Registered Employee Details of District Simdega
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 Aasma Kumari SAFAIWALANAGAR PARISAD 
2 Abdul Kaiyum DriverDWSD SUB-DIVISION 
3 Abhay Kumar Singh COMPUTER OPERATORDISTRICT ELECTION OFFICE 
4 Abhilasha Pratima Xess ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
5 Agjni Devi SweeperNAGAR PARISAD 
6 Ajay Dungdung SweeperDIST. JAIL 
7 Ajay Kumar Choudary Accounts ClerkROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
8 Ajay Kumar Mahto JUNEAR ENGINERBlock Office 
9 Ajay Kumar Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
10 Ajay Kumar Verma Lab TechnicianHealth Department 
11 Ajay Manjhi Pump OperatorNAGAR PARISAD 
12 Ajay Singh PeonBLOCK RESOURCE CENTER 
13 Ajay Singh Jarika CLERCKCO-OPERATIVE OFFICE 
14 Ajay Tirkey ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
15 Ajeet Ram FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
16 Ajit Kumar Mahato ClerkSub Divisional Agriculture Office 
17 Ajit Kumar Mahto COMPUTER OPERATORForest & Environment Department, S.F.D. 
18 Akhilesh Prasad Family Planning WorkerCivil Surgeon Office Civil Surgeon Office, Simdega
19 Akil Ansari Computer OperatorSDO Office 
20 Akilanand 4th GradeHealth & Family Welfare Department 
21 Akloo Tanti ASSISTANT ENGINEERNREP 
22 Alani Barla FOURTH GRADE STAFFHEALTH DEPT. SDH MCH Simdega
23 Alar Tete PeonWATER WAYS DIVISION 
24 Alban Minj Assistant Project OfficerDRDA 
25 Albert Kerketta ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICE 
26 Albina Dungdung L.E.OB.D.O OFFICE 
27 Alexander Xalxo WARDERDIST. JAIL 
28 Alok Albel Kulla COMPUTER OPERATORATMA 
29 Aman Kandulna accounts assistantDRDA 
30 Amar Haward Nag DriverNAGAR PARISAD 
31 Amar Surin SweeperNAGAR PARISAD 
32 Amarjeet Kumar JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
33 Amit Ashish Dungdung Village Level WorkerTREASURY OFFICE 
34 Amit Sachin Bara V.L.WAgriculture & Cane Development Department 
35 Amojment Kistopo Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
36 Amresh Kumar JUNIOR ACCOUNTS CLERKDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
37 Amrit Surin GAURDHEALTH DEPARTMENT Bano
38 Amus Topno WARDERDIST. JAIL 
39 Anal Kumari Kerketta PeonDISTRICT TANSPORT OFFICE 
40 Anand Kumar Tirki B.C.E.OBLOCK OFFICE 
41 Anand Prakash Jaria Computer OperatorHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
42 Anastesia Kindo SweeperNAGAR PARISAD 
43 Anil Oraon JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
44 Anil Kumar MEDICAL OFFICERHealth Department, simdegaPATNA MEDICAL COLLEGE HOSPITAL SIMDEGA
45 Anil Kumar ClerkBLOCK OFFICE 
46 Anil Kumar Barla District Programme ManagerHealth Department 
47 Anil Kumar Sinha Labour Enforcement OfficerLabour, Employment and Training Department 
48 Anil Kumar Srivastav DriverSDO Office 
49 Anilsan Lakra District Supply OfficerDistrict Supply Office 
50 Anima Pushpa Minj Data Entry OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
51 Animanand Toppo DISTRICT AGRICULTURE OFFICERAGRICULTURE OFFICE 
52 Anish Kumar COOPERATIVE EXTENSION OFFICERA.R.C.S simdega 
53 Anita Gresh Kullu ClerkSub Divisional Agriculture Office 
54 Anita Kumari PeonSDO OFFICESimdega college simdega simdega
55 Anita Soreng COMPUTER OPERATORDistrict Planning Office 
56 Anjeelina Kujur Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
57 Anjulan Aind M.OHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC THETHAITANGAR
58 Anoj Kumar JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE
59 Anoj Kumar Sahu SENIOR AUDIT OFFICERDistrict co-operative office 
60 Anola Dang COMPUTER OPERATORDIST. BOARD 
61 Anthony Nowel Minz ClerkCO Office 
62 Anup Bara ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
63 Anup Biliyam Lakra TOURING VETY.OFFICER,ANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
64 Anup Kumar Tigga V.L.WB.D.O OFFICE 
65 Anup Minj Probation OfficerDistrict Probation Office 
66 Anup Oraon accounts assistantDRDA 
67 Anup Sobha Minj ASSISTANT STATISTICAL OFFICERDIST. Statistical office 
68 Anupa Dipty Dungdung COMPUTER OPERATORELECTION OFFICE 
69 Anupa Minj COMPUTER ASSISTANTB.D.O OFFICE 
70 Archna Nibha Kujur B.T.M.Block Office 
71 Arif Raza Accountant cum Computer OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
72 Arun Bando COMPUTER ASSISTANTNREGA 
73 Arun Kumar Baraik V.L.WBlock Office 
74 Arvind Bilung PeonBLOCK OFFICE 
75 Arvind Kerketta COMPUTER OPERATORCOLLECTARIATE 
76 Arvind Kumar Singh DRESSERANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
77 Arvind Prakash Nayak SweeperNAGAR PARISAD 
78 Asaf Toppo SweeperNAGAR PARISAD 
79 Asha Sarani Devi COMPUTERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
80 Asha Spreng Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
81 Ashok Karketta ClerkDISTRICT REVENUE OFFICE 
82 Ashok Kumar Jha COMPUTER OPERATORROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
83 Ashok Kumar Mahto Senior TB Laboratory SupervisorDistrict T B Control Programme Simdega DTC Simdega
84 Ashren Bara ClerkDIST. Statistical office 
85 Atal Tirkey COMPUTER OPERATORBuilding Construction Division 
86 Athel Dang Computer OperatorC. O. OFFICE 
87 Atul Ekka CORRESPONDENCE CLERKBuilding Construction Division 
88 Atulya Kujur ClerkANM SCHOOL 
89 Avinash Kumar Junior EngineerWater Ways Division 
90 Avinash Kumar Computer OperatorDRDA 
91 Babita Devi PeonEstablishment Department 
92 Babita Devi ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
