Registered Employee Details of District Simdega
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 Aasha Kumari LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
2 Aasma Kumari SAFAIWALANAGAR PARISAD 
3 Aaten Minz GAURDKGBV 
4 Abdul Basit COMPUTER ASSISTANTB.D.O OFFICE 
5 Abdul Kaiyum DriverDWSD SUB-DIVISION 
6 Abdul Rahim PeonB.D.O OFFICE 
7 Abdul Rashid JUNIOR ENGINEERBLOCK RESOURCE CENTER 
8 Abha Devi PeonCDPO OFFICE 
9 Abha Barwa A.N.M.HEALTH SUB CENTRE HSC Dhingurpani
10 Abha Kumari Block Programme OfficerBLOCK RESOURCE CENTER 
11 Abha Pramila Minj +2 Assistant Teacher (P.G.T)S.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
12 Abhay Dungdung SweeperHEALTH DEPARTMENTshwami shradhanand high school taisera SADAR HOSPITAL SIMDEGA
13 Abhay Ekka JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION 
14 Abhay John Kerketta RAJASWA KARMACHARIC. O. OFFICE 
15 Abhay Kumar MPWHEALTH DEPARTMENT Banabira
16 Abhay Kumar Sanga Gram Rojgar SevakNREGA 
17 Abhay Kumar Singh COMPUTER OPERATORDISTRICT ELECTION OFFICE 
18 Abhay Prasad Singh DISTRICT ANIMAL HUSBANDARY OFFICERDISTRICT ANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
19 Abhilasha Pratima Xess ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
20 Abhinandan Kumar CRPCLUSTER RESOURCE CENTER 
21 Abhishek Hereng PeonGovt. High School 
22 Abhishek Kumar Sinha ClerkHealth Department Sadal hospital
23 Abhishek Tirkey ASSISTANT TEACHERHIGH SCHOOLUpgrade High School Sarangapani Kolebira
24 Abinash Kumar Sinha Tax CollecterNagar Parishad 
25 Abraham Kerketta ASSISTANT TEACHERS.S. +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA 
26 Abraham Guriya PeonS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
27 Adarsh Kumar THERAPISTBLOCK RESOURCE CENTER 
28 Adhanu Mahto V.L.WB.D.O OFFICE 
29 Afroj Ansari S.M.S.Block Office 
30 Agapit Bakhla PeonBEEO OFFICE 
31 Agastus Dungdung ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICES.S. +2 High School, Jaldega
32 Agastush Kullu GAURDC. O. OFFICE 
33 Agatha Dungdung SweeperATMA 
34 Agatha Soreng G.N.MHealth C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
35 Aghna Bhogta GRAMEEN POLICECO Office 
36 Aghoresh Sharan NETWORK ENGINEERJhatnetBanglore Collage of Engineering and Technology
37 Agjni Devi SweeperNAGAR PARISAD 
38 Agnes Horo PeonBlock Development Office 
39 Ahilya Devi LECTURERPRIMARY TEACHERS TRAINING COLLEGEPrimary Teacher Training College Simdega
40 Ahlad Kullu ClerkSS High School BansjorSS High School Bansjor
41 Ailen Kerketta Lab TechnicianHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
42 Ajay Soni GUARDCHC 
43 Ajay Dungdung SweeperDIST. JAIL 
44 Ajay Kerketta DriverNagar Parishad 
45 Ajay Kujur ROLLER DRIVERR W D SIMDEGA 
46 Ajay Kumar ASSISTANT TEACHERDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
47 Ajay Kumar Singh ROJGAR SEWAKBLOCK OFFICE 
48 Ajay Kumar Choudary Accounts ClerkROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
49 Ajay Kumar Jha PeonSDO OFFICEBhagalpur University Bhagalpur
50 Ajay Kumar Mahto JUNIOR ENGINEERBlock Office 
51 Ajay Kumar Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
52 Ajay Kumar Sinha T. V. O.Animal Husbandary 
53 Ajay Kumar Verma Lab TechnicianHealth Department 
54 Ajay Manjhi Pump OperatorNAGAR PARISAD 
55 Ajay Nag Gram Rojgar SevakNREGA 
56 Ajay Singh PeonBLOCK RESOURCE CENTER 
57 Ajay Singh Jarika CLERCKCO-OPERATIVE OFFICE 
58 Ajay Tirkey ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
59 Ajeet Kumar Sinha BEEHealth C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
60 Ajeet Ram FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
61 Ajela Dungdung Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Bambalkera
62 Ajit Kiro ASSISTANT TEACHERHRD,Jharkhand,RanchiSS +2 H/S SIMDEGA
63 Ajit Anup Barwa Gram Rojgar SevakB.D.O OFFICE 
64 Ajit Burh Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
65 Ajit Kumar Kullu RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
66 Ajit Kumar Mahato ClerkSub Divisional Agriculture Office 
