1033 Rakesh Pradhan PeonJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
1034 Ram Bilash Prasad Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
1035 Ram Charan Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
1036 Ram Jatan Kumar C.I.CO Office 
1037 Ram Narayan Prajapati V.L.WB.D.O OFFICE 
1038 Ram Nath Hota ASSISTANT TEACHERD E OUHS JHIMRI
1039 Ram Nath Manjhi TYPISTWater Resources Department 
1040 Ram Prasad Gorai V.L.WB.D.O OFFICE 
1041 Rama Nand Verma ASSISTANT ENGINEERRural Development Special Division 
1042 Ramdhani Pandit ClerkG.P.F. OFFICE 
1043 Ramesh Behra ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS BURUDIH
1044 Ramesh Hansda Computer OperatorHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Gamharia
1045 Ramesh Soye PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
1046 Rameshwar Oraon ClerkB.D.O OFFICE
1047 Rameshwar Tirkey BPMCHC Nimdih 
1048 Rameshwer Prasad Singh PeonSS+2 HIGH SCHOOL,RAJNAGAR,SARAIKELA-KHARSAWANSS+2 HIGH SCHOOL RAJNAGAR
1049 Ramkanu Poddar PeonCHC Chandil 
1050 Rampada Layak AADESHPALC.H.C 
1051 Ramsharan Singh ClerkSchoolUHS KAPALI PHC CHANDIL
1052 Rani Bodra ACCOUNTS OFFICERDRDA 
1053 Ranjan Kumar COMPUTER OPERATORCOLLECTARIATE 
1054 Ranjan Kumar Mohanty COMPUTER OPERATORTREASURY OFFICE 
1055 Ranjana Kumari ClerkSDO Office 
1056 Ranjeet Kumar ClerkB.D.O OFFICE 
1057 Ranjeet Kumar Karn Assistant ProfessorKashi Sahu CollegeKashi Sahu College, Seraikella
1058 Ranjeeta Kujur Computer OperatorDistrict Land Aquisition Office 
1059 Ranjit Kumar Mahato Grain Gola ChoukidarSDO OFFICE 
1060 Ranjit Kumar Singh Computer OperatorAnchal Office 
1061 Ranlal Gorai CHAIN MANWater Resources Department 
1062 Rasay Tiyu PeonWater Resource Department 
1063 Rashikan Topno Block CoordinatorBlock Development Office 
1064 Rashmi Gilua ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS BHADRUDIH
1065 Rashmi Giri(pradhan) ASSISTANT TEACHER+2 Govt. Girls High Schoolkgbv p s adityapur
1066 Ratan John Barla Assistant ProfessorSinghbhum College Chandil 
1067 Ratan Lal Gope PeonB.D.O OFFICE 
1068 Ratni Singh PeonB.D.O OFFICE 
1069 Ravi Kumar Pandey Computer OperatorBlock Office
1070 Ravi Mardi OrderlyRehabilitation Office 
1071 Ravi Ranjan Singh Accounts ClerkWater Resources Department 
1072 Ravi Shankar Jha TeacherKashi Sahu College 
1073 Ravi Shankar Mukhi TYPISTDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1074 Ravidita Rani DentistHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT GAMHARIA
1075 Ravindra Nath Raut ASSISTANT TEACHERWELFARE DEPARTMENTSTR HS SANJAY SERAIKELA
1076 Ravindra Nath Verma ClerkSDO OFFICE 
1077 Ravindra Ram Tax CollecterMunicipal Corporation 
1078 Ravindra Singh Munda COMPUTERC.H.C Kuchai
1079 Raviza Heena Kujur ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS SINDRI
1080 Rekha Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC CHANDIL
1081 Rekha Mahato Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV Nimdih
1082 Rekha Pandey PeonMunicipal Corporation 
1083 Rekha Rani ClerkHRD,Jharkhand,RanchiPROJECT GIRLS HIGH SCHOOL GAMHARIA
