Registered Employee Details of District Simdega
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 Aasha Kumari LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
2 Abdul Kaiyum DriverDWSD SUB-DIVISION 
3 Abdul Rahim PeonB.D.O OFFICE 
4 Abha Devi PeonCDPO OFFICE 
5 Abha Pramila Minj +2 Assistant Teacher (P.G.T)S.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
6 Abhay Ekka JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION 
7 Abhay Prasad Singh DISTRICT ANIMAL HUSBANDARY OFFICERDISTRICT ANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
8 Abhilasha Pratima Xess ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
9 Abhishek Kumar Sinha ClerkHealth Department Sadal hospital
10 Abhishek Tirkey ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLUpgrade High School Sarangapani Kolebira
11 Abraham Kerketta ASSISTANT TEACHERS.S. +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA 
12 Abraham Guriya PeonS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
13 Adhanu Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
14 Agastus Dungdung ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICES.S. +2 High School, Jaldega
15 Aghna Bhogta GRAMEEN POLICECO Office 
16 Agnes Horo PeonBlock Development Office 
17 Ahilya Devi LECTURERPRIMARY TEACHERS TRAINING COLLEGEPrimary Teacher Training College Simdega
18 Ahlad Kullu ClerkSS High School BansjorSS High School Bansjor
19 Ajay Kujur ROLLER DRIVERR W D SIMDEGA 
20 Ajay Kumar ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
21 Ajay Kumar Choudary Accounts ClerkROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
22 Ajay Kumar Jha PeonSDO OFFICEBhagalpur University Bhagalpur
23 Ajay Kumar Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
24 Ajay Singh Jarika CLERCKCO-OPERATIVE OFFICE 
25 Ajeet Kumar Sinha BEEHealth C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
26 Ajeet Ram FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
27 Ajela Dungdung Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Bambalkera
28 Ajit Kiro ASSISTANT TEACHERHRD,Jharkhand,RanchiSS +2 H/S SIMDEGA
29 Ajit Kumar Kullu RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
30 Ajit Kumar Mahato ClerkSub Divisional Agriculture Office 
31 Ajit Kumar Minz ACFFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
32 Ajit Sahu PeonEDUCATION DEPARTMENTS.S.+2 HIGH SCHOOL,KOLEBIRA
33 Ajit Tigga REVENUE KARAMCHARICO Office 
34 Akash Chandra Mahto V.L.WBLOCK OFFICEAgriculture Bolba
35 Akash Indwar Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
36 Akhilesh Prasad Family Planning WorkerCivil Surgeon Office Civil Surgeon Office, Simdega
37 Akil Ahmad FORTH GRADEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT REFERAL HOSPITAL
38 Akilanand 4th GradeHealth & Family Welfare Department 
39 Akloo Tanti ASSISTANT ENGINEERNREP 
40 Alani Barla FOURTH GRADE STAFFHEALTH DEPT. SDH MCH Simdega
41 Alar Tete PeonWATER WAYS DIVISION 
42 Albert Kerketta ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICE 
43 Albertina Tirkey Asstt. teacherS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
44 Albina Dungdung L.E.OB.D.O OFFICE 
45 Alice Josphin Kullu +2 Assistant Teacher (P.G.T)HRD,Jharkhand,RanchiSS +2 H/S SIMDEGA
46 Alisa Soreng Head MasterS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
47 Alishwa Lakra A.N.M.District TB Office Simdega District TB Office, Simdega
48 Alka Kachhap Fisheries Extention OfficerFISHERIES 
49 Alma Salomi Jojo LecturerDistrict Institute of Education & Training 
50 Alok Bara Medical OfficerHealth & Family Welfare Department PHC Bambalkera
51 Alok Dungdung ClerkB.D.O OFFICE 
52 Alok Samir Kullu ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
53 Amar John Aind circle officerCO Office 
54 Amarjeet Kumar JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
55 Amit Anand Vishal Tirki Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
56 Amit Ashish Dungdung Village Level WorkerTREASURY OFFICE 
57 Amit Kumar Das Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
58 Amit Sachin Bara V.L.WAgriculture & Cane Development Department 
59 Amojment Kistopo Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
60 Amrendra Nag JANSEWAKB.D.O OFFICE 
61 Amrendra Kumar Amar BHWC.H.C
62 Amrendra Kumar Singh ClerkRajkiyakrit +2 High School KurdegRajkiyakrit +2 High School Kurdeg
63 Amresh Kumar JUNIOR ACCOUNTS CLERKDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
64 Amrita Arpana Kachhap PGT (ECONOMICS)Department Of EducationS.S. +2 HIGH SCHOOL, JORAM THETHAITANGAR
65 Anal Kumari Kerketta PeonDISTRICT TANSPORT OFFICE 
66 Anand Kumar Sahu Pachayat sewakBLOCK OFFICE 
67 Anand Kumar Tirki B.C.E.OBLOCK OFFICE 
68 Anandi Lugun ACTING HEADMASTERDEPARTMENT OF EDUCATIONProject Girls High School, Jaldega
69 Ananta Kishorepanda Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOL 
70 Anil Oraon JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
71 Anil Ekka Bhagat ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
72 Anil Kerketta ChainmanSoil Conservation Department 
73 Anil Kumar MEDICAL OFFICERHealth Department, simdegaPATNA MEDICAL COLLEGE HOSPITAL SIMDEGA
74 Anil Kumar ClerkBLOCK OFFICE 
75 Anil Kumar Assistant EngineerROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
76 Anil Kumar Pandey RAJASWA KARMACHARICO Office 
77 Anil Kumar Prasad 4th GradeHEALTH DEPARTMENTs.s.high school simdega Sadar hospital Simdega
78 Anil Kumar Sahu PeonRural Development Special Division 
79 Anil Kumar Singh Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
80 Anil Kumar Sinha V.L.WBLOCK OFFICE 
81 Anil Kumar Sinha Labour Enforcement OfficerLabour, Employment and Training Department 
82 Anil Kumar Srivastav DriverSDO Office 
83 Anil Kummr Srivastava Accounts ClerkWATER WAYS DIVISION 
84 Anil Praful Ekka RAJASWA KARMACHARILand & Revenue Reforms Deptt. 
85 Anilsan Lakra District Supply OfficerDistrict Supply Office 
86 Animanand Toppo DISTRICT AGRICULTURE OFFICERAGRICULTURE OFFICE 
87 Anirudh Mistri BLOCK STATISTICAL SUPERVISORB.D.O OFFICE 
88 Anish Kumar COOPERATIVE EXTENSION OFFICERA.R.C.S simdega 
89 Anita Gresh Kullu ClerkSub Divisional Agriculture Office 
90 Anita Kullu PeonCO Office 
91 Anita Kumari PeonSDO OFFICESimdega college simdega simdega
92 Anita Kumari Asstt. teacher (TGT)S.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S. High School, Bansjore BANSJOR
93 Anita Soreng Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Eduation College, Simdega
94 Anjana Sahu ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S. High School Bansjor
95 Anjani Jyoti Toppo LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
96 Anjeelina Kujur Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
97 Anjela Kerketta ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
98 Anjela Tete Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
99 Anjulan Aind M.OHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC THETHAITANGAR
100 Ankit Kumar Shrivastava PeonCO Office 
101 Anmol Bek ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTs.s +2 high school kolebira
102 Anmol Minz PeonSDO OFFICE 
103 Anna Christina Beck +2 ASSISTANT TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
104 Anoj Kumar Sahu SENIOR AUDIT OFFICERDistrict co-operative office 
105 Anoop Kumar Samant EXECUTIVE ENGINEERWater Resource Department 
106 Anthony Nowel Minz ClerkCO Office 
107 Antu Kumar AminCO Office 
108 Anup Tete V.L.WB.D.O OFFICE 
109 Anup Bara ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
110 Anup Biliyam Lakra TOURING VETY.OFFICER,ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
111 Anup Kumar Keshri Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
112 Anup Kumar Tigga V.L.WB.D.O OFFICE 
113 Anup Minj Probation OfficerDistrict Probation Office 
114 Anup Sobha Minj ASSISTANT STATISTICAL OFFICERDIST. Statistical office 
115 Anupa Kiro ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL ODGA
116 Aparajita Jha District Education Officer, SimdegaDept. Of Education 
117 Aparna Karmkar Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
118 Aradhana Sanga Medical OfficerCHC JALDEGA 
119 Arbind Kumar COMPOUNDERHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
120 Arbindra Kr. Singh ClerkCDPO OFFICE 
121 Arjun Prasad S.WHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
122 Arjun Prasad Sinha ClerkDIST. JAIL 
123 Arjun Ram ClerkS.S.+2 High School JoramS.S.+2 High School Joram
124 Arjun Ray PeonRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
125 Arpana Kumari LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
126 Arun Nawrangi WARD ATTENDENTHealth Department sadar hospital
127 Arun Hans PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
128 Arun Kr. Paswan DRESSERSADAR HOSPITAL SADAR HOAPITAL
129 Arun Kr. Sinha PHARMACISTCHC JALDEGA 
130 Arun Kumar WARDERDIST. JAIL 
131 Arun Kumar ASSISTANT TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S. HIGH SCHOOL BANSJOR
132 Arun Kumar Baraik V.L.WBlock Office 
133 Arun Kumar Khalkho ChainmanSoil Conservation Department 
134 Arun Kumar Sharma HEAD CLERKB.D.O OFFICE 
135 Arun Kumar Singh Health WorkerHEALTH DEPARTMENT Bambalkera
136 Arun Kumar Sinha ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL KOROMIA
137 Arvind Bilung PeonBLOCK OFFICE 
138 Arvind Josef Tirkey PeonRajkiyakrit +2 High School KurdegRajkiyakrit +2 High School Kurdeg
139 Arvind Kumar Karmali CORRESPONDENCE CLERKD.W.&.S.SUB DIVISION 
140 Arvind Kumar Singh DRESSERANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
141 Arvind Kumar Yadav FAMILY PLANNING WORKERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC THETHAITANGAR
142 Arvind Lakda OTHERSAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
143 Asgar Ansari TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
144 Asha Kiran Minj CLERCKANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
145 Asha Kumari A.N.MH.S.C. Kindardega H.S.C. Kindardega
146 Ashish Kumar Basic Health Workerchc kolebira health sub center tutikel
147 Ashiyani Ekka ASSISTANT TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
148 Ashok Kumar PeonBlock Office 
149 Ashok Baraik RAJASWA KARMACHARICO Office 
150 Ashok Karketta ClerkDISTRICT REVENUE OFFICE 
151 Ashok Kumar PHARMASISTHEALTH DEPARTMENT THETHIA TANGAR
152 Ashok Kumar Jha PrincipalPRIMARY TEACHERS TRAINING COLLEGEPrimary Teachers Training College Simdega
153 Ashok Kumar Srivastav PeonB.D.O OFFICE 
154 Ashren Bara ClerkDIST. Statistical office 
155 Asima Indwar ClerkForest Division 
156 Asru Pandey ClerkCO Office 
157 Athelrida Akka Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
158 Athinush Jojo ClerkBLOCK OFFICE 
159 Atul Ekka CORRESPONDENCE CLERKBuilding Construction Division 
160 Atulya Kujur ClerkANM SCHOOL 
161 Atwa Oraon WARD ATTENEN DANTHEALTH DEPARTMENT Thethaitangar
162 Augustine Ekka ClerkPROJECT DIRECTOR ITDA SIMDEGA 
163 Avinash Kullu RAJASWA KARMACHARIC. O. OFFICE 
164 Avinash Kumar Junior EngineerWater Ways Division 
165 Awadhesh Kumar COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
166 Awadhesh Kumar Singh PeonDepartment Of EducationS.S.+2 HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
167 Awdhesh Mishra SENIOR ACCOUNTS CLEARKDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
168 Awdhesh Prasad RAJASWA KARMACHARIREVENUE STAFF 
169 Awdhesh Prasad Singh PeonBlock Office 
170 Awinash Prasad ClerkBlock Office 
171 Azad Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
172 Baban Kr.singh Labour SuperintendentLabour, Employment and Training Department
173 Babita Devi PeonEstablishment Department 
174 Babu Lal Oraon HEAD CLEARKFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
175 Babu Lal Singh RAJASWA KARMACHARILand Revenue Department 
176 Bachchoo Prasad COMPOUNDERHEALTH DEPARTMENT Bolba
177 Bachchu Kumar PeonBEEO CUM BRCC OFFICE 
178 Baha Nag PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
179 Bahadur Mahto PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
180 Baijnath Munda PeonRoad Construction Division, Gumla 
181 Baijnath Prasad ClerkDISTRICT GENERAL SECTION 
182 Baishakhu Baitha ORDERLY CUM PEONDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
183 Bal Krishana Ram V.L.WB.D.O OFFICE 
184 Bal Mukund Nageshwar PeonDepartment Of EducationDhanurjay Singh Deo High School Lomboi
185 Balbhadra Bhagat Clerk+ 2 HIGH SCHOOL 
186 Baldeo Sahu PeonDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION 
187 Baldeo Kachhua PeonSDO Office 
188 Baleshawar Prasad PeonCO Office 
189 Bali Bhagat V.L.WB.D.O OFFICE 
190 Bali Ram Manjhi RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
191 Balindar Singh ASSISTANT TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S.High School Bansjor
192 Balkeshwar Sahu Basic Health WorkerHEALTH DEPARTMENT KOROMIYA
193 Balkrishna Bhatt CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
194 Balmadina Toppo ASSITANT TEACHERDEPARTMENT OF EDUCATIONGOVERNMENT UPGRADED MIDDLE SCHOOL, THETHAITANGAR THETHAITANGAR