67 Ajit Kumar Mahto COMPUTER OPERATORForest & Environment Department, S.F.D. 
68 Ajit Kumar Minz ACFFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
69 Ajit Sahu PeonEDUCATION DEPARTMENTS.S.+2 HIGH SCHOOL,KOLEBIRA
70 Ajit Tigga REVENUE KARAMCHARICO Office 
71 Akash Chandra Mahto V.L.WBLOCK OFFICEAgriculture Bolba
72 Akash Indwar Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
73 Akash Ram DriverDEO 
74 Akhilesh Prasad Family Planning WorkerCivil Surgeon Office Civil Surgeon Office, Simdega
75 Akida Khatoon CookKGBV 
76 Akil Ahmad FORTH GRADEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT REFERAL HOSPITAL
77 Akil Ansari Computer OperatorSDO Office 
78 Akilanand 4th GradeHealth & Family Welfare Department 
79 Akloo Tanti ASSISTANT ENGINEERNREP 
80 Alani Barla FOURTH GRADE STAFFHEALTH DEPT. SDH MCH Simdega
81 Alar Tete PeonWATER WAYS DIVISION 
82 Alban Minj Assistant Project OfficerDRDA 
83 Albert Kerketta ClerkDISTRCT EDUCATION OFFICE 
84 Albertina Tirkey Asstt. teacherS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
85 Albina Dungdung L.E.OB.D.O OFFICE 
86 Alexander Tigga Clerk+2 Girls High School 
87 Alexander Xalxo WARDERDIST. JAIL 
88 Alice Josphin Kullu +2 Assistant Teacher (P.G.T)HRD,Jharkhand,RanchiSS +2 H/S SIMDEGA
89 Alis Kerketta OTHERSKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV BOLBA
90 Alisa Barla GUARDKGBV 
91 Alisa Soreng Head MasterS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
92 Alishwa Lakra A.N.M.District TB Office Simdega District TB Office, Simdega
93 Alka Bilhor ClerkGIRLS MIDDLE SCHOOL 
94 Alka Kachhap Fisheries Extention OfficerFISHERIES 
95 Alka Kumari COMPUTER OPERATORNAGAR PARISAD 
96 Alka Kumari Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
97 Alka Sanga GNMEducation CHC BANO
98 Alma Salomi Jojo LecturerDistrict Institute of Education & Training 
99 Alois Jeevan Runda COMPUTER OPERATORDISTRICT SOCIAL SECURITY CELL 
100 Alok Bara Medical OfficerHealth & Family Welfare Department PHC Bambalkera
101 Alok Dungdung ClerkB.D.O OFFICE 
102 Alok Albel Kulla COMPUTER OPERATORATMA 
103 Alok Burman LEGAL CUM PROBATION OFFICERDISTRICT CHILD PRODUCTION SOCIETY SIMDEGA 
104 Alok Kumar PHARMASISTHealth Department sadar hospital
105 Alok Minj LAB TECHNICIANHEALTH DEPARTMENTranchi college & research center rudia meshra Sadar hospital Simdega
106 Alok Niranjan Bage Xray TechnicianHealth Department sadar hospital
107 Alok Samir Kullu ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT
108 Aman Deep Minz Computer OperatorNAGAR PARISAD 
109 Aman Kandulna accounts assistantDRDA 
110 Amar Arpan Bara JUNIOR ENGINEERNAGAR PARISAD 
111 Amar Haward Nag DriverNAGAR PARISAD 
112 Amar John Aind circle officerCO Office 
113 Amar Kandulna SweeperNAGAR PARISAD 
114 Amar Kerketta SweeperNagar Parishad 
115 Amar Kujur GAURDC. O. OFFICE 
116 Amar Surin SweeperNAGAR PARISAD 
117 Amarendra Kumar Sinha Additional CollectorADDL. COLLECTOR 
118 Amarjeet Kumar JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
119 Amarjeet Kumar TECHNICAL ASSISTANTDTO OFFICE 
120 Amiel Dungdung ROJGAR SEWAKBLOCK OFFICE 
121 Amilal Ram Gram Rojgar SevakB.D.O OFFICE 
122 Amit Anand Vishal Tirki Medical OfficerHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
123 Amit Ashish Dungdung Village Level WorkerTREASURY OFFICE 
124 Amit Joseph Lakra COMPUTER ASSISTANTHealth DepartmentST. XAVIER COLLAGE RCH OFFICE
125 Amit Kumar BPO,MGNREGAB.D.O OFFICE 
126 Amit Kumar Computer OperatorBLOCK OFFICE 
127 Amit Kumar Das Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
128 Amit Sachin Bara V.L.WAgriculture & Cane Development Department 
129 Amit Singh Munda B.P.OBLOCK OFFICE 
130 Amita Baraik Welfare SupervisorB.D.O OFFICE
131 Amita Kumari AccountantKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYA 
132 Amnon Surin ClerkBLOCK OFFICE 
133 Amojment Kistopo Panchayat SecretaryB.D.O OFFICE 
134 Amrendra Nag JANSEWAKB.D.O OFFICE 
135 Amrendra Kumar Amar BHWC.H.C
136 Amrendra Kumar Singh ClerkRajkiyakrit +2 High School KurdegRajkiyakrit +2 High School Kurdeg