1084 Rekha Rani Mahato TEACHER CUM INCHARGEKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKgbv Chandil
1085 Rendhu Singh Sardar CORRESPONDENCE CLERKSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
1086 Renubala Mahato A.N.M.CHC Nimdih 
1087 Renuka Bhagat PeonCO Office 
1088 Renuka Mahto G.N.MHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT GAMHARIA
1089 Rina Behra ClerkBLOCK OFFICE 
1090 Rina Kumari ASSISTANT TEACHER+2 Govt. Girls High Schoolkgbv p s adityapur
1091 Rinky Satpathy SweeperREVENUE AND LAND REFORM 
1092 Rita Sinha ASSISTANT TEACHERDISTRCT EDUCATION OFFICES S +2 HIGH SCHOOL, RAJNAGAR
1093 Rita Kumari A.N.M.CHC CHC CHANDIL
1094 Rita Singh AssistantCO Office 
1095 Rohit Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department ROHIT KUMAR
1096 Rohit Kumar Sahu ASSISTANT TEACHERHRDUHS BARA KADAL
1097 Rohit Singh Modak COMPUTER OPERATORLabour, Employment and Training Department 
1098 Roshni Tirkey Assistant Technical OfficerDRDA 
1099 Ruby Rani Gupta COMPUTER OPERATORWELFARE DEPARTMENT 
1100 Rudra Pratap Pai DriverMunicipal Corporation 
1101 Rukmiani Mukhi SweeperDRDA 
1102 Rupa Bala Singh ClerkAnchal Office 
1103 S K Dutta D.S.RRAGISTERY OFFICE 
1104 S,kumari A.N.M.PHC 
1105 S. Bage ClerkAnchal Office 
1106 S. K. Mahato RANGE CLERKFOREST DIVISION 
1107 S. Kumar ClerkAnchal Office 
1108 S. Mahato V.L.WBLOCK OFFICE 
1109 S. Tripathi A.N.M.CHC 
1110 S.b.modak PeonRural Development Special Division 
1111 S.c.das CHAIN MANWater Resources Department 
1112 S.c.mahato Panchayat SewakBLOCK OFFICE 
1113 S.choudhary AminRehabilitation Office 
1114 S.k.haldhair V.L.WB.D.O OFFICE 
1115 S.k.mahato AminWater Resources Department 
1116 S.k.thakur ClerkGovt. Polytechnic, Adityapur 
1117 S.l.devgam PeonRural Development Special Division 
1118 S.mahato Peon (Deputed)DIST. R.C.H. OFFICE 
1119 S.manjhi PeonWater Resources Department 
1120 S.r. Routiya PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
1121 S.r.mahto PeonRural Development Special Division 
1122 S.v.singh IN. H.MHIGH SCHOOLHIGH SCHOOL TIRULDIH TIRULDIH
1123 S.walter P. Tirkey INDUSTRIAL EXTENTION OFFICERIndustrial Department 
1124 Sabeeta Hembram Assistant TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV Nimdih
1125 Sabih Akhter Associate professorSinghbhum College ChandilSINGHBHUM COLLEGE, CHANDIL
1126 Sabita Das SweeperHEALTH DEPARTMENT GAMHARIA
1127 Sabita Tudu ASSITANT TEACHER+2 Govt. Girls High Schoolkgbv p s adityapur
1128 Sabitri Hansda PeonSinghbhum College ChandilSinghbhum College
1129 Sabran Oraon V.L.WB.D.O OFFICE 
1130 Sabyasachi Mandal MEDICAL OFFICERCHC Nimdih 
1131 Sachin Kumar ClerkSub Divisional Agriculture Office 
1132 Sachinandan Maity Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSinghbhum College
1133 Sadan Kumar Thakur ClerkWater Resources Department 
1134 Sadde Mukhi DriverMunicipal Corporation 
1135 Sadhu Charan Mahato V.L.WB.D.O OFFICE 
1136 Sadhu Charan Sardar NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1137 Sadhucharan Purty ClerkDistrict Superintendent of Education 