195 Balmati Devi Female wardHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Bolba
196 Balmiki Maharana PeonSR. SECONDARY EDUCATION DEPTTSS+2 High School Jaldega
197 Balram Murmu ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
198 Balram Barik PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
199 Balram Bhagat PeonCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
200 Balram Patra DriverSub Divisional Agriculture Office 
201 Bandana Oran Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
202 Bandhan Oraon ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
203 Bandhan Lang B.D.O.B.D.O OFFICE 
204 Bandhana Oraon L.S.AANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
205 Bandhanu Oraon PeonD.W.&.S.SUB DIVISION 
206 Bandhu Gwala PeonDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
207 Banu Sab PeonHealth & Family Welfare DepartmentS.S High school Simdega sadar hospital simdega
208 Basant Baraik PeonLand & Revenue Reforms Deptt. 
209 Basant Kr Lohara SweeperCHC JALDEGA 
210 Basant Kumar Baraik PeonCO-OPERATIVE OFFICE 
211 Basant Kumar Dungdung PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
212 Basant Pradhan PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S. HIGH SCHOOL, Joram
213 Basanti Pradhan +2 ASSISTANT TEACHERDEOSS +2 HS SIMDEGA
214 Basanti Ekka Lab TechnicianHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
215 Basumati Pradhan Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
216 Bela Francisca Ekka Medical OfficerHEALTH DEPARTMENT Sadar hospital Simdega
217 Belthar Lakra BHWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTG.E.L High School Khunti toli Sadar hospital simdega
218 Benedict Minj A.C.M.O.HospitalMBBS CIVIL SURGEON OFFICE
219 Benjamin Markus Tirkay PeonB.D.O OFFICE 
220 Beny Shradhanand Ekka ClerkANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
221 Bernad Bading GRAMEEN POLICECO Office 
222 Bernadet Kerketta Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT BAGCHATTA
223 Bernadette Kerketta ClerkREVENUE STAFF 
224 Bernard Dungdung ASSITANT TEACHERHIGH SCHOOLUPGRADED HIGH SCHOOL PAKARTANR
225 Bethesada Putul Minj LHVHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
226 Bhagwan Jha MALARIA TECHNICAL SUPERVISORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
227 Bhagwan Prasad PeonDIST. JAIL 
228 Bhaleriya Lakra Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
229 Bhanu Pratap Pradhan Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
230 Bharat Singh HEAD WARDERDIST. JAIL 
231 Bharatendu Bhushan ACMOHealth & Family Welfare Department 
232 Bhawan Manjhi PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONSwami Shradhanand High School, Simdega
233 Bhawesha Nand Poddar Additional Project DirectorHealth & Family Welfare Dept Jharkhand State AIDS Control SocietyDARBHANGA MEDICAL DISTRICT HOSPITAL
234 Bhikhari Ram CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
235 Bhola Mahto GRAM SEWIKAB.D.O OFFICE 
236 Bhola Nath Mahato PeonDepartment Of EducationS.S. +2 High School, Joram
237 Bhola Pandit BHWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTR.Lal college,barbigha,nalanda basic health sub centre,konbegi
238 Bhola Singh ClerkCivil Surgeon Office 
239 Bhrigu Nath Singh PeonCO Office 
240 Bhrigunath Ram B.E.E.OBlock Resource Center 
241 Bhuneshwar Chik GRAMEEN POLICECO Office 
242 Bhupal Singh ClerkSDO Office 
243 Bhushan Nayak ASSITANT Teacherrajyakiykrit Swami Sradhanand high school TainsaraRajyakiyakrit Swami Sradhanand High School Tainsara