137 Amresh Kumar JUNIOR ACCOUNTS CLERKDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
138 Amrit Baraik COMPUTER OPERATORNAGAR PARISAD 
139 Amrit Dangwar GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
140 Amrit Dungdung PeonSchoolJAYANTI HIGH SCHOOL, GANGUTOLI
141 Amrit Lugun COMPUTER OPERATORDIST. EMPLOYMENT EXCHANGE OFFICE 
142 Amrit Surin GAURDHEALTH DEPARTMENT Bano
143 Amrita Arpana Kachhap PGT (ECONOMICS)Department Of EducationS.S. +2 HIGH SCHOOL, JORAM THETHAITANGAR
144 Amrita Devi CookKasturba Gandhi Balika VidyalayaKGBV JALDEGA
145 Amrita Kullu GAURDKGBV 
146 Amrita Kumari PeonBLOCK RESOURCE CENTER 
147 Amrita Kumari CookKasturba Gandhi Balika Vidyalaya 
148 Amus Kerketta SweeperHEALTH DEPARTMENT CHC Simdega
149 Amus Topno WARDERDIST. JAIL 
150 Anal Kumari Kerketta PeonDISTRICT TANSPORT OFFICE 
151 Anand Kishor Minj PeonHigh School 
152 Anand Kumar Sahu Pachayat sewakBLOCK OFFICE 
153 Anand Kumar Soni Lab TechnicianHEALTH DEPARTMENT Thethaitangar
154 Anand Kumar Tirki B.C.E.OBLOCK OFFICE 
155 Anand Prakash Jaria Computer OperatorHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
156 Anandi Lugun ACTING HEADMASTERDEPARTMENT OF EDUCATIONProject Girls High School, Jaldega
157 Anant Kr. Khalkho City ManagerNAGAR PARISAD 
158 Anant Kumar SUBJECT SPECIALISTSchool 
159 Anant Prasad Computer OperatorB.D.O OFFICESIMDEGA COLLEGE SIMDEGA
160 Ananta Kishorepanda Assistant Teacher+ 2 HIGH SCHOOL 
161 Anastacia Minj Assistant TeacherKGBV 
162 Anastesia Kindo SweeperNAGAR PARISAD 
163 Anil Oraon JUNIOR ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
164 Anil Baghwar DriverNAGAR PARISAD 
165 Anil Baraik ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
166 Anil Ekka Bhagat ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
167 Anil Kerketta Computer OperatorBLOCK OFFICE 
168 Anil Kerketta ChainmanSoil Conservation Department 
169 Anil Kumar MEDICAL OFFICERHealth Department, simdegaPATNA MEDICAL COLLEGE HOSPITAL SIMDEGA
170 Anil Kumar Assistant EngineerROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
171 Anil Kumar ClerkBLOCK OFFICE 
172 Anil Kumar Barla District Programme ManagerHealth Department 
173 Anil Kumar Nag JUNIOR ENGINEERBLOCK OFFICE 
174 Anil Kumar Pandey RAJASWA KARMACHARICO Office 
175 Anil Kumar Prasad 4th GradeHEALTH DEPARTMENTs.s.high school simdega Sadar hospital Simdega
176 Anil Kumar Sahu PeonRural Development Special Division 
177 Anil Kumar Singh Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONMahamana Malviya High School, Konmerla
178 Anil Kumar Sinha V.L.WBLOCK OFFICE 
179 Anil Kumar Sinha Labour Enforcement OfficerLabour, Employment and Training Department 
180 Anil Kumar Srivastav DriverSDO Office 
181 Anil Kummr Srivastava Accounts ClerkWATER WAYS DIVISION 
182 Anil Lahru Kusma Peon+2 Girls High School 
183 Anil Oraon Peon+2 High School 
184 Anil Praful Ekka RAJASWA KARMACHARILand & Revenue Reforms Deptt. 
185 Anil Xalxo Block Programme OfficerBlock Resorce Center, Simdega 
186 Anilsan Lakra District Supply OfficerDistrict Supply Office 
187 Anima Dadel A.N.M.HEALTH DEPARTMENTA. N.M. SCHOOL SIMDEGA SADAR HOSPITAL SIMDEGA
188 Anima Goreti Kullu TeacherSchool 
189 Anima Lakra Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Rajabasa
190 Anima Pushpa Minj Data Entry OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
191 Anima Tirkey A.N.M.A.R.C.S. OFFICE, KODERMA. 
192 Animanand Toppo DISTRICT AGRICULTURE OFFICERAGRICULTURE OFFICE 
193 Anirudh Mistri BLOCK STATISTICAL SUPERVISORB.D.O OFFICE 
194 Anita Anna Lakara Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Bagachhata
195 Anita Devi OTHERSKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYAKGBV BOLBA
196 Anita Devi ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
197 Anita Gresh Kullu ClerkSub Divisional Agriculture Office 
198 Anita Kullu PeonCO Office 
199 Anita Kumari Asstt. teacher (TGT)S.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S. High School, Bansjore BANSJOR