1138 Sagar Kumar Computer OperatorJharkhand State Beverages Corp. Ltd. 
1139 Sahadeo Manjhi CHAIN MANWater Resources DepartmentJ.A.C RANCHI J.A.C RANCHI
1140 Sahdeb Mahato PeonHospital 
1141 Saheb Ram Hansda DriverC.H.C 
1142 Saiyed Badru Zama DriverDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
1143 Salil Kumar Samal Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE
1144 Salil Tirkey CIty Mission ManagerNagar Parishad 
1145 Samar Chandra Oraon V.L.WB.D.O OFFICE 
1146 Sambhu Nath Kalindi CHAIN MANWater Resources Department 
1147 Sanaka Mahato SweeperHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Gamharia
1148 Sanat Kuamr Assistant TeacherPROJECT GIRLS HIGH SCHOOLP.P.GIRLS HS RAGHUNATHPUR PHC NIMDIH
1149 Sanchita Maity Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
1150 Sandeep Machhuwa ChaukidarC. O. OFFICE 
1151 Sandhya Kumari LADY SUPERVISIORCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
1152 Sandhya Prasad A.N.M.CHC
1153 Sandhya Sahu Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
1154 Sandip Kumar Chattarjee DriverDRDA 
1155 Sandip Kumar Gupta Labour Enforcement OfficerLabour, Employment and Training Department 
1156 Sangeeta Snehlata Kujur CDPOCDPO 
1157 Sangita Ambasta RECEPSONISTMunicipal Corporation 
1158 Sangita Kumari A.N.M.CHC Chandil 
1159 Sangita Mahto SweeperHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT GAMHARIA
1160 Sanjay Prasad Assitant EngineerD.W.&.S.Sub Division, Kharsawan 
1161 Sanjay Kumar ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENT 
1162 Sanjay Kumar Computer OperatorMunicipal Corporation 
1163 Sanjay Kumar Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSINGHBHUM COLLEGE, CHANDIL
1164 Sanjay Kumar Joshi ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTRBS BARABAMBO, KHARSAWAN
1165 Sanjay Kumar Mahato Computer OperatorDISTRICT DEVELOPMENT OFFICE 
1166 Sanjay Kumar Ratnakar B.A.H.OANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
1167 Sanjay Kumar Sharma Assistant Mining OfficerMines and Geology 
1168 Sanjay Kumar Singh +2 ASSISTANT TEACHERSS +2 HIGH SCHOOL GAMHARIASS +2 HIGH SCHOOL
1169 Sanjay Mukhi DriverMunicipal Corporation 
1170 Sanjay Prasad LAB TECHNICIANCHC Chandil 
1171 Sanjeev Kumar ClerkCO-OPERATIVE OFFICE 
1172 Sanjeev Kumar District Mining OfficerDistrict Mining Office 
1173 Sanjeev Kumar ManagerREVENUE AND LAND REFORM 
1174 Sanjeev Kumar Srivastava PHARMASISTCHC Nimdih 
1175 Sanjit Kumar Bhuiya LDC, CLERKWater Resource Department 
1176 Sanjita Pradhan PeonCO Office 
1177 Sanju Kumari PeonSchool+2 GOVT HIGH SCHOOL KUCHAI
1178 Sankar Chandra Gope ClerkSUB DIVISION OFFICE
1179 Sankari Prasad Rajwar HEAD CLERKSupert. Engineer Suwarnrekha Dam Circle, Chandil 
1180 Sannee Kumar Computer OperatorJharkhand State Beverages Corp. Ltd. 
1181 Santosh Bedia City ManagerMunicipal Corporation 
1182 Santosh Kumar Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC, ICHAGARH
1183 Santosh Kumar CIty Mission ManagerNagar Panchayat 
1184 Santosh Kumar Goswami TracerWater Resources Department 
1185 Santosh Kumar Mahato ClerkEducation DepartmentS.N.V.HIGH SCHOOL CHELIAMA
1186 Santosh Kumar Mahto V.L.WBLOCK OFFICE 
1187 Santosh Kumar Mandal CHAIN MANWATER WAYS DIVISION 
1188 Santosh Kumar Prajapati B.D.O.B.D.O OFFICE 
1189 Santosh Kumar Sahu SURVEILLANCE INSPECTORC.H.C 
1190 Santosh Kumar Singh PeonEducation DepartmentA.N.HIGH SCHOOL PILID , ICHAGARH SERAIKELLA KHARSAWAN
1191 Santosh Kumar Singh ROUTINE CLERKR.W.D., WORKS DIVISIONMAHARAJA COLLAGE ARA SADAR HOSPITAL SERAIKELA
1192 Santosh Kumar Thakur District Child Protection OfficerDistrict Child Protection Society 
1193 Santosh Mukhi Computer OperatorLRDC OFFICE 
1194 Santosh Mukhi PeonDistrict Planning Office 
1195 Santosh Pramanik DriverC.H.C. CHC CHANDIL
1196 Santosh Singh AssistantForest Division 
1197 Santosh Singh Sardar ClerkSDO OFFICE
1198 Saraswati Gorai ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAK.G.B.V. CHANDIL
1199 Saraswati Kumari Bhagat Assistant TeacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTKGBV KHARSAWAN CHC KHARSAWAN
1200 Sarita Devi PeonDISTRICT ESTABLISHMENT OFFICE 
1201 Sarita Kumari Computer OperatorDISTRICT PROVIDENT FUND OFFICE 
1202 Sarita Mahato A.N.M.CHC 
1203 Sarita Oreya Assistant Project OfficerDRDA 
1204 Sarita Soren ASSITANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUHS KITA
1205 Sarla Devi PeonAnchal Office 
