Registered Employee Details of Division South Chotanagpur division
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 Abhay Kr. Office AssistantAnimal Husbandary 
2 Abhimanyu Kumar Keshari JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
3 Aditi Pandey Lower Division ClerkWater Resources Department 
4 Aghnu Dhan Peonwater w. division khunti 
5 Ahmed Husain Ansari DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
6 Ajambar Singh KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
7 Ajay Kumar Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
8 Ajay Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
9 Ajay Bhut Kumar CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
10 Ajay Kr. Labh Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
11 Ajay Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
12 Ajay Kumar Singh AssistantAgriculture & sugarcane development dept 
13 Ajay Kumar Sinha KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
14 Ajay Pd Gupta EXECUTIVE ENGINEERBuilding Construction Circle 
15 Ajay Prasad PeonWater Resources Department 
16 Ajit Kumar TREASURE GUARDWater Resources Department 
17 Ajit Kumar PeonWater Resources Department 
18 Ajnesh Devi KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
19 Akhilesh Kumar ORDERLYR.W.D . Works Division 
20 Akhilesh Kumar Tiwari UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
21 Akrity Goswami PeonInstitute of Animal Health & Production 
22 Ali Md. Ansari KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
23 Alkho Kumari PeonBuilding Construction Circle 
24 Almamun Kachhap PeonInstitute of Animal Health & Production 
25 Alok Kumar Singh Junior Research Officer Institute of Animal Health & Production 
26 Alok Niranjan JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
27 Alomani Devi PeonWater Resources Department 
28 Amalendu Pandey JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
29 Amar Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
30 Amar Kumar Karn Lower Division ClerkMines and Geology 
31 Amar Matho PeonRoad Construction Department 
32 Amar Nath Ram Accounts ClerkWater Resources Department 
33 Amar Singh PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
34 Amar Singh Baraek DRAFT MAN -IIR.W.D . Works Division 
35 Amarnath Mahto DriverWater Resources Department 
36 Amarnath Sahu ASST. TEACHERrange education office, chatra+2 L.B.S. HIGH SCHOOL BHANDRA LOHARDA
37 Ambika Prasad Singh JUNIOR ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
38 Amit Kumar PeonDivisional Commissioner Office 
39 Amit Kachhap Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi
40 Amit Kumar Assistant EngineerMINOR IRRIGATION 
41 Amit Kumar Tiwary C. ClearkMINOR IRRIGATION DIVISION 
42 Amitabh Mazumdar C. ClearkWater Resources Department 
43 Amiya Kumar Sharma ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
44 Amod Mishra ClerkNH DIVISION GUMLANH DIVISION
45 Amresh Kumar Singh NALKUP MISTRID.W & S Division Ranchi West Ranchi 
46 Amrit Hans Peonwater w. division khunti 
47 Anal Ajay Guria Accounts ClerkBuilding Construction Divison,Chatra 
48 Anamul Haque Ansari JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
49 Anand Josef Bara UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
50 Anand Kishore C. ClearkWater Resources Department 
51 Anandi Devi PeonRegional Deputy Director of Education Office 
52 Anil Kumar DraftsmanWater Resources Department 
53 Anil Kumar Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
54 Anil Kumar Yadav Lower Division ClerkWater Resources Department 
55 Anil Prasad JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
56 Anima Xess GeologistMines and Geology 
57 Anish Kumar PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
58 Anita Topwar Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
59 Anjani Kant Jha Accounts ClerkWater Resources Department 
60 Anju Wala PeonWater Resources Department 
61 Ankit Kumar JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
62 Anup Chandra Lower Division ClerkWater Resources Department 
63 Anup Dyal Dang DraftsmanWater Resources Department 
64 Anupa Khakha PeonWater Resources Department 
65 Arbaz Noor AssistantForest & Environment Department, Tutorial CircleSt. John's High School RMCH
66 Arjun Prasad SurveyorMines and Geology 
67 Arun Dubey MACHINE OPERATORAnimal Husbandary 
68 Arun Kumar Accounts ClerkBuilding Construction Circle 
69 Arun Kumar PeonRoad Construction Department 
70 Arun Kumar Mahato JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
71 Arun Kumar Sharma L S AInstitute of Animal Health & Production 
72 Arvind Kr. C. ClearkR.W.D . Works Division 
73 Arvind Kumar TYPISTD.W&S Division 
74 Arvind Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
75 Arvind Singh CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
76 Aseem Kumar Choudhary Assistant EngineerRoad Construction Department 
77 Ashish Kr Sinha Assistant EngineerRoad Construction Department 
78 Ashish Ram JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
79 Ashok Kr. Head ClerkDivisional Commissioner Office 
80 Ashok Kumar PeonRoad Construction Department 
81 Ashok Kumar JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
82 Ashok Kumar Gupta PeonR.W.D . Works Division 
83 Ashok Kumar Paswan Assistant EngineerRoad Construction Department 
84 Ashok Kumar Pratap JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
85 Ashok Kumar Singh CHAUKIDARWater Resources Department 
86 Ashok Kumar Verma TREASURE GUARDD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
87 Ashok Roy CHAUKIDARWater Resources Department 
88 Ashraf Uddin Ahmed Assistant EngineerR.W.D . Works Division 
89 Ashrit Lakra Senior P.A to commissionerDivisional Commissioner Office 
90 Ashwini Kumar Bhakat Assistant EngineerWater Resources Department 
91 Atish Kumar Munda DriverRoad Construction Department 
92 Avinash Deogam JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
93 Awadh Kishore Singh PeonAnimal Husbandary 
94 Baban Ram DriverMines and Geology 
95 Bablu Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
96 Bachcha Lal UPPER DIVISIONAL CLERKD.W.& S division Hatia project 
97 Bahadur Munda CHAUKIDARRoad Construction Department 
98 Baidnath Pal DriverR.W.D . Works Division 
99 Baleshwar Nayak PeonDivisional Commissioner Office 
100 Baleshwar Prasad Yadav UPPER DIVISIONAL CLERKD.W&S Division 
101 Balki Oraon ClerkWater Resources Department 
102 Bandhan Oraon PeonExecutive Engineer, Building division 
103 Bandhan Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
104 Barun Kanti Ghosh JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division, Ranchi 
105 Basant Kumar Mahto PeonInstitute of Animal Health & Production 
106 Basant Munda JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION 
107 Basanti Devi PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
108 Basanti Kandir PeonWater Ways Division Khunti
109 Belal Ansari KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
110 Bhadia Mahto PeonForest & Environment Department, Tutorial CircleHansraj Badhwa Prayag Mahato
111 Bhagwan Jee Jha Treasure GuardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
112 Bhagwan Singh DriverR.W.D . Works Division 
113 Bharat Bhushan Ram Accounts ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
114 Bhawna Tirkey Lower Division ClerkWater Resources DepartmentGOSSNER COLLEGE RANCHI
115 Bhedh Nath Tiwari JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
116 Bhiku Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
117 Bhola Baitha PeonRoad Construction Department 
118 Bhola Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
119 Bhola Oron PeonAnimal Husbandary 
120 Bhola Prasad JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
121 Bhola Sahu Night GuardInstitute of Animal Health & Production 
122 Bhosa Oraon PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
123 Bhuneshwar Mahto NALKUP MISTRID.W & S Division Ranchi West Ranchi 
124 Bibhuti Mahto KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