244 Bidyapati Devi Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT HSC Birkera
245 Bifni Devi HOUSE STAFFANM SCHOOL 
246 Bihari Ram ASSISTENT CLERKFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
247 Bijay Kishore Bara TOURING VETY.OFFICER,ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
248 Bijay Kumar Bilung ClerkDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
249 Bijay Kumar Lakra COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
250 Bijay Kumar Mahto ClerkHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
251 Bijay Kumar Prasad KHALASIDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
252 Bijay Mahto ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
253 Bijay Oraon assistantFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
254 Bijay Shankar Jha JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
255 Bijay Soreng AssistantCO Office 
256 Biju M Abraham Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
257 Bilsan Trikey HEALTH EDUCATORCHC Kolebira Deputation at Health Directorate, Jharkhand
258 Bimad Kumar FOREST RANGE OFFICERForest & Environment Department, S.F.D. 
259 Bimal Shaiul Kerketta ClerkLRDC OFFICE 
260 Bimla Tirkey Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT KONPALA
261 Binay Kumar ClerkS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
262 Binita Kerketta LecturerDistrict Institute of Education & Training 
263 Binita Topno ASSITANT TEACHERHRDGovt. UPG HS Kadopani
264 Binod Kumar PeonDistrict Welfare Office 
265 Binod Jojo ClerkCO Office 
266 Binod Kumar FORESTERFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
267 Binod Kumar Khariya PeonBEEO OFFICE 
268 Binod Kumar Panda Revenue karamchariCircle Office 
269 Binod Nag assistantForest & Environment Department, S.F.D. 
270 Binod Oraon Medical OfficerHealth Department SADAR HOSPITAL
271 Binod Prasad Assistant EngineerROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
272 Binod Toppo ClerkLRDC OFFICE 
273 Binodh Bihari Das V.L.WB.D.O OFFICE 
274 Bipin Kumar Pramanik ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
275 Birender Prasad Singh FORTH GRADEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT REFERAL HOSPITAL
276 Birendra Kumar Jhora PeonRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
277 Birendra Kumar Singh JUNEAR ENGINERB.D.O OFFICE 
278 Birendra Kumar Sinha DAIRY TECHNICAL OFFICERDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
279 Birendra Lakra RAJASWA KARMACHARILand & Revenue Reforms Deptt. 
280 Birendra Prasad Sahu ClerkDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
281 Biroj Kumar PeonCO Office 
282 Birsa Lohra FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
283 Birsa Oraon Veterinary SurgeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
284 Birsingh Jerai SENIOR AUDIT OFFICERDISTRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
285 Bisheshwar Ram District Mining OfficerMines and Geology 
286 Bishram Kindo DriverB.D.O OFFICE 
287 Bishram Munda KHALASIWATER WAYS DIVISION 
288 Bishram Singh RAJASWA KARMACHARICO Office 
289 Bishun Mahto ORDERLYMINOR IRRIGATION DIVISION 
290 Bishwanath Singh 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
291 Bishwashi Devi GARDNERPilot Project Centre 
292 Biswanath Singh PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
293 Biswash Kumar Singh JUNIOR ENGINEERR W D SIMDEGA 
294 Bitlu Nayak CHOUKIDARCO Office 
295 Bogda Topno Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
296 Brahmdeo Kherwar ClerkLRDC OFFICE 
297 Brajbhushan Prasad Singh 4th GradeHealth & Family Welfare Department 
298 Bridgit Tete ASSISTANT TEACHERDEOGOV. GIRL'S UPG H/S KOLEBIRA
299 Brij Bihari Prasda JANSEWAKB.D.O OFFICE 
300 Brinda Mahli ClerkTREASURY OFFICE 
301 Budharam Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
302 Budhni Devi SweeperSADAR HOSPITAL SADAR HOSPITAL
303 Budhram Mahto ClerkB.D.O OFFICE 
304 Budhram Minz PeonROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
305 Carmela Samad ASSISTANT TEACHEREducation DepartmentRAJKIYAKRIT HIGH SCHOOL KERSAI
306 Cathe Rina Bading LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
307 Celestina Dungdung Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Pandaripani
308 Champa Khalkho Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Semarkudar
309 Chandeshwar Thakur Godawn ChaukidarR W D SIMDEGA 
310 Chandeshwar Oraon RAJASWA KARMACHARILand & Revenue Reforms Deptt. 
311 Chandra Kamar PeonWATER WAYS DIVISION 
312 Chandradev Oraon STATISTICAL ASSTT.C.D.P.O 
313 Chandrawati Kumari FORTH GRADEHEALTH DEPARTMENT Thethaitangar
314 Chandru Lohar FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
315 Charba Asur PeonSUB DIVISIONAL AGRICULTURE OFFICE 
316 Charia Dhan Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
317 Chariya Devi PeonC.O. OFFICE 
318 Charo Oraon Pachayat sewakBLOCK OFFICE 
319 Chaturbhuj Sharma ASST. TEACHEREducation DepartmentS.S. HIGH SCHOOL BANSJOR
320 Chhunnu Lal Vishwakarma B.P.R.OBlock Office 
321 Christ Anand Xaxa Medical OfficerHEALTH DEPARTMENT CHC SIMDEGA
322 Christopher Kiro RAJASWA KARMACHARICO Office 
323 Chuni Lal Bara V.L.WB.D.O OFFICE 
324 Clara Kujur GNMHealth Department sadar Hospital
325 Cornelius Hembrom JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
326 Damodar Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
327 Damyanti Oraon PeonN.H. Sub Division 
328 Daneshwar Sahu Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
329 Dangur Korah CIRCLE OFFICERCO Office 
330 Daniel Kerketta PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
331 Danish Abdullah Assistant TeacherHRD JHARKHANDupgraded high school konsode
332 Daniyal Khesh RAJASWA KARMACHARILand & Revenue Reforms Deptt. 
333 Dawel Bara PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
334 Dayal Topno V.L.WB.D.O OFFICE 
335 Dayamani Munda GRAMEEN POLICECO Office 
336 Deepa Kerketta AssistantB.D.O OFFICE 
337 Deepa Kiran Lal LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
338 Deepak Ram +2 ASSISTANT TEACHER (P.G.T.)Department Of EducationS.S.+2 HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