1206 Saroj Bala Gupta POST GRADUATE TEACHEREDUCATION DEPARTMENTS.S+2 HIGH SCHOOL GAMHARIA
1207 Saroj Kumari A.N.M.CHC Chandil 
1208 Sarthak Mahato PeonCHC Chandil 
1209 Sashi Karwan SweeperCHC CHC GAMHARIA
1210 Satish Sundi DakwalaFOREST DIVISION 
1211 Satish Kumar-1 AminWater Resources Department
1212 Satish Kumar-2 AminWater Resources Department
1213 Satpathi Pradhan Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
1214 Satya Kinkar Sao V.L.WB.D.O OFFICEKOKPARA H.S. KOKPARA DHALBHUMGARH
1215 Satya Narayan Mahato PeonD.W.&.S.Saction, Rajnagar 
1216 Satyaban Kumar District CoordinatorDistrict Rural Development AgencyS.B.COLLEGE CHANDIL
1217 Satyanarayan Lohar PeonWater Resource Department 
1218 Satyendra Kumar LAB TECHNICIANCHC HUDU
1219 Satyendra Kumar ClerkC.H.C 
1220 Savitri Mardi Lower Division ClerkDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
1221 Sawan Murmu +2 LecturerEDUCATION DEPARTMENTSS +2 HIGH SCHOOL RAJNAGAR
1222 Sawitri Samant ClerkC.H.C 
1223 Sayed Md. Aslam DriverDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1224 Schchida Nand Thakur DriverMunicipal Corporation 
1225 Seema Topno Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC Siddih
1226 Sephali Mahato ClerkSECONDARY EDUCATION JHARKHANDS.N. HIGH SCHOOL TIKAR
1227 Serwanand Singh asst. teacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTPS GURGUDRI PHC KUCHAI
1228 Shailendra Sundi ClerkExcise Department 
1229 Shailesh Kumar DAIRY TECHNICAL OFFICERDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
1230 Shailesh Kumar COOPERATIVE EXTENSION OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
1231 Shakipada Mahato DriverMunicipal Corporation 
1232 Shakti Pada Machhua Clerk+ 2 HIGH SCHOOL+2 GOVT HIGH SCHOOL KHARSAWAN
1233 Shaktipad Mahato AminWater Resources Department 
1234 Shakuntala Sardar PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1235 Shakuntala Baskey asst. teacherHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS GOPIDIH CHC KHARSAWAN
1236 Shakuntala Kumari CounselorSADAR HOSPITAL 
1237 Shakuntala Singh Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC TAMULIYA
1238 Shakuntula Kumari TeacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAsinghbhum college chandil HOSPITAL KHARSAWAN
1239 Shambhu Mukhi PeonDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
1240 Shambhu Sardar ORDERLYDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1241 Shankar Mukhi FORTH GRADEP. H .C 
1242 Shankar Singh Sardar PeonWater Resources Department 
1243 Shankar Tanti CHAIN MANWater Resources Department 
1244 Shanta Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C 
1245 Shanti Devi PeonAnchal Office
1246 Shanti Ichagutu ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPERATORKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAK.G.B.V. SERAIKELLA
1247 Sharat Chandra Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
1248 Sharat Chandra Mandal TREASURE GUARDWater Resources Department 
1249 Sharbani Ghosh Medical Officer (RBSK)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT GAMHARIA
1250 Shashadhar Mahato CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
1251 Shashadhar Munda CHAIN MANWater Resources Department 
1252 Shashank Kumar Ganguli TYPISTWater Resources Department
1253 Shashi Prakash Mahto INSTRUCTORLabour, Employment and Training Department 
1254 Shashi Shekhar Tax CollecterMunicipal Corporation 
1255 Shashidhar Mahato PeonWater Resources Department 
1256 Shayamal Kumar Das DriverC.H.C 
1257 Sheetal Ajita Tirkey PROJECT OFFICERDRDA 
1258 Sheetal Purty Accountant+2 Govt. Girls High Schoolkgbv Gamharia p s adityapur
1259 Shekhar Satpathy PEON CUM NIGHT GUARDDRDA 
1260 Sheo Bachan Sahay PHARMACISTC.H.C 
1261 Sheodutt Sharma CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
1262 Sheopujan Prasad Yadav JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
1263 Shib Charan Dey ClerkWater Resources Department 
1264 Shikar Manjhi PeonWater Resource Department 
1265 Shikari Mahto AminWater Resources Department 
1266 Shila Kumari CDPOCDPO OFFICE 
1267 Shital Pingua LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
1268 Shiv Kumar ORDERLY CUM PEONCHC Saraikela 
1269 Shiv Charan Mahato DAFTARYRural Development Special Division 
1270 Shiv Charn Mahato TYPIST (LDC)DRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1271 Shiv Kumar Saw, V.l.w. V.L.WBLOCK OFFICE 