200 Anita Kumari A.N.M.HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
201 Anita Kumari PeonSDO OFFICESimdega college simdega simdega
202 Anita Lakra CookKGBV 
203 Anita Saroj Kerketta ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
204 Anita Soreng COMPUTER OPERATORDistrict Planning Office 
205 Anita Soreng Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Eduation College, Simdega
206 Anjali Kujur Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Salgapos
207 Anjan Kinkar SUBJECT SPECIALISTBLOCK RESOURCE CENTER 
208 Anjana Sahu ASST. TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S. High School Bansjor
209 Anjana Oraon Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
210 Anjani Jyoti Toppo LADY SUPERVISORCDPO OFFICE 
211 Anjani Kumar Sinha ACCOUNTANT CUM COMPUTER OPRATORBLOCK RESOURCE CENTER 
212 Anjeelina Kujur Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
213 Anjela Kerketta ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
214 Anjela Tete Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
215 Anjlina Horo A GRADE NURSEHEALTH DEPARTMENT Sadar Hospital Simdega
216 Anjlush Khariya ChaukidarAnchal Office 
217 Anjulan Aind M.OHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC THETHAITANGAR
218 Ankit Kumar Shrivastava PeonCO Office 
219 Anmol Akash Khalkho Assistant District Project ManagerPanchayati Raj Department 
220 Anmol Bek ClerkHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTs.s +2 high school kolebira
221 Anmol Minz PeonSDO OFFICE 
222 Anna Christina Beck +2 ASSISTANT TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL SIMDEGA
223 Annu Kachhap Opthalmic Asst.chc kolebira C.H.C. Kolebira , Dist- Simdega
224 Anoj Kumar JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE
225 Anoj Kumar Sahu SENIOR AUDIT OFFICERDistrict co-operative office 
226 Anola Dang COMPUTER OPERATORDIST. BOARD 
227 Anoop Kumar Samant EXECUTIVE ENGINEERWater Resource Department 
228 Anthony Nowel Minz ClerkCO Office 
229 Antrip Minj Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
230 Antu Kumar AminCO Office 
231 Anu Priya Data Entry OperatorAnimal Husbandary 
232 Anu Sophia Ekka S.M.S.Block Office 
233 Anuj Kerketta Sanitery InspectorNagar Parishad 
234 Anuj Roshan Minj Medical OfficerC.H.C. 
235 Anup Tete V.L.WB.D.O OFFICE 
236 Anup Bara ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
237 Anup Kumar Keshri Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
238 Anup Kumar Tigga V.L.WB.D.O OFFICE 
239 Anup Minj Probation OfficerDistrict Probation Office 
240 Anup Oraon accounts assistantDRDA 
241 Anup Roshan Kerketta ClerkSchoolJAYANTI HIGH SCHOOL, GANGUTOLI
242 Anup Sobha Minj ASSISTANT STATISTICAL OFFICERDIST. Statistical office 
243 Anup Tigga GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
244 Anupa Dipty Dungdung COMPUTER OPERATORELECTION OFFICE 
245 Anupa Kiro ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL ODGA
246 Anupa Minj COMPUTER ASSISTANTB.D.O OFFICE 
247 Anuradha Kumari Pradsad asst. teacherKASTURBA GANDHI BALIAKA VIDYALAYA 
248 Anusuiya Kumari CookKasturba Gandhi Balika VidyalayaKGBV JALDEGA
249 Aparajita Jha District Education Officer, SimdegaDept. Of Education 
250 Aparna Karmkar Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
251 Apolinus Toppo FIELD STAFFNAGAR PARISAD 
252 Arbind Kumar COMPOUNDERHEALTH DEPARTMENT CHC BANO
253 Arbind Tirkey Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
254 Arbindra Kr. Singh ClerkCDPO OFFICE 
255 Archana Prajapati Gram Rojgar SevakB.D.O OFFICE 
256 Archna Nibha Kujur B.T.M.Block Office 
257 Argen Ekka Night GuardKGBV 
258 Arif Raza Accountant cum Computer OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
259 Arjun Baraik ChaukidarAnchal Office 
260 Arjun Prasad S.WHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