125 Bibhuti Prasad Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
126 Bifan Ram PeonRoad Construction Department 
127 Bigan Bihan C. ClearkBuilding Construction Division, Ranchi 
128 Bigan Devi PeonRoad Construction Department 
129 Bigu Gari C. ClearkBuilding Construction Circle 
130 Bikram Mahli PeonWater Ways Division Khunti 
131 Bikrama Singh Yadav DraftsmanDW&S Mech. Urban Division 
132 Bimal Kr. Mishra Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
133 Bimal Kumar Hembram Research Officer (B.P.)Institute of Animal Health & Production 
134 Bimla Devi PeonWater Resources Department 
135 Bina Devi UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
136 Bina Tirkey ClerkAnimal Husbandary 
137 Bindeshwar Prasad. JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
138 Bindeshwar Thakur KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
139 Bini Kujur UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
140 Binod Kumar UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
141 Binod Kumar Media Sahayak Institute of Animal Health & Production 
142 Binod Kumar KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
143 Binod Kumar Divisional CommissionerDivisional Commissioner Office 
144 Binod Kumar Jha LIVE STOCK ASSISTANTInstitute of Animal Health & Production 
145 Binod Kumar Ravidas Peonwater w. division khunti 
146 Binod Prasad Singh EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
147 Binodanand Dubey DraftsmanBuilding Construction Circle 
148 Bipin Khalkho Research Officer (A.N.)Institute of Animal Health & Production 
149 Bipin Kumar ClerkRegional Deputy Director of Education OfficeRDDE OFFICE
150 Bipta Oroan PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
151 Biraj Dungdung Treasure GuardWater Resources Department 
152 Birbal Mahto JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division, Ranchi 
153 Birbal Mahto CHAUKIDARWater Resources Department 
154 Birendra Kr. Sukla Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
155 Birendra Kumar EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
156 Birendra Kumar Bimal DriverR.W.D . Works Division 
157 Birsa Uraon - 2 PeonAnimal Husbandary 
158 Bishun Dhan Accounts ClerkWater Ways Division Khunti 
159 Bishwanath Mahto 1 CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
160 Blal Ahmad AssistantDivisional Commissioner Office 
161 Brahmanand Prasad DriverR.W.D . Works Division 
162 Braj Kishore Mahato C. ClearkExecutive Engineer, Building division 
163 Braj Kishore Sah Assistant EngineerRoad Construction Department 
164 Brajesh Kumar Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
165 Bridhan Manjhi PeonIrrigation Division 
166 Brij Kishore Singh DriverD. W. & S. Division Hatia Project 
167 Budhan Lal Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
168 Budhan Swansi KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
169 Budhni Lakra PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT LADY SCHOOL MEDICAL OFFICER S.CH. DI. RANCHI
170 Budhram Oraon KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
171 Budhuwa Munda Mali cum ChoukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
172 Budhwa Mahli SweeperD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
173 Carmela Kullu Artist Class-2Information & Public Relation Department 
174 Chanchal Kumar Rout PeonInstitute of Animal Health & Production 
175 Chandan Chatraj Chain ManR.W.D . Works Division 
176 Chandan Kaviraj AssistantDivisional Commissioner Office 
177 Chandar Oraon PeonAnimal Husbandary 
178 Chandra Mohan Mishra C. ClearkRoad Construction Department 
179 Chandra Mohan Sahu LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
180 Chandra Mohan Thakur CHAUKIDARWater Resources Department 
181 Chandradeep Dubey AssistantInstitute of Animal Health & Production
182 Chandradeo Ranjan Joint RegistrarJoint Registrar Cooperative Societies 
183 Chandrashekhar Prasad Secretary to CommissionerDivisional Commissioner Office 
184 Chhotu Yadav ChaukidarDW&S Mech. Urban Division 
185 Chinta Devi PeonAdditional Director Geology 
186 Chitranjan Kishor PeonWater Resources Department 
187 Chumnu Tirkey TracerWater Resources Department 
188 Chunnu Sahu Pasu ParicharInstitute of Animal Health & Production 
189 Damar Bahadur Rana DaftariD. W. & S. Division Hatia Project 
190 Dashrath Kachchap PeonInstitute of Animal Health & Production 
191 Dashrath Rajak Head ClerkR.W.D . Works Division 
192 Dasrath Chaudhary Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
193 Daud Kandir Lower Division ClerkWater Resources Department 
194 David Tirkey TREASURE GUARDWater Resources Department 
195 Dayanand Pandit Peonwater w. division khunti 
196 Dayanand Paswan PeonNH DIVISION GUMLA 
197 Deepak Tudu JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
198 Deepak Kumar Lower Division ClerkWater Resource Department, Mechanical Division Camp 
199 Deepak Kumar Singh Treasure GuardD.W.& S division Hatia project 
200 Deewan Tabrez Khan CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
201 Deo Bihari Yadav Assistant EngineerR.W.D . Works Division 
202 Deo Charan Nayak Peonwater b division khunti 
203 Dev Ashish EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
204 Devashish Tirkey JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
205 Devnath Sahu PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
206 Dhananjay Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
207 Dhaneshwar Oraon JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
208 Dharm Roy Khalkho Telephone AttendantD. W. & S. Division Hatia Project 
209 Dharmendra Tantuwai PeonWater Resources Department 
210 Dharnidhar Prasad Singh UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
211 Dhiraj Ram JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
212 Dhiraj Kumar JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
213 Dhiraj Kumar Jha MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
214 Dhirendra Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
215 Dilip Nayak JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
216 Dilip Oraon JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
217 Dilip Kumar Dutta TracerWater Resources Department 
218 Dilip Kumar Gorai TracerWater Resources Department 
219 Dilip Kumar Pandey DriverMines and Geology 
220 Dilip Kumar Singh DRAFT MAN -IIDW&S Mech. Urban Division 
221 Dilkeshwar Sahu PeonInstitute of Animal Health & Production 
222 Dinesh Chandra Mishra Divisional CommissionerDivisional Commissioner Office 
223 Dinesh Mahto JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
224 Dinesh Prasad C. ClearkR.W.D . Works Division 
225 Dineshwar Pandey Work SarkarD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
226 Dipak Munda PeonAnimal Husbandary 
227 Dipak Sahgal AccountantAnimal Husbandary 
228 Dr, Pratima Kumari Junior Research Officer Animal Husbandary 
229 Dukha Tanti DriverRoad Construction Department 
230 Durga Dutt Munda PeonIrrigation Division 
231 Durga Oraon DraftsmanRoad Construction Department 
232 Ealon Tirkey DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
233 Ekram Hussain Lower Division ClerkAnimal Husbandary 
234 Emmanuel R. Horo DRAFT MAN -IIRoad Construction Department 
235 Etwa Oraon Mali cum ChoukidarForest DivisionToto High School RIMS
236 Etwa Oraon PeonAnimal Husbandary 
237 Etwa Orawn PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
238 Fagu Lal CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
239 Falinder Dhan Peonwater w. division khunti 
240 Fateh Narayan Singh JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
241 Firoj Oraon DriverDIV. Commisioner Office 
242 Francis Nag PeonWater Ways Division Khunti 
243 Fulmani Gari PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
244 Gajendra Sahu PeonWater Resources Department 
245 Gandauri Devi ORDERLYMinor irrigation circle 
246 Ganesh Ram PeonAnimal Husbandary 
247 Ganga Nag DriverRoad Construction Department 
248 Ganga Sagar Thakur PeonWater Resources Department 