93 Bachchu Kumar PeonBEEO CUM BRCC OFFICE 
94 Badal Vikrant Panna Office AssitantDRDA 
95 Baha Nag PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
96 Bahadur Mahto PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
97 Baijnath Munda PeonRoad Construction Division, Gumla 
98 Baijnath Prasad ClerkDISTRICT GENERAL SECTION 
99 Bal Govind Patal RESOURCE TEACHERBRC 
100 Baldeo Sahu PeonDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION 
101 Baleshawar Prasad PeonCO Office 
102 Balkrishna Bhatt CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
103 Balmakund Pradhan DriverDIST ESTABLISHMENT SECTION 
104 Balram Murmu ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
105 Balram Bhagat PeonCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
106 Bandana Oran Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
107 Bandhan Lang B.D.O.B.D.O OFFICE 
108 Bandhana Oraon L.S.AANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
109 Bandhu Kansi NALKUP KHALASIDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
110 Bandna Kumari Singh Computer OperatorS D O OFFICE 
111 Basant Kumar Baraik PeonCO-OPERATIVE OFFICE 
112 Benjamin Markus Tirkay PeonB.D.O OFFICE 
113 Bernadette Kerketta ClerkREVENUE STAFF 
114 Bhagwan Prasad PeonDIST. JAIL 
115 Bharat Singh HEAD WARDERDIST. JAIL 
116 Bharatendu Bhushan ACMOHealth & Family Welfare Department 
117 Bhinsen Barwa Pump OperatorNAGAR PARISAD 
118 Bhola Mahto GRAM SEWIKAB.D.O OFFICE 
119 Bhuneshwar Mahto assistantNAGAR PARISAD 
120 Bijay Kumar Bilung ClerkDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
121 Bijay Kumar Lakra COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
122 Bijay Kumar Prasad KHALASIDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
123 Bijay Mahto ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
124 Bijay Shankar Jha JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
125 Bijay Soreng AssistantCO Office 
126 Biju M Abraham Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
127 Bikram Soreng SweeperNagar Parishad 
128 Billiam Sorneg WARDERDIST. JAIL 
129 Bilsan Trikey HEALTH EDUCATORCHC Kolebira Deputation at Health Directorate, Jharkhand
130 Binay Kumar Jha Computer Operator -cum- Data Entry OperatorDIST. JAIL 
131 Binod Kumar PeonDistrict Welfare Office 
132 Binod Kullu DriverD C OFFICE 
133 Binod Kumar Yadav Computer OperatorNAGAR PARISAD 
134 Binod Nayak SweeperNAGAR PARISAD 
135 Binod Toppo ClerkLRDC OFFICE 
136 Bipin Kiro Peon (Daily Wages)DIST STATISTICS OFFICE 
137 Birendra Kumar Sinha DAIRY TECHNICAL OFFICERDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
138 Birendra Prasad DriverDistrict Mining OfficeKersai
139 Birendra Prasad Sahu ClerkDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
140 Biroj Kumar PeonCO Office 
141 Birsa Lohra FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
142 Bishram Topno GAURDHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
143 Biswanath Singh PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
144 Brahmdeo Kherwar ClerkLRDC OFFICE 
145 Brajbhushan Prasad Singh 4th GradeHealth & Family Welfare Department 
146 Brijmohan Pal RESOURCE TEACHERBLOCK RESOURCE CENTER 
147 Bruno Bara Computer OperatorB.D.O OFFICE 
148 Budhram Minz PeonROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
149 Chandra Kamar PeonWATER WAYS DIVISION 
150 Chandrika Kumar Jha Computer OperatorB.D.O OFFICER.N.T.S COLLEGE SITAMARHI
151 Chndrakant Thakur SAFAI JAMADARNAGAR PARISAD 
152 Chuni Lal Bara V.L.WB.D.O OFFICE 
153 Cornelius Hembrom JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
154 Cresencia Bara Computer OperatorSDO Office 
155 Dadhibal Bhuinya COMPUTER OPERATORWCDC 
156 Damyanti Oraon PeonN.H. Sub Division 
157 Daneshwar Sahu Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
158 Dangur Korah CIRCLE OFFICERCO Office 
159 Danish Abdullah Assistant TeacherHRD JHARKHANDupgraded high school konsode
160 David Dungdung MALINAJARAT 
161 Dayal Topno V.L.WB.D.O OFFICE 
162 Dayanand Manjhi SweeperNAGAR PARISAD 
163 Deepak Baraik COMPUTER OPERATORDISTRICT ELECTION OFFICE 
164 Deepak Kumar Manjhi TracerWATER WAYS DIVISION 
165 Deepika Kumari Baraik ClerkDistrict Superintendent of Education, Giridih 
166 Devendra Singh V.L.WBlock Office 
167 Devi Lal Ohdar Pachayat sewakBlock Office 
168 Devid Soreng PeonAnchal Office 
169 Dewanti Devi PeonBLOCK OFFICE 
170 Dhananjay Kumar Singh SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
171 Dhananjay Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
172 Dhaneshwar Kumar Sahu HOUSE STAFFANM SCHOOL 
173 Dhaneshwar Lohra Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
174 Dhannjay Kumar ClerkLabour, Employment and Training Department 
175 Dharm Das Minj B.W.O.Block Office 
176 Dharmendra Bhoi 4th GradeAGRICULTURE FARM 
177 Dhiraj Kumar Singh SupervisorNAGAR PARISAD 
178 Dibya Dungdung RESOURCE TEACHER IEDBLOCK RESOURCE CENTER 
179 Dilip Kumar DRESSERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
180 Dilip Kumar BHWHEALTH DEPARTMENT 
181 Dilip Kumar Samad LDC, CLERKWATER WAYS DIVISION 
182 Dilip Kumar Singh ClerkBLOCK OFFICE 
183 Dinesh Kumar DEPUTY COLLECTER, JASBLOCK OFFICE 
184 Dinesh Kumar Baraik Data Entry OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
185 Dinesh Lakra DriverD R D A OFFICE 
186 Dinesh Ohadar V.L.WB.D.O OFFICE 
187 Diwakar Baraik ClerkBLOCK OFFICE 
188 Diwakar Kumar ClerkDistrict Superintendent of Education 
189 Dr. Adhyayan Sharan District Epidemiologist (IDSP)District Surveillance Office(IDSP) District Surveillance Office (IDSP)
