Registered Employee Details of Division South Chotanagpur division
   
Sl NoNameDesignationDepartmentOther DetailsPresent
1 Abhay Kr. Office AssistantAnimal Husbandary 
2 Abhijeet Kumar Lower Division ClerkMines and Geology 
3 Abhimanyu Kumar Keshari JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
4 Abhishek Trivedi DriverForest DivisionTana Bhagat High School RIMS
5 Aditi Pandey Lower Division ClerkWater Resources Department 
6 Aghnu Dhan Peonwater w. division khunti 
7 Ahmed Husain Ansari DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
8 Ajambar Singh KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
9 Ajay Kumar Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
10 Ajay Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
11 Ajay Bhut Kumar CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
12 Ajay Kr. Labh Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
13 Ajay Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
14 Ajay Kumar Singh AssistantAgriculture & sugarcane development dept 
15 Ajay Kumar Sinha KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
16 Ajay Mistri JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
17 Ajay Pd Gupta EXECUTIVE ENGINEERBuilding Construction Circle 
18 Ajay Prasad PeonWater Resources Department 
19 Ajit Kumar TREASURE GUARDWater Resources Department 
20 Ajit Kumar PeonWater Resources Department 
21 Ajnesh Devi KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
22 Akhilesh Kumar ORDERLYR.W.D . Works Division 
23 Akhilesh Kumar Tiwari UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
24 Akrity Goswami PeonInstitute of Animal Health & Production 
25 Ali Md. Ansari KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
26 Alkho Kumari PeonBuilding Construction Circle 
27 Almamun Kachhap PeonInstitute of Animal Health & Production 
28 Alok Kumar Singh Junior Research Officer Institute of Animal Health & Production 
29 Alok Niranjan JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
30 Alomani Devi PeonWater Resources Department 
31 Amalendu Pandey JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
32 Amar Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
33 Amar Kumar Computer OperatorD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
34 Amar Kumar Karn Lower Division ClerkMines and Geology 
35 Amar Matho PeonRoad Construction Department 
36 Amar Nath Ram Accounts ClerkWater Resources Department 
37 Amar Singh PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
38 Amar Singh Baraek DRAFT MAN -IIR.W.D . Works Division 
39 Amarnath Mahto DriverWater Resources Department 
40 Amarnath Sahu ASST. TEACHERrange education office, chatra+2 L.B.S. HIGH SCHOOL BHANDRA LOHARDA
41 Ambika Prasad Singh JUNIOR ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
42 Amit Kumar PeonDivisional Commissioner Office 
43 Amit Kachhap Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi
44 Amit Kumar Assistant EngineerMINOR IRRIGATION 
45 Amit Kumar Tiwary C. ClearkMINOR IRRIGATION DIVISION 
46 Amitabh Mazumdar C. ClearkWater Resources Department 
47 Amiya Kumar Sharma ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
48 Amod Mishra ClerkNH DIVISION GUMLANH DIVISION
49 Amresh Kumar Singh NALKUP MISTRID.W & S Division Ranchi West Ranchi 
50 Amrit Hans Peonwater w. division khunti 
51 Amrit Lakra District CoordinatorD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
52 Anal Ajay Guria Accounts ClerkBuilding Construction Divison,Chatra 
53 Anamul Haque Ansari JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
54 Anand Josef Bara UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
55 Anand Kishore C. ClearkWater Resources Department 
56 Anandi Devi PeonRegional Deputy Director of Education Office 
57 Angad Kumar Yadav GAURDDivisional Commissioner Office 
58 Anil Kishor Lal Computer OperatorR.W.D . Works Division 
59 Anil Kumar DraftsmanWater Resources Department 
60 Anil Kumar Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
61 Anil Kumar Yadav Lower Division ClerkWater Resources Department 
62 Anil Prasad JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
63 Anima Xess GeologistMines and Geology 
64 Anish Kumar PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
65 Anish Kumar Computer OperatorD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
66 Anita Topwar Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
67 Aniwesh Mishra DIVISIONAL COMPUTER PROGRAMMERDivisional Commissioner Office 
68 Anjani Kant Jha Accounts ClerkWater Resources Department 
69 Anju Wala PeonWater Resources Department 
70 Ankit Kumar JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
71 Anup Chandra Lower Division ClerkWater Resources Department 
72 Anup Dyal Dang DraftsmanWater Resources Department 
73 Anupa Khakha PeonWater Resources Department 
74 Arbaz Noor AssistantForest & Environment Department, Tutorial CircleSt. John's High School RMCH
75 Arjun Prasad SurveyorMines and Geology 
76 Arun Dubey MACHINE OPERATORAnimal Husbandary 
77 Arun Kumar Accounts ClerkBuilding Construction Circle 
78 Arun Kumar PeonRoad Construction Department 
79 Arun Kumar Mahato JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
80 Arun Kumar Sharma L S AInstitute of Animal Health & Production 
81 Arvind Kr. C. ClearkR.W.D . Works Division 
82 Arvind Kumar TYPISTD.W&S Division 
83 Arvind Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
84 Arvind Singh CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
85 Aseem Kumar Choudhary Assistant EngineerRoad Construction Department 
86 Ashish Kr Sinha Assistant EngineerRoad Construction Department 
87 Ashish Kumar Assistant EngineerR.W.D . Works Division 
88 Ashish Ram JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
89 Ashok Kr. Head ClerkDivisional Commissioner Office 
90 Ashok Kumar PeonRoad Construction Department 
91 Ashok Kumar JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
92 Ashok Kumar Gupta PeonR.W.D . Works Division 
93 Ashok Kumar Paswan Assistant EngineerRoad Construction Department 
94 Ashok Kumar Pratap JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
95 Ashok Kumar Singh CHAUKIDARWater Resources Department 
96 Ashok Kumar Verma TREASURE GUARDD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
97 Ashok Roy CHAUKIDARWater Resources Department 
98 Ashraf Uddin Ahmed Assistant EngineerR.W.D . Works Division 
99 Ashrit Lakra Senior P.A to commissionerDivisional Commissioner Office 
100 Ashutosh Kumar District CoordinatorD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
101 Ashwini Kumar Bhakat Assistant EngineerWater Resources Department 
102 Ataur Rahman Computer OperatorDrinking Water and Sanitation Swarnrekha Distribution Division 
103 Atish Kumar Munda DriverRoad Construction Department 
104 Avinash Deogam JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
105 Awadh Kishore Singh PeonAnimal Husbandary 
106 Baban Ram DriverMines and Geology 
107 Bablu Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
108 Baby Kujur ORDERLYD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
109 Bachcha Lal UPPER DIVISIONAL CLERKD.W.& S division Hatia project 
110 Bahadur Munda CHAUKIDARRoad Construction Department 