339 Deepak Kumar Gupta rejasva karmchariCO Office 
340 Deepak Kumar Manjhi TracerWATER WAYS DIVISION 
341 Deepher Devi GRAMEEN POLICECO Office 
342 Deepika Kumari Baraik ClerkDistrict Superintendent of Education, Giridih 
343 Deo Mohan Toppo HEAD CLEARKDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
344 Deonath Yadav Circle InspectorCO Office 
345 Deonis Kujur PeonWATER WAYS DIVISION 
346 Dev Anand JUNIOR ENGINEERDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
347 Devanand Brahmchari Non medical assistantHEALTH DEPARTMENT PHC kurdeg
348 Devendra Kumar AADESHPALCHC JALDEGA 
349 Devendra Singh V.L.WBlock Office 
350 Devi Lal Ohdar Pachayat sewakBlock Office 
351 Devid Soreng PeonAnchal Office 
352 Dewanti Devi PeonBLOCK OFFICE 
353 Dhanan Jay Das V.L.WB.D.O OFFICE 
354 Dhananjay Kumar Singh SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
355 Dhananjay Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
356 Dhaneshwar Kumar Sahu HOUSE STAFFANM SCHOOL 
357 Dhaneshwar Lohra Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
358 Dhaneshwar Oran ClerkSDO Office 
359 Dhaneshwar Singh ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
360 Dhannjay Kumar ClerkLabour, Employment and Training Department 
361 Dhanpati Devi 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
362 Dharm Das Minj B.W.O.Block Office 
363 Dharmendra Choubey Assistant TeacherSR. SECONDARY EDUCATION DEPTTSS+2 High School Jaldega
364 Dharmendra Bhoi 4th GradeAGRICULTURE FARM 
365 Dhawan Mahto PeonB.D.O OFFICE 
366 Dibya Lakra +2 Assistant Teacher (P.G.T)S.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
367 Dibya Gulab Baa District Fisheries OfficerFISHERIES 
368 Dileshwar Kumar Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
369 Dileshwar Nag ClerkDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
370 Dilip Rawani ASST. TEACHER+ 2 HIGH SCHOOL BOLBAS.S HIGH SCHOOL BOLBA
371 Dilip Baraik PeonBRC 
372 Dilip Kumar BHWHEALTH DEPARTMENT 
373 Dilip Kumar Mishra DRESSERHealth & Family Welfare DepartmentS.S High School simdega sadar hospital simdega
374 Dilip Kumar Samad LDC, CLERKWATER WAYS DIVISION 
375 Dilip Kumar Singh ClerkBLOCK OFFICE 
376 Dinbandhu Baraik JANSEWAKB.D.O OFFICE 
377 Dinbandhu Gupta T. V. O.ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
378 Dinesh Kumar DEPUTY COLLECTER, JASBLOCK OFFICE 
379 Dinesh Chandra Sawaiyan M.O.I.C.Hospital Bolba
380 Dinesh Kumar Mishra ASSISTANT ENGINEERDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
381 Dinesh Ohadar V.L.WB.D.O OFFICE 
382 Diwakar Baraik ClerkBLOCK OFFICE 
383 Diwakar Kumar ClerkDistrict Superintendent of Education 
384 Diwakar Prasad ClerkDISTRICT ESTABLISHMENT SECTION, SIMDEGA 
385 Doli Oraon ChowkidarFOREST DIVISION 
386 Doman Ram ClerkDistrict Supply Office 
387 Dr Anil Kumar Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT THETHAITANGAR
388 Dr Dinesh Kumar Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT THETHAITANGAR
389 Dr Krishna Dev Choudhari Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Thethaitangar
390 Dr Rashmi Kachhap Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT THETHAITANGAR
391 Dudheswer Sharma DriverB.D.O OFFICE 
392 Dukhan Kachchhap NIGHT GUARDANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
393 Dularchan Mukhya ChowkidarDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
394 Dulari Samad PeonCivil Surgeon Office 
395 Durga Charan Pradhan 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC THETHAITANGAR
396 Durga Singh PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
397 Duti Oraon Health WorkerHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
398 Dutia Singh PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
399 Dutiya Lohar TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
400 Ejaj Hussain Ansari D.P.R.OBlock Development OfficeURDU MIDDLE SCHOOL KHARPOKA
401 Elen Barla SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
402 Enosent Ba PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
403 Erastus Bara ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationMahamana Malviya High School Konmerla
404 Esther Minz Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Bambalkera
405 Esther Rani Munda Auxiliary Nurse Midwife (ANM)chc kolebira C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
406 Etwa Oraon 4th GradeHealth & Family Welfare Department 
407 Etwari Devi 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
408 Eva Jojo +2 ASSISTANT TEACHERDEOSS +2 HS SIMDEGA
409 Fabiyan Barla Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
410 Fagu Nag PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
411 Farnsisika Tete LHVCHC Simdega CHC Simdega
412 Fazlur Rehman ClerkA.C.M.O OFFICE A.C.M.O. Office, simdega
413 Felex Tete AnushevakWATER WAYS DIVISION 
414 Filmon Kujur CHOUKIDARCO Office 
415 Firnath Singh RAJASWA KARMACHARICO Office 
416 Firoj Ahmed FORTH GRADECHC
417 Flora Tirkey ClerkBlock Development Office 
418 Florensh Tete Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT BANABERA
419 Francis Kispotta ChowkidarDistrict Welfare Office 
420 Fransishka Kerketta PeonWATER WAYS DIVISION 
421 Ful Kumari Devi GRAMEEN POLICECO Office 
422 Ful Kumari Devi Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT CHC ,BANO
423 Ful Kumari Devi ClerkCO Office 
424 Fulari Khesh ClerkDeputy Inspectress of School, Simdega 
425 Fulkumar Jatarma V.L.WB.D.O OFFICE 
426 Fulmait Baraik PeonDPRO Office 
427 Fulmani Soreng Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Salgapos
428 Gabriel Lakra ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
429 Gagan Kumar Kalundiya JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
430 Gahan Singh Munda CHOWKIDARMINOR IRRIGATION DIVISION 
431 Gajendra Ram GRAMEEN POLICECO Office 
432 Gajeshwar Singh JANSEWAKB.D.O OFFICE 
433 Gandur Toppo PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
434 Ganesh Mandal FAMILY PLANNING WORKERC.H.C
435 Ganesh Narayan Prasad JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
436 Ganesh Prasad Night GaurdHealth Department sadar hospital
437 Ganesh Singh SAFAIWALAAYUSH 
438 Ganga Prasad PeonA.C.M.O OFFICE A.C.M.O. Office, Simdega
439 Ganga Prasad Singh Panchayat SewakBLOCK OFFICE 
440 Ganga Ram Mahto PeonCO Office 
441 Gangadhar Jha PeonAnchal Office 
442 Gangadhar Ram PeonBLOCK OFFICE 
443 Ganori Mochi Dist Planning OfficerDistrict Planning Office 
444 Gauri Shankar Singh MACHINE OPERATORRURAL WORKS DEPARTMENT
445 Geeta Bage Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
446 Ghanshyam Oraon HEAD CLERKDistrict Mining Office 
447 Ghanshyam Yadav PeonR W D SIMDEGA 
448 Ghansyam Mahto REVENUE KARAMCHARICO Office 
449 Ghansyam Majhi PeonR W D SIMDEGA 
450 Girdhari Mahato PeonA C OFFICE 
451 Giridhari Kunkal Junior EngineerSPECIAL DIVISION 
452 Girish Deo Singh JUNIOR ENGINEERDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
453 Gledshan Barla V.L.WB.D.O OFFICE 
454 Gloriya Lakra LecturerDistrict Institute of Education & Training 
455 Gobind Ram Kewat PeonAgriculture, Animal Husbandry and Cooperative 
456 Gopal Badaik GRAMEEN POLICECO Office 
457 Gopal Kumar Gupta Accounts ClerkREVENUE DEPARTMENT CIRCLE OFFICE 
458 Gopal Kumar Paswan PeonHEALTH (AYUSH) 
459 Gopal Prasad AADESHPALHEALTH DEPARTMENT PHC Sewai
460 Gopinath Mahli Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC THETHAITANGAR
461 Goutam Kumar Mahato JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
462 Govind Lok Mahto FORESTERForest & Environment Department, S.F.D. 
463 Goynda Tirkey assistantANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
464 Guljari Kachyap SweeperHEALTH DEPARTMENT
465 Gulshan Lugun PeonBlock Office 
466 Gulsher Khan 4th GradeDIST LEPROSY OFFICE Dist Leprosy office
467 Gunodhar Mahto AminCO Office 
468 Gunwant Prasad Village Level WorkerDEPARTMENT OF AGRICULTURE 
469 Gurlu Oraon ClerkDEOSS +2 HS SIMDEGA
470 Gurucharan Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
471 Gyan Mahto PeonB.D.O OFFICE 
472 Halen Lakra Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
473 Hari Mohan Non Medical AssistantHealth Department D.L.O.
474 Hari Prasad HOMEO PATHIC COMPOUNDERAYUSH 
475 Hari Sanker Badaik V.L.WB.D.O OFFICE 
476 Hariet Bara Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONR.R.P. High School, Baghdega
477 Hariet Kullu CORRESPONDENCE CLERKWATER WAYS DIVISION 
478 Harihar Prasad RAJASWA KARMACHARICO Office 
479 Harihar Prasad Revenue KarmachariC.O. Office 
480 Harinandan Ram Turi PeonBLOCK OFFICESosai High School Mandar, Ranchi
481 Harindra Bishwakarma ClerkDRDA 
482 Harish Chandra Bhagat B.W.O.B.D.O OFFICE 
483 Haroon Rashid CIRCLE OFFICERCO Office 
484 Harsit Kerketta Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT TOKUPANI
485 Hawdehri ChowkidarDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
486 Hekendra Nag PeonDISTRICT NAZARAT SECTION 
487 Heman Singh PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
488 Hemant Singh PeonWATER WAYS DIVISION 
489 Herman Samad Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
490 Hindu Herenz STORE KEEPERWATER WAYS DIVISION 
491 Hira Choudhry EXECUTIVE OFFICERNAGAR PARISAD 
492 Hiradayanath Pandy WELFARE SUPERVIESERBLOCK OFFICE 
493 Hitendra Prasad BHWHEALTH DEPARTMENT
494 Husn Ara Lady SupervisorBLOCK OFFICE 
495 Iliyas Topno clerkB.D.O OFFICE 
496 Inderjeet Choubey CORRESPONDENCE CLERKDISTRICT ROAD CONSTRUCTION 
497 Indradeo Oraon V.L.WB.D.O OFFICE 
498 Indranath Bhagat ClerkCO OFFICE 
499 Indubala Toppo B.E.E.OBEEO OFFICE 
500 Ishaq Bara Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
501 Ishaque Ansari BLOCK EDUACATION EXTENTION OFFICERBlock Resource Centerb.e.e.o.office ranka
502 Ishwar Minj ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
503 Jagarnath Baraik GRAMEEN POLICECO Office 
504 Jagat Baraik MEDICAL OFFICER INCHARGECHC CHC KURDEG
505 Jagatpal Baraik T/W KAHLASIDWSD SUB-DIVISION 