190 Dudheswer Sharma DriverB.D.O OFFICE 
191 Dularchan Mukhya ChowkidarDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
192 Dulari Samad PeonCivil Surgeon Office 
193 Dutiya Lohar TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
194 Eman Topno Pump OperatorNAGAR PARISAD 
195 Erdan Lakra Computer OperatorB.D.O OFFICE 
196 Etwari Devi 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
197 Fabiyan Barla Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
198 Firnath Singh RAJASWA KARMACHARICO Office 
199 Flora Tirkey ClerkBlock Development Office 
200 Franclen Kandulna Male Ward AttandentHEALTH DEPARTMENT Bano
201 Fransishka Kerketta PeonWATER WAYS DIVISION 
202 Ful Kumari Devi ClerkCO Office 
203 Fulmait Baraik PeonDPRO Office 
204 Gagan Kumar Kalundiya JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
205 Ganga Ram Mahto PeonCO Office 
206 Gaurav Kumar Block CoordinatorBLOCK OFFICE 
207 Ghansyam Mahto REVENUE KARAMCHARICO Office 
208 Gledshan Barla V.L.WB.D.O OFFICE 
209 Gobind Ram Kewat PeonAgriculture, Animal Husbandry and Cooperative 
210 Gopal Kumar DriverITDA, SIMDEGA 
211 Gopal Kumar Gupta Accounts ClerkREVENUE DEPARTMENT CIRCLE OFFICE 
212 Gopal Kumar Paswan PeonHEALTH (AYUSH) 
213 Goutam Kumar Mahato JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
214 Gulshan Lugun PeonBlock Office 
215 Gulsher Khan 4th GradeDIST LEPROSY OFFICE Dist Leprosy office
216 Gunodhar Mahto AminCO Office 
217 Gurucharan Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
218 Hakim Pradhan District Programme Co-ordinatorCivil Surgeon Office 
219 Halen Lakra Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
220 Harinandan Ram Turi PeonBLOCK OFFICESosai High School Mandar, Ranchi
221 Harindra Bishwakarma ClerkDRDA 
222 Haroon Rashid CIRCLE OFFICERCO Office 
223 Hema Kumari Block Data ManagerHEALTH DEPARTMENT CHC Simdega
224 Heman Singh PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
225 Hemant Singh PeonWATER WAYS DIVISION 
226 Hemant Tete SweeperNAGAR PARISAD 
227 Herman Samad Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
228 Hindu Herenz STORE KEEPERWATER WAYS DIVISION 
229 Hiradayanath Pandy WELFARE SUPERVIESERBLOCK OFFICE 
230 Hiramani Devi Peon (Daily Wages)D C OFFICE 
231 Husn Ara Lady SupervisorBLOCK OFFICE 
232 Inderjeet Choubey CORRESPONDENCE CLERKDISTRICT ROAD CONSTRUCTION 
233 Indradeo Oraon V.L.WB.D.O OFFICE 
234 Indubala Toppo B.E.E.OBEEO OFFICE 
235 Ishaq Bara Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
236 Ishaque Ansari BLOCK EDUACATION EXTENTION OFFICERBlock Resource Centerb.e.e.o.office ranka
237 Jabbar Shaikh COMPUTER OPERATORDISTRICT AGRICULTURE OFFICE 
238 Jacinta Barla ROJGAR SEWAKBC, T Tanger 
239 Jagatpal Baraik T/W KAHLASIDWSD SUB-DIVISION 
240 Jagdish Bhoy V.L.WB.D.O OFFICE 
241 Jagdish Prasad M.O.I.C.HospitalPATLIPUTRA MEDICAL SIMDEGA
242 Jagmohan Ram PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
243 Jagrnath Prasad Sahu PANCHAYAT SEVAKDepartment Of Panchayati Raj 
244 Jagt Pal Pd V.L.WB.D.O OFFICE 
245 Jainendra Prasad ClerkS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
246 Jairam Choudhary B.C.E.OB.D.O OFFICE 
247 Jakeriyash Tete V.L.WB.D.O OFFICE 
248 Jaleshwar Ram V.L.WB.D.O OFFICE 
249 Jasmany Barla PeonCO Office 
250 Jastin Kujur WARDERDIST. JAIL 
251 Jatan Bilung ClerkSDO Office 
252 Jatru Toppo ASSISTANT ENGINEERBuilding Construction Division 
253 Jauru Uraon TRESURE GUARDN.H. Sub Division 
254 Jay Mangal Singh Munda PeonWATER WAYS DIVISION 
255 Jay Prakash Kumar V.L.WBlock Office 
256 Jay Prakash Singh PeonBLOCK RESOURCE CENTER 
257 Jayant Pradhan PeonAnchal Office 
258 Jeet Bahan Mahto PeonITDA SIMDEGA 
259 Jeeta Oraon assistantForest & Environment Department, S.F.D. 
260 Jeewan Bilung ClerkHealth Department CHC Simdega
261 Jewiyar Dung Dung SweeperNAGAR PARISAD 
262 Jhari Ram Tudu 4th GradeWATER WAYS DIVISION 
263 Jitendra Lakra ASSISTANT ENGINEERDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
264 Jitendra Nath Bid ClerkCO Office 
265 Jitendra Singh COMPUTER OPERATORDISTRCT EDUCATION OFFICE 
266 Jiwan Dang CLERCKRural Development Special Division 
267 Jodhan Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
268 Johan Tuddu V.L.WBLOCK OFFICE 
269 John Augustin Kerketta WARDERDIST. JAIL 
270 John Peter Kerketta Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
271 Johnson Burh V.L.WB.D.O OFFICE 
272 Joreng Kerketta WARDERDIST. JAIL 
273 Jorong Hembrom PeonRural Development Special Division 
274 Joseph Bando Block Program OfficerNREGA 
275 Jusfin Kujur SweeperNAGAR PARISAD 
276 Jyoti Lal Mahali PeonLRDC OFFICE 
277 Jyoti Lal Swashi Pachayat sewakBLOCK OFFICE 
278 Jyoti Pramod Minj COMPUTER OPERATORDIST. JAIL 
279 Jyoti Sushma Baa ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
280 Kamal Jeet Ram ClerkCO Office 
281 Kamal Kant Thakur PeonCO Office 
282 Kamla Kumari Lady SupervisiorDepartment of Rural Development 
283 Kamlesh Kumar JUNIOR ENGINEER (ESTIMATOR)ROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
284 Kamlesh Kumar Sharma WARDERDIST. JAIL 
285 Kanchan Jyoti Kindo ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
286 Karam Chandkumhar PeonCO Office 
287 Karam Dayal Oraon PANCHAYAT SEWAKBlock Office 
288 Karamdayal Mahto PeonSDO Office 
289 Karma Ram Mahli WARDERDIST. JAIL 
290 Kartik Mehar ELECTRICIANNAGAR PARISAD 
291 Kashi Sonar PeonAnchal Office 
292 Kaushalendra Kr Pandey B.C.E.OB.D.O OFFICE 