111 Baidnath Pal DriverR.W.D . Works Division 
112 Baleshwar Nayak PeonDivisional Commissioner Office 
113 Baleshwar Prasad Yadav UPPER DIVISIONAL CLERKD.W&S Division 
114 Balki Oraon ClerkWater Resources Department 
115 Bandhan Oraon PeonExecutive Engineer, Building division 
116 Bandhan Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
117 Barun Kanti Ghosh JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Division, Ranchi 
118 Basant Kumar Mahto PeonInstitute of Animal Health & Production 
119 Basant Munda JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION 
120 Basanti Devi PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
121 Basanti Kandir PeonWater Ways Division Khunti
122 Beena Kumari AccountantDrinking Water & Sanitation DivisionVBU Hazaribag
123 Belal Ansari KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
124 Bhadia Mahto PeonForest & Environment Department, Tutorial CircleHansraj Badhwa Prayag Mahato
125 Bhagwan Jee Jha T. GardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
126 Bhagwan Singh DriverR.W.D . Works Division 
127 Bharat Bhushan Ram Accounts ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
128 Bhawna Tirkey Lower Division ClerkWater Resources DepartmentGOSSNER COLLEGE RANCHI
129 Bhedh Nath Tiwari JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
130 Bhiku Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
131 Bhola Baitha PeonRoad Construction Department 
132 Bhola Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
133 Bhola Oron PeonAnimal Husbandary 
134 Bhola Prasad JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
135 Bhola Sahu Night GuardInstitute of Animal Health & Production 
136 Bhosa Oraon PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
137 Bhuneshwar Mahto NALKUP MISTRID.W & S Division Ranchi West Ranchi 
138 Bibhuti Mahto KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
139 Bibhuti Prasad Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
140 Bifan Ram PeonRoad Construction Department 
141 Bigan Bihan C. ClearkBuilding Construction Division, Ranchi 
142 Bigan Devi PeonRoad Construction Department 
143 Bigu Gari C. ClearkBuilding Construction Circle 
144 Bikram Mahli PeonWater Ways Division Khunti 
145 Bikrama Singh Yadav DraftsmanDW&S Mech. Urban Division 
146 Bimal Kr. Mishra Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
147 Bimal Kumar Hembram Research Officer (B.P.)Institute of Animal Health & Production 
148 Bimla Devi PeonWater Resources Department 
149 Bina Devi UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
150 Bina Tirkey ClerkAnimal Husbandary 
151 Bindeshwar Prasad. JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
152 Bindeshwar Thakur KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
153 Bini Kujur UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
154 Binod Kumar UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
155 Binod Kumar Media Sahayak Institute of Animal Health & Production 
156 Binod Kumar KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
157 Binod Kumar GAURDDivisional Commissioner Office 
158 Binod Kumar Jha LIVE STOCK ASSISTANTInstitute of Animal Health & Production 
159 Binod Kumar Ravidas Peonwater w. division khunti 
160 Binod Prasad Singh EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
161 Binodanand Dubey DraftsmanBuilding Construction Circle 
162 Bipin Khalkho Research Officer (A.N.)Institute of Animal Health & Production 
163 Bipin Kumar ClerkRegional Deputy Director of Education OfficeRDDE OFFICE
164 Bipta Oroan PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
165 Biraj Dungdung T. GardWater Resources Department 
166 Birbal Mahto CHAUKIDARWater Resources Department 
167 Birendra Kr. Sukla Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
168 Birendra Kumar EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
169 Birendra Kumar Bimal DriverR.W.D . Works Division 
170 Birsa Uraon - 2 PeonAnimal Husbandary 
171 Bishun Dhan Accounts ClerkWater Ways Division Khunti 
172 Bishwanath Mahto 1 CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
173 Blacius Lakra JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
174 Blal Ahmad AssistantDivisional Commissioner Office 
175 Brahmanand Prasad DriverR.W.D . Works Division 
176 Braj Kishore Mahato C. ClearkExecutive Engineer, Building division 
177 Braj Kishore Sah Assistant EngineerRoad Construction Department 
178 Brajesh Kumar Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
179 Bridhan Manjhi PeonIrrigation Division 
180 Brij Kishore Singh DriverD. W. & S. Division Hatia Project 
181 Budhan Lal Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
182 Budhan Swansi KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
183 Budhni Lakra PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT LADY SCHOOL MEDICAL OFFICER S.CH. DI. RANCHI
184 Budhram Oraon KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
185 Budhuwa Munda Mali cum ChoukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
186 Budhwa Mahli SweeperD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
187 Carmela Kullu Artist Class-2Information & Public Relation Department 
188 Chanchal Kumar Rout PeonInstitute of Animal Health & Production 
189 Chandan Chatraj Chain ManR.W.D . Works Division 
190 Chandan Kaviraj AssistantDivisional Commissioner Office 
191 Chandar Oraon PeonAnimal Husbandary 
192 Chandra Mohan Mishra C. ClearkRoad Construction Department 
193 Chandra Mohan Sahu LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
194 Chandra Mohan Thakur CHAUKIDARWater Resources Department 
195 Chandra Shekhar Sharma Computer OperatorD.W.&S. Division, CHATRA 
196 Chandradeep Dubey AssistantInstitute of Animal Health & Production
197 Chandradeo Ranjan Joint RegistrarJoint Registrar Cooperative Societies 
198 Chandrashekhar Prasad Secretary to CommissionerDivisional Commissioner Office 
199 Chhotu Yadav ChaukidarDW&S Mech. Urban Division 
200 Chinta Devi PeonAdditional Director Geology 
201 Chitranjan Kishor PeonWater Resources Department 
202 Chumnu Tirkey TracerWater Resources Department 
203 Chunnu Sahu Pasu ParicharInstitute of Animal Health & Production 
204 Damar Bahadur Rana DaftariD. W. & S. Division Hatia Project 
205 Dashrath Kachchap PeonInstitute of Animal Health & Production 
206 Dashrath Rajak Head ClerkR.W.D . Works Division 
207 Dasrath Chaudhary Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
208 Daud Kandir Lower Division ClerkWater Resources Department 
209 David Tirkey TREASURE GUARDWater Resources Department 
210 Dayanand Pandit Peonwater w. division khunti 
211 Dayanand Paswan PeonNH DIVISION GUMLA 
212 Debendra Pathak Accounts OfficerRegional Deputy Director of Education Office 
213 Deepak Tudu JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
214 Deepak Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department
215 Deepak Kumar Lower Division ClerkWater Resource Department, Mechanical Division Camp 
216 Deepak Kumar Singh T. GardD. W. & S. Division Hatia Project 
217 Deewan Tabrez Khan CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
218 Deo Bihari Yadav Assistant EngineerR.W.D . Works Division 