506 Jagdish Bhoy V.L.WB.D.O OFFICE 
507 Jagdish Baghwar PeonDistrict Employment Exchange 
508 Jagdish Mishra W BHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
509 Jagdish Prasad M.O.I.C.HospitalPATLIPUTRA MEDICAL SIMDEGA
510 Jagdish Ram Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
511 Jagdish Sahu V.L.WBLOCK OFFICE 
512 Jageshwar Singh PeonWATER WAYS DIVISION 
513 Jagmohan Ram PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
514 Jagrnath Prasad Sahu PANCHAYAT SEVAKDepartment Of Panchayati Raj 
515 Jagt Pal Pd V.L.WB.D.O OFFICE 
516 Jagtpal Mahto Village Level WorkerBLOCK OFFICE 
517 Jai Prakash Narayan AADESHPALHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
518 Jai Prakash Yadav ClerkDepartment Of EducationSwami Shradhanand High School, Tainsera
519 Jainendra Prasad ClerkS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
520 Jainul Obadin HEAD CLERKDISTRICT DEVELOPMENT SECTION 
521 Jairam Choudhary B.C.E.OB.D.O OFFICE 
522 Jakariyas Kujur SweeperANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
523 Jakeriyash Tete V.L.WB.D.O OFFICE 
524 Jaldhar Nayak ASSISTANT TEACHERGovt. Upgraded High School,Koroumia 
525 Jaleshwar Ram V.L.WB.D.O OFFICE 
526 James Joj0 AssistantCO Office 
527 Jamuna Chik GRAMEEN POLICECO Office 
528 Jamuna Kumari MEDICAL OFFICERHEALTH DEPARTMENTP.M.C.H PATNA SHAHRI PARIWAR KALYAN KENDRA SIMDEGA
529 Janam Jai Kumar Sahu PeonSchoolSwami Sharadhanand High School Tainsera
530 Jasmani Dang FORTH GRADEHEALTH DEPARTMENT thethaitangar
531 Jasmany Barla PeonCO Office 
532 Jatan Bilung ClerkSDO Office 
533 Jatan Mochi FORESTERForest & Environment Department, S.F.D. 
534 Jatru Khariya PeonWATER WAYS DIVISION 
535 Jatru Toppo ASSISTANT ENGINEERBuilding Construction Division 
536 Jauru Uraon TRESURE GUARDN.H. Sub Division 
537 Jawahar Ram HEADMASTERDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S. High School, Jaldega
538 Jay Mangal Lohar LecturerDistrict Institute of Education & Training 
539 Jay Mangal Singh Munda PeonWATER WAYS DIVISION 
540 Jay Prakash Kumar V.L.WBlock Office 
541 Jay Ram Oraon Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
542 Jaya Kumari +2 ASSISTANT TEACHER (P.G.T.)S.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
543 Jayant Pradhan PeonAnchal Office 
544 Jeet Bahan Mahto PeonITDA SIMDEGA 
545 Jeeta Oraon assistantForest & Environment Department, S.F.D. 
546 Jeetwahan Manjhi Pachayat sewakBlock Office 
547 Jeewan Bilung ClerkHealth Department CHC Simdega
548 Jhari Ram Tudu 4th GradeWATER WAYS DIVISION 
549 Jhon Felix Ekka Peonchc kolebira C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
550 Jitendra Kumar CLERCKchc kolebira C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
551 Jitendra Lakra ASSISTANT ENGINEERDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
552 Jitendra Nath Bid ClerkCO Office 
553 Jitendra Prasad NON MEDICAL ASSISTENTHealth Department 
554 Jivan Masiha Guria PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S. +2 High School, Jaldega
555 Jiwan Dang CLERCKRural Development Special Division 
556 Jiwendra Prasad PeonB.D.O OFFICE 
557 Jodhan Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
558 Jogiya Oraon V.L.WBLOCK OFFICE 
559 Johan Tuddu V.L.WBLOCK OFFICE 
560 Johan Tuddu B.D.O.B.D.O OFFICE 
561 Johani Bilung PeonB.D.O OFFICE 
562 Johani Lakra Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT KUTNIYA
563 John Peter Kerketta Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
564 John Soreng Assistant Teacher(Deputed)Department Of EducationR.R.P. High School Baghdega
565 Johnson Burh V.L.WB.D.O OFFICE 
566 Jolen Kandulna GRAMEEN POLICECO Office 
567 Jolen Premi Kongari Head MasterS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
568 Joljas Piter Kujur PeonR.M.S OFFICE 
569 Joljina Tigga ClerkDepartment Of EducationS.S. HIGH SCHOOL, JALDEGA
570 Jona Hembrom Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT PHC BOLBA
571 Jonsan Topno ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICE 
572 Jorj Munda TREASURE GUARDMINOR IRRIGATION DIVISION 
573 Jorong Hembrom PeonRural Development Special Division 
574 Josef Bilung Revenue KarmachariC.O. Office 
575 Josef Minz DriverR W D Simdega 
576 Josef Piter Kujur V.L.WB.D.O OFFICE 
577 Joseph Khakha A.N.M.HEALTH DEPARTMENTA.N.M. Sadar Hospita Ranchi Sadar Hospital Simdega
578 Joseph Minz Labour Enforcement OfficerLabour, Employment and Training Department 
579 Joshila Tirkey Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
580 Jouru Lakra COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
581 Joy Kumar Minz ASSISTANT ENGINEERDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
582 Judika Dungdung ClerkDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
583 Jugal Melgandi ChainmanSoil Conservation Department 
584 Julekha Khatun FEMALE WARDERDIST. JAIL 
585 Jultan Hemrom PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONProject Girls High School, Bano
586 Jyoti Indu Minz Auxiliary Nurse Midwife (ANM)Sadar Hospital 
587 Jyoti Kiran Kullu ASSISTANT TEACHERGovt. Upgraded Middle School,Kolebira 
588 Jyoti Lal Mahali PeonLRDC OFFICE 
589 Jyoti Lal Swashi Pachayat sewakBLOCK OFFICE 
590 Jyotsana Hemrom PeonDISTRCT EDUCATION OFFICE 
591 Jyotsna Kerketta ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL KASDEGA KURDEG
592 Kali Mahto PeonDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Kersai
593 Kalicharan Bhagat JUNIOR ENGINEERD.W.&.S.SUB DIVISION 
594 Kalinath Manjhi RAJASWA KARMACHARICO Office 
595 Kalindra Singh Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
596 Kalyan Ekka PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
597 Kamal Jeet Ram ClerkCO Office 
598 Kamal Kant Thakur PeonCO Office 
599 Kamal Sahu FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
600 Kamla Kumari Lady SupervisiorDepartment of Rural Development 
601 Kamla Kumari Labour Enforcement OfficerDDC Office 
602 Kamla Prasad ASSISTANT ENGINEERBUILDING CONSTRUCTION DIVISION 
603 Kamla Xess ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL ORGA
604 Kamlesh Kumar JUNIOR ENGINEER (ESTIMATOR)ROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
605 Kamlesh Kumar Sharma WARDERDIST. JAIL 
606 Kamlesh Pandit Health WorkerHEALTH DEPARTMENT Gutbahar
607 Kanchan Jyoti Kindo ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
608 Kanchan Kujur ClerkDRDA 
609 Kapil Deo Prasad ASSISTANT MINES OFFICER GARHWADistrict Mining Office 
610 Kapildeo Pd ComputerCHC JALDEGA 
611 Karam Chandkumhar PeonCO Office 
612 Karam Dayal Oraon PANCHAYAT SEWAKBlock Office 
613 Karam Pal Oraon BASIC HEALTH WORKERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
614 Karamdayal Mahto PeonSDO Office 
615 Kariya Lohra SweeperHEALTH DEPARTMENT Kolebira
616 Kariya Ram GRAMEEN POLICECO Office 
617 Karlus Oraon GRAMEEN POLICECO Office 
618 Karlush Minz PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
619 Karmila Kerketta PeonBlock Resource Center 
620 Kartik Bhagat Medical OfficerHealth & Family Welfare DepartmentPATNA DENTALCOLLEGE &HOSPITAL,PATNA, BIHAR Sadar Hospital, Simdega
621 Kashi Nath Mahto PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
622 Kashi Sonar PeonAnchal Office 
623 Kauleshwar Das B.E.E.OBEEO CUM BRCC OFFICE 
624 Kaushalendra Kr Pandey B.C.E.OB.D.O OFFICE 
625 Kedar Nath Swarnkar V.L.WB.D.O OFFICE 
626 Kelom Kerketta KHALASIWATER WAYS DIVISION 
627 Kenet Dang ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
628 Khagesh Chandra Mahto ClerkCO Office 
629 Khoren Tirkey LecturerDistrict Institute of Education & Training 
630 Khrishtina Kerketta PeonFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
631 Khristofar Soreng NIGHT GERADANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
632 Khurshid Anwar JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
633 Khushmaren Lakra ClerkHealth C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
634 Kiran Dang rejasva karmchariCO Office 
635 Kiran Devi Kachhap ClerkPRD,SIMDEGA 
636 Kiran Ekka ClerkCO Office 
637 Kiran Jaiswal Lady SupervisiorCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
638 Kiran Magdali Surin Assistant TeacherSR. SECONDARY EDUCATION DEPTTSS+2 High School Jaldega
639 Kiran Suren RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
640 Kishor Baraik GRAMEEN POLICECO Office 
641 Kishor Kullu Medical OfficerHealth Department sadar hospital
642 Kishor Kumar FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
643 Kishor Kumar ASSISTANT ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
644 Kishor Pd. Verma ClerkDISTRICT REGISTRY OFFICE 
645 Kishori Kerketta ASSISTANT TEACHERS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
646 Klement Kullu ClerkDistrict Welfare Office 
647 Kokila Devi PeonDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
648 Kolush Soreng V.L.WBlock Office 
649 Krishana Kr Sharma Medical OfficerDistrict TB Office Kasmar
650 Krishana Nath Manjhi V.L.WBLOCK OFFICE 
651 Krishana Singh CLERCKR W D SIMDEGA 
652 Krishana Singh Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
653 Krishna Baraik Health WorkerHEALTH DEPARTMENT health sub center larba
654 Krishna Kumar Choudhary B.C.E.OB.D.O OFFICE 
655 Krishna Kumar Yadav JUNIOR FIELD INVESTIGATORR W D SIMDEGA 
656 Krishna Nag RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
657 Krishna Singh PeonCO Office 
658 Kshitiz Vijay Minz Excise Superintendent OfficerExcise Department 
659 Kuldeep Kerketta V.L.WBLOCK OFFICE 
660 Kuldeep Kumar Manjhee SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
661 Kuldeep Tirkey CHOUKIDARCO Office 
662 Kuldip Ohdar V.L.WB.D.O OFFICE 
663 Kulkarn Manjhi PeonRajkiyakrit +2 High School KurdegRajkiyakrit +2 High School Kurdeg
664 Kumar Gaurav JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICEDVC +2 HIGH SCHOOL CHANDRAPURA PHC SIMDEGA
665 Kumar Mayank Bhushan EXECUTIVE MAGISTRATEPERSONNEL ADMINISTRATIVE REFORMS AND RAJYA BHASHA 