293 Kaushalya Devi PeonDRDA 
294 Kedar Nath Swarnkar V.L.WB.D.O OFFICE 
295 Khagesh Chandra Mahto ClerkCO Office 
296 Khistophar Ranjit Kujur SAFAIWALANAGAR PARISAD 
297 Khudia Oraon WARDERDIST. JAIL 
298 Khurshid Anwar JUNIOR ENGINEERROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
299 Kiran Dang rejasva karmchariCO Office 
300 Kiran Devi Kachhap ClerkPRD,SIMDEGA 
301 Kiran Ekka ClerkCO Office 
302 Kishor Pd. Verma ClerkDISTRICT REGISTRY OFFICE 
303 Klement Kullu ClerkDistrict Welfare Office 
304 Kolush Soreng V.L.WBlock Office 
305 Krishana Kr Sharma Medical OfficerDistrict TB Office Kasmar
306 Krishna Kumar Choudhary B.C.E.OB.D.O OFFICE 
307 Krishna Nag RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
308 Kuldeep Kerketta V.L.WBLOCK OFFICE 
309 Kuldeep Kumar Manjhee SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
310 Kuldip Ohdar V.L.WB.D.O OFFICE 
311 Kumar Devendra Assistant EngineerJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
312 Kunal Kumar TECHNICAL EXPERTNagar Parishad 
313 Kunwar Ohadar PeonCO Office 
314 Kusum Kanti Toppo ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTUPG. GOVT. H/S JOKBAHAR
315 Lakshmi Baraik ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICES.S. +2 High School, Joram
316 Lalan Prasad 4th GradeANM SCHOOL ANM SCHOOL
317 Lalan Prasad Singh RAJASWA KARMACHARICO Office 
318 Lalmen Baraek PeonWATER WAYS DIVISION 
319 Lalmuni Devi SweeperHEALTH DEPARTMENT CHC ,BANO
320 Laulen Toppo PeonNAJARAT 
321 Laxman Das assistantNAGAR PARISAD 
322 Laxman Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
323 Laxman Manghi V.L.WB.D.O OFFICE 
324 Laxman Ram LAB ASSISTANTANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
325 Laxmi Narayan Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
326 Leema Roshni Surin Block CoordinatorBLOCK OFFICE 
327 Leva Kharia SweeperDIST. JAIL 
328 Levnath Bilung KHALASIDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
329 Loknath Mahto A.R.C.S, SIMDEGAAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
330 Lorgob Dungdung ComputerHEALTH DEPARTMENT Comunity health center
331 M. Gulzar Raza Accountant cum Computer OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
332 Madhubala Xaxa ClerkBLOCK OFFICE 
333 Madhusudan Panda PANCHAYAT SEVAKdepartment of panchayati raj 
334 Magdali Soreng Lady SupervisiorB.D.O OFFICE 
335 Magdali Xess Block Programme OfficerBLOCK RESOURCE CENTER 
336 Mahabir Lohra PeonDistrict Mining Office 
337 Mahabir Oraon ClerkSDEO Office SIMDEGA 
338 Mahabir Sahu WARDERDIST. JAIL 
339 Mahadeo Prasad Baitha PeonSDO Office 
340 Mahendra Baraik PeonMINOR IRRIGATION 
341 Mahendra Bhagat JUNIOR ENGINEERBuilding construction department koderma 
342 Mahendra Nath Ohdar Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
343 Mahesh Asur ClerkB.D.O OFFICE 
344 Mahesh Nayak SweeperNAGAR PARISAD 
345 Mahfooj Alam PeonBLOCK RESOURCE CENTER 
346 Mahfoozur Rahman B.P.OBlock Office 
347 Mahipal Mahto CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
348 Malati Devi CLERCKFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
349 Malti Kumari PeonITDA SIMDEGA 
350 Manas Kumar Das Computer OperatorB.D.O OFFICE 
351 Mangal Sahu V.L.WB.D.O OFFICE 
352 Mangara Munda DAFTARYMINOR IRRIGATION DIVISION 
353 Mangleshwar Oraon WARDERDIST. JAIL 
354 Mangra Lohra PeonWATER WAYS DIVISION 
355 Mani Mukut Surin CIty Mission ManagerNAGAR PARISAD 
356 Mani Oran PeonCO Office 
357 Manish Baraik AccountantJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
358 Manish Kumar Gupta AccountantATMA 
359 Manisha Jatarma OFFICE ASSITANTATMAmanisha jatarma
360 Manoj Kr. B.C.E.OB.D.O OFFICE 
361 Manoj Kumar Junior EngineerN.H. Sub Division 
362 Manoj Kumar Hansda EXECUTIVE ENGINEERBuilding Construction Division 
363 Manoj Kumar Ojha District PMDT TB/HIV CoordinatorDistrict T B Control Programme Simdega District TB Center Simdega
364 Manoj Kumar Singh JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
365 Manoj Kumar Sinha JUNIOR ENGINEERR W D SIMDEGA 
366 Manoj Kumar Varma Medical OfficerANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
367 Manoj Tirkey WARDERDIST. JAIL 
368 Manonit Beck PeonJharkhand Education Project Council Simdega 
369 Manoranjan Kumar PeonCivil Surgeon Office Civil Surgeon Office, simdega
370 Manorma Kumari Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
371 Mansha Ram Singh Muada DAFTARYWATER WAYS DIVISION 
372 Manu Munda PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
373 Many Kumar Sahu PeonDISTRCT EDUCATION OFFICES.S. HIGH SCHOOL, BANSJOR
374 Maria Goreti Kerketta PeonDRDA 
375 Mariyam Horo PeonBLOCK OFFICE 
376 Martin Baa PANCHAYAT SEVAKBlock Office 
377 Martin Kandulana PeonB.D.O OFFICE 
378 Mary Anna Soreng ClerkREGISTRY OFFICE SIMDEGA 
379 Mary Ekka ClerkBlock Development Office 
380 Mary Topno 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC Bano
381 Maxima Dungdung COMPUTER OPERATORDistrict Mining Office 
382 Md Akil Akhtar PeonDistrict Planning Office 
383 Md Faiz Anwar urdu typistB.D.O OFFICE 
384 Md Harish Ansari Account Assistant (MGNREGA)Block Office 
385 Md Hassan PeonB.D.O OFFICE 
386 Md Irfan ClerkCDPO OFFICE 
387 Md Jawed Akhtar Accountant cum clerkPilot Project Centre 
388 Md Khurshid PeonDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
389 Md Samshad Alam DriverBLOCK OFFICE 
390 Md Shahid Hussain ClerkSub Divisional Office 
391 Md Tauseef Umar COMPUTER OPERATORDistrict Supply Office 
392 Md. Afjal Hussain AssistantCO Office 