219 Deo Charan Nayak Peonwater b division khunti 
220 Dev Ashish EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
221 Devashish Tirkey JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
222 Devnath Sahu PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
223 Dhananjay Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
224 Dhaneshwar Oraon JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
225 Dharm Roy Khalkho Telephone AttendantD. W. & S. Division Hatia Project 
226 Dharmendra Tantuwai PeonWater Resources Department 
227 Dharnidhar Prasad Singh UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
228 Dhiraj Ram JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
229 Dhiraj Kumar JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
230 Dhiraj Kumar Jha MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
231 Dhirendra Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
232 Dilip Nayak JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
233 Dilip Oraon JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
234 Dilip Kumar Dutta TracerWater Resources Department 
235 Dilip Kumar Gorai TracerWater Resources Department 
236 Dilip Kumar Pandey DriverMines and Geology 
237 Dilip Kumar Singh DRAFT MAN -IIDW&S Mech. Urban Division 
238 Dilkeshwar Sahu PeonInstitute of Animal Health & Production 
239 Dilkishor Bhagta Computer OperatorForest DivisionGauri Datt Mandaliya High School RIMS
240 Dinesh Chandra Mishra Divisional CommissionerDivisional Commissioner Office 
241 Dinesh Mahto JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
242 Dinesh Prasad C. ClearkR.W.D . Works Division 
243 Dineshwar Pandey Work SarkarD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
244 Dipak Munda PeonAnimal Husbandary 
245 Dipak Sahgal AccountantAnimal Husbandary 
246 Dr, Pratima Kumari Junior Research Officer Animal Husbandary 
247 Dukha Tanti DriverRoad Construction Department 
248 Durga Dutt Munda PeonIrrigation Division 
249 Durga Oraon DraftsmanRoad Construction Department 
250 Ealon Tirkey DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
251 Ekram Hussain Lower Division ClerkAnimal Husbandary 
252 Emmanuel R. Horo DRAFT MAN -IIRoad Construction Department 
253 Etwa Oraon Mali cum ChoukidarForest DivisionToto High School RIMS
254 Etwa Oraon PeonAnimal Husbandary 
255 Etwa Orawn PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
256 Fagu Lal CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
257 Falinder Dhan Peonwater w. division khunti 
258 Fateh Narayan Singh JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
259 Firoj Oraon DriverDIV. Commisioner Office 
260 Francis Nag PeonWater Ways Division Khunti 
261 Fulmani Gari PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
262 Gajendra Sahu PeonWater Resources Department 
263 Gandauri Devi ORDERLYMinor irrigation circle 
264 Ganesh Ram PeonAnimal Husbandary 
265 Ganga Nag DriverRoad Construction Department 
266 Ganga Sagar Thakur PeonWater Resources Department 
267 Gangi Kumari Artist Class-2Information & Public Relation Department 
268 Gautam Ram PeonAnimal Husbandary 
269 Gidyun Lakra Peonwater w. division khunti 
270 Girdhari Bhokta KhalasiR.W.D . Works Division 
271 Girja Singh PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
272 Gloria Tirkey PeonAgriculture and Sugarcane Department 
273 Gopal Mandal EXECUTIVE ENGINEERDivisional Commissioner Office 
274 Gopal Tiwari Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
275 Gulshan Mundu JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
276 Gur Sahay Prasad UNDER SECRETARYDivisional Commissioner Office 
277 Gurucharan Singh Munda ClerkWater Resources Department 
278 Hame Mardi Accounts ClerkRoad Construction Department 
279 Harakh Nath Sahu PeonWater Resources Department 
280 Harendera Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
281 Harendra Ram Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
282 Harendra Singh CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
283 Harihar Mahto Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
284 Harinandan Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
285 Harinath Mahto Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
286 Hemendra Nath Kundu GeologistMines and Geology 
287 Himanshu Kumar Accounts ClerkWater Resources Department 
288 Himanshu Shekhar Assistant EngineerBuilding Construction Circle 
289 Hriday Kumar Deputy DirectorDEPARTMENT OF PLANNING AND DEVELOPMENT 
290 Ignatia Ekka UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
291 Iliash Ansari DriverDivisional Commissioner Office 
292 Imran Khan DriverInstitute of Animal Health & Production 
293 Indra Kunwar PeonMines and Geology 
294 Indradeo Gope CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
295 Indrajit Sinha TYPISTAnimal Husbandary 
296 Ishan Kumar Singhdeo DriverWater Resources Department 
297 J.m.s. Munda JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
298 Jagarnath Oraon C. ClearkWater Resources Department 
299 Jagarnath Sao CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
300 Jagat Kumar STENOGRAPHER/TYPISTWater Resources Department 
301 Jagat Narayan Ram Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
302 Jagdev Singh PeonWater Resources Department 
303 Jagdish Mahato Chain ManWater Resources Department 
304 Jagdish Manjhi PeonWater Resources Department 
305 Jagpati Tuti DraftsmanDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
306 Jai Kishore Tiwary TYPISTDivisional Commissioner Office 
307 Jai Prakash Baraik junior engineerdw&sd Section Karra 
308 Jai Prakash Narayan SurveyorAdditional Director Geology 
309 Jai Ram Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
310 Jaideep Verma Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
311 Jairam Singh T. GardR.W.D . Works Division 
312 Jalil Ansari PeonInstitute of Animal Health & Production 
313 Jamuna Thakur KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
314 Janki Kachhap PeonInstitute of Animal Health & Production 
315 Jasim Ansari Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
316 Jay Prakash Mahto KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
317 Jay Sankar Prasad TREASURE GUARDRoad Construction Department 
318 Jaya Oraon PeonRoad Construction Department 
319 Jaydev Kumar Modi JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
320 Jeetan Uraon PeonAnimal Husbandary 
321 Jeetu Manjhi PeonWater Resources Department 
322 Jenet Bhagat Research Officer (T.B.)Institute of Animal Health & Production 
323 Jhaman Ram CHAUKIDARWater Resources Department 
324 Jidan Jaipal Horo PeonWater Ways Division Khunti 
325 Jit Nath Mishra PeonHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT LADY SCHOOL MEDICAL OFFICER S. CH. D. RANCHI
326 Jitendra Kumar Das Accounts ClerkWATER WAYS DIVISION 
327 Jitendra Kumar Srivastava DRAFT MAN -IIRoad Construction Department 
328 Jitendra Sharma UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
329 Joseph Tiru PeonWater Resources Department 
330 Junul Guria PeonWater Ways Division Khunti 
331 Junul Tuti GAURDwater w. division khunti 
332 Jyoti Bando PeonInformation & Public Relation Department 
333 Kali Oraon PeonWater Resources Department 