249 Gangi Kumari Artist Class-2Information & Public Relation Department 
250 Gautam Ram PeonAnimal Husbandary 
251 Gidyun Lakra Peonwater w. division khunti 
252 Girdhari Bhokta KhalasiR.W.D . Works Division 
253 Girja Singh PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
254 Gloria Tirkey PeonAgriculture and Sugarcane Department 
255 Gopal Mandal EXECUTIVE ENGINEERDivisional Commissioner Office 
256 Gopal Tiwari Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
257 Gulshan Mundu JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
258 Gur Sahay Prasad UNDER SECRETARYDivisional Commissioner Office 
259 Gurucharan Singh Munda ClerkWater Resources Department 
260 Hame Mardi Accounts ClerkRoad Construction Department 
261 Harakh Nath Sahu PeonWater Resources Department 
262 Harendera Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
263 Harendra Ram Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
264 Harendra Singh CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
265 Harihar Mahto Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
266 Harinandan Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
267 Harinath Mahto Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
268 Hemendra Nath Kundu GeologistMines and Geology 
269 Himanshu Kumar Accounts ClerkWater Resources Department 
270 Himanshu Shekhar Assistant EngineerBuilding Construction Circle 
271 Hriday Kumar Deputy DirectorDEPARTMENT OF PLANNING AND DEVELOPMENT 
272 Ignatia Ekka UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
273 Iliash Ansari DriverDivisional Commissioner Office 
274 Imran Khan DriverInstitute of Animal Health & Production 
275 Indra Kunwar PeonMines and Geology 
276 Indradeo Gope CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
277 Indrajit Sinha TYPISTAnimal Husbandary 
278 Ishan Kumar Singhdeo DriverWater Resources Department 
279 J.m.s. Munda JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
280 Jagarnath Oraon C. ClearkWater Resources Department 
281 Jagarnath Sao CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
282 Jagat Kumar STENOGRAPHER/TYPISTWater Resources Department 
283 Jagat Narayan Ram Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
284 Jagdev Singh PeonWater Resources Department 
285 Jagdish Mahato Chain ManWater Resources Department 
286 Jagdish Manjhi PeonWater Resources Department 
287 Jagpati Tuti DraftsmanDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
288 Jai Kishore Tiwary TYPISTDivisional Commissioner Office 
289 Jai Prakash Baraik junior engineerdw&sd Section Karra 
290 Jai Prakash Narayan SurveyorAdditional Director Geology 
291 Jai Ram Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
292 Jaideep Verma Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
293 Jairam Singh Treasure GuardR.W.D . Works Division 
294 Jalil Ansari PeonInstitute of Animal Health & Production 
295 Jamuna Thakur KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
296 Janki Kachhap PeonInstitute of Animal Health & Production 
297 Jasim Ansari Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
298 Jay Prakash Mahto KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
299 Jay Sankar Prasad TREASURE GUARDRoad Construction Department 
300 Jaya Oraon PeonRoad Construction Department 
301 Jaychand Mahto Lower Division ClerkWater Resources Department 
302 Jaydev Kumar Modi JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
303 Jeetan Uraon PeonAnimal Husbandary 
304 Jeetu Manjhi PeonWater Resources Department 
305 Jenet Bhagat Research Officer (T.B.)Institute of Animal Health & Production 
306 Jhaman Ram CHAUKIDARWater Resources Department 
307 Jidan Jaipal Horo PeonWater Ways Division Khunti 
308 Jit Nath Mishra PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT LADY SCHOOL MEDICAL OFFICER S. CH. D. RANCHI
309 Jitendra Kumar Das Accounts ClerkWATER WAYS DIVISION 
310 Jitendra Kumar Srivastava DRAFT MAN -IIRoad Construction Department 
311 Jitendra Sharma UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
312 Joseph Tiru PeonWater Resources Department 
313 Junul Guria PeonWater Ways Division Khunti 
314 Junul Tuti GAURDwater w. division khunti 
315 Jyoti Bando PeonInformation & Public Relation Department 
316 Kali Oraon PeonWater Resources Department 
317 Kalicharan Rajwar UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
318 Kalindra Mishra Head ClerkAdditional Director Geology 
319 Kamalnath Munda JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
320 Kameshwar Parsad TREASURE GUARDWater Resources Department 
321 Kameshwar Prasad Yadav C. ClearkRoad Construction Department 
322 Kameshwar Kumar Pandey Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
323 Kamlesh Kumar Das Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION,KODERMA 
324 Kamlesh Ram PeonWater Resources Department 
325 Kangali Pramanik Lower Division ClerkWater Resources Department 
326 Kanglu Manjhi PeonWater Resources Department 
327 Kaoshal Kishore AssistantRegional Transport Authority 
328 Kapindra Tiwari Assistant EngineerRoad Construction Department 
329 Karamchand Gope DriverRoad Construction Department 
330 Karampal Oraon PLOUGHMANAgriculture & sugarcane development dept 
331 Karmi Uraon CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
332 Kartik Bhagat ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
333 Kartik Chandra Dey JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
334 Kartik Chandra Mahali JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
335 Kartik Patar PeonWater Resources Department 
336 Kartik Singh Lower Division ClerkWater Resources Department 
337 Kashinath Goap PeonDesign Division, Minor Irrigation 
338 Kasim Ansari KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
339 Kaushal Prasad Sinha LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
340 Kedar Yadav KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
341 Khirodhar Manjhi PeonWater Resources Department 
342 Khirstochit Barla ASST. TEACHERrange education office, chatra+2 L.B.S. HIGH SCHOOL. BHANDRA LOHARDA
343 Khiru Oraon PeonDW&S Mech. Urban Division 
344 Khursheed Alam PeonWater Resources Department 
345 Kiran Jha Lower Division ClerkWater Resources Department 
346 Kiran Kishor Laguri JUNIOR ENGINEERD.W.& S division Hatia project 
347 Kiran Sharma C. ClearkRoad Construction Department 
348 Kishore Chandra Patel JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
349 Kishore Kumar Murmu JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
350 Kishori Singh CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
351 Krishana Angaria STENOGRAPHER/TYPISTwater w. division khunti 
352 Krishna Munda PeonAnimal Husbandary 
353 Krishna Chandra Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
354 Krishna Chandra Singh Deputy DirectorWater Resource Department, Mechanical Division CampKRISHNA CHANDRA SINGH
355 Krishna Mohan Singh Munda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
356 Krishna Pandey KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
357 Kritivas Hazam PeonIrrigation Division 
358 Kuldeep Kumar Minz Assistant EngineerR.W.D . Works Division 
359 Kuluwa Mahli PeonDivisional Commissioner Office 
360 Kumar Gourav C. ClearkR.W.D . Works Division 
361 Kumari Madhulay Rani CLERKAnimal Husbandary 
362 Kundal Kumar Assistant EngineerRoad Construction Department 
363 Kundan Kumar Pandey JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
364 Kundan Oraon Pasu ParicharInstitute of Animal Health & Production 
365 Kusum Devi PeonDivisional Commissioner Office 
366 Lachhu Munda PeonWater Resources Department 
367 Lachhu Oraon DRAFT MAN -IIRoad Construction Department 
368 Lakhan Sah KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
369 Lakshmi C. Prasad Assistant EngineerRoad Construction Department 
370 Lal Anuj Kumar Nath Shahdeo LAB ASSISTANTInstitute of Animal Health & Production 
371 Lal Babu Singh Truck KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