393 Md. Basir Karim DEPUTED CLERKDISTRICT LAND ACQUISITION OFFICE
394 Md. Yusuf RAJASWA KARMACHARICO Office 
395 Mebal Soreng clerkDEPARTMENT OF RURAL DEVELOPMENTst. xavier's college ranchi
396 Mery Fuljensiya Lakra Labour Enforcement OfficerB.D.O OFFICE 
397 Michel Kujur PeonR W D SIMDEGA 
398 Miden Mundu Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT THETHAITANGAR
399 Mini Devi PeonSDO Office 
400 Mithilesh Kumar ChowkidarDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
401 Mithlesh Kumar Tiwary PeonAnchal Office 
402 Mo Neshar Ahmad V.L.WBlock Office 
403 Modestus Minj PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
404 Mohammad Kafil Ahmad District Data ManagerDISTRICT SURVEILLANCE OFFICE(IDSP) 
405 Mohan Mahto PeonDIST. SOCIAL WELFARE OFFICE 
406 Mosmat Minni Surin PeonB.D.O OFFICE 
407 Mosmat Munni Kongari PeonB.D.O OFFICE 
408 Motibur Rahman PeonCO OfficeTata
409 Mujabul Husain DriverDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
410 Mukesh Kachhap PeonDISTRICT STATISTICAL OFFICE 
411 Mukesh Kumar Das COMPUTER OPERATORDIST. SUPPLY OFFICE 
412 Mukesh Soreng SweeperNAGAR PARISAD 
413 Mulyan Baraiud PeonSDO Office 
414 Muni Lal Ram NALKUP KHALASIDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
415 Murari Charan Mahapatra Panchayat SecretaryBlock Development Office 
416 Murari Gupta AssistantDistrict Welfare Office 
417 Nagendra Kumar Lab TechnicianHEALTH DEPARTMENT CHC ,BANO
418 Nahid Saba Computer OperatorSDO Office 
419 Najeer Ahmad DriverCDPO OFFICE 
420 Nakul Mahli ClerckTREASURY OFFICE 
421 Nandkeshwar Prasad Agriculture InspectorSUB DIVISIONAL AGRICULTURE OFFICE 
422 Nandu Kumar Yadav JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
423 Naresh Kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
424 Naresh Kumar PeonDISTRICT ESTABLISHMENT SECTION, SIMDEGA 
425 Nayan Kumar Dubey Clerk cum Compueter Assistant, Semi GovernmentDRDA 
426 Neelam Devi PeonB.D.O OFFICE 
427 Neelima Dang Village Level WorkerDISTRICT GENERAL SECTION 
428 Nikki Kumari Accountant Cum Computer OperatorBLOCK OFFICE 
429 Nilam Lakra COMPUTER OPERATORDISTRICT ELECTION OFFICE 
430 Nilu Rani CDPOCDPO OFFICE 
431 Niman Ekka Accountant cum Computer OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
432 Nimunti Topno PeonSDO Office 
433 Niraj Kumar Verma Data Entry OperatorBlock Resorce Center, Simdega 
434 Niranjan Kumar Prasad ClerkA.C.M.O OFFICE 
435 Niranjan Nayak SweeperHEALTH DEPARTMENT CHC ,BANO
436 Nirantar Manohar Dung Dung PeonDEPUTY INPECTRESS OFFICE SIMDEGA 
437 Nishi Kullu ClerkHEALTH DEPARTMENT
438 Nita Singh Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
439 Nitesh Tirkey ClerkMINOR IRRIGATION 
440 Nuwas Dungdung SweeperDIST. JAIL 
441 Om Prakash Prasad RAJASWA KARMACHARICO Office 
442 Pabren Beck PeonBLOCK RESOURCE CENTER 
443 Panchanan Pandit JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
444 Pankaj Kumar PeonRural Development Special Division 
445 Pankaj Kumar CORRESPONDENCE CLERKN.H. Sub Division 
446 Pankaj Sahu Pump OperatorNAGAR PARISAD 
447 Parmanand Birua Medical Officerchc kolebira C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
448 Parmanand Das DriverDRDA 
449 Parphullit Purti ClerkDISTRICT REVENUE OFFICE 
450 Pawan Kumar DriverDIST. JAIL 
451 Pheku Nayak Panchayat SewakBLOCK OFFICE 
452 Philisiyan Kullu PeonAnchal Office 
453 Pontion Kujur ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
454 Prabal Toppo BLUE PRINTERWATER WAYS DIVISION 
455 Prabhakar Chandra Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
456 Prabhakar Ojha Block Development OfficerBlock Development Office 
457 Prabharosrita Kindo ClerkDISTRICT ESTABLISHMENT SECTION 
458 Prabhu Lal Sharma PeonR.D.D.E. S.P. DIV. 
459 Prabhu Sahay Herenge TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
460 Prabhutdan Kisspotta SweeperNAGAR PARISAD 
461 Pradeep Kumar Patel THERAPISTBLOCK RESOURCE CENTER 
462 Pradip Oraon ESTIMATING OFFICERRURAL WORKS DEPARTMENT 
463 Pradip Kumar Rajak JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
464 Praful Pandit CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
465 Prakash Baraik COMPUTER OPERATORDISTRICT STATISTICAL OFFICE 
466 Prakash Kerketta SweeperNAGAR PARISAD 
467 Pramod Bhagat RESOURCE TEACHERBLOCK RESOURCE CENTER 
468 Pramod Kispotta SweeperNAGAR PARISAD 
469 Pramod Kumar Dubey V.L.WBlock Office 
470 Pramod Prasad COMPUTER OPERATORWELFARE 
471 Pramod Soreng ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
472 Pramodni Toppo L.E.OBEEO OFFICE 
473 Pranay Pratik Tirkey Sub InspectorBLOCK OFFICE 
474 Prasun Kumar ClerkC.D.P.O 
475 Pratapdev Nag JANSEWAKB.D.O OFFICE 
476 Pratima Mamta Horo ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationDhanurjay Singh Deo High School Lomboi
477 Pravesh Kumar Junior EngineerWater Ways Division 
478 Prem Jojo Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
479 Prem Kumar WARDERDIST. JAIL 
480 Prem Prakash MIS COORDINATORBLOCK RESOURCE CENTER 
481 Prem Prakash Minz WARDERDIST. JAIL 
482 Premchand Oraon ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLUpgrade High School kasdega, Simdega
483 Premlata Devi PeonCO Office 
484 Pritam Munda Lower Division ClerkForest Division 
485 Promila Topno JR. NURSING TUTORHealth Department 
486 Purshottam Kumar Shandilya BLOCK EXTENTION EDUCATORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
487 Pushpa Kerketta COMPUTER OPERATORITDA SIMDEGA 
488 Pushpa Lugun SweeperHEALTH DEPARTMENT Bano