334 Kalicharan Rajwar UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
335 Kalindra Mishra Head ClerkAdditional Director Geology 
336 Kamalnath Munda JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
337 Kameshwar Parsad TREASURE GUARDWater Resources Department 
338 Kameshwar Prasad Yadav C. ClearkRoad Construction Department 
339 Kameshwar Kumar Pandey Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
340 Kamlesh Kumar Das Accounts ClerkMINOR IRRIGATION DIVISION,KODERMA 
341 Kamlesh Ram PeonWater Resources Department 
342 Kangali Pramanik Lower Division ClerkWater Resources Department 
343 Kanglu Manjhi PeonWater Resources Department 
344 Kaoshal Kishore AssistantRegional Transport Authority 
345 Kapindra Tiwari Assistant EngineerRoad Construction Department 
346 Karamchand Gope DriverRoad Construction Department 
347 Karampal Oraon PLOUGHMANAgriculture & sugarcane development dept 
348 Karmi Uraon CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
349 Kartik Bhagat ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
350 Kartik Chandra Dey JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
351 Kartik Chandra Mahali JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
352 Kartik Patar PeonWater Resources Department 
353 Kartik Singh Lower Division ClerkWater Resources Department 
354 Kashinath Goap PeonDesign Division, Minor Irrigation 
355 Kasim Ansari KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
356 Kaushal Prasad Sinha LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
357 Kedar Yadav KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
358 Khirodhar Manjhi PeonWater Resources Department 
359 Khirstochit Barla ASST. TEACHERrange education office, chatra+2 L.B.S. HIGH SCHOOL. BHANDRA LOHARDA
360 Khiru Oraon PeonDW&S Mech. Urban Division 
361 Khursheed Alam PeonWater Resources Department 
362 Kiran Jha Lower Division ClerkWater Resources Department 
363 Kiran Sharma C. ClearkRoad Construction Department 
364 Kishore Chandra Patel JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
365 Kishore Kumar Murmu JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
366 Kishori Singh CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
367 Krishana Angaria STENOGRAPHER/TYPISTwater w. division khunti 
368 Krishna Munda PeonAnimal Husbandary 
369 Krishna Chandra Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
370 Krishna Chandra Singh Deputy DirectorWater Resource Department, Mechanical Division CampKRISHNA CHANDRA SINGH
371 Krishna Mohan Singh Munda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
372 Krishna Pandey KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
373 Kritivas Hazam PeonIrrigation Division 
374 Kuldeep Kumar Minz Assistant EngineerR.W.D . Works Division 
375 Kuluwa Mahli PeonDivisional Commissioner Office 
376 Kumar Gourav C. ClearkR.W.D . Works Division 
377 Kumari Madhulay Rani CLERKAnimal Husbandary 
378 Kundal Kumar Assistant EngineerRoad Construction Department 
379 Kundan Kumar Pandey JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
380 Kundan Oraon Pasu ParicharInstitute of Animal Health & Production 
381 Kusum Devi PeonDivisional Commissioner Office 
382 Lachhu Munda PeonWater Resources Department 
383 Lachhu Oraon DRAFT MAN -IIRoad Construction Department 
384 Lakhan Sah KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
385 Lakshmi C. Prasad Assistant EngineerRoad Construction Department 
386 Lal Anuj Kumar Nath Shahdeo LAB ASSISTANTInstitute of Animal Health & Production 
387 Lal Babu Singh Truck KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
388 Lal Babu Singh Night GuardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
389 Lal Pari Devi CHAUKIDARAdditional Director Geology 
390 Lalan Singh UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
391 Lalit Kumar PeonDivisional Commissioner Office 
392 Lalita Lakra STENOGRAPHER/TYPISTDivisional Commissioner Office 
393 Lalita Oraon Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
394 Lalitadevi PeonRoad Construction Department 
395 Lalu Oraon PeonWater Resources Department 
396 Latika Mahto PeonWater Resources Department 
397 Laween Manjhi PeonWater Resources Department 
398 Laxman Kujur JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
399 Laxman Oraon KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
400 Laxman Oraon PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
401 Laxman Oraon ORDERLYD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
402 Laxman Singh CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
403 Laxmi Narayan Oraon JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
404 Leleshwar Singh CHAUKIDARWater Resources Department 
405 Lilu Oraon PeonDivisional Commissioner Office 
406 Loknath Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
407 Lorenstus Lugun KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
408 Lukus Horo PeonWater Ways Division Khunti 
409 Madan Lal Yadav T. GardWater Resources Department 
410 Madan Pandit MACHINE OPERATORR.W.D . Works Division 
411 Madheshwar Prasad CHAUKIDARExecutive Engineer, Building division 
412 Madhu Kumari CLERKAnimal Husbandary 
413 Madhu Toppo PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
414 Madhusudan Thakur TYPISTWater Resources Department 
415 Mahabir Bhandari CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
416 Mahabir Gope PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
417 Mahadeo Binha PeonAnimal Husbandary 
418 Mahadeo Oraon KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
419 Mahadeo Singh Munda PeonWater Resources Department 
420 Mahaveer Bhokta ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
421 Mahavir Nayak PeonDivisional Commissioner Office 
422 Mahendra Tirkey TracerDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
423 Mahendra Munda ORDERLYR.W.D . Works Division 
424 Mahendra Nayak SKILL ATTENDANTInstitute of Animal Health & Production 
425 Mahendra Prasad Sharma GeologistMines and Geology 
426 Mahendra Rai PeonAdditional Director Geology 
427 Mahesh Toppo JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
428 Mahesh Bhandari KhalasiR.W.D . Works Division 
429 Mahesh Kumar Bhushan JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
430 Mahesh Mahto PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
431 Maheswar Munda PeonWater Resources Department 
432 Maini Devi SWEEPARForest Division 
433 Mamta X-Ray TechnicianHEALTH DEPARTMENT 
434 Man Singh Soya TREASURE GUARDWater Resources Department 
435 Mangal Kachhap CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
436 Mangal Lakra Mali cum ChoukidarForest DivisionHinoo United School RIMS
437 Mangal Munda C. ClearkBuilding Construction Circle 
438 Mangal Toppo PeonRegional Deputy Director of Education Office 
439 Mangi Oraon Peonwater w. division khunti 
440 Mangra Mahto ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
441 Mangra Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
442 Mani Jha Bhushan Lower Division ClerkWater Resources Department 
443 Mani Munda PeonWater Ways Division Khunti 
444 Manik Sengari PeonDW&S Mech. Urban Division 