372 Lal Babu Singh Night GuardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
373 Lal Pari Devi CHAUKIDARAdditional Director Geology 
374 Lalan Singh UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
375 Lalit Kumar PeonDivisional Commissioner Office 
376 Lalita Lakra STENOGRAPHER/TYPISTDivisional Commissioner Office 
377 Lalita Oraon Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
378 Lalitadevi PeonRoad Construction Department 
379 Lalu Oraon PeonWater Resources Department 
380 Latika Mahto PeonWater Resources Department 
381 Laween Manjhi PeonWater Resources Department 
382 Laxman Kujur JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
383 Laxman Oraon KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
384 Laxman Oraon PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
385 Laxman Oraon ORDERLYD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
386 Laxman Singh CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
387 Leleshwar Singh CHAUKIDARWater Resources Department 
388 Lilu Oraon PeonDivisional Commissioner Office 
389 Loknath Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
390 Lorenstus Lugun KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
391 Lukus Horo PeonWater Ways Division Khunti 
392 Madan Lal Yadav Treasure GuardWater Resources Department 
393 Madan Pandit MACHINE OPERATORR.W.D . Works Division 
394 Madhu Kumari CLERKAnimal Husbandary 
395 Madhu Toppo PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
396 Madhusudan Thakur TYPISTWater Resources Department 
397 Mahabir Bhandari CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
398 Mahabir Gope PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
399 Mahadeo Binha PeonAnimal Husbandary 
400 Mahadeo Oraon KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
401 Mahadeo Singh Munda PeonWater Resources Department 
402 Mahaveer Bhokta ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
403 Mahavir Nayak PeonDivisional Commissioner Office 
404 Mahendra Tirkey TracerDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
405 Mahendra Munda ORDERLYR.W.D . Works Division 
406 Mahendra Nayak SKILL ATTENDANTInstitute of Animal Health & Production 
407 Mahendra Prasad Sharma GeologistMines and Geology 
408 Mahendra Rai PeonAdditional Director Geology 
409 Mahesh Toppo JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
410 Mahesh Bhandari KhalasiR.W.D . Works Division 
411 Mahesh Kumar Bhushan JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
412 Mahesh Mahto PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
413 Maheswar Munda PeonWater Resources Department 
414 Mamta X-Ray TechnicianHEALTH DEPARTMENT 
415 Man Singh Soya TREASURE GUARDWater Resources Department 
416 Mangal Kachhap CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
417 Mangal Lakra Mali cum ChoukidarForest DivisionHinoo United School RIMS
418 Mangal Munda C. ClearkBuilding Construction Circle 
419 Mangal Toppo PeonRegional Deputy Director of Education Office 
420 Mangi Oraon Peonwater w. division khunti 
421 Mangra Mahto ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
422 Mangra Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
423 Mani Jha Bhushan Lower Division ClerkWater Resources Department 
424 Mani Munda PeonWater Ways Division Khunti 
425 Manik Sengari PeonDW&S Mech. Urban Division 
426 Manikant Paswan Sadasya Yatra PartyInformation & Public Relation Department 
427 Maniram Tirkey PeonWater Resources Department 
428 Manju Devi PeonAnimal Husbandary 
429 Mannat Kr. Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
430 Manohar Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
431 Manoj Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
432 Manoj Kumar EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
433 Manoj Kumar CLERKMines and Geology 
434 Manoj Kumar Upper Division ClerkInstitute of Animal Health & Production 
435 Manoj Kumar PeonDivisional Commissioner Office 
436 Manoj Kumar Baraik JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
437 Manoj Kumar Jaiswal Accounts ClerkWater Resources Department 
438 Manoj Kumar Pradhan JUNIOR ENGINEERKonar Canal Division 
439 Manoj Kumar Singh PeonR.W.D . Works Division 
440 Manoj Tigga Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
441 Manuel Ekka MechanicDW&S Mech. Urban Division 
442 Mariam Mundain Mali cum ChoukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
443 Markus Kuzur NIGHT GUARDInstitute of Animal Health & Production 
444 Martin Khes Store keeperInstitute of Animal Health & Production 
445 Md Halim Treasure GuardWater Resources Department 
446 Md Qayum Ansari PeonWater Resources Department 
447 Md Sahboob KhalasiRoad Construction Department 
448 Md Sajid Hussain ChaukidarDW&S Mech. Urban Division
449 Md Shahjahan Ansari Assistant EngineerWater Resources Department 
450 Md. Ali GAURDWater Resources Department 
451 Md. Fakruddin Laboratory AttendantBuilding Construction Division, Ranchi 
452 Md. Hasamul Haque Statistical SpecialistDivisional Commissioner Office 
453 Md. Ishlam PeonDivisional Commissioner Office 
454 Md. Jabeer KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
455 Md. Jamaheer PeonWATER WAYS DIVISION MANISH KUMAR
456 Md. Mustakim LAB ASSISTANTBuilding Construction Division, Ranchi 
457 Md. Shahid Akthar Hashmi C. ClearkWater Resources Department 
458 Md. Shamim PeonIrrigation Division 
459 Md. Shamim Akhter UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
460 Md.ali MechanicMines and Geology 
461 Md.kalam PeonAnimal Husbandary 
462 Md.moinuddin Khan Deputy Controller of AccountsFinance & Audit 
463 Meena Prasad CLERKMines and Geology 
464 Meghnath Singh KhalasiDW&S Mech. Urban Division 
465 Mikal Mangra Oraon C. ClearkMinor irrigation circle 
466 Mina Kumari Sinha ClerkAnimal Husbandary 
467 Mira Jha Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
468 Miraj Akhtar KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
469 Miss Mini Bando ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
470 Miss Munni Tirkey C. ClearkR.W.D . Works Division 
471 Mithila Devi PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
472 Mo. Usha Devi PeonMinor irrigation circle 
473 Mohan KhalasiRoad Construction Department 
474 Mohan Kumar Pathak PeonRoad Division 
475 Mohan Lal Mandal Assistant EngineerD. W. & S. Division Hatia Project 
476 Mohan Manjhi Treasure GuardWater Resources Department 
477 Mohan Singh DriverD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
478 Mohan Singh PeonRoad Construction Department 
479 Mohan Swansi ChaukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
480 Moin Ahmad CHAUKIDARWater Resources Department 
481 Moinuddin Khan Secretary to CommissionerDIV. Commisioner Office 
482 Moti Lal Mahto PeonAnimal Husbandary 
483 Motiur Rahman DriverInstitute of Animal Health & Production 
484 Mritunjay Kumar Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
485 Mukesh Bhagat PeonWater Resources Department 
486 Mukteshwar Lal C. ClearkRoad Construction Department 
487 Mukti Dungdung C. ClearkR.W.D . Works Division 
488 Mumtaj Ahmad Ansari PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
489 Mundrika Yadav CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
490 Munga Oraon KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
491 Munna Bahadur CHAUKIDARDW&S Mech. Urban Division 
492 Munna Matho PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
493 Munna Oraon PeonDepartment of Food,Public Distribution & Consumer Affairs 
494 Najeeb Ashraf TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
495 Namita Linda C. ClearkRoad Construction Department 
496 Nand Lal Das TracerR.W.D . Works Division 
497 Nand Lal Ram Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
498 Narain Ram PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
499 Narayan Gope PeonAnimal Husbandary 
500 Narender Kr. CashierD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
501 Narendra Gope C. ClearkWater Resources Department 