261 Arjun Prasad Sinha ClerkDIST. JAIL 
262 Arjun Ram ClerkS.S.+2 High School JoramS.S.+2 High School Joram
263 Arjun Ray PeonRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
264 Arman Soreng Block CoordinatorPanchayati Raj 
265 Arpan Tirkey District Data ManagerHealth DepartmentDR. C.V. RAMAN CIVIL SURGEON OFFICE
266 Arpana Kumari LADY SUPERVISIORCDPO OFFICE 
267 Arpana Priyanka Minj Veterinary OfficerAnimal Husbandary 
268 Arun Nawrangi WARD ATTENDENTHealth Department sadar hospital
269 Arun Bando COMPUTER ASSISTANTNREGA 
270 Arun Hans PeonANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
271 Arun Kr. Paswan DRESSERSADAR HOSPITAL SADAR HOAPITAL
272 Arun Kr. Sinha PHARMACISTCHC JALDEGA 
273 Arun Kumar WARDERDIST. JAIL 
274 Arun Kumar ASSISTANT TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S. HIGH SCHOOL BANSJOR
275 Arun Kumar SupervisorNAGAR PARISAD 
276 Arun Kumar Baraik V.L.WBlock Office 
277 Arun Kumar Chaubey PeonC.H.C. 
278 Arun Kumar Khalkho ChainmanSoil Conservation Department 
279 Arun Kumar Sharma HEAD CLERKB.D.O OFFICE 
280 Arun Kumar Singh Health WorkerHEALTH DEPARTMENT Bambalkera
281 Arun Kumar Sinha ASSISTANT TEACHERHUMAN RESOURCE DEVELOPMENTGOVT. UPGRADED HIGH SCHOOL KOROMIA
282 Aruna Kanti Kullu Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
283 Arvind Bilung PeonBLOCK OFFICE 
284 Arvind Josef Tirkey PeonRajkiyakrit +2 High School KurdegRajkiyakrit +2 High School Kurdeg
285 Arvind Kerketta COMPUTER OPERATORCOLLECTARIATE 
286 Arvind Kumar Karmali CORRESPONDENCE CLERKD.W.&.S.SUB DIVISION 
287 Arvind Kumar Singh DRESSERANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
288 Arvind Kumar Yadav FAMILY PLANNING WORKERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC THETHAITANGAR
289 Arvind Lakda OTHERSAGRICULTURE & CANE DEVELOPMENT DEPARTMENT 
290 Arvind Prakash Nayak SweeperNAGAR PARISAD 
291 Asaf Toppo SweeperNAGAR PARISAD 
292 Asgar Ansari TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
293 Asha Bilung Block Programme OfficerBLOCK RESOURCE CENTER 
294 Asha Devi SweeperHEALTH DEPARTMENTRTTKRAMIK MIDDIL SCHOOL THAKURTOLI SADAR HOSPITAL SIMDEGA
295 Asha Kiran Minj CLERCKANIMAL HUSBANDRY OFFICE 
296 Asha Kumari A.N.MH.S.C. Kindardega H.S.C. Kindardega
297 Asha Maxima Lakra District Employment OfficerDIST. EMPLOYMENT EXCHANGE OFFICE 
298 Asha Nilam Kullu Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT Karramunda
299 Asha Rashimi Kindo NurseHospital 
300 Asha Sarani Devi COMPUTERHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT CHC BANO
301 Asha Spreng Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
302 Ashish Bhengra BLOCK PROGRAME MANAGERHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGER
303 Ashish Kumar AADESHPALBlock Office 
304 Ashish Kumar Basic Health Workerchc kolebira health sub center tutikel
305 Ashish Kumar Sahu Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONModel School, Bano
306 Ashish Kumar Tirkey ACCOUTANT MGNREGAB.D.O OFFICE 
307 Ashish Shekhar DentistC.H.C. 
308 Ashiyani Ekka ASSISTANT TEACHERS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRAS.S +2 HIGH SCHOOL, KOLEBIRA
309 Ashok Kumar PeonBlock Office 
310 Ashok Baraik RAJASWA KARMACHARICO Office 
311 Ashok Karketta ClerkDISTRICT REVENUE OFFICE 
312 Ashok Kumar GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
313 Ashok Kumar PHARMASISTHEALTH DEPARTMENT THETHIA TANGAR
314 Ashok Kumar Jha COMPUTER OPERATORROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
315 Ashok Kumar Jha PrincipalPRIMARY TEACHERS TRAINING COLLEGEPrimary Teachers Training College Simdega
316 Ashok Kumar Mahto Senior TB Laboratory SupervisorDistrict T B Control Programme Simdega DTC Simdega
317 Ashok Kumar Srivastav PeonB.D.O OFFICE 
318 Ashren Bara ClerkDIST. Statistical office 
319 Ashutosh Kumar Block CoordinatorBlock Development Office 