445 Manikant Paswan Sadasya Yatra PartyInformation & Public Relation Department 
446 Maniram Tirkey PeonWater Resources Department 
447 Manju Devi PeonAnimal Husbandary 
448 Mannat Kr. Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
449 Manohar Mahto JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
450 Manoj Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
451 Manoj Kumar EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
452 Manoj Kumar CLERKMines and Geology 
453 Manoj Kumar Upper Division ClerkInstitute of Animal Health & Production 
454 Manoj Kumar PeonDivisional Commissioner Office 
455 Manoj Kumar Baraik JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
456 Manoj Kumar Jaiswal Accounts ClerkWater Resources Department 
457 Manoj Kumar Pradhan JUNIOR ENGINEERKonar Canal Division 
458 Manoj Kumar Singh PeonR.W.D . Works Division 
459 Manoj Tigga Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
460 Manuel Ekka MechanicDW&S Mech. Urban Division 
461 Mariam Mundain Mali cum ChoukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
462 Markus Kuzur NIGHT GUARDInstitute of Animal Health & Production 
463 Martin Khes Store keeperInstitute of Animal Health & Production 
464 Md Halim T. GardWater Resources Department 
465 Md Qayum Ansari PeonWater Resources Department 
466 Md Sahboob KhalasiRoad Construction Department 
467 Md Sajid Hussain ChaukidarDW&S Mech. Urban Division
468 Md Shahjahan Ansari Assistant EngineerWater Resources Department 
469 Md. Akbar Imam JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
470 Md. Ali GAURDWater Resources Department 
471 Md. Fakruddin Laboratory AttendantBuilding Construction Division, Ranchi 
472 Md. Hasamul Haque Statistical SpecialistDivisional Commissioner Office 
473 Md. Ishlam PeonDivisional Commissioner Office 
474 Md. Jabeer KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
475 Md. Jamaheer PeonWATER WAYS DIVISION MANISH KUMAR
476 Md. Mustakim LAB ASSISTANTBuilding Construction Division, Ranchi 
477 Md. Shahid Akthar Hashmi C. ClearkWater Resources Department 
478 Md. Shamim PeonIrrigation Division 
479 Md. Shamim Akhter UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
480 Md.ali MechanicMines and Geology 
481 Md.kalam PeonAnimal Husbandary 
482 Md.moinuddin Khan Deputy Controller of AccountsFinance & Audit 
483 Meena Prasad CLERKMines and Geology 
484 Meghnath Singh KhalasiDW&S Mech. Urban Division 
485 Mikal Mangra Oraon C. ClearkMinor irrigation circle 
486 Mina Kumari Sinha ClerkAnimal Husbandary 
487 Mira Jha Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
488 Miraj Akhtar KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
489 Miss Mini Bando ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
490 Miss Munni Tirkey C. ClearkR.W.D . Works Division 
491 Mithila Devi PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
492 Mo. Usha Devi PeonMinor irrigation circle 
493 Mohammad Nasir Computer OperatorD. W. & S. Division Hatia Project 
494 Mohan KhalasiRoad Construction Department 
495 Mohan Lal Mandal Assistant EngineerD. W. & S. Division Hatia Project 
496 Mohan Manjhi T. GardWater Resources Department 
497 Mohan Singh DriverD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
498 Mohan Singh PeonRoad Construction Department 
499 Mohan Swansi ChaukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
500 Moin Ahmad CHAUKIDARWater Resources Department 
501 Moinuddin Khan Secretary to CommissionerDIV. Commisioner Office 
502 Moti Lal Mahto PeonAnimal Husbandary 
503 Motiur Rahman DriverInstitute of Animal Health & Production 
504 Mritunjay Kumar Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
505 Mukesh Bhagat PeonWater Resources Department 
506 Mukesh Kumar Computer OperatorRoad Construction Department 
507 Mukteshwar Lal C. ClearkRoad Construction Department 
508 Mukti Dungdung C. ClearkR.W.D . Works Division 
509 Mumtaj Ahmad Ansari PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
510 Mundrika Yadav CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
511 Munga Oraon KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
512 Munna Bahadur CHAUKIDARDW&S Mech. Urban Division 
513 Munna Matho PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
514 Munna Oraon PeonDepartment of Food,Public Distribution & Consumer Affairs 
515 Najeeb Ashraf TREASURE GUARDWATER WAYS DIVISION 
516 Namita Linda C. ClearkRoad Construction Department 
517 Nand Lal Das TracerR.W.D . Works Division 
518 Nand Lal Ram Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
519 Nandkishor Mahto GAURDDivisional Commissioner Office 
520 Narain Ram PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
521 Narayan Gope PeonAnimal Husbandary 
522 Narendra Gope C. ClearkWater Resources Department 
523 Narendra Kumar Data Entry OperatorDivisional Commissioner Office 
524 Narendra Kumar Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
525 Naresh Mahto Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
526 Narmdeshwar Pd. STENOGRAPHER/TYPISTDivisional Commissioner Office 
527 Narsingh Manjhi OrderlyD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
528 Naryan Ram CHAUKIDARAdditional Director Geology 
529 Nathu Oraon PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
530 Naveen Prabhat Kujur JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
531 Navin Kumar Chaudhary Work SarkarD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
532 Navin Kumar Singh C. ClearkBuilding Construction Circle 
533 Navneet Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
534 Nawal Kant CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
535 Nawal Kishore Singh KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
536 Neha Sinha Computer OperatorD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
537 Nehru Mahto Lower Division ClerkWater Resources Department 
538 Nelsan Kr.aind CHAUKIDARForest Division 
539 Newalal Mahto C. Clearkwater w. division khunti 
540 Nihar Topno Head ClerkWater Ways Division Khunti 
541 Nil Kamal Singh Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
542 Nilesh Kumar JUNIOR MECH. ENGINEERDW&S Mech. Urban Division 
543 Nilima Topno Singh Lower Division ClerkJoint Registrar Cooperative Societies 
544 Niranjan Sen TREASURE GUARDWater Resources Department 
545 Nirdosh Xalxo PeonExecutive Engineer, Building division 
546 Nirmal Gariwayal Ekka Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
547 Nirmal Kumar Singh Deputy Director(Drilling)Mines and Geology 
548 Nirmal Kumar Sinha AssistantDivisional Commissioner Office 
549 Nirmala Ray DirectorDivisional Commissioner Office
550 Nishi Kiran Verma Reserved Veterinary OfficerRegional Director Animal Husbandry office 
551 Nitesh Tiwary PeonDivisional Commissioner Office 
552 Nitish Ranjan JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
553 Nitu Singh Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
554 Nitya Nand Singh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
555 Niwas Kumar DriverR.W.D . Works Division 
556 Nutan Kumari Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi
557 Oargen Kishoriya DriverRegional Deputy Director of Education Office 
558 Om Prakash Deputy DirectorWater Resources Department 