502 Narendra Kumar Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
503 Naresh Mahto Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
504 Narmdeshwar Pd. STENOGRAPHER/TYPISTDivisional Commissioner Office 
505 Narsingh Manjhi OrderlyD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
506 Nathu Oraon PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
507 Naveen Prabhat Kujur JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
508 Navin Kumar Chaudhary Work SarkarD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
509 Navin Kumar Singh C. ClearkBuilding Construction Circle 
510 Navneet Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
511 Nawal Kant CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
512 Nawal Kishore Singh KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
513 Nehru Mahto Lower Division ClerkWater Resources Department 
514 Nelsan Kr.aind CHAUKIDARForest Division 
515 Newalal Mahto C. Clearkwater w. division khunti 
516 Nihar Topno Head ClerkWater Ways Division Khunti 
517 Nil Kamal Singh Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
518 Nilesh Kumar JUNIOR MECH. ENGINEERDW&S Mech. Urban Division 
519 Nilima Topno Singh Lower Division ClerkJoint Registrar Cooperative Societies 
520 Niranjan Sen TREASURE GUARDWater Resources Department 
521 Nirdosh Xalxo PeonExecutive Engineer, Building division 
522 Nirmal Gariwayal Ekka Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
523 Nirmal Kumar Singh Deputy Director(Drilling)Mines and Geology 
524 Nirmal Kumar Sinha AssistantDivisional Commissioner Office 
525 Nirmala Ray DirectorDivisional Commissioner Office
526 Nishi Kiran Verma Reserved Veterinary OfficerRegional Director Animal Husbandry office 
527 Nitesh Tiwary PeonDivisional Commissioner Office 
528 Nitu Singh Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
529 Nitya Nand Singh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
530 Niwas Kumar DriverR.W.D . Works Division 
531 Nutan Kumari Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi
532 Oargen Kishoriya DriverRegional Deputy Director of Education Office 
533 Om Prakash Deputy DirectorWater Resources Department 
534 Omkar Pd. ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
535 P Kumar JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
536 Pahna Kachayap ORDERLYR.W.D . Works Division 
537 Pallavi C. ClearkWater Resources Department 
538 Pandav Kumar Pahan PeonWater Ways Division Khunti 
539 Pankaj Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
540 Pankaj Kumar Sinha UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
541 Pano Devi PeonDW&S Mech. Urban Division 
542 Pardeep Bhagat Technical AdvisorDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
543 Parna Lohar PeonAnimal Husbandary 
544 Parnu Orawn CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
545 Parsuram Prasad KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
546 Patras Xess PeonRegional Deputy Director of Education Office 
547 Paulus Dhan PeonWater Resources Department 
548 Paulus Khalkho Peonwater w. division khunti 
549 Pela Ram Manjhi PeonWater Resources Department 
550 Polush Baraud PeonWater Resources Department 
551 Prabhat Kumar EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
552 Prabhat Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
553 Prabhat Kumar Pandey Junior Research Officer Institute of Animal Health & Production 
554 Prabhat Kumar Singh PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
555 Pradeep Kumar Chakarvorty DaftariD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
556 Pradeep Kumar Ram PeonRoad Construction Department 
557 Pradeep Ram PeonRoad Construction Department 
558 Pradip Kumar Gupta CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
559 Pradip Munda PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
560 Prakash Kujur CLERKR.W.D . Works Division 
561 Prakash Munda ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
562 Pramila Devi Lower Division ClerkWater Resources Department 
563 Pramod Kumar KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
564 Pramod Kumar PeonBuilding Construction Circle 
565 Pramudit Kullu PeonWater Resources Department 
566 Pran Shankar Oraon PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
567 Pratima Minz C. ClearkMinor irrigation circle 
568 Praveen Kumar ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
569 Prem Chand Yadav KhalasiRoad Construction Department 
570 Prem Chandra Singh CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
571 Prithvi Nath Singh DriverRoad Construction Department 
572 Priynka Bharti AssistantDIV. Commisioner Office 
573 Punam Rekha Khakha CLERKBuilding Construction Division, Ranchi 
574 Pyaran Nisha LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
575 Rabindra Das KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
576 Radha Devi PeonRoad Construction Department 
577 Radheshayam Sah DriverMines and Geology 
578 Raghvendra Kumar EXECUTIVE ENGINEERR.W.D . Works Division 
579 Rahul Srivastava Assistant EngineerD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
580 Raj Vimal JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
581 Raj Kishore Mahto PeonWater Resources Department 
582 Raj Kumar Jha PeonRoad Construction Department 
583 Raj Kumar Lal Zonal Malaria Officer,S.C. DIV.RanchiZonal Malaria Office,S.C.Division,Ranchi 
584 Raj Kumar Munda PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
585 Raj Kumar Nonia JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
586 Raj Narayan Sah MechanicInstitute of Animal Health & Production 
587 Raja Ram Shu PeonInstitute of Animal Health & Production 
588 Rajan Ram KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
589 Rajdeep Pd.gupta C. ClearkBuilding Construction Division, Ranchi 
590 Rajdeep Ram ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
591 Rajeev Kumar Accounts ClerkWATER WAYS DIVISIONH.E.C. High School, Dhurwa, Ranchi RIMS, RANCHI
592 Rajeev Ranjan Junior Research OfficerInstitute of Animal Health & Production 
593 Rajeev Ranjan Assistant EngineerWater Resources Department 
594 Rajeev Ranjan Bhagat Assistant EngineerWater Resources Department 
595 Rajendra Mahto PeonAnimal Husbandary 
596 Rajendra Prasad JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION, SIMDEGA 
597 Rajendra Prasad KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
598 Rajendra Prasad Srivastav Assistant EngineerWater Resources Department 
599 Rajendra Uraon Lower Division ClerkWater Resources Department 
600 Rajesh Oraon JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
601 Rajesh Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
602 Rajesh Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
603 Rajesh Kumar Barwar Deputy SecretaryAgriculture & Sugarcane Development Dept 
604 Rajeshwar Singh KhalasiWater Resources Department 
605 Rajeshwer Ram KhalasiR.W.D . Works Division 
606 Rajiv Kumar Singh JUNIOR ACCOUNTS CLERKWater Resources Department 
607 Rajkishor Nayak JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
608 Rajkumar Das PeonRoad Construction Department 
609 Rajkumar Singh MACHINE OPERATORR.W.D . Works Division 
610 Rajkumar Vikram Singh AssistantDIV. Commisioner Office 
611 Rajni Oraon Mali cum ChoukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
612 Rajni Pushpa Sinku Research Officer (G.D.)Institute of Animal Health & Production 
613 Raju Kispotta JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
614 Raju Oraon Lower Division ClerkInstitute of Animal Health & Production 
615 Raju Prasad DriverRoad Construction Department 
616 Raju Ram CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
617 Rakesh Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
618 Rakesh Roshan Panna GeologistMines and Geology 
619 Ram Pravesh Kumar CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
620 Ram Ayodhya Singh PeonR.W.D . Works Division 
621 Ram Bali Prasad DriverMinor irrigation circle 
622 Ram Brit Ram PeonDivisional Commissioner Office 