320 Ashwini Sukanya PeonBLOCK OFFICE 
321 Asima Indwar ClerkForest Division 
322 Asisan Bheangra A.N.M.CHC 
323 Asrita Barla Auxiliary Nurse Midwife (ANM)chc kolebira
324 Asru Pandey ClerkCO Office 
325 Aswini Kumar Kiro ClerkHigh School 
326 Atal Tirkey COMPUTER OPERATORBuilding Construction Division 
327 Aten Xess Computer OperatorAgriculture Produce Market Committee 
328 Athel Dang Computer OperatorC. O. OFFICE 
329 Athelrida Akka Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
330 Athinush Jojo ClerkBLOCK OFFICE 
331 Atiqur Rahman GRAM ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
332 Atul Ekka CORRESPONDENCE CLERKBuilding Construction Division 
333 Atul Kullu PeonDIST. SOCIAL WELFARE OFFICE 
334 Atulya Kujur ClerkANM SCHOOL 
335 Atwa Oraon WARD ATTENEN DANTHEALTH DEPARTMENT Thethaitangar
336 Augustine Ekka ClerkPROJECT DIRECTOR ITDA SIMDEGA 
337 Augustus Tigga TECHNICAL ASSISTANTATMA 
338 Avinash Kullu RAJASWA KARMACHARIC. O. OFFICE 
339 Avinash Kumar Junior EngineerWater Ways Division 
340 Avinash Kumar Computer OperatorGENERAL SECTION 
341 Avinash Kumar Computer OperatorDRDA 
342 Awadh Kishor Market SupervisorAgriculture Produce Market Committee 
343 Awadhesh Kumar COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
344 Awadhesh Kumar Singh PeonDepartment Of EducationS.S.+2 HIGH SCHOOL, BOLBA BOLBA
345 Awatar Tirkey SAFAIWALAHEALTH DEPARTMENTMADHYAVIDYALAY AMBAPANI SADAR HOSPITAL SIMDEGA
346 Awdesh Kumar Mehar S.M.S.BLOCK OFFICE 
347 Awdhesh Mishra SENIOR ACCOUNTS CLEARKDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
348 Awdhesh Prasad RAJASWA KARMACHARIREVENUE STAFF 
349 Awdhesh Prasad Singh PeonBlock Office 
350 Awinash Prasad ClerkBlock Office 
351 Awnejar Kullu ChaukidarC. O. OFFICE 
352 Azad Singh V.L.WB.D.O OFFICE 
353 Baban Kr.singh Labour SuperintendentLabour, Employment and Training Department
354 Babita Devi PeonEstablishment Department 
355 Babita Devi ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
356 Babu Lal Oraon Head ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
357 Babu Lal Singh RAJASWA KARMACHARILand Revenue Department 
358 Bachaspati Mishra Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONModel School, Jaldega
359 Bachchoo Prasad COMPOUNDERHEALTH DEPARTMENT Bolba
360 Bachchu Kumar PeonBEEO CUM BRCC OFFICE 
361 Badal Vikrant Panna Office AssitantDRDA 
362 Baha Nag PeonMINOR IRRIGATION DIVISION 
363 Bahadur Mahto PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
364 Baijnath Munda PeonRoad Construction Division, Gumla 
365 Baijnath Prasad ClerkDISTRICT GENERAL SECTION 
366 Baishakhu Baitha ORDERLY CUM PEONDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
367 Baishakhu Pradhan PeonIntegrated Tribal Development Agency 
368 Bajarng Sahani TECHNICAL ASSISTANTMINES AND GEOLOGY 
369 Baji Munda WARDERDIST. JAIL 
370 Bal Govind Patal RESOURCE TEACHERBRC 
371 Bal Krishana Ram V.L.WB.D.O OFFICE 
372 Bal Mukund Nageshwar PeonDepartment Of EducationDhanurjay Singh Deo High School Lomboi
373 Balbhadra Bhagat Clerk+ 2 HIGH SCHOOL 
374 Baldeo Sahu PeonDISTRICT SUPRINTENDENT OF EDUCATION 
375 Baldeo Kachhua PeonSDO Office 
376 Baleshawar Prasad PeonCO Office 
377 Baleshwar Nayak DriverDistrict Supply Office 
378 Baleshwar Nayak ChaukidarC. O. OFFICE 
379 Balgovind Sahu PeonITDA SIMDEGA 
380 Bali Bhagat V.L.WB.D.O OFFICE 
381 Bali Ram Manjhi RAJASWA KARMACHARIAnchal Office 
382 Balindar Singh ASSISTANT TEACHERS.S. HIGH SCHOOL BANSJORS.S.High School Bansjor
383 Balkeshwar Sahu Basic Health WorkerHEALTH DEPARTMENT KOROMIYA
384 Balkishun Sahu DriverC. O. OFFICE 
385 Balkrishna Bhatt CORRESPONDENCE CLERKRural Development Special Division 
386 Balmadina Toppo Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONGOVERNMENT UPGRADED MIDDLE SCHOOL, THETHAITANGAR THETHAITANGAR