666 Kumar Singh Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
667 Kumari Hariteema Pahan ComputerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT THETHAITANGAR
668 Kumari Kritika ClerkFOREST DIVISION 
669 Kumari Prabhawati CDPOCDPO OFFICE 
670 Kumudini Rana GNMHealth Department sadar hospital
671 Kundan Kumar Junior EngineerDrinking Water & Sanitation Division 
672 Kunwar Ohadar PeonCO Office 
673 Kusheshwar Ohdar V.L.WBLOCK OFFICE 
674 Kusum Kanti Toppo ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUPG. GOVT. H/S JOKBAHAR
675 Kusum Sokey GNMHealth Department SADAR HOSPITAL
676 Kuwari Mundain GRAMEEN POLICECO Office 
677 Lahsu Baraik HEALTH WORKERHEALTH DEPARTMENT 
678 Lakshman Oraon B.W.O.B.D.O OFFICE 
679 Lakshmi Baraik ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICES.S. +2 High School, Joram
680 Lakshmi Kant Jha Ayurvedic Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
681 Lal Babu SweeperHEALTH DEPARTMENT 
682 Lal Chand Prasad FOURTH GRADEHEALTH DEPARTMENT sadar hospital simdega
683 Lal Mohan Sahu Head ClerkB.D.O OFFICE 
684 Lal Mohan Singh JANSEWAKB.D.O OFFICE 
685 Lalan Nayak DriverB.D.O OFFICE 
686 Lalan Prasad 4th GradeANM SCHOOL ANM SCHOOL
687 Lalan Prasad Singh RAJASWA KARMACHARICO Office 
688 Lalchand Baraik PeonITDA SIMDEGA 
689 Lalchand Mahto V.L.WBlock Office 
690 Lali Devi PeonHealth Department SADAR HOSPITAL
691 Lalit Nayak SAFAIWALAAYUSH 
692 Lalita Kiro ASSISTANT TEACHERS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
693 Lalita Paul Lakra PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
694 Lalmain Gop PANCHAYAT SEVAKBlock Office 
695 Lalmen Baraek PeonWATER WAYS DIVISION 
696 Lalo Devi SweeperCHC JALDEGA 
697 Laorentus Beck ClerkDSC 
698 Lashan Lohar TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
699 Laulen Toppo PeonNAJARAT 
700 Laxman Kumar Singh PeonC. O. OFFICE 
701 Laxman Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
702 Laxman Manghi V.L.WB.D.O OFFICE 
703 Laxman Ram LAB ASSISTANTANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
704 Laxmi Narayan Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
705 Laxminath Lohra Chief Electoral OfficerDistrict co-operative office 
706 Leonard Kiro PeonDepartment Of EducationDhanurjay Singh Deo High School Lomboi
707 Lev Kerketta PeonR W D SIMDEGA 
708 Libuyan Bage rejasva karmchariCO Office 
709 Lili Sumani Tirkey +2 Assistant Teacher (P.G.T)HRD,Jharkhand,RanchiSS +2 HS SIMDEGA
710 Lilly Grace Shaw PRINCIPAL INCHARGEANM SCHOOL 
711 Lilmani Barang Minz A.N.M.Health Department SADAR HOSPITAL
712 Lily Kujur A GRADE NURSEHealth & Family Welfare DepartmentA.N.M School daltengunj sadar hospital simdega
713 Lodha Bhogta GRAMEEN POLICECO Office 
714 Lodhi Devi ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
715 Loknath Mahto A.R.C.S, SIMDEGAAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
716 Lolas Bara FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
717 Lorgob Dungdung ComputerHEALTH DEPARTMENT Comunity health center
718 Lusiya Kujur A.N.M.C.H.C
719 Madan Ram PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S. +2 High School, Jaldega
720 Madhu Lika Ekka ClerkHEALTH DEPARTMENT 
721 Madhubala Xaxa ClerkBLOCK OFFICE 
722 Madhurbani Lakra GNMHealth Department SADAR HOSPITAL
723 Madhusudan Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
724 Madhusudan Baraik HEALTH EDCAUTORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
725 Madhusudan Panda PANCHAYAT SEVAKdepartment of panchayati raj 
726 Magdali Kujur A.N.Mchc kolebira C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
727 Magdali Soreng Lady SupervisiorB.D.O OFFICE 
728 Maghi Oraon PeonRURAL WORKS DEPARTMENT 
729 Mahabir Oraon V.L.WB.D.O OFFICE 
730 Mahabir Oraon ClerkSDEO Office SIMDEGA 
731 Mahabir Singh PANCHAYAT SEVAKDRDA 
732 Mahadeo Oraon TW KHALASID.W.&.S.SUB DIVISION 
733 Mahadeo Prasad Baitha PeonSDO Office 
734 Mahashveta ASSISTANT TEACHERS.S.+2 High School JoramS.S.+2 High School Joram
735 Mahatim Singh ASSITANT TeacherS.S. +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA 
736 Mahavir Baraik V.L.WBLOCK OFFICE 
737 Mahendra Tirkey ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationR. R. P. High School, Baghdega
738 Mahendra Baraik PeonMINOR IRRIGATION 
739 Mahendra Bhagat JUNIOR ENGINEERBuilding construction department koderma 
740 Mahendra Nath Ohdar Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
741 Mahesh Asur ClerkB.D.O OFFICE 
742 Mahesh Das Head ClerkB.D.O OFFICE 
743 Mahima Kullu PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
744 Mahipal Mahto CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
745 Mahipal Mahto CHOWKIDARMINOR IRRIGATION DIVISION 
746 Malati Devi CLERCKFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
747 Male Khalkho peon Cum ChowkidarR W D SIMDEGA 
748 Mamta Kandulna +2 Assistant Teacher (P.G.T)S.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
749 Manazirur Rahman CLERCKDISTRICT SUPPLY OFFICE 
750 Manbahal Prasad FOURTH GRADEHEALTH DEPARTMENTST.SCHOOL SIMDEGA sadar hospital simdega
751 Mandip Singh PeonB.D.O OFFICE 
752 Mangal Sahu V.L.WB.D.O OFFICE 
753 Mangara Munda DAFTARYMINOR IRRIGATION DIVISION 
754 Mangeshwar Mahto PeonWater Ways Division 
755 Mangra Lohra PeonWATER WAYS DIVISION 
756 Mani Oran PeonCO Office 
757 Manish Kumar JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
758 Manish Kumar ClerkS D O OFFICE 
759 Manish Kumar Singh V.L.WBLOCK OFFICE 
760 Manisha Bara Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONR.R.P. High School, Baghdega
761 Manju Rani Prasad L.E.OB.D.O OFFICE 
762 Manjula Horo ASSITANT TEACHERHIGH SCHOOLS.S HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
763 Manmohan Panda ClerckTREASURY OFFICE 
764 Manoj Baitha V.L.WB.D.O OFFICE 
765 Manoj Kr. B.C.E.OB.D.O OFFICE 
766 Manoj Kumar BDO CUM COBlock Office 
767 Manoj Kumar Junior EngineerN.H. Sub Division 
768 Manoj Kumar S.A.H.O.ANIMAL HUSBANDRY 
769 Manoj Kumar Dutta DriverHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENThigh school targa referal hospital
770 Manoj Kumar Hansda EXECUTIVE ENGINEERBuilding Construction Division 
771 Manoj Kumar Mahto MEDICAL OFFICERHealth & Family Welfare Department 
772 Manoj Kumar Singh JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
773 Manoj Kumar Sinha JUNIOR ENGINEERR W D SIMDEGA 
774 Manoj Kumar Thakur Bull AttendentAnimal Husbandary 
775 Manoj Kumar Varma Medical OfficerANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
776 Manoj Kumartiwari +2 ASSISTANT TEACHER (P.G.T.)S.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S+2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
777 Manoj Surin Peon+ 2 HIGH SCHOOL 
778 Manoranjan Kumar PeonCivil Surgeon Office Civil Surgeon Office, simdega
779 Manorma Kumari Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
780 Mansha Ram Singh Muada DAFTARYWATER WAYS DIVISION 
781 Mansidh Munda CHOUKIDARCO Office 
782 Mansidh Samad PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
783 Manu Munda PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
784 Many Kumar Sahu PeonDISTRCT EDUCATION OFFICES.S. HIGH SCHOOL, BANSJOR
785 Mariyam Bakhla ClerkSadar Hospital 
786 Mariyam Horo PeonBLOCK OFFICE 
787 Mariyana Ekka PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
788 Markande Sukla ClerkB.D.O OFFICE 
789 Marsalan Wading RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
790 Martha Bage A.N.M.Health Department 
791 Martha Lalita Lugun A.N.M.Health Department Sadar Hospital
792 Martin Baa PANCHAYAT SEVAKBlock Office 
793 Martin Kandulana PeonB.D.O OFFICE 
794 Maruti Minz Executive MagistrateDistrict Establishment 
795 Mary Anna Soreng ClerkREGISTRY OFFICE SIMDEGA 
796 Mary Ekka ClerkBlock Development Office 
797 Mary Priscilla Toppo PGT (GEOGRAPHY)Department Of EducationS.S. +2 HIGH SCHOOL, JORAM THETHAITANGAR
798 Matilda Ekka ClerkPROJECT DIRECTOR ITDA SIMDEGA 
799 Matiysh Kullu PeonDISTRICT ESTABLISHMENT SECTION, SIMDEGA 
800 Maxentius Xaxa Head ClerkCO Office 
801 Maya Marandi Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
802 Md Ahmad Husain ClerckHealth Department Sadar Hospital Simdega
803 Md Enamul Haq ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICE 
804 Md Faiz Anwar urdu typistB.D.O OFFICE 
805 Md Firoj Khan assitant teacherS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
806 Md Hassan PeonB.D.O OFFICE 
807 Md Hassan Gazali Peon+ 2 HIGH SCHOOLs s +2 HIGH SCHOOL,SIMDEGA
808 Md Irfan ClerkCDPO OFFICE 
809 Md Jawed Akhtar Accountant cum clerkPilot Project Centre 
810 Md Kalam MALE WARD ATTENDHEALTH DEPARTMENT Bolba
811 Md Khurshid PeonDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
812 Md Najir Ahmad NIGHT GUARDVETENARY HOSPITAL 
813 Md Shafi Ahmad ACTING HEADMASTERDepartment Of EducationS.S. +2 High School, Bano
814 Md Shahid Hussain ClerkSub Divisional Office 
815 Md. Afjal Hussain AssistantCO Office 
816 Md. Akil Ahmad DriverEstablishment Department 
817 Md. Barique ClerkCDPO OFFICE 
818 Md. Basir Karim DEPUTED CLERKDISTRICT LAND ACQUISITION OFFICE
819 Md. Devanti Devi GRAMEEN POLICECO Office 
820 Md. Firdaus Alam ClerkSadar Hospital hospital
821 Md. Islam Ansari ClerkDistrict Planning Office 
822 Md. Mahtab Ansari ASSISTANT TEACHERS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdgea
823 Md. Mehboob Alam PeonDistrict Supply Office 
824 Md. Naved Anjum Ansari ClerkB.D.O OFFICE 
825 Md. Shakil Hussain RAJASWA KARMACHARICO Office 
826 Md. Shamim Akhter ClerkCO Office 
827 Md. Yusuf RAJASWA KARMACHARICO Office 
828 Md.sayeed ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT10+2 RANCHI REFERAL HOSPITAL
829 Mebal Soreng clerkDEPARTMENT OF RURAL DEVELOPMENTst. xavier's college ranchi
830 Megh Nath Sah FOREST GUARDFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
831 Meghnath Mahato BEEOEducation Department 