559 P Kumar JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
560 Pahna Kachayap ORDERLYR.W.D . Works Division 
561 Pallavi C. ClearkWater Resources Department 
562 Pandav Kumar Pahan PeonWater Ways Division Khunti 
563 Pankaj Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
564 Pankaj Kumar Sinha UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
565 Pano Devi PeonDW&S Mech. Urban Division 
566 Pardeep Bhagat Technical AdvisorDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
567 Parna Lohar PeonAnimal Husbandary 
568 Parnu Orawn CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
569 Parsuram Prasad KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
570 Partho Singha Deb Computer OperatorDW&S Mech. Urban Division 
571 Patras Xess PeonRegional Deputy Director of Education Office 
572 Paulus Dhan PeonWater Resources Department 
573 Paulus Khalkho Peonwater w. division khunti 
574 Pela Ram Manjhi PeonWater Resources Department 
575 Polush Baraud PeonWater Resources Department 
576 Prabhat Kumar EXECUTIVE ENGINEERWater Resources Department 
577 Prabhat Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
578 Prabhat Kumar Pandey Junior Research Officer Institute of Animal Health & Production 
579 Prabhat Kumar Singh PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
580 Pradeep Kumar Chakarvorty DaftariD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
581 Pradeep Kumar Mahto Computer OperatorR.W.D . Works Division 
582 Pradeep Kumar Ram PeonRoad Construction Department 
583 Pradeep Ram PeonRoad Construction Department 
584 Pradip Kumar Gupta CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
585 Pradip Munda PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
586 Prakash Kujur CLERKR.W.D . Works Division 
587 Prakash Munda ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
588 Pramila Devi Lower Division ClerkWater Resources Department 
589 Pramod Bihari Giri Dy. DirectorWater Resources Department 
590 Pramod Kumar PeonBuilding Construction Circle 
591 Pramod Kumar KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
592 Pramudit Kullu PeonWater Resources Department 
593 Pran Shankar Oraon PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
594 Pratima Minz C. ClearkMinor irrigation circle 
595 Praveen Kumar ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
596 Praveen Ranjan Asst. ProgrammerREGISTRATION DEPARTMENT 
597 Pravin Pratap Singh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
598 Prem Chand Yadav KhalasiRoad Construction Department 
599 Prem Chandra Singh CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
600 Prithvi Nath Singh DriverRoad Construction Department 
601 Priynka Bharti AssistantDIV. Commisioner Office 
602 Puja Kumari Computer OperatorD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
603 Punam Rekha Khakha CLERKBuilding Construction Division, Ranchi 
604 Pyaran Nisha LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
605 Rabindra Das KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
606 Radha Devi PeonRoad Construction Department 
607 Radheshayam Sah DriverMines and Geology 
608 Raghvendra Kumar EXECUTIVE ENGINEERR.W.D . Works Division 
609 Rahul Srivastava Assistant EngineerD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
610 Raj Vimal JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
611 Raj Kishore Mahto PeonWater Resources Department 
612 Raj Kumar Jha PeonRoad Construction Department 
613 Raj Kumar Lal Zonal Malaria Officer,S.C. DIV.RanchiZonal Malaria Office,S.C.Division,Ranchi 
614 Raj Kumar Munda PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
615 Raj Kumar Nonia JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
616 Raj Narayan Sah MechanicInstitute of Animal Health & Production 
617 Raja Ram Shu PeonInstitute of Animal Health & Production 
618 Rajan Ram KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
619 Rajdeep Pd.gupta C. ClearkBuilding Construction Division, Ranchi 
620 Rajdeep Ram ORDERLYD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
621 Rajeev Kumar Accounts ClerkWATER WAYS DIVISIONH.E.C. High School, Dhurwa, Ranchi RIMS, RANCHI
622 Rajeev Ranjan Junior Research OfficerInstitute of Animal Health & Production 
623 Rajeev Ranjan Assistant EngineerWater Resources Department 
624 Rajeev Ranjan Bhagat Assistant EngineerWater Resources Department 
625 Rajendra Mahto PeonAnimal Husbandary 
626 Rajendra Prasad JUNIOR ENGINEERMINOR IRRIGATION DIVISION, SIMDEGA 
627 Rajendra Prasad KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
628 Rajendra Prasad Srivastav Assistant EngineerWater Resources Department 
629 Rajendra Uraon Lower Division ClerkWater Resources Department 
630 Rajesh Oraon JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
631 Rajesh Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
632 Rajesh Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
633 Rajesh Kumar Deputy DirectorDivisional Commissioner Office 
634 Rajesh Kumar Barwar Deputy SecretaryAgriculture & Sugarcane Development Dept 
635 Rajeshwar Singh KhalasiWater Resources Department 
636 Rajeshwer Ram KhalasiR.W.D . Works Division 
637 Rajiv Kumar Singh JUNIOR ACCOUNTS CLERKWater Resources Department 
638 Rajkishor Nayak JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
639 Rajkumar Das PeonRoad Construction Department 
640 Rajkumar Jha GAURDDIV. Commisioner Office 
641 Rajkumar Singh MACHINE OPERATORR.W.D . Works Division 
642 Rajkumar Vikram Singh AssistantDIV. Commisioner Office 
643 Rajni Oraon Mali cum ChoukidarD. W. & S. Division Hatia Project 
644 Rajni Pushpa Sinku Research Officer (G.D.)Institute of Animal Health & Production 
645 Raju Kispotta JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
646 Raju Oraon Lower Division ClerkInstitute of Animal Health & Production 
647 Raju Prasad DriverRoad Construction Department 
648 Raju Ram CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
649 Rakesh Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
650 Rakesh Roshan Panna GeologistMines and Geology 
651 Ram Pravesh Kumar CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
652 Ram Ayodhya Singh PeonR.W.D . Works Division 
653 Ram Bali Prasad DriverMinor irrigation circle 
654 Ram Brit Ram PeonDivisional Commissioner Office 
655 Ram Chandra Mahli KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
656 Ram Chandra Pandey KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
657 Ram Chandra Prasad TREASURE GUARDBuilding Construction Division, Ranchi 
658 Ram Chijh Ram PeonAnimal Husbandary 
659 Ram Janam Prasad Computer OperatorDDC Officeram lakhan singh yadav collegr ranchi
660 Ram Kishor Prasad Sharma Chain ManWater Resources Department 
661 Ram Kishor Singh Head ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
662 Ram Kishore Rai Work SarkarD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
663 Ram Kumar Singh DriverR.W.D . Works Division 
664 Ram Kumar Tiwary EXECUTIVE ENGINEERwater w. division khunti 
665 Ram Nandan Prasad CHAUKIDARBuilding Construction Circle 
666 Ram Naresh Pandit T. GardBuilding Construction Circle 
667 Ram Naresh Paswan JUNIOR ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