1272 Shiv Narayan Hembram PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
1273 Shiv Shankar Samal AssistantB.D.O OFFICE 
1274 Shiv Shankar Sundi LECTURERGovt. Polytechnic, KharsawaGOVT. POLYTECHNIC, KHARSAWAN
1275 Shivani Mahato ClerkAnchal Office 
1276 Shivram Munda CLERCKD S E OFFICE
1277 Shivshakti Kumbhakar PHARMACISTHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
1278 Shrawan Kumar PROJECT OFFICERPilot Project Centre 
1279 Shrawan Kumar Das ASSISTANT ENGINEERWater Resources Department 
1280 Shreekant Prasad MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
1281 Shri Vibhuti Jha PeonMines and Geology 
1282 Shrikant Lal PeonD.E.O 
1283 Shrimati Haiburu PeonAYUSH 
1284 Shubhkamna Prasad Assistant Programme OfficerJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
1285 Shyam Mahato DriverMunicipal Corporation 
1286 Shyam Nand Dey ClerkRCD, Road Division, Seraikella-Kharsawan 
1287 Shyam Narain Ram SENIOR AUDIT OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
1288 Shyam Sundar Hasda CORRES PONDES COLERKMINOR IRRIGATION DIVISION 
1289 Shyam Sundar Sah DriverLRDC OFFICESN S HIGH SCHOOL BANKA, BIHAR
1290 Shyam Sunder Ram B.C.E.OCO-OPERATIVE DEPARTMENT 
1291 Shyampad Mahato CHAIN MANWater Resources Department 
1292 Sidhesh Kumar Dutta Accounts Clark (LDC)Water Resource DepartmentK S COLLEGE SERAIKELA HOSPITAL SERAIKELA
1293 Sikandar Karua DakwalaFOREST DIVISION 
1294 Sikandar Honhaga Ayurvedic CompounderAYUSH 
1295 Sila Mitra A.N.M.CHC 
1296 Sima Singh Munda ClerkEducation DepartmentS.S.HIGH SCHOOL CHANDIL
1297 Sinu Ram Ichagutu ClerkDistrict Superintendent of Education 
1298 Sipahi Mahato TREASURE GUARDRural Development Special Division 
1299 Sita Kumari A.N.M.C.H.C 
1300 Sita Ram Pramanik DriverWater Resources Department 
1301 Sitaram Adityadev V.L.WB.D.O OFFICE 
1302 Siyaram Prasad Upper Division ClerkDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE
1303 Smirita Kumari District Transport OfficerDISTRICT TANSPORT OFFICE 
1304 Sohan Manjhi STORE KEEPERWater Resources Department 
1305 Sohan Singh ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUHS NENGTASAI
1306 Soma Tigga DATA ENTRY OPERATORDISTRICT TRANSPORT OFFICE 
1307 Somay Soren LDC, CLERKRehabilitation Office 
1308 Somnath Rout DriverHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC Chandil
1309 Sonali Chatterjee Ward AttendantHospital
1310 Sonapati Devi ClerkWater Resources Department 
1311 Soni Kumari COMPUTER OPERATORGovt. Polytechnic, KharsawaGOVT. POLYTECHNIC, KHARSAWAN
1312 Soti Devi PeonLEGAL SECTION 
1313 Sri, Anand Kumar Anandmay T. V. O.ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
1314 Sri. Subodh Singh Munda Computer OperatorSinghbhum College ChandilSinghbhum College Chandil
1315 Srimati Malti ASSISTANTWater Resources Department 
1316 Sripati Das PeonWater Resources Department 
1317 Sripati Sao TREASURE GUARDRural Development Special Division 
1318 Sriram Hembrom Pump ChowkidarJharkhand Hill Area Lift Irrigation Corp. Ltd. 