623 Ram Chandra Mahli KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
624 Ram Chandra Pandey KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
625 Ram Chandra Prasad TREASURE GUARDBuilding Construction Division, Ranchi 
626 Ram Chijh Ram PeonAnimal Husbandary 
627 Ram Kishor Prasad Sharma Chain ManWater Resources Department 
628 Ram Kishor Singh Head ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
629 Ram Kishore Rai Work SarkarD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
630 Ram Kumar Singh DriverR.W.D . Works Division 
631 Ram Kumar Tiwary EXECUTIVE ENGINEERwater w. division khunti 
632 Ram Nandan Prasad CHAUKIDARBuilding Construction Circle 
633 Ram Naresh Pandit Treasure GuardBuilding Construction Circle 
634 Ram Naresh Paswan JUNIOR ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
635 Ram Nath Lal UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
636 Ram Nawit Singh Head ClerkDW&S Mech. Urban Division 
637 Ram Prakash Sahu JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
638 Ram Prasad Ray PeonDivisional Commissioner Office 
639 Ram Prasad Singh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
640 Ram Pravesh Sahu Telephone AttendantD. W. & S. Division Hatia Project 
641 Ram Sagar Lal UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
642 Ram Sewak Mahto PeonWater Ways Division 
643 Ram Sunder Ram JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
644 Ram Tahal Ram DriverR.W.D . Works Division 
645 Rama Shankar Choursia DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
646 Ramakant Lal DriverAnimal Husbandary 
647 Raman Jyoti Upper Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
648 Ramashraya Prasad C. ClearkBuilding Construction Circle 
649 Ramasray Yadav DriverAnimal Husbandary 
650 Rambhadra Jha CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
651 Ramchandra Safi Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
652 Ramdeo Mahto DriverR.W.D . Works Division 
653 Ramdev Oraon KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
654 Ramdhan Singh Munda C. ClearkWater Resources Department 
655 Ramdinesh Mishra PeonWater Resources Department 
656 Ramesh Kumar Singh PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
657 Ramesh Pd Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
658 Ramesh Ram DriverDivisional Commissioner Office 
659 Ramesh Sharma Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
660 Rameshwar Swansi PeonAnimal Husbandary 
661 Rameshwer Singh KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
662 Ramjee DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
663 Ramjee Pd. Gupta CashierD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
664 Ramji Ram DriverRoad Construction Department 
665 Ramji Tiwari PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
666 Ramkumar Munda StorekeeperD. W. & S. Division Hatia Project 
667 Ramkumar Oraon JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
668 Ramnandan Prasad ORDERLYD.W&S Division 
669 Ramni Devi PeonWater Resources Department 
670 Ramod Narayan Jha DY RegistrarJoint Registrar Cooperative Societies 
671 Ran Vijay Kumar SupervisorSoil Conservation Department 
672 Rana Samarat AssistantDivisional Commissioner Office 
673 Ranjana Devi PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
674 Ranjeet Kumar Sah JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
675 Ranjit Binha TREASURE GUARDRoad Construction Department 
676 Ranjit Kr. C. ClearkRoad Construction Department 
677 Ranjit Nayak PeonInstitute of Animal Health & Production 
678 Ranjit Roy LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
679 Ranjit Singh Munda PeonWater Resources Department 
680 Ratan Deep Mahto STENOGRAPHER/TYPISTDIV. Commisioner Office 
681 Ratan Kumar Kanth C. ClearkMinor irrigation circle 
682 Rathuwa Munda CHAUKIDARDW&S Mech. Urban Division 
683 Ratna Devi PeonWater Resources Department 
684 Ratnakar Munda PeonWater Ways Division Khunti 
685 Ratnesh Kumar Sinha GeologistAdditional Director Geology 
686 Ratnu Mochi DaftariD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
687 Ratu Manjhi TREASURE GUARDWater Resources Department 
688 Ravi Kant TREASURE GUARDR.W.D . Works Division 
689 Ravi Lakra Assistant EngineerWater Resources Department 
690 Ravi Oraon Lower Division ClerkWater Resources Department 
691 Ravi Kumar CLERKJoint Registrar Cooperative Societies
692 Ravi Singh Munda PeonWater Resources Department 
693 Ravindar Singh PeonWater Resources Department 
694 Ravinder Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
695 Ravindra Kumar JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
696 Ravindra Kumar Verma JUNIOR ENGINEERDesign Division, Minor Irrigation 
697 Rawel Horo JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
698 Reena Lower Division ClerkDIV. Commisioner Office 
699 Regina Fulmani Topno ClerkWater Ways Division Khunti
700 Rekha Devi PeonDivisional Commissioner Office 
701 Renu Kachhap ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Zonal Malaria Office Ranchi
702 Renu Devi PeonWater Resources Department 
703 Ridhima Sikha ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
704 Rita Devi TracerR.W.D . Works Division 
705 Romola Kandulna Head ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
706 Rupa Verma UPPER DIVISIONAL CLERKD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
707 Rushu Munda PeonWater Resources Department 
708 S. Shaukat Ali Work SarkarD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
709 S.s.pandit Assistant EngineerExecutive Engineer, Building division 
710 Sadanand Kherwar TREASURE GUARDWater Resources Department 
711 Sadanand Choudhary KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
712 Sadhu Gope KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
713 Sagiya Oraon PeonDivisional Commissioner Office 
714 Sahdeo Oraon PeonDIV. Commisioner Office 
715 Sahdeo Sah MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
716 Sahdev Ram AssistantWater Resources Department 
717 Saheb Prasad DirectorDIV. Commisioner Office
718 Sahid Ansari TracerDW&S Mech. Urban Division 
719 Sailen Singh MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
720 Sam Singh Munda PeonWater Resources Department 
721 Sambhu Nath Das C. ClearkRoad Construction Department 
722 Sambhu Sharan Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
723 Samima Bano Media Sahayak Institute of Animal Health & Production 
724 Sandeep Lakra PeonAnimal Husbandary 
725 Sandhya Gupta Divisional Deputy Director(FOOD)South Chotanagpur division 
726 Sandhya Shikha Nag Accounts ClerkRoad Construction Department 
727 Sanika Munda Tresur GurdWater Ways Division Khunti 
728 Sanjay Hansdak JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
729 Sanjay Kr. Verma PeonDivisional Commissioner Office 
730 Sanjay Kumar Accounts ClerkWater Resources Department 
731 Sanjay Kumar ClerkAnimal Husbandary 
732 Sanjay Kumar Accounts ClerkDW&S Mech. Urban Division 
733 Sanjay Kumar Nayak OrderlyInformation & Public Relation Department 
734 Sanjay Kumar Sinha EXECUTIVE ENGINEERRoad Construction Department 
735 Sanjay Kumar Verma KhalasiAdditional Director Geology 
736 Sanjay Kumar Verma C. ClearkMINOR IRRIGATION DIVISION, SIMDEGA 
737 Sanjeev Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
738 Sanjeev Sharma Statistical ComputerDivisional Commissioner Office 
739 Sanjit Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
740 Sanjit S. Lakra UNDER SECRETARYDivisional Commissioner Office 
741 Sanjiwan Oraon Treasure GuardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
742 Sanjvir Night GuardD. W. & S. Division Hatia Project 
743 Sankat Mochan Tiwari Media Sahayak Institute of Animal Health & Production 
744 Sant Kumar STENOGRAPHER/TYPISTD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
745 Santosh Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
746 Santosh Kumar JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
747 Santosh Kacchap KhalasiRoad Construction Department 