668 Ram Nath Lal UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
669 Ram Nawit Singh Head ClerkDW&S Mech. Urban Division 
670 Ram Prakash Sahu JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
671 Ram Prasad Ray PeonDivisional Commissioner Office 
672 Ram Prasad Singh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
673 Ram Pravesh Sahu Telephone AttendantD. W. & S. Division Hatia Project 
674 Ram Sagar Lal UPPER DIVISIONAL CLERKDivisional Commissioner Office 
675 Ram Sewak Mahto PeonWater Ways Division 
676 Ram Sunder Ram JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
677 Ram Tahal Ram DriverR.W.D . Works Division 
678 Rama Shankar Choursia DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
679 Ramakant Lal DriverAnimal Husbandary 
680 Ramanand Bhogta GAURDDivisional Commissioner Office 
681 Ramashraya Prasad C. ClearkBuilding Construction Circle 
682 Ramasray Yadav DriverAnimal Husbandary 
683 Rambhadra Jha CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
684 Ramchandra Safi Accounts ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
685 Ramdeo Mahto DriverR.W.D . Works Division 
686 Ramdev Oraon KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
687 Ramdhan Singh Munda C. ClearkWater Resources Department 
688 Ramdinesh Mishra PeonWater Resources Department 
689 Ramesh Kumar Singh PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
690 Ramesh Pd Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
691 Ramesh Ram DriverDivisional Commissioner Office 
692 Ramesh Sharma Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
693 Rameshwar Swansi PeonAnimal Husbandary 
694 Rameshwer Singh KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
695 Ramjee DriverD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
696 Ramjee Pd. Gupta CashierD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
697 Ramji Ram DriverRoad Construction Department 
698 Ramji Tiwari PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
699 Ramkumar Munda StorekeeperD. W. & S. Division Hatia Project 
700 Ramkumar Oraon JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
701 Ramnandan Prasad ORDERLYD.W&S Division 
702 Ramni Devi PeonWater Resources Department 
703 Ramod Narayan Jha DY RegistrarJoint Registrar Cooperative Societies 
704 Ran Vijay Kumar SupervisorSoil Conservation Department 
705 Rana Samarat AssistantDivisional Commissioner Office 
706 Ranjana Devi PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
707 Ranjeet Kumar Sah JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
708 Ranjit Binha TREASURE GUARDRoad Construction Department 
709 Ranjit Kr. C. ClearkRoad Construction Department 
710 Ranjit Nayak PeonInstitute of Animal Health & Production 
711 Ranjit Roy LAB ATTENDENTInstitute of Animal Health & Production 
712 Ranjit Singh Munda PeonWater Resources Department 
713 Ratan Deep Mahto STENOGRAPHER/TYPISTDIV. Commisioner Office 
714 Ratan Kumar Kanth C. ClearkMinor irrigation circle 
715 Rathuwa Munda CHAUKIDARDW&S Mech. Urban Division 
716 Ratna Devi PeonWater Resources Department 
717 Ratnakar Munda PeonWater Ways Division Khunti 
718 Ratnesh Kumar Sinha GeologistAdditional Director Geology 
719 Ratnu Mochi DaftariD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
720 Ratu Manjhi TREASURE GUARDWater Resources Department 
721 Ravi Kant TREASURE GUARDR.W.D . Works Division 
722 Ravi Lakra Assistant EngineerWater Resources Department 
723 Ravi Oraon Lower Division ClerkWater Resources Department 
724 Ravi Kumar CLERKJoint Registrar Cooperative Societies
725 Ravi Singh Munda PeonWater Resources Department 
726 Ravindar Singh PeonWater Resources Department 
727 Ravinder Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
728 Ravindra Kumar JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
729 Ravindra Kumar Verma JUNIOR ENGINEERDesign Division, Minor Irrigation 
730 Rawel Horo JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
731 Reena Lower Division ClerkDIV. Commisioner Office 
732 Reeta Mehta Computer OperatorDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
733 Regina Fulmani Topno ClerkWater Ways Division Khunti
734 Rekha Devi PeonDivisional Commissioner Office 
735 Renu Kachhap ClerkHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT Zonal Malaria Office Ranchi
736 Renu Devi PeonWater Resources Department 
737 Ridhima Sikha ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
738 Rita Devi TracerR.W.D . Works Division 
739 Romola Kandulna Head ClerkAgriculture & sugarcane development dept 
740 Rupa Verma UPPER DIVISIONAL CLERKD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
741 Rushu Munda PeonWater Resources Department 
742 S. Shaukat Ali Work SarkarD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
743 S.s.pandit Assistant EngineerExecutive Engineer, Building division 
744 Sadanand Kherwar TREASURE GUARDWater Resources Department 
745 Sadanand Choudhary KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
746 Sadanand Rajak JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
747 Sadhu Gope KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
748 Sagiya Oraon PeonDivisional Commissioner Office 
749 Sahdeo Oraon PeonDIV. Commisioner Office 
750 Sahdeo Sah MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
751 Sahdev Ram AssistantWater Resources Department 
752 Saheb Prasad DirectorDIV. Commisioner Office
753 Sahid Ansari TracerDW&S Mech. Urban Division 
754 Sailen Singh MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
755 Salkhu Mahto CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
756 Sam Singh Munda PeonWater Resources Department 
757 Sambhu Nath Das C. ClearkRoad Construction Department 
758 Sambhu Sharan Singh JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
759 Samima Bano Media Sahayak Institute of Animal Health & Production 
760 Sandeep Lakra PeonAnimal Husbandary 
761 Sandhya Gupta Divisional Deputy Director(FOOD)South Chotanagpur division 
762 Sandhya Shikha Nag Accounts ClerkRoad Construction Department 
763 Sanika Munda Tresur GurdWater Ways Division Khunti 
764 Sanjay Hansdak JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
765 Sanjay Kr. Verma PeonDivisional Commissioner Office 
766 Sanjay Kumar Accounts ClerkWater Resources Department 
767 Sanjay Kumar ClerkAnimal Husbandary 
768 Sanjay Kumar Accounts ClerkDW&S Mech. Urban Division 
769 Sanjay Kumar Nayak OrderlyInformation & Public Relation Department 
770 Sanjay Kumar Sinha EXECUTIVE ENGINEERRoad Construction Department 
771 Sanjay Kumar Verma KhalasiAdditional Director Geology 
772 Sanjeev Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
773 Sanjeev Sharma Statistical ComputerDivisional Commissioner Office 
774 Sanjit Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
775 Sanjit S. Lakra UNDER SECRETARYDivisional Commissioner Office 
776 Sanjiwan Oraon T. GardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
777 Sanjvir Night GuardD. W. & S. Division Hatia Project 
778 Sankat Mochan Tiwari Media Sahayak Institute of Animal Health & Production 
779 Sant Kumar STENOGRAPHER/TYPISTD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
780 Santosh Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