1319 Sriram Tiu NIGHT GERADKashi Sahu College 
1320 Subdeo Mahato PeonWater Resources Department 
1321 Subhadra Baskey Computer OperatorAnchal OfficeK S COLLEGE SERAIKELLA
1322 Subhadra Mahato PeonWater Resources Department 
1323 Subham Haiburu PeonLRDC OFFICE 
1324 Subhash Chandra ClerkB.D.O OFFICE 
1325 Subhash Chandra Mandal TYPISTWater Resources Department 
1326 Subhash Gagrai PeonEducation DepartmentS.N.V.H/S, CHELIAMA
1327 Subhash Kumar ClerkEmployment Exchange 
1328 Subhash Sundi BLOCK PROGRAM OFFICERB.D.O OFFICE 
1329 Subhashini Karwa A.N.M.CHC Nimdih Adhardih
1330 Subodh Chandra Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
1331 Subodh Chandra Mahto PeonWater Resources Department 
1332 Subodh Chandra Pramanik Upper Division ClerkWater Resources Department 
1333 Subodh Kumar Seth +2 Lecturer+ 2 HIGH SCHOOL+2 HIGH SCHOOL RAGHUNATHPUR
1334 Subodh Poddar CHAIN MANWater Resources Department 
1335 Subodh Tudu ClerkBLOCK OFFICE 
1336 Subrata Adhikari ASSISTANT TEACHERRAJKIYAKRIT+2 HIGH SCHOOOL RAGHUNATHPURRAJKIYAKRIT+2 HIGH SCHOOOL RAGHUNATHPUR
1337 Subrata Kumar Guliar ASST. TEACHEREducation DepartmentSS +2 HS RAJNAGAR RAJNAGAR
1338 Sudama Prasad B.C.E.OB.D.O OFFICE 
1339 Sudarshan Nayak ASSISTANT TEACHERBEEOUMS BARASAI
1340 Sudha Rani PeonEDUCATION DEPARTMENT 
1341 Sudhir Kishor Upper Division ClerkTREASURY OFFICE 
1342 Sudhir Kumar Munda PeonHigh SchoolSS HIGH SCHOOL DALBHANGA PHC KUCHAI
1343 Sudhir Kumar Sahu Associate professorKashi Sahu College 
1344 Sudhir Kumar Singh Assistant ProfessorSinghbhum College ChandilSINGHBHUM COLLEGE, CHANDIL
1345 Sudhir Mahato PeonDISTRICT ANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1346 Sudip Kumar Sahgal PeonD.W.&.S.Sub Division, Kharsawan 
1347 Sufal Manjhi HEAD CLEARKWater Resources Department 
1348 Sugandh Singh PeonWater Resource Department 
1349 Sugriv Mukhi AccountantAnchal Office 
1350 Sujata Ghosh Auxiliary Nurse Midwife (ANM)CHC 
1351 Sujata Singh Computer OperatorDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
1352 Sujay Kumar Layak PEON CUM NIGHT GUARDDRDA 
1353 Sujeet Kumar PHARMACISTHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
1354 Sukdeb Sao CORRESPONDENCE CLERKWater Resources Department 
1355 Sukhdeo Toppo B.P.R.OBLOCK OFFICE 
1356 Sukhdeo Mahto TYPISTRural Development Special Division 
1357 Sukhlal Mahato Panchayat SewakB.D.O OFFICE 
1358 Sukhlal Munda LECTURERGovt. Polytechnic, Adityapur 
1359 Sukhlal Sardar DriverDistrict Planning Office 
1360 Suman Bishwas T.V.O, KandraANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1361 Sumit Murmu ClerkD E OU.H.S Dudra
1362 Sumitra Devi PeonB.D.O OFFICEPASAI HAZARIBAGH
1363 Sumitra Rani Mahato LAB TECHNICIANCHC CHC GAMHARIA
1364 Sunanda Kumari CLERCKWater Resources Department 
1365 Sunil Kumar BLOCK ACCOUNT MANAGERC.H.C 
1366 Sunil Kumar Singh D.P.R.OINFORMATION & PUBLIC RELATION DEPT. 
1367 Sunil Mahato LDC, CLERKRural Development Special Division 
1368 Sunil Manjhi MPWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT HSC BORABI