832 Merkha Pump Khalkho A.N.M.Labour, Employment and Training Department 
833 Merry Xalxo GNMHealth Department SADAR HOSPITAL
834 Mery Fuljensiya Lakra Labour Enforcement OfficerB.D.O OFFICE 
835 Mery Pushpa Guria Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Bolba
836 Michel Kujur PeonR W D SIMDEGA 
837 Miden Mundu Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT THETHAITANGAR
838 Milsan Tiru ClerkC. O. OFFICE 
839 Mina Devi ClerkBLOCK OFFICE 
840 Mina Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Koranjo
841 Mina Kumari +2 ASSISTANT TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
842 Mini Devi PeonSDO Office 
843 Mira Devi SweeperCHC JALDEGA 
844 Mis Parwati Kumari GRAMEEN POLICEAnchal Office 
845 Miss Anastasia Kerketta +2 ASSISTANT TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
846 Miss Dipti Rani Dutta ASSISTANT TEACHERS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
847 Miss Emlen Kandulna LecturerDistrict Institute of Education & Training 
848 Miss Kishori Kumari LecturerDistrict Institute of Education & Training 
849 Miss Sarita Tirkey Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
850 Miss Shalini Witalina Guriya Assistant TeacherBEEO OFFICEG.U.M.S. GURGURTOLI
851 Miss Shashi Lugun ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
852 Miss Urshula Dungdung DEPUTED ASSISTANT TEACHERSchoolSwami Shradhanand High School Tainsera
853 Mithilesh Kumar Assistant TeacherEDUCATION DEPARTMENTG MS JOKBAHAR
854 Mithlesh Kumar Ray PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
855 Mithlesh Kumar Tiwary PeonAnchal Office 
856 Mo Agtha Dang GRAMEEN POLICECO Office 
857 Mo Neshar Ahmad V.L.WBlock Office 
858 Mo.rasid Kotwar PANCHYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
859 Modestus Minj PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
860 Mohamad Khurshid Alam PeonHEALTH DEPARTMENT 
861 Mohan Mahto PeonDIST. SOCIAL WELFARE OFFICE 
862 Mohan Oraon PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S.HIGH SCHOOL BANSJOR
863 Mohan Rai PeonDepartment Of EducationR. R. P. High School, Baghdega
864 Mohan Vishwakarma PeonBSO OFFICEPatna
865 Moris Bek ClerkDEPARTMENT OF EDUCATIONR.R.P. High School, Baghdega
866 Mosmat Minni Surin PeonB.D.O OFFICE 
867 Mosmat Munni Kongari PeonB.D.O OFFICE 
868 Motibur Rahman PeonCO OfficeTata
869 Mujabul Husain DriverDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
870 Mujaffar Alam AminCO Office 
871 Mukesh Kumar ClerkAnchal Office 
872 Mukul Kumar District Audit OfficerCO-OPERATIVE OFFICE 
873 Mukul Ranjan JUNIOR ENGINEERBuilding construction department koderma 
874 Mukund Singh Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
875 Mulyan Baraiud PeonSDO Office 
876 Mundrika Ram FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
877 Muneshwar Mahto ASSITANT TEACHERDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
878 Muni Lal Ram NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
879 Murari Charan Mahapatra Panchayat SecretaryBlock Development Office 
880 Murari Gupta AssistantDistrict Welfare Office 
881 Nagendra Tiwary Block Development OfficerB.D.O OFFICE 
882 Nageshwar Mahto P.G.THRDSS +2 HIGH SCHOOL JALDEGA
883 Najeer Ahmad DriverCDPO OFFICE 
884 Nakul Mahli ClerckTREASURY OFFICE 
885 Nakul Prasad BHWC.H.C chc simdega
886 Nand Kishor Singh rejasva karmchariCO Office 
887 Nandji Ram EXECUTIVE MAGISTRATED C OFFICE 
888 Nandkeshwar Prasad Agriculture InspectorSUB DIVISIONAL AGRICULTURE OFFICE 
889 Nandu Kumar Yadav JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
890 Nanka Sahu NIGHT GUARDANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
891 Narad Prasad Mandal MALE WARD ATTENDCHC JALDEGA 
892 Naresh Kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
893 Naresh Kandulna OTHERSANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
894 Naresh Kumar PeonDISTRICT ESTABLISHMENT SECTION, SIMDEGA 
895 Nataliya Barla rejasva karmchariCO Office 
896 Nausad Alam PeonCO Office 
897 Naval Prasad BHWCHC
898 Navin Lakra Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
899 Navin Nag DriverDISTRICT REVENUE OFFICE 
900 Nawal Kishor Baraik ClerkBLOCK OFFICE 
901 Neelam Devi PeonB.D.O OFFICE 
902 Neelima Dang Village Level WorkerDISTRICT GENERAL SECTION 
903 Neelima Tirkey +2 Assistant Teacher (P.G.T)RAJKIYA KRIT +2 H/S KURDEGRAJKIYA KRIT +2 H/S KURDEG KURDEG
904 Neelima Lucy Toppo ASST HIGH SCHOOL TEACHEREDUCATION DEPARTMENTUPG H/S BOMBALKERA T.TANGAR SIMDEGA
905 Neha Tirkey ClerkC. O. OFFICE 
906 Nelson Kujur ClerkB.D.O OFFICE 
907 Nemhan Kindo DriverHealth Department Sadar Hospital Simdega
908 Nemhas Tirkey DriverB.D.O OFFICE 
909 Neshat Ahmad RAJASWA KARMACHARIDRDA 
910 Net Lal Bhagat DriverDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
911 Nilam Kumari PeonHRDSS +2 HS SIMDEGA
912 Nilam Kumari ASSISTANT TEACHERGovt. Upgraded High School,Dumariya 
913 Nilam Subasini Topno BCOA.R.C.S simdega 
914 Nilam Suren PUBLIC HEALTH NURSEANM SCHOOL 
915 Nilen Kumar Horo Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOLS. S. HIGH SCHOOL BANO
916 Nilima Khes Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
917 Nilmani Toppo Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT THETHAITANGAR
918 Nilu Rani CDPOCDPO OFFICE 
919 Niman Aren Bharoshi Topo Auxiliary Nurse Midwife (ANM)Area Eduacation Office, Lohardaga HSC BIRU
920 Nimunti Topno PeonSDO Office 
921 Niraj Viswal Revenue Sub InspectorCircle Office 
922 Niranjan Kumar DISTRICT CO-OPERATIVE OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
923 Niranjan Kumar Prasad ClerkA.C.M.O OFFICE 
924 Niranjan Prasad Deo DFO cum CEODFO SOCIAL FORESTRY DIVISION 
925 Nirantar Manohar Dung Dung PeonDEPUTY INPECTRESS OFFICE SIMDEGA 
926 Nirmal Akka ACTING HEADMASTERDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
927 Nirmal Oraon Pachayat sewakBLOCK OFFICE 
928 Nirmala Devi PeonB.D.O OFFICE 
929 Nirmala Devi Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT HSC Katukona
930 Nirmala Kerketta ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUPG.GOVT. H/S JOKBAHAR
931 Nirupma Bhagat MEDICAL OFFICERHEALTH DEPARTMENTA.N..M.M.C.H.GAYA A.P.H.C SEWAI
932 Nisha Kumari RAJASWA KARMACHARICO Office 
933 Nishi Amita Minj ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL BAMBALKERA
934 Nishi Kullu ClerkHEALTH DEPARTMENT
935 Nishit Kumar ASSISTANT TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
936 Nitesh Sonu PeonDC Office 
937 Nitesh Tirkey ClerkMINOR IRRIGATION 
938 Nitin Horo Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
939 Odil Gudiya Corrospondance ClearkMINOR IRRIGATION DIVISION 
940 Odil Toppo GNMANM SCHOOL 
941 Olempia Kerketta MEDICAL OFFICERHealth & Family Welfare DepartmentPMCH Danbhad Sadar Hospital
942 Om Prakash Pal ClerkCO Office 
943 Om Prakash Prasad RAJASWA KARMACHARICO Office 
944 Om Prakash Vishwakarma ASSISTANT ENGINEERRoad Construction Department 
945 Onima Richard Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Bambalkera
946 Osit Kumar Tirkay ClerkDISTRICT ESTABLISHMENT OFFICE 
947 Pabal Dayal Lakra CHOUKIDARCO Office 
948 Pabal Karetta FAMILY HEALTH WORKERHEALTH DEPARTMENT
949 Padmini Devi AnusewikaBLOCK OFFICE 
950 Pahlu Mahto GARDNERPilot Project Centre 
951 Palak Gupta ClerkS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
952 Palong Kumari LDC, CLERKANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
953 Pameshwar Bhagat Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
954 Panchanan Pandit JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
955 Panchu Singh GRAMEEN POLICECO Office 
956 Paneshwar Singh PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
957 Pankaj Kumar CORRESPONDENCE CLERKN.H. Sub Division 
958 Pankaj Kumar Ophthalmic AssistantSadar Hospital Sadar Hospital, Simdega
959 Pankaj Kumar PeonRural Development Special Division 
960 Pankaj Kumar Ghoash RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
961 Panna Lal Ram InstructorLabour, Employment and Training Department 
962 Parbhu Sahay Linda MEDICAL OFFICERHealth Department,Simdega Sadar Hospital, Simdega
963 Paresh Nath Mahto RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
964 Parmanand Birua Medical Officerchc kolebira C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
965 Parmeshwar Dayal Singh SURVEILLANCE INSPECTORHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
966 Parphullit Purti ClerkDISTRICT REVENUE OFFICE 
967 Parsu Ram Village Level WorkerBLOCK OFFICE 
968 Pashcal Soreng PeonWATER WAYS DIVISION 
969 Pashpati Prasad Sinha AsistantDISTRICT PROVIDENT FUND OFFICE 
970 Patras Guriya RAJASWA KARMACHARICO Office 
971 Paulina Soreng Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Salgapos
972 Pawan Kumar Mahto Block Supply OfficerB.D.O OFFICE 
973 Pawan Lakra ClerkDISTRICT REVENUE OFFICE 
974 Paytrush Kerketta CORRESPONDENCE CLERKWATER WAYS DIVISION 
975 Pheku Nayak Panchayat SewakBLOCK OFFICE 
976 Philisita Minz PeonS.S. Girls' High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
977 Philisiyan Kullu PeonAnchal Office 
978 Philomina Dung Dung A.N.MHEALTH DEPARTMENT chc simdega
979 Phulkeria Beck Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT KARRAMUNDA
980 Pichdu Gaud PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
981 Pitar Soreng Block Extention EducatorHEALTH DEPARTMENT Bolba
982 Pius Dungdung ASST. TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
983 Pius Lakra +2 ASSISTANT TEACHER (P.G.T.)Department Of EducationS.S. +2 HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
984 Poonam Kumari +2 Assistant Teacher (P.G.T)S.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
985 Prabal Toppo BLUE PRINTERWATER WAYS DIVISION 
986 Prabha Bara ASSISTANT TEACHERS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
987 Prabha Beck ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationS.S. HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