387 Balmakund Pradhan DriverDIST ESTABLISHMENT SECTION 
388 Balmati Devi Female wardHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Bolba
389 Balmiki Maharana PeonSR. SECONDARY EDUCATION DEPTTSS+2 High School Jaldega
390 Balram Murmu ASSISTANT ENGINEERWATER WAYS DIVISION 
391 Balram Barik PeonForest & Environment Department, S.F.D. 
392 Balram Bhagat PeonCHILD DEVELOPMENT PROJECT OFFICE 
393 Balram Patra DriverSub Divisional Agriculture Office 
394 Balram Yadav District Programme ManagerLabour, Employment and Training Department 
395 Bandana Oran Pachayat sewakB.D.O OFFICE 
396 Bandhan Oraon ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
397 Bandhan Lang B.D.O.B.D.O OFFICE 
398 Bandhana Oraon L.S.AANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
399 Bandhanu Baraik ChaukidarAnchal Office 
400 Bandhanu Oraon PeonD.W.&.S.SUB DIVISION 
401 Bandhanu Oraon PROJECT DIRECTORATMA 
402 Bandhu Gwala PeonDepartment Of EducationRajkiyakrit High School, Biru
403 Bandhu Kansi NALKUP KHALASIDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
404 Bandna Kumari Singh Computer OperatorS D O OFFICE 
405 Baneshwar Sahu SweeperNAGAR PARISAD 
406 Banke Bihari Sahu EXECUTIVE OFFICERNAGAR PARISAD 
407 Banu Sab PeonHealth & Family Welfare DepartmentS.S High school Simdega sadar hospital simdega
408 Bardan Beck 4th GradeKGBV 
409 Barnabas Ekka SweeperNAGAR PARISAD 
410 Basant Baraik PeonLand & Revenue Reforms Deptt. 
411 Basant Kr Lohara SweeperCHC JALDEGA 
412 Basant Kumar Baraik PeonCO-OPERATIVE OFFICE 
413 Basant Kumar Dungdung PANCHAYAT SEVAKBLOCK OFFICE 
414 Basant Lakra FAMILY PLANNING WORKERC.H.C. 
415 Basant Marki ROJGAR SEWAKBLOCK OFFICE 
416 Basant Pradhan PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONS.S. HIGH SCHOOL, Joram
417 Basanti Pradhan +2 ASSISTANT TEACHERDEOSS +2 HS SIMDEGA
418 Basanti Ekka Lab TechnicianHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
419 Basanti Lugun A grade nurseHEALTH DEPARTMENT Bolba
420 Basil Baa Revenue KaramchariLAND & REVENUE REFORMS DEPTT. 
421 Basumati Pradhan Lady SupervisiorCDPO OFFICE 
422 Bela Dung Dung SweeperHEALTH DEPARTMENT 
423 Bela Francisca Ekka Medical OfficerHEALTH DEPARTMENT Sadar hospital Simdega
424 Belthar Lakra BHWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTG.E.L High School Khunti toli Sadar hospital simdega
425 Benedict Minj A.C.M.O.HospitalMBBS CIVIL SURGEON OFFICE
426 Benedicta Kullu Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
427 Benjamin Markus Tirkay PeonB.D.O OFFICE 
428 Beny Shradhanand Ekka ClerkANIMAL HUSBANDRY DEPARTMENT 
429 Bernad Bading GRAMEEN POLICECO Office 
430 Bernadet Kerketta Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT BAGCHATTA
431 Bernadette Kerketta ClerkREVENUE STAFF 
432 Bernadit Tirkey SweeperHEALTH DEPARTMENTU.C. HIGH SCHOOL SAMTOLI SADAR HOSPITAL SIMDEGA
433 Bernard Dungdung Assistant TeacherHIGH SCHOOLUPGRADED HIGH SCHOOL PAKARTANR
434 Bernard Minj PeonAGRICULTURE OFFICE 
435 Bethesada Putul Minj LHVHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
436 Bhado Lugun NALKUP KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
437 Bhagwan Jha MALARIA TECHNICAL SUPERVISORHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT 
438 Bhagwan Prasad PeonDIST. JAIL 
439 Bhaleriya Lakra Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT
440 Bhanu Pratap Pradhan Forest GuardForest & Environment Department, S.F.D. 
441 Bharat Prasad KHALASIDrinking Water and Sanitation Mechanical Division 
442 Bharat Singh HEAD WARDERDIST. JAIL 
443 Bharatendu Bhushan ACMOHealth & Family Welfare Department 
444 Bhawan Manjhi PeonDEPARTMENT OF EDUCATIONSwami Shradhanand High School, Simdega
445 Bhawesha Nand Poddar Additional Project DirectorHealth & Family Welfare Dept Jharkhand State AIDS Control SocietyDARBHANGA MEDICAL DISTRICT HOSPITAL
446 Bhikhari Ram CHAIN MANMINOR IRRIGATION DIVISION 
447 Bhim Baraik GAURDC. O. OFFICE 
448 Bhinsen Barwa Pump OperatorNAGAR PARISAD 
449 Bhola Mahto GRAM SEWIKAB.D.O OFFICE 
450 Bhola Nath Mahato PeonDepartment Of EducationS.S. +2 High School, Joram
451 Bhola Pandit BHWHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENTR.Lal college,barbigha,nalanda basic health sub centre,konbegi
452 Bhola Singh ClerkCivil Surgeon Office 
453 Bhouwa Khariya ChaukidarAnchal Office 
454 Bhrigu Nath Singh PeonCO Office 
455 Bhrigunath Ram B.E.E.OBlock Resource Center 
456 Bhuneshwar Chik GRAMEEN POLICECO Office 
457 Bhuneshwar Mahto assistantNAGAR PARISAD 
458 Bhupal Singh ClerkSDO Office 
459 Bhupendar Baraik Computer OperatorBlock Office 
460 Bhupendra Chandra Deva ROJGAR SEWAKB.D.O OFFICE 
461 Bhushan Nayak Assistant Teacherrajyakiykrit Swami Sradhanand high school TainsaraRajyakiyakrit Swami Sradhanand High School Tainsara