489 Rabindra Singh Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
490 Radha Devi SweeperHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
491 Radhe Shyam Prasad Singh WARDERDIST. JAIL 
492 Radheshyam Sahu SweeperNAGAR PARISAD 
493 Rahul Baraik V.L.WB.D.O OFFICE 
494 Rahul Kumar Singh ADPM(PANCHYATI RAJ)ZILA PARISHAD 
495 Rahul Soni AccountantNAGAR PARISAD 
496 Raj Hans Choudhary ASSISTANT TEACHEREDUCATIONupgrade high school kasdega
497 Raj Kumar Oraon PeonDISTRICT DEVELOPMENT SECTION 
498 Raj Mohan Mishtiri TOKIO OPERATORDPRO Office 
499 Raja Kujur JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
500 Rajat Lakra Computer OperatorB.D.O OFFICE 
501 Rajendra Pd. Singh Chauhan Farm AssistantAGRICULTURE OFFICE 
502 Rajendra Pd. Thakur PeonBLOCK OFFICE 
503 Rajendra Prasad DriverWATER WAYS DIVISION 
504 Rajendra Prasad Sahu PeonBLOCK OFFICE 
505 Rajesh Kr Mahato Junior EngineerROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
506 Rajesh Kujur Bhagat AccountantBLOCK OFFICE 
507 Rajesh Kumar Yadav ClerkCivil Surgeon Office 
508 Rajesh Mahto RESOURCE TEACHERBLOCK RESOURCE CENTER 
509 Rajesh Ranjan Pandey FORTH GRADEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT AYUSH
510 Rajiv Ranjan Prasad ClerkB.D.O OFFICE 
511 Rajj Mohan Tirkey SweeperNAGAR PARISAD 
512 Rajkumar Prasad ASSISTANT ENGINEERRoad Construction Department 
513 Rakesh Gowala CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
514 Rakesh Kumar Singh Computer OperatorS D O OFFICE 
515 Rakhi Toppo S.M.S.Block Office 
516 Ram Babu Singh PeonBEEO OFFICE 
517 Ram Krishan Yadav RESOURCE TEACHERBlock Resorce Center, Simdega 
518 Ram Lakhan Singh SweeperHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
519 Ram Naresh Singh Mining InspectorDIST. STATISTICAL OFFICE 
520 Ram Nath Manjhi B.C.E.OBLOCK OFFICE 
521 Ramashankar Pd Singh ClerkIntegrated Tribal Development Agency 
522 Ramashish Yadav PeonBuilding Construction Division 
523 Ramayan Manjhi DriverCDPO OFFICE 
524 Ramchandra Kumar Singh FIELD STAFFSARVA SHIKHA ABHIYAN 
525 Ramesh Kumar BLOCK STATISTICAL OFFICERB.D.O OFFICE 
526 Rameshwar Choudhary District Welfare OfficerWELFARE DEPARTMENT 
527 Ramnivash Mishra Head ClerkBLOCK OFFICE 
528 Rani Devi ASSISTENT CLERKNAGAR PARISAD 
529 Ranjan Kumar COMPUTER OPERATORD P R O OFFICE 
530 Ranjeet I Kumar JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION 
531 Ranjeet Kumar Mahto RESOURCE TEACHERBLOCK RESOURCE CENTER 
532 Ranjeet Mahto PANCHAYAT SEVAKB.D.O OFFICE 
533 Ranjit Baraik PeonNAGAR PARISAD 
534 Ranjit Rajak CookDDC OfficeSIMDEGA COLLEGE COLLEGE SIMDEGA
535 Ranjit Sinha Assistant Project OfficerDRDA 
536 Rash Bihari Singh WARDERDIST. JAIL 
537 Rashmi Kumari Block CoordinatorBLOCK OFFICE 
538 Rashmi Punam Tirkey ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE
539 Ratan Lal Munda MEDICAL OFFICER INCHARGEHealth C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
540 Ratan Saiman Kujur CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
541 Ravi Kumar Bdaek Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
542 Ravichandra Devghariya Pachayat sewakBlock Office 
543 Ravindra Ganjhu Barefoot TechnicianBlock Office 
544 Ravindra Kumar Bhagat ClerkDistrict Superintendent of Education 
545 Rejan Barla SweeperNAGAR PARISAD 
546 Rekha Kumari THERAPISTBLOCK RESOURCE CENTER 
547 Rekha Nandini Kumari Accountant cum Computer OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
548 Renu Singh PeonBLOCK OFFICE 
549 Renuka Tigga District Superintendent of EducationEducation Department 
550 Reshma Baraik ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
551 Reshma Kerketta Data Entry OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
552 Robin Minz PeonIntegrated Tribal Development Agency 
553 Rohit Kumar COMPUTER OPERATORForest & Environment Department, S.F.D. 
554 Rohit Kumar Singh Computer OperatorNAGAR PARISAD 
555 Rohit Kumar Singh CORRESPONDENCE CLERKDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
556 Rohit Lakra Computer OperatorSDO Office 
557 Rohit Oraon JUNIOR ENGINEERDrinking Water & Sanitation Sub Division, Kolebira 
558 Rohit Sahu JUNIOR ENGINEERBLOCK OFFICE 
559 Roshan Kumar Kiro Data Entry OperatorDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
560 Roshan Kumud Kerketta CashierROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
561 Roshni Tirkey RESOURCE TEACHERBlock Resorce Center, Simdega 
562 Rukmani Devi ClerkDISTRICT GENERAL SECTION 
563 Rumana Khatun Computer OperatorPanchayati Raj Department 
564 Rupni Orain PeonSDO Office 
565 Sabitri Devi PeonWATER WAYS DIVISION 
566 Sachin Tirkey JUNIOR ENGINEERBlock Resorce Center, Simdega 
567 Sachit Minj ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENT 
568 Sadrak Ekka SweeperNAGAR PARISAD 
569 Sagar Tirkey Medical OfficerHEALTH DEPARTMENTRIMS SADAR HOSPITAL SIMDEGA
570 Sahanshil Kerketta ClerkCivil Surgeon Office Civil Surgeon Office
571 Sahdeo Manjhi PeonWATER WAYS DIVISION 
572 Sahdev Manjhi PeonWATER WAYS DIVISION 
573 Sahodra Nayak 4th GradeHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
574 Sailesh Kumar Sinha CORRESPONDENCE CLERKDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
575 Sajan Lohra Computer OperatorB.D.O OFFICE 
576 Sajit Lakra PeonBuilding Construction Division 
577 Saket Kumar JUNIOR ENGINEERBLOCK OFFICE 
578 Salhay Baskey PeonJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
579 Salik Ram Singh Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