748 Santosh Kr Gupta MACHINE OPERATORR.W.D . Works Division 
749 Santosh Kujur Accounts ClerkRoad Construction Department 
750 Santosh Kumar Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
751 Sarada Devi PeonRoad Construction Department 
752 Saradhanand Gidh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
753 Saraswati Devi UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
754 Sarita Kumari Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
755 Sarita Khesh ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
756 Saro Devi PeonJoint Registrar Cooperative Societies 
757 Saroj Bela Minz TracerBuilding Construction Division, Ranchi 
758 Saroj Dubey ClerkInstitute of Animal Health & Production 
759 Saroj Kr. Mukherjee PeonAnimal Husbandary 
760 Sarojini Ekka Lower Division ClerkWater Resources Department 
761 Sarvesh Sinha Kumar TREASURE GUARDWater Resources Department 
762 Sarvindra Kumar PeonAnimal Husbandary 
763 Satish Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
764 Satish Chandra Mahto Treasure GuardWater Resources Department 
765 Satish Kumar Mishra C. ClearkR.W.D . Works Division 
766 Satish Ram CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
767 Satua Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
768 Satyendra Kumar Singh Telephone AttendantD. W. & S. Division Hatia Project 
769 Satyendra Singh Munda Lower Division Clerkwater w. division khunti 
770 Savina Lakra PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
771 Sawan Oraon PeonR.W.D . Works Division 
772 Sawna Oraon PeonRoad Construction Department 
773 Sayun Ekka DRAFT MAN -IID.W.& S division Hatia project 
774 Sena Prasad PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
775 Sevak Sahu PeonWater Resources Department 
776 Shahab Anwar UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
777 Shahid Imam Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
778 Shailendra Mohan Dubey CLERKRoad Construction Department 
779 Shailesh Kumar DriverD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
780 Shakuntala Devi PeonR.W.D . Works Division 
781 Shaligram Singh PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
782 Shalikram Munda CHAUKIDARDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
783 Shambhu Nath Prasad Accounts ClerkWater Resources Department 
784 Shambhu Ram Verma PeonDivisional Commissioner Office 
785 Shambhunath Kuwar DriverMINOR IRRIGATION DESIGN AND MONITORING 
786 Shanicharwa Oraon Night GuardInstitute of Animal Health & Production 
787 Shankar Das Superintending EngineerDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
788 Shankar Gosai DriverDW&S Mech. Urban Division 
789 Shankar Kumar Choudhary PLOUGHMANAnimal Husbandary 
790 Shankar Kumar Lakra C. ClearkR.W.D . Works Division 
791 Shankar Tirki Chain ManWater Resources Department 
792 Shanti Devi PeonWater Resources Department 
793 Shanti Kachchap PeonAnimal Husbandary 
794 Sharad Kr. Sinha Deputy DirectorMines and Geology 
795 Shashi Bhusan Kumar PeonRoad Construction Department 
796 Shashi Kant Sharma PeonIrrigation Mechanical Circle Ranchi (WRD) 
797 Shashi Kant Sharma ClerkWater Resources Department 
798 Shashi Shekhar Singh EXECUTIVE ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
799 Shashi Shekhar Thakur KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
800 Sheo Kumar PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
801 Sheo Kumar Verma Junior Research Officer Institute of Animal Health & Production 
802 Sheweta Thakur Accounts ClerkRoad Construction Department 
803 Shia Shankar Prasad DriverRoad Construction Department 
804 Shishir Kumar Suresh Kerketta TREASURE GUARDWater Resources Department 
805 Shiv Chandra Ray StorekeeperWater Resources Department 
806 Shiv Kr. Manjhi TREASURE GUARDWater Resources Department 
807 Shiv Narayan Ram DaftariRoad Construction Department 
808 Shiv Pujan Singh Munda TYPISTWater Resources Department 
809 Shiv Shankar Oraon Night GuardWater Resources Department 
810 Shiv Shankar Sahu JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
811 Shiv Shanker Oahdar TREASURE GUARDWater Resources Department 
812 Shivajee Uraon PeonWater Resources Department 
813 Shivjee Tiwari JUNIOR ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
814 Shivji Prasad PeonAnimal Husbandary 
815 Shivpujan Singh OrderlyAgriculture & sugarcane development dept 
816 Shrawan Sai Divisional CommissionerDivisional Commissioner Office 
817 Shushil Kumar Paswan PeonD. W. & S. Division Hatia Project
818 Shweta JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
819 Shyam Kishor Yadav Assistant EngineerDW&S Mech. Urban Division 
820 Shyam Mandal JUNIOR MECH. ENGINEERRoad Construction Department 
821 Shyam Nandan Pd. Vidyarthi GeologistMines and Geology 
822 Shyam Nath Yadav PlumberD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
823 Shyamal Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
824 Sibu Munda PeonAnimal Husbandary 
825 Sikander Orawan JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
826 Simon Kispotta TYPISTR.W.D . Works Division 
827 Siru Marandi JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
828 Sitaram ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
829 Sohan Oroan PeonWater Resources Department 
830 Sohar Mahato PeonRoad Construction Department 
831 Sohrai Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
832 Solha Oraon KhalasiR.W.D . Works Division 
833 Soma Oraon CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
834 Somara Oraon PeonRoad Construction Department 
835 Somari Devi PeonRoad Construction Department 
836 Somaru Paswan PeonAnimal Husbandary 
837 Somary Devi PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
838 Somera Oraon PeonDW&S Mech. Urban Division 
839 Somnath Mahato PeonRoad Construction Department 
840 Somnath Mahto JUNIOR ACCOUNTS CLERKRoad Construction Department 
841 Somra Gadi KhalasiMines and Geology 
842 Sonaram Mahto PeonAnimal Husbandary 
843 Soni Kumari Lower Division ClerkWater Resources Department Nageshwar Ohdar
844 Sonu Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
845 Sorjesh Oraon PeonR.W.D . Works Division 
846 Sri Avinash Kumar Sahu Lower Division ClerkDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
847 Srikesh Sinku Assistant EngineerWater Resources Department 
848 Srimati Munni Devi PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
849 Sriniwas Mishra Accounts ClerkRoad Construction Department 
850 Sriram Munda PeonAnimal Husbandary 
851 Subedar Oraon CHAUKIDARForest Division 
852 Subhash Chandra Prasad Head ClerkInstitute of Animal Health & Production 
853 Subhash Kachhap PeonWater Resources Department 
854 Subodh Kumar ClerkInstitute of Animal Health & Production 
855 Subodh Kumar Poddar CLERKWater Resources Department 
856 Subodh Kumar Sharma UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
857 Sudarshan Sharma CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
858 Sudarshan Singh CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
859 Sudhir Kullu DriverAgriculture & sugarcane development dept 
860 Sudhir Kumar SupervisorInstitute of Animal Health & Production 
861 Sudhir Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
862 Sudhir Kumar Thakur JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
863 Suger Bage StorekeeperWater Resources Department 
864 Sugia Urain PeonAnimal Husbandary 
865 Sujeet Kumar ORDERLYMines and Geology 
866 Sukara Oraon PeonBuilding Construction Circle 
867 Sukdev Mani Singh Accounts ClerkWater Resources Department 
868 Sukh Deo Mahto PeonWater Resources Department 
869 Sukh Ram Singh Munda Peonwater w. division khunti 
870 Sukhdeo Manjhi PeonWater Ways Division Khunti 
871 Sukhman Tirkey PeonAnimal Husbandary 
872 Suklal Munda KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
873 Sukra Munda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
874 Suleman Tirkey KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
875 Sulochani Devi PeonWater Resources Department 