462 Bhushan Lakra GRAM ROJGAR SEWAKBlock Office 
463 Bidya Devi Computer OperatorB.D.O OFFICE 
464 Bidyapati Devi Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT HSC Birkera
465 Bifni Devi HOUSE STAFFANM SCHOOL 
466 Bihari Ram ASSISTENT CLERKFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
467 Bijay Baraik ChaukidarAnchal Office 
468 Bijay Kishore Bara Touring Veterinary OfficerAnimal Husbandry Department 
469 Bijay Kumar Bilung ClerkDISTRICT SOCIAL WELFARE OFFICE 
470 Bijay Kumar Lakra COOPERATIVE EXTENSION OFFICERAssistant Registrar, Co-Operative Societies Circle 
471 Bijay Kumar Mahto ClerkHEALTH DEPARTMENT THETHAITANGAR
472 Bijay Kumar Prasad KHALASIDrinking Water & Sanitation Division, Simdega 
473 Bijay Mahto ORDERLY CUM PEONFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
474 Bijay Oraon assistantFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
475 Bijay Shankar Jha JUNIOR ENGINEERWater Ways Division 
476 Bijay Soreng AssistantCO Office 
477 Biju M Abraham Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION 
478 Bikram Kumar PeonC.H.C. 
479 Bikram Soreng SweeperNagar Parishad 
480 Bikrama Kumar PrincipalIntegrated Tribal Development Agency 
481 Bilasi Kerketta CookKGBV 
482 Bilchen Lakra Physical Training InstructorTEACHER
483 Bilchen Toppo Staff NurseSadar Hospital 
484 Billiam Sorneg WARDERDIST. JAIL 
485 Bilsan Trikey HEALTH EDUCATORCHC Kolebira Deputation at Health Directorate, Jharkhand
486 Bimad Kumar FOREST RANGE OFFICERForest & Environment Department, S.F.D. 
487 Bimal Shaiul Kerketta ClerkLRDC OFFICE 
488 Bimla Baraik Night GuardKasturba Gandhi Balika VidyalayaKGBV JALDEGA
489 Bimla Devi Lady SupervisorCDPO OFFICE 
490 Bimla Minj CookKGBV 
491 Bimla Tirkey Auxiliary Nurse Midwife (ANM)HEALTH DEPARTMENT KONPALA
492 Bina Junica Tete A.N.M.DH SimdegaANM SCHOOL SIMDEGA SADAR HOSPITAL SIMDEGA
493 Binay Kumar ClerkS.S. Girls High School SimdegaS.S. Girls' High School Simdega
494 Binay Kumar Jha Computer Operator -cum- Data Entry OperatorDIST. JAIL 
495 Binay Kumar Sharma DriverHealth Department RNTCP
496 Binay Toppo Tax CollecterNAGAR PARISAD 
497 Binit Panda Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONModel School, Bano
498 Binita Barwa TeacherSchool 
499 Binita Dungdung Data Entry OperatorB.D.O OFFICE 
500 Binita Kerketta LecturerDistrict Institute of Education & Training 
501 Binita Kumari CookKGBV 
502 Binita Topno Assistant TeacherHRDGovt. UPG HS Kadopani
503 Binod Kumar PeonDistrict Welfare Office 
504 Binod Jojo ClerkCO Office 
505 Binod Kullu DriverD C OFFICE 
506 Binod Kumar FORESTERFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
507 Binod Kumar Khariya PeonBEEO OFFICE 
508 Binod Kumar Panda Revenue karamchariCircle Office 
509 Binod Kumar Yadav Computer OperatorNAGAR PARISAD 
510 Binod Lakra ACCOUTANT MGNREGABLOCK OFFICE 
511 Binod Nag assistantForest & Environment Department, S.F.D. 
512 Binod Nayak SweeperNAGAR PARISAD 
513 Binod Oraon MEDICAL OFFICER SHPHealth Department CHC JALDEGA
514 Binod Oraon Medical OfficerHealth Department SADAR HOSPITAL
515 Binod Prasad Assistant EngineerROAD CONSTRUCTION DEPARTMENT 
516 Binod Prasad SWC.H.C. 
517 Binod Toppo ClerkLRDC OFFICE 
518 Binodh Bihari Das V.L.WB.D.O OFFICE 
519 Bipin Barwa DriverHEALTH DEPARTMENT kolebira
520 Bipin Kiro Peon (Daily Wages)DIST STATISTICS OFFICE 
521 Bipin Kumar Pramanik ClerkFOREST & ENVIRONMENT DEPARTMENT, CF,TC 
522 Bipin Kumar Samad Accountant cum Computer OperatorKGBV 
523 Bipin Soreng DriverDistrict Planning Office 
524 Bir Bahadur Yadav ASSISTENT CLERKNAGAR PARISAD 
525 Biraj Kumar Mahto DriverPanchayati Raj Department 
526 Biraji Topno Assistant TeacherDEPARTMENT OF EDUCATIONProject Girls High School, Jaldega
527 Birbal Singh Bhuinya ROJGAR SEWAKBlock Office 
528 Birender Prasad Singh FORTH GRADEHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT REFERAL HOSPITAL
529 Birendra Kumar Touring Veterinary OfficerAnimal Husbandry Department 
530 Birendra Kumar Jhora PeonRURAL DEVLOPMENT DEPARTMENT 
531 Birendra Kumar Singh JUNIOR ENGINEERB.D.O OFFICE 
532 Birendra Kumar Sinha DAIRY TECHNICAL OFFICERDISTRICT DAIRY DEVELOPEMENT OFFICE 
533 Birendra Lakra RAJASWA KARMACHARILand & Revenue Reforms Deptt. 
534 Birendra Minj Accountant cum Computer OperatorBLOCK RESOURCE CENTER 
535 Birendra Prasad DriverDistrict Mining OfficeKersai
536 Birendra Prasad Sahu ClerkDEPARTMENT OF EDUCATIONPrimary Teachers Education College, Simdega
537 Birendra Tiru COMPUTER OPERATORBLOCK OFFICE 
538 Biroj Kumar PeonCO Office 
539 Birsa Lohra FOREST GUARDForest & Environment Department, S.F.D. 
540 Birsa Oraon DriverAnimal Husbandary 
541 Birsa Oraon