781 Santosh Kumar JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
782 Santosh Kacchap KhalasiRoad Construction Department 
783 Santosh Kr Gupta MACHINE OPERATORR.W.D . Works Division 
784 Santosh Kujur Accounts ClerkRoad Construction Department 
785 Santosh Kumar Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
786 Sarada Devi PeonRoad Construction Department 
787 Saradhanand Gidh JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
788 Saraswati Devi UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
789 Sarita Kumari Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
790 Sarita Khesh ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
791 Saro Devi PeonJoint Registrar Cooperative Societies 
792 Saroj Bela Minz TracerBuilding Construction Division, Ranchi 
793 Saroj Dubey ClerkInstitute of Animal Health & Production 
794 Saroj Kr. Mukherjee PeonAnimal Husbandary 
795 Sarojini Ekka Lower Division ClerkWater Resources Department 
796 Sarvesh Sinha Kumar TREASURE GUARDWater Resources Department 
797 Sarvindra Kumar PeonAnimal Husbandary 
798 Satish Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
799 Satish Chandra Mahto T. GardWater Resources Department 
800 Satish Kumar Mishra C. ClearkR.W.D . Works Division 
801 Satish Ram CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
802 Satua Munda KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
803 Satyendra Kumar Singh Telephone AttendantD. W. & S. Division Hatia Project 
804 Satyendra Singh Munda Lower Division Clerkwater w. division khunti 
805 Savina Lakra PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
806 Sawan Oraon PeonR.W.D . Works Division 
807 Sawna Oraon PeonRoad Construction Department 
808 Sayun Ekka DRAFT MAN -IID.W.& S division Hatia project 
809 Sena Prasad PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
810 Sevak Sahu PeonWater Resources Department 
811 Shahab Anwar UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
812 Shahid Imam Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
813 Shailendra Mohan Dubey CLERKRoad Construction Department 
814 Shailesh Kumar DriverD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
815 Shakuntala Devi PeonR.W.D . Works Division 
816 Shaligram Singh PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
817 Shalikram Munda CHAUKIDARDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
818 Shambhu Nath Prasad Accounts ClerkWater Resources Department 
819 Shambhu Ram Verma PeonDivisional Commissioner Office 
820 Shambhunath Kuwar DriverMINOR IRRIGATION DESIGN AND MONITORING 
821 Shanicharwa Oraon Night GuardInstitute of Animal Health & Production 
822 Shankar Das Superintending EngineerDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
823 Shankar Gosai DriverDW&S Mech. Urban Division 
824 Shankar Kumar Choudhary PLOUGHMANAnimal Husbandary 
825 Shankar Kumar Lakra C. ClearkR.W.D . Works Division 
826 Shankar Tirki Chain ManWater Resources Department 
827 Shanti Devi PeonWater Resources Department 
828 Shanti Kachchap PeonAnimal Husbandary 
829 Sharad Chandra Mahto MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
830 Sharad Kr. Sinha Deputy DirectorMines and Geology 
831 Shashi Bhusan Kumar PeonRoad Construction Department 
832 Shashi Kant Sharma PeonIrrigation Mechanical Circle Ranchi (WRD) 
833 Shashi Kant Sharma ClerkWater Resources Department 
834 Shashi Shekhar Singh EXECUTIVE ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
835 Shashi Shekhar Thakur KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
836 Sheo Kumar PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
837 Sheo Kumar Verma Junior Research Officer Institute of Animal Health & Production 
838 Sheweta Thakur Accounts ClerkRoad Construction Department 
839 Shia Shankar Prasad DriverRoad Construction Department 
840 Shishir Kumar Suresh Kerketta TREASURE GUARDWater Resources Department 
841 Shiv Chandra Ray StorekeeperWater Resources Department 
842 Shiv Kr. Manjhi TREASURE GUARDWater Resources Department 
843 Shiv Kumar Yadav DriverBuilding Construction Divison,Chatra 
844 Shiv Narayan Ram DaftariRoad Construction Department 
845 Shiv Pujan Singh Munda TYPISTWater Resources Department 
846 Shiv Shankar Oraon Night GuardWater Resources Department 
847 Shiv Shankar Sahu JUNIOR ENGINEERBuilding Construction Circle 
848 Shiv Shanker Oahdar TREASURE GUARDWater Resources Department 
849 Shivajee Uraon PeonWater Resources Department 
850 Shivjee Tiwari JUNIOR ENGINEERD. W. & S. Division Hatia Project 
851 Shivji Prasad PeonAnimal Husbandary 
852 Shivpujan Singh OrderlyAgriculture & sugarcane development dept 
853 Shravan Kumar Thakur Computer OperatorRoad Construction Department 
854 Shrawan Sai Divisional CommissionerDivisional Commissioner Office 
855 Shubhra Verma Divisional CommissionerDivisional Commissioner Office 
856 Shushil Kumar Paswan PeonD. W. & S. Division Hatia Project
857 Shweta JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
858 Shyam Kishor Yadav Assistant EngineerDW&S Mech. Urban Division 
859 Shyam Mandal JUNIOR MECH. ENGINEERRoad Construction Department 
860 Shyam Nandan Pd. Vidyarthi GeologistMines and Geology 
861 Shyam Nath Yadav PlumberD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
862 Shyamal Kumar JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
863 Sibu Munda PeonAnimal Husbandary 
864 Sikander Orawan JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
865 Simon Kispotta TYPISTR.W.D . Works Division 
866 Siru Marandi JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
867 Sita Kumari Data Entry OperatorDivisional Commissioner Office 
868 Sitaram ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
869 Smt. Nilu Marandi C. ClearkRoad Construction Department 
870 Sohan Oroan PeonWater Resources Department 
871 Sohar Mahato PeonRoad Construction Department 
872 Sohrai Oraon CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
873 Solha Oraon KhalasiR.W.D . Works Division 
874 Soma Oraon CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
875 Somara Oraon PeonRoad Construction Department 
876 Somari Devi PeonRoad Construction Department 
877 Somaru Paswan PeonAnimal Husbandary 
878 Somary Devi PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
879 Somera Oraon PeonDW&S Mech. Urban Division 
880 Somnath Dutta Computer OperatorDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
881 Somnath Mahato PeonRoad Construction Department 
882 Somnath Mahto JUNIOR ACCOUNTS CLERKRoad Construction Department 
883 Somra Gadi KhalasiMines and Geology 
884 Sonaram Mahto PeonAnimal Husbandary 
885 Soni Kumari Lower Division ClerkWater Resources Department Nageshwar Ohdar
886 Sonu Kumar Lower Division ClerkWater Resources Department 
887 Sorjesh Oraon PeonR.W.D . Works Division 
888 Sri Avinash Kumar Sahu Lower Division ClerkDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
889 Sri Sanjay Kumar District CoordinatorD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
890 Srikesh Sinku Assistant EngineerWater Resources Department 
891 Srimati Munni Devi PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
892 Sriniwas Mishra Accounts ClerkRoad