580 Salomi Topno PeonSDO Office 
581 Salomi Orawn PeonDRDA 
582 Sambhu Nath Giri LAB ASSISTANTANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
583 Samru Lohra SAFAIWALANAGAR PARISAD 
584 Samu Sahu VLW(DEPUTED IN DISTRICT ELECTION SIMDEGA)BLOCK OFFICE 
585 Samuel Kerketta ClerkBLOCK OFFICE 
586 Sandeep Kumar Gop HOUSE STAFFANM SCHOOL 
587 Sandeep Kumar Gupta DriverHealth Department A.C.M.O. Office, Simdega
588 Sandeep Kumar Sai GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
589 Sandeep Toppo ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPG. HIGH SCHOOL PAKARDAR, SIMDEGA
590 Sangen Minz ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationS.S. +2 HIGH SCHOOL, JORAM THETHAITANGAR
591 Sanicher Baraek PeonWATER WAYS DIVISION 
592 Sanjay Dang V.L.WBlock Office 
593 Sanjay Kumar JUNIOR ENGINEERDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
594 Sanjay Kumar compudarHEALTH DEPARTMENT 
595 Sanjay Kumar ClerkAnchal Office 
596 Sanjay Kumar JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
597 Sanjay Kumar Agniwesh JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division 
598 Sanjay Kumar Ghosh ClerkHEALTH DEPARTMENT REFERAL HOSPITAL
599 Sanjay Kumar Mahto PeonSDO OFFICE8th no
600 Sanjay Kumar Mahto AssistantDistrict Welfare Office 
601 Sanjay Kumar Singh CIRCLE OFFICERCO Office 
602 Sanjay Oraon JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
603 Sanjay Pal PeonPilot Project Centre 
604 Sanjay Prasad Village Level WorkerBLOCK OFFICE 
605 Sanjay Sonar ClerkEDUCATION 
606 Santi Juliyani Khakha PeonB.D.O OFFICE 
607 Santosh Kumar REVENUE KARAMCHARIREVENUE DEPARTMENT CIRCLE OFFICE 
608 Santosh Kumar ELECTRICIAN HELPERHEALTH DEPARTMENTProject High School Sadma SADAR HOSPITAL SIMDEGA
609 Santosh Tirkey ClerkTREASURY OFFICE
610 Saraswati CDPOCDPO OFFICE 
611 Sarita Ekka PeonWATER WAYS DIVISION 
612 Sarita Nirmala Barla COMPUTER OPERATORDRDA 
613 Saroj Dung Dung SweeperNAGAR PARISAD 
614 Saroj Kumari DPO UIDDRDA 
615 Sarojni Karketta Assistant Director, PanchyatSDO Office 
616 Sarojni Kumari B.P.OB.D.O OFFICE 
617 Satbhama Devi ROUTINE CLERKR W D SIMDEGA 
618 Satyendra Kashyap PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
619 Saurabh Kumar Singh ClerkEstablishment Department 
620 Savita Kumari A.N.M.HEALTH DEPARTMENTs.k.Bage college,kolebira, simdega CHC, JALDEGA, Simdega
621 Sawan Dang PeonWATER WAYS DIVISION 
622 Seema Indu Singh Village Level WorkerDISTRICT REVENUE OFFICE 
623 Seraniyus Minz Family Planning WorkerCivil Surgeon Office HEALTH SUB CENTRE KUMBAKERA
624 Seraphinus Kullu JANSEWAKB.D.O OFFICE 
625 Shakuntala Mahto Lady SupervisorBLOCK OFFICE 
626 Shambhu Kumar M.O.I.C.HospitalPATNA SCINCE COLLAGE BANO
627 Shambhu Singh Junior EngineerROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
628 Shankar Choudhary ClerkDISTRICT AYUSH MEDICAL OFFICE 
629 Shankar Manjhi PeonSub Divisional Education Office, Simdega 
630 Shankar Pd. Chandel AsistantAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
631 Shankar Prasad V.L.WBLOCK OFFICE 
632 Shanni Dayal Sharma Project EconomistDRDA 
633 Shantakumari Tirkey AssistantBlock Office 
634 Shashi Bhushan Mishra COMPUTER ASSISTANTDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
635 Shashi Bhushan Sinha Block Extention EducatorHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC, Simdega
636 Shashi Kumar AADESHPALBLOCK OFFICE 
637 Shashi Prabha Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT CHC ,BANO
638 Shayam Bihari Singh PeonCO Office 
639 Sheonandan Baraik D.P.R.ODISTRICT PUBLIC RELATION OFFICE , SIMDEGA 
640 Shepherd Tirkey DISTRICT PROGRAM MANAGERPanchayati Raj Department 
641 Shiv Charan Munda V.L.WBlock Office 
642 Shiv Kumar PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
643 Shiv Kumar Shrivastava ClerkDRDA 
644 Shiv Narayan Mahto CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
645 Shiv Shankar Ram V.L.WBLOCK OFFICE 
646 Shivnath Behra MIS COORDINATORBLOCK RESOURCE CENTER 
647 Shivnath Minj PeonRural Development Special Division
648 Shobha Devi SAFAIWALANAJARAT
649 Shyam Nandan Prasad Basic Health WorkerHEALTH DEPARTMENT CHC ,BANO
650 Shyam Nandan Prasad 4th GradeANM SCHOOL ANM School
651 Shyam Parsad Gupta Computer OperatorBlock Office 
652 Shyam Sunder Giri Computer OperatorSDO Office 
653 Sibu PeonCO Office 
654 Sikandar Mahto ORDERLYMINOR IRRIGATION DIVISION 
655 Sinny Ravi JR. NURSING TUTORHealth Department 
656 Siprian Tete SweeperNAGAR PARISAD 
657 Sishu Kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
658 Sita Ram Sahu Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
659 Sivil Tigga HEAD CLERKBlock Office 
660 Son Ia Indwar COMPUTER OPERATORDistrict Supply OfficeJNRM PUNDUCHERY
661 Sonali Prasad +2 Assistant Teacher (P.G.T)HRD,Jharkhand,RanchiSS +2 H/S SIMDEGA
662 Soniya Devi PeonB.D.O OFFICE 
663 Sonu Rajan Kujur 4th GradeDIST LEPROSY OFFICE 
664 Srani Bud A.N.M.Health & Family Welfare Department 
665 Sri Kritlochan Ram Pachayat sewakBLOCK OFFICE 
666 Subedar Singh V.L.WBLOCK OFFICE 
667 Subhash Bara ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
668 Subhash Hembrom Assistant Programme OfficerJHARKHAND EDUCATION PROJECT 
669 Subir Sen COMPUTER OPERATORDISTRICT PROVIDENT FUND OFFICE 
670 Subodh Kumar Ray B.E.E.OBEEO CUM BRCC OFFICE 
671 Subodh Uraon ROUTINE CLERKMINOR IRRIGATION DIVISION 
672 Suchit Toppo Block CoordinatorBLOCK OFFICE 
673 Suchita Devi PeonDIRNKING WATER & SANITATION DIVISION 