988 Prabha Devi WARD ATTENDENTHealth Department sadar hospital
989 Prabhakar Chandra Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
990 Prabhakar Ojha Block Development OfficerBlock Development Office 
991 Prabharosrita Kindo ClerkDISTRICT ESTABLISHMENT SECTION 
992 Prabhat Kiran Baa Revenue Sub InspectorC. O. OFFICE 
993 Prabhat Kujur ClerkCO-OPERATIVE OFFICE 
994 Prabhu Das Kujur DriverB.D.O OFFICE 
995 Prabhu Lal Sharma PeonR.D.D.E. S.P. DIV. 
996 Prabhu Sahay Herenge TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
997 Pradeep Kishor Lakra PeonRajkiyakrit +2 High School KurdegRajkiyakrit +2 High School Kurdeg
998 Pradeep Kumar rejasva karmchariCO Office 
999 Pradeep Kumar Head ClerkCO Office 
1000 Pradeep Kumar PeonTREASURY OFFICE 
1001 Pradeep Kumar Bhagat ACTING HEADMASTERDepartment Of EducationR. R. P. High School, Baghdega
1002 Pradeep Kumar Kullu V.L.WB.D.O OFFICE 
1003 Pradeep Kumar Pandey PeonC.H.C CHC Simdega
1004 Pradeep Kumar Soren B.S.SDIST. STATISTICAL OFFICE 
1005 Pradeep Kumar Yadav ClerkB.D.O OFFICE 
1006 Pradeep Lohra ORDERLYFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
1007 Pradeep Pradhan 4th GradeHealth & Family Welfare DepartmentHINDI SAHITYA SAMMELAN ALLAHBAD SADAR HOSPITAL SIMDEGA
1008 Pradip Oraon ESTIMATING OFFICERRURAL WORKS DEPARTMENT 
1009 Pradip Kumar Rajak JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
1010 Praful Pandit CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
1011 Prafulla Minz +2 ASSISTANT TEACHER+ 2 HIGH SCHOOLSS+2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
1012 Prahlad Sahu PeonDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
1013 Pramod Kumar Dubey V.L.WBlock Office 
1014 Pramodni Toppo L.E.OBEEO OFFICE 
1015 Pranab Kumar Sen assistantForest & Environment Department, S.F.D. 
1016 Pranay Pratik Tirkey Sub InspectorBLOCK OFFICE 
1017 Praphul Dungdung ClerkDIST. SUPPLY OFFICE 
1018 Prasun Kumar ClerkC.D.P.O 
1019 Pratap Singh PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
1020 Pratap Minj Circle OfficerC. O. OFFICE 
1021 Pratapdev Nag JANSEWAKB.D.O OFFICE 
1022 Pratima Mamta Horo ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationDhanurjay Singh Deo High School Lomboi
1023 Praveen Kullu PeonPanchayati Raj Department 
1024 Pravesh Kumar Junior EngineerWater Ways Division 
1025 Prawesh Agrawal Asst Conservator of ForestDFOBaulia High School RMCH
1026 Prawin Kumar PeonHealth Department Sadar Hospital
1027 Prawin Surin Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1028 Prem Jojo Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
1029 Prem Lata Dang ClerkDepartment Of EducationS.S.+2 HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
1030 Prem Prakash Ohdar Assistant TeacherHRD 
1031 Premchand Oraon ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLUpgrade High School kasdega, Simdega
1032 Premika Erget Topno PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S. HIGH SCHOOL BANSJOR
1033 Premlata Devi PeonCO Office 
1034 Pritam Kullu Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1035 Priya Kumari +2 ASSISTANT TEACHERHRD JHARKHANDS.S +2 HIGH SCHOOL, SIMDEGA
1036 Priyanka Kumari ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL KOROMIA
1037 Priyanshu Baraik PeonDIST ESTABLISHMENT SECTION 
1038 Priyaranjan Rahul STATISTICAL ASSTT.Animal Husbandary 
1039 Pulidor Asur PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S. High School, Joram
1040 Punai Oraon Village Level WorkerB.D.O OFFICE 
1041 Punam Baa ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL ODGA
1042 Punam Kumari Nayak PeonS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
1043 Punya Deo Kaper PeonWATER WAYS DIVISION 
1044 Purnchandra Kunkal DIRECTOR DRDAD R D A OFFICE 
1045 Purshottam Kumar Shandilya BLOCK EXTENTION EDUCATORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
1046 Pushp Lata Tete V.L.WBLOCK OFFICE 
1047 Pushpa Devi Lady SupervisorBLOCK OFFICE 
1048 Pushpa Kerketta CORRESPONDENCE CLERKWATER WAYS DIVISION 
1049 Pushpa Kerketta Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT KURPANI
1050 Pushpa Kumari A.N.M.Health Department 
1051 Pushpa Prasad +2 ASSISTANT TEACHERS.S.+2 High School JoramS.S.+2 High School Joram
1052 Puspa Bara Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Lasiya
1053 Putiram Murmu Labour SuperintendentLabour, Employment and Training Department 
1054 Pyare Ram PeonAnchal Office 
1055 Rabindar Kumar Oraon B.C.E.OB.D.O OFFICE 
1056 Rabindra Singh Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
1057 Rabindra Kachap assistantForest & Environment Department, S.F.D. 
1058 Rabindra Pd.verma PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1059 Radha Baraik ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Kersai
1060 Radha Singh PeonAnchal Office 
1061 Radhamohan Singh Incharge Head MasterDepartment Of EducationS.S. HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
1062 Radhe Mehr PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
1063 Radheswar Singh PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
1064 Rafael Oraon ClerkCO Office 
1065 Raghubir Besra Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
1066 Raghunath Mahto FORTH GRADEHEALTH DEPARTMENT Thethaitangar
1067 Rahul Baraik V.L.WB.D.O OFFICE 
1068 Rahul Kumar 4th GradeHealth & Family Welfare Department 
1069 Raiya Oraon Bull AttendentANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1070 Raj Hans Choudhary ASSISTANT TEACHEREDUCATIONupgrade high school kasdega
1071 Raj Kishor Singh EXECUTIVE ENGINEERR W D SIMDEGA 
1072 Raj Kumar BLOCK STATISTICAL OFFICERBlock Office 
1073 Raj Kumar Oraon PeonDISTRICT DEVELOPMENT SECTION 
1074 Raj Kumar Prasad Upper Division ClerkHealth DepartmentMAGADH UNVERSITY CIVIL SURGEON OFFICE
1075 Raj Kumar Singh V.L.WBLOCK OFFICE 
1076 Raj Mohan Mishtiri TOKIO OPERATORDPRO Office 
1077 Rajbali Ram JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT ROAD DIVISION 
1078 Rajendra Minj ACTING HEADMASTERDepartment Of EducationDhanurjay Singh Deo High School Lomboi
1079 Rajendra Baraik GRAMEEN POLICECO Office 
1080 Rajendra Pd. Singh Chauhan Farm AssistantAGRICULTURE OFFICE 
1081 Rajendra Pd. Thakur PeonBLOCK OFFICE 
1082 Rajendra Prasad DriverWATER WAYS DIVISION 
1083 Rajendra Prasad PeonAnchal Office 
1084 Rajendra Prasad Sahu PeonBLOCK OFFICE 
1085 Rajendra Ram Yadav PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
1086 Rajendra Sahu JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
1087 Rajendra Singh Munda Malaria InspectorOn Deputation District Malaria office, simdega District Malaria office,simdega
1088 Rajesh Xalxo +2 ASSISTANT TEACHERRajkiyakrit +2 High School KurdegR K +2 HIGH SCHOOL KURDEG
1089 Rajesh Kr Mahato Junior EngineerROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
1090 Rajesh Kujur constableDRDA 
1091 Rajesh Kumar Cooperative Extentsion OfficerCO-OPERATIVE OFFICE 
1092 Rajesh Kumar Paul VAHD ASSISTANTDistrict Welfare Office 
1093 Rajesh Kumar Yadav ClerkCivil Surgeon Office 
1094 Rajesh Oraon ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
1095 Rajesh Paul Kerketta ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOL KERSAIHIGH SCHOOL KERSAI
1096 Rajesh Ranjan Pandey FORTH GRADEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT AYUSH
1097 Rajesh Soreng 4th GradeWATER WAYS DIVISION 
1098 Rajiv Ranjan Prasad ClerkB.D.O OFFICE 
1099 Rajkeshwar Ram Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1100 Rajkishore Singh ASSISTENT TEACHERDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
1101 Rajkumar Prasad ASSISTANT ENGINEERRoad Construction Department 
1102 Rajmohan Rajan SUPRITENDENTDIST. JAIL 
1103 Rajnarayan Jha DISTRICT AYUSH MEDICAL OFFICERHealth & Family Welfare Department 
1104 Rajni Samira Kiro Assistant TeacherHIGH SCHOOLGOVT UPGRADED HIGH SCHOOL PAKARTANR
1105 Rajnish Kumar RAJASWA KARMACHARICO Office 
1106 Raju Singh Peon+ 2 HIGH SCHOOL 
1107 Raju Mirdha 4th GradeHEALTH DEPARTMENT CHC SIMDEGA
1108 Rakesh Gowala CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
1109 Rakesh Kumar P.G.TDEO+2 HIGH SCHOOL BAGODAR
1110 Rakesh Kumar Tripathi SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
1111 Rakesh Kumar Medical OfficerHealth PHC - Bambelkera, T.Tangar
1112 Rakesh Kumar Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
1113 Rakesh Kumar Kindo ASSISTANT TEACHEREDUCATION DEPARTMENTGOVT UPGRADE MIDDLE SCHOOL URTEROYAMUNDA BANSJOR SIMDEGA
1114 Rakesh Kumar Verma JUNIOR ENGINEERRural Development Special Division 
1115 Ram Oraon PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
1116 Ram Babu Singh PeonBEEO OFFICE 
1117 Ram Bhajan Mandal 4th GradeSADAR HOSPITAL Sadar Hospital
1118 Ram Chandra Diwakar ASSISTANT ENGINEERRURAL WORKS DEPARTMENT 
1119 Ram Jatan Baraik PeonWATER WAYS DIVISION 
1120 Ram Jatan Chick GRAMEEN POLICECO Office 
1121 Ram Kisor Singh Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOL 
1122 Ram Kumar Mahto JUNIOR ENGINEERBLOCK OFFICE 
1123 Ram Kumar Prasad EXECUTIVE ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
1124 Ram Lakhan Singh SweeperHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
1125 Ram Lakhan Yadav ASSISTANT TEACHERDEOS S +2 HIGH SCHOOL BOLBA
1126 Ram Lal Rai PeonDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
1127 Ram Naresh Singh Mining InspectorDIST. STATISTICAL OFFICE 
1128 Ram Nath Chodhari FOREST GUARDFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
1129 Ram Nath Manjhi B.C.E.OBLOCK OFFICE 
1130 Ram Prasad Singh Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
1131 Ram Pratap Korwa ClerkBlock Office 
1132 Ram Pratap Singh Panchayat SecretaryBLOCK OFFICE 
1133 Ram Ratan Sahu BHWCHC JALDEGA 
1134 Ram Sagar PROJECT DIRECTORITDA SIMDEGA 
1135 Ram Sahay Manjhi AminAnchal Office 
1136 Ram Sinhashan Sihna KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
1137 Ram Vilash Ram PeonR W D SIMDEGA 
1138 Rama Kant Choudhary PeonRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
1139 Rama Kant Singh JUNIOR ENGINEERR W D SIMDEGA 
1140 Ramakant Ram PeonDepartment Of EducationS.S. +2 HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
1141 Ramakhant Prasad NIGHT GUARDSub Divisional Agriculture Office 
1142 Ramanand Safi FORTH GRADEHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
1143 Ramanuj Prasad HEALTH WORKERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
1144 Ramashankar Pd Singh ClerkIntegrated Tribal Development Agency 
1145 Ramashish Roy Executive Engineer - PHEDROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
1146 Ramashish Yadav PeonBuilding Construction Division 
1147 Ramashray Mistry PeonSDO OFFICES.S High School Satbarewa Polpol
1148 Ramayan Manjhi DriverCDPO OFFICE 
1149 Ramchandra Gawala PeonWATER WAYS DIVISION 
1150 Ramchandra Oran DRESSERCHC
1151 Ramdhan Gope FOURTH GRADEHEALTH DEPARTMENTshwami shradhanand high school taisera sadar hospital simdega
1152 Ramesh Kr. Baghwar HEALTH WORKERHEALTH DEPARTMENT
1153 Ramesh Kumar DriverMINOR IRRIGATION DIVISION 
1154 Ramesh Kumar BLOCK STATISTICAL OFFICERB.D.O OFFICE 
1155 Ramesh Lohar FORTH GRADEC.H.C
1156 Ramesh Mishra DriverWATER WAYS DIVISION 
1157 Ramesh Ram DriverCHC JALDEGA 
1158 Rameshwar Senapati PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
1159 Rameshwar Choudhary District Welfare OfficerWELFARE DEPARTMENT 
1160 Ramji Pandit DAFTARYMINOR IRRIGATION DIVISION 
1161 Ramji Prasad stenoDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION 
1162 Ramkishun Manjhi MALE WARD ATTENDHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT SLGAPOS
1163 Ramlagan Baraik Peon+ 2 HIGH SCHOOL 
1164 Ramnivash Mishra Head ClerkBLOCK OFFICE 
1165 Ramprit Yadav PeonAnchal Office 
1166 Ramsingh Manjhi ClerkSDO Office 
1167 Rana Pratap DISTRICT ANIMAL HUSBANDARY OFFICERANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1168 Rang Nath Pathak ClerkB.D.O OFFICE 
1169 Ranjeet Ekka Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1170 Ranjeet I Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
1171 Ranjeet Mahto PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
1172 Rannath Pradhan REVENUE KARAMCHARIAnchal Office 
1173 Ranthu Baraik GRAMEEN POLICECO Office 
1174 Ranthu Manjhi PeonWATER WAYS DIVISION 
1175 Ranthu Sahu Village Level WorkerBLOCK OFFICE 
1176 Rash Bihari Singh WARDERDIST. JAIL 
1177 Rashmi Baxla HIGH SCHOOL ASSITENT TEACHERHIGH SCHOOLTarga high school
1178 Rashmi Kumari Revenue Sub InspectorC. O. OFFICE 
1179 Rashmi Ranjan Oraon PeonBLOCK OFFICE 
1180 Rashmi Tigga Revenue Sub InspectorC. O. OFFICE 
1181 Rasikan Burh ASSISTANT TEACHERDEOGOV.UPG HIGH SCHOOL KOLEBIRA
1182 Ratan Kumar AccountentANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1183 Ratan Lal Munda MEDICAL OFFICER INCHARGEHealth C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
1184 Ratan Saiman Kujur CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
1185 Ravi Bhushan Prasad FORESTERFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
1186 Ravi Kumar Bdaek Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
1187 Ravi Shankar JUNIOR ENGINEERDrinking Water & Sanitation Sub Division, Kolebira 
1188 Ravichandra Devghariya Pachayat sewakBlock Office 
1189 Ravichandra Jha EXECUTIVE ENGINEERBuilding construction department koderma 
1190 Ravindra Kumar Bhagat ClerkDistrict Superintendent of Education 
1191 Ravindra Kumar Singh M.OHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT REFERAL HOSPITAL
1192 Ravindra Nath Marandi FOREST RANGE OFFICERForest & Environment Department, S.F.D. 
1193 Rekha Devi LAB TECHNICIANC.H.C. 
1194 Rekha Kashyap LecturerDistrict Institute of Education & Training 
1195 Renu Singh PeonBLOCK OFFICE 
1196 Renu Devi ClerkREVENUE STAFF 
1197 Renuka Dungdung ClerkHEALTH DEPARTMENT
1198 Renuka Ekka Revenue Sub InspectorC. O. OFFICE 
1199 Renuka Tigga District Superintendent of EducationEducation Department 
1200 Reshma Lakra Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1201 Rina Malwa Auxiliary Nurse Midwife (ANM)C.H.C CHC KURDEG
1202 Rita Devi SweeperHEALTH DEPARTMENT PHC HURDA
1203 Ritesh Kumar Junior Field InvestigatorDistrict Statistical Office 
1204 Robin Kujur PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1205 Robin Minz PeonIntegrated Tribal Development Agency 
1206 Rohit Kumar Singh CORRESPONDENCE CLERKDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
1207 Rohit Oraon JUNIOR ENGINEERDrinking Water & Sanitation Sub Division, Kolebira 
1208 Ropna Oraon AssistantB.D.O OFFICE 
1209 Rose Mary Soreng ASSISTANT TEACHERD E OGOV. GIRL'S UPG H/S KOLEBIRA
1210 Roseline Soreng ASSISTANT TEACHERS.S. +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA 
1211 Roseline Ekka HEAD MASTERRajkiyakrit +2 High School KurdegRajkiyakrit +2 High School Kurdeg
1212 Roshan Bhengra ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL TARGA
1213 Roshan Kumud Kerketta CashierROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
1214 Roshan Toppo AsistantFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
1215 Ruby Rashmi Minj Assistant TeacherHRD JHARKHANDUPGRADED HIGH SCHOOL KADOPANI BOLBA
1216 Rukmani Devi ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
1217 Rukmani Devi ClerkDISTRICT GENERAL SECTION 
1218 Rupashri Barah LADY SUPERVISIORCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
1219 Rupeshwar Oraon HOMEO PATHIC COMPOUNDERAYUSH 
1220 Rupni Orain PeonSDO Office 
1221 Ruth Tudu STAFF NURSEHEALTH DEPARTMENT Thethaitangar
1222 S. K. Yadav JUNIOR ENGINEERRural Development Special Division 
1223 S.k. Singh Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1224 Saad Abdullah PeonBLOCK OFFICE 
1225 Sabitri Devi PeonWATER WAYS DIVISION 
1226 Sachida Nand Singh AminCO Office 
1227 Sachit Minj ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENT 
1228 Sadanand Prasad Assistant EngineerN.H. Sub Division 
1229 Sagar Lal Khesh PeonArea Education Office, Simdega 
1230 Sagar Tirkey Medical OfficerHEALTH DEPARTMENTRIMS SADAR HOSPITAL SIMDEGA
1231 Sahadeo Munda FARM ASSISITANTAGRICULTURE FARM KOLEBERA 
1232 Sahanshil Kerketta ClerkCivil Surgeon Office Civil Surgeon Office
1233 Sahdeo Kalindi PeonAnchal Office 
1234 Sahdeo Manjhi PeonWATER WAYS DIVISION 
1235 Sahdeo Mundu JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
1236 Sahdeo Ram PeonSub Divisional Education Office, Simdega 
1237 Sahdev Manjhi PeonWATER WAYS DIVISION 
1238 Sahidur Rahman PeonAnchal Office 
1239 Sailesh Kumar Sinha CORRESPONDENCE CLERKDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
1240 Sajiwan Kumar Baraik Revenue Sub InspectorC. O. OFFICE 
1241 Sakuntla Devi WARD ATTENDENTHealth Department SADAR HOSPITAL
1242 Salik Ram Singh Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
1243 Salim Kerketta Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
1244 Salomi Topno PeonSDO Office 
1245 Salomi Topno LHVCHC JALDEGA 
1246 Sambhu Nath Giri LAB ASSISTANTANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
1247 Sameer Raj Toppo Accountant cum clerkPWD 
1248 Sampati Devi GRAMEEN POLICECO Office 
1249 Sampati Devi WARD ATTENDENTHealth Department SADAR HOSPITAL
1250 Samu Sahu VLW(DEPUTED IN DISTRICT ELECTION SIMDEGA)BLOCK OFFICE 
1251 Samual Lugun PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
1252 Samuel Kerketta ClerkBLOCK OFFICE 
1253 Samuel Lugun TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
1254 Sanatan Singh PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
1255 Sanatan Baraik Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1256 Sandeep Chandra Manjhi PeonREO OFFICE 
1257 Sandeep Kerketta Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
1258 Sandeep Kumar Gop HOUSE STAFFANM SCHOOL 
1259 Sandeep Toppo ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPG. HIGH SCHOOL PAKARDAR, SIMDEGA
1260 Sandhya Devi PeonDISTRICT REVENUE OFFICE 
1261 Sandhya Devi FORTH GRADEHEALTH DEPARTMENT Thethaitangar
1262 Sandhya Kispotta ASSITANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUPG. GOVT HS JOKBAHAR
1263 Sangam Lakra Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
1264 Sangeeta Thapa ClerkCO Office 
1265 Sangen Minz ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationS.S. +2 HIGH SCHOOL, JORAM THETHAITANGAR
1266 Sangita Devi Lady SupervisorBLOCK OFFICE 
1267 Sani Devi PeonDISTRICT ESTABLISHMENT OFFICE 
1268 Sani Kachhua ASSISTANT TEACHERdeptt of educationRajkiyakrit High School, Biru
1269 Sanicher Baraek PeonWATER WAYS DIVISION 
1270 Saniyaro Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Bolba
1271 Sanjay Dang V.L.WBlock Office 
1272 Sanjay Ekka Village Level WorkerDC OFFICE (NAZARAT SECTION) 
1273 Sanjay Kumar JUNIOR ENGINEERDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
1274 Sanjay Kumar Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOLSS+2 high school bano
1275 Sanjay Dungdung ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUPG.GOVT. H/S JOKBAHAR
1276 Sanjay Kandulna PeonAnimal Husbandary 
1277 Sanjay Kr.singh T. V. O.ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
1278 Sanjay Kuldeep Kindo ASSISTENT TEACHERSS+2 High School JaldegaSS+2 High School Jaldega
1279 Sanjay Kumar ClerkAnchal Office 
1280 Sanjay Kumar Laboratory AssistantANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
1281 Sanjay Kumar Basic Health WorkerHEALTH DEPARTMENT TUKUPANI
1282 Sanjay Kumar JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
1283 Sanjay Kumar Agniwesh JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
1284 Sanjay Kumar Ghosh ClerkHEALTH DEPARTMENT REFERAL HOSPITAL
128