876 Suman Kerketta PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
877 Suman Shekhar Assistant EngineerRoad Construction Department 
878 Suman Kumar Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
879 Sumanjan Kumar JUNIOR ACCOUNTS CLERKDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
880 Sumit Khalkho Lower Division ClerkWater Resources Department 
881 Sumit Kumar Assistant EngineerD. W. & S. Division Hatia Project 
882 Sumitra Oraon CLERKHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT LADY SCHOOL MEDICAL OFFICER S.CH. RANCHI
883 Sundhar Nath Ganjhu KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
884 Sunil Kerai JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
885 Sunil Khalkho PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
886 Sunil Kumar Assistant EngineerRoad Construction Department 
887 Sunil Kumar Choudhary OrderlyD. W. & S. Division Hatia Project 
888 Sunil Kumar Mahli Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
889 Sunil Ram SWEEPARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
890 Sunita Kumari Accounts ClerkRoad Construction Department 
891 Suniti Lakra HEAD CLERK CUM CASHIERInformation & Public Relation Department 
892 Suraj Kumar StorekeeperIndustries Department, Pilot project centre 
893 Suraj Kumar PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
894 Surender Pd. Accounts ClerkBuilding Construction Division, Ranchi 
895 Surendra Kr Sinha Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
896 Surendra Nath Pathak Senior AuditorJoint Registrar Cooperative Societies 
897 Surendra Saw PeonAnimal Husbandary 
898 Suresh C. Mahto DRAFT MAN -IIR.W.D . Works Division 
899 Suresh Kumar Mistri PeonRegional Deputy Director of Education Office 
900 Suresh Kumar Parmar DriverBuilding Construction Circle 
901 Suresh Kumar Singh PeonDivisional Commissioner Office 
902 Suresh Kumar Singh KhalasiRoad Construction Department 
903 Suresh Oraon Night GuardD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
904 Suresh Orawn Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
905 Suresh Tigga JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
906 Surya Deo Oraon UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
907 Sushil Topno SECRETARIATE ASSISTANTDivisional Commissioner Office 
908 Sushil Dutta Assistance ClerkAnimal Husbandary 
909 Sushil Kujur ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
910 Sushil Kumar Paswan JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
911 Tapeshwar Pandit PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
912 Taran Singh DirectorInstitute of Animal Health & Production 
913 Tarashankar Mahto TracerWater Resources Department 
914 Tarkeleng Dungdung UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
915 Tarkeshwar Tiwary Sadasya Mode MandaliInformation & Public Relation Department 
916 Tarun Kumar PeonRoad Construction Department 
917 Tejua Oraon KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
918 Teresa Kachchap PeonAnimal Husbandary 
919 Thakur Pankaj Kumar Accounts ClerkWater Resources Department 
920 Thomas Oraon StorekeeperWater Resources Department 
921 Tijendra Ganjhu PeonWater Resources Department 
922 Tinku Kujur PeonWater Resources Department 
923 Toufik Khan PeonWater Resources Department 
924 Tribhuwan Mistri PeonDIV. Commisioner Office 
925 Triloki Singh JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
926 Uday Narayan Singh PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
927 Uday Prakash Jha Work SarkarD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
928 Uday Shankar Singh Choudhary JUNIOR ENGINEERExecutive Engineer, Building division 
929 Udhab Mahto MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
930 Uma Kant Pandey Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
931 Uma Kant Singh PeonAnimal Husbandary 
932 Umesh Chandra Jha CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
933 Umesh Chaudhari PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
934 Umesh Ku Singh DriverRoad Construction Department 
935 Umesh Kumar JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
936 Umesh Mishra TREASURE GUARDMinor irrigation circle 
937 Umesh Pd. Verma Chain ManMINOR IRRIGATION DIVISION,KODERMA 
938 Umesh Prasad DriverR.W.D . Works Division 
939 Umesh Prasad Sinha JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
940 Umesh Verma JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
941 Upender Kr. Srivastav Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
942 Urmila Devi PeonDW&S Mech. Urban Division 
943 Usha Devi KhalasiRoad Construction Department 
944 Vasist Choudhary CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
945 Vibha Kumari Sinha Reserved Veterinary OfficerRegional Director Animal Husbandry office SUNIL KUMAR
946 Vickey Kumar Ram PeonD.W&S Division 
947 Vidya Nandan Vidyarthi X-Ray TechnicianHEALTH DEPARTMENT 
948 Vidyabhushan Karn SECTION OFFICERDivisional Commissioner Office 
949 Vijay Kumar JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
950 Vijay Kumar AssistantDivisional Commissioner Office 
951 Vijay Kumar DriverRoad Construction Department 
952 Vijay Kumar Choudhary Assistant EngineerWater Resources Department 
953 Vijay Kumar Pandey KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
954 Vijay Kumar Singh Treasure GuardD.W.& S division Hatia project 
955 Vijay Kumar Singh Research Officer (B.P.)Institute of Animal Health & Production 
956 Vijay Kumar Srivastava DriverAdditional Director Geology 
957 Vijay Kumar Tiwary Night GuardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
958 Vijay Linda ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
959 Vijay Prasad PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
960 Vijay Ram PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
961 Vijay Sharma KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
962 Vikas Tirky Lower Division ClerkCDPO 
963 Vikash Oraon PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
964 Vikrant Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
965 Vimal Kachhap PeonD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
966 Vimla Devi PeonWater Ways Division Khunti
967 Vimla Devi PeonMines and Geology 
968 Vinay Kumar Singh CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
969 Vinit Kumar Singh JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
970 Vinktesh Prasad Singh GeologistMines and Geology 
971 Vinod Kr.chandra DRAFT MAN -IIWater Resources Department 
972 Vinod Kumar Senior AuditorJoint Registrar Cooperative Societies 
973 Vinod Kumar Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
974 Vinod Narayan Night GuardInstitute of Animal Health & Production 
975 Virendra Choudhary CHAIN MANAdditional Director Geology 
976 Virendra Singh DriverWater Resources Department 
977 Vishawnath Manjhi PeonWater Resources Department 
978 Vishwakarma Hessa Treasure GuardDWSD Mech Urban Division 
979 Vishwanath Mahto PeonDW&S Mech. Urban Division 
980 Vishwanath Manjhi PeonWater Resources Department 
981 Visnu Uraon PeonR.W.D . Works Division 
982 Vivek Kumar JUNIOR MECH. ENGINEERDW&S Mech. Urban Division 
983 Widow Md. Ashma Khatoon FrashBuilding Construction Circle 
984 Wilsan Bodra Accounts Clerkwater w. division khunti 
985 Yaduvansh Nirala DraftsmanD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
986 Yagya Narayan Pandey JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
987 Yamuna Singh Assistant EngineerD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
988 Yashoda Devi Lower Division ClerkWater Resources Department 
989 Yasoda Devi PeonDW&S Mech. Urban Division 
990 Yogendra Prasad Rai Research Officer (Q.C.)Road Construction Department 
991 Yugal Kishor Ray UPPER DIVISIONAL CLERKD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
992 Yugul Mahto DriverR.W.D . Works Division 
993 Yuwraj Kumar Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
994 Zeenat Perween Lower Division ClerkWater Resources Department