674 Sudama Sahu PeonB.D.O OFFICE 
675 Sudarshan Jojo V.L.WB.D.O OFFICE 
676 Sudarshan Chobe B.C.E.OBlock Office 
677 Sudarshan Topno SweeperNAGAR PARISAD 
678 Sudha Tigga AnushevakNAGAR PARISAD 
679 Sudhir Bhagat WARDERDIST. JAIL 
680 Sujeet Kumar GUARDANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
681 Sukhdev Kerketta SweeperNAGAR PARISAD 
682 Sukra Birhor PeonSDO OFFICES.S.H.S. Tainsera Simdega Simdega
683 Sukra Mahto PeonForest & Environment Department, Tutorial Circle 
684 Sukul Oraon DISTRICT STATISTICAL OFFICERDISTRICT STATISTICAL OFFICE 
685 Sukumar Mahto JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
686 Sumant Kumar COMPUTER OPERATORDISTRICT ELECTION OFFICE 
687 Sumati Devi PeonCO Office 
688 Sumitra Kanta Kujur ASSITANT TEACHERDEOUPG HIGH SCHOOL KOROMIA
689 Sumitra Tirkey BEEOBEEO OFFICE 
690 Sumray Kerketta Filter OpretorNAGAR PARISAD 
691 Sunem Ekka PeonSDEO Office SIMDEGA 
692 Sunil Kumar SENIOR AUDIT OFFICERCO-OPERATIVE OFFICE 
693 Sunil Kumar V.L.WB.D.O OFFICE 
694 Sunil Kumar Junior EngineerN.H. Sub Division 
695 Sunil Kumar Rajak ClerkDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
696 Sunita Devi PeonDistrict Panchayat Raj Office 
697 Sunita Kerketta Lady Social Welfare InspectorDISTRICT SOCIAL SECURITY CELL 
698 Sunita Kumari Computer OperatorC. O. OFFICE 
699 Sunita Minz PeonDistrict Welfare Office 
700 Sunny Lakra NIGHT GUARDATMA 
701 Sunny Peter Herenz JUNEAR ENGINERBLOCK RESOURCE CENTER 
702 Suprriyan Dungdung SweeperNAGAR PARISAD 
703 Surajmal Kiro V.L.WB.D.O OFFICE 
704 Surendra Baraik V.L.WB.D.O OFFICE 
705 Surendra Manjhi PeonDRDA 
706 Surendra Oraon ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
707 Surendra Singh PeonB.D.O OFFICES.S. High School Bano
708 Suresh Nath Sahdeo B.C.E.OB.D.O OFFICE 
709 Suresh Ram FOREST RANGE OFFICERFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
710 Suresh Ram PeonRural Development Special Division
711 Sursen Sahu Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
712 Suryakant Ravi SENIOR AUDIT OFFICERDISTIRICT AUDIT OFFICE CO-OPERATIVE SOCIETIES 
713 Sushil Bara Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
714 Sushma Ekka JR. NURSING TUTORHealth Department 
715 Sushma Surin ClerkDistrict Welfare Office 
716 Susree Asha Kerketta ClerkBLOCK OFFICE 
717 Suvidaya Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
718 Swati Surin ClerkDist. social welfare office 
719 Taufeeque Alam Lab TechnicianHEALTH DEPARTMENT PHC HURDA
720 Telesphor Lakra ClerkCO Office 
721 Teresa Lomga PeonDIST. SOCIAL WELFARE OFFICE 
722 Thakur Shani FISHERIES EXTENSION SUPERVISORFISHERIES 
723 Timpu Asur PeonDISTRCT EDUCATION OFFICES.S. +2 High School, Bolba
724 Tobias Minj WARDERDIST. JAIL 
725 Tribhuwan Patel RESOURCE TEACHERBLOCK RESOURCE CENTER 
726 Trilochan Mahto ClerkCO Office 
727 Trilok Kr Sahu CLERCKBUILDING CONSTRUCTION DIVISION 
728 Triveni Prasad V.L.WB.D.O OFFICE 
729 Uma Shanker Kumar RD and Convergence ExpertDRDA 
730 Umblan Topno SweeperNAGAR PARISAD 
731 Umblen Dang PeonB.D.O OFFICE 
732 Umesh Baraik COMPUTER OPERATORCOLLECTARIATE 
733 Umesh Kumar Mishra V.L.WB.D.O OFFICE 
734 Umesh Ram PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
735 Upen Bage Data Entry OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
736 Upendra Krishna Sinha Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
737 Urmila Devi PeonCO Office 
738 Usha Chopra community organizerNAGAR PARISAD 
739 Utpala Sardar JUNIOR ENGINEERNAGAR PARISAD 
740 Uttam Kumar Singh clerkRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
741 Uttam Minj SweeperNAGAR PARISAD 
742 Veronica Lugun PeonDISTRICT GENERAL SECTION 
743 Victoriya Navrangi HOUSE STAFFANM SCHOOL 
744 Vidya Sagar Prasad PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
745 Vijay Toppo ClerkANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
746 Vijay Bek COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
747 Vijay Bhagat ClerkIntegrated Tribal Development Agency 
748 Vijay Kumar Minj SweeperNAGAR PARISAD 
749 Vijay Lakra Assistant Project OfficerDRDA 
750 Vijay Lakra Health EducatorHEALTH DEPARTMENT CHC SIMDEGA
751 Vijay Soreng ChowkidarDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
752 Vikash Kumar Computer OperatorBLOCK OFFICE 
753 Vikash Vallavh Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTPMCH,PATNA, BIHAR CHC,KURDEG,Simdega
754 Viktoriya Kullu Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
755 Vilsan Kerktta V.L.WB.D.O OFFICE 
756 Vinay Bhushan Mishra PeonDistrict Welfare Office 
757 Vinay Kullu PeonBLOCK OFFICE 
758 Vishal Kumar JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
759 Vishnu Bhagat HEAD CLERKBLOCK OFFICE 
760 Vishwanath Baraik T/W KAHLASIDrinking Water & Sanitation Sub Division, Kolebira 
761 Vishwanath Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
762 Vivek Chand Yadav RESOURCE TEACHERBLOCK RESOURCE CENTER 
763 Vivek Soni Computer OperatorDRDA 
764 Wahobuddin Ansari V.L.WBLOCK OFFICE 
765 Wasim Akram Computer OperatorBLOCK OFFICEsimdega college simdega
766 Willson Dungdung ClerkDLAO OFFICE SIMDEGA 
767 Yagnesh Oraon PeonDISTRICT ROAD CONSTRUCTION 
768 Yakub Lakra ASSITANT TeacherDepartment Of EducationS.S. High School, Joram
769 Yishu Kujur SweeperNAGAR PARISAD 
770 Yogendra Nath Swansi PeonDistrict Supply Office 
771 Yugal Dung Dung RAJASWA KARMACHARILand & Revenue Reforms Deptt. 
772 Yugal Kishor Barik ClerkB.D.O OFFICE 
773 Yugal Kishor Pandey MALIForest & Environment Department, S.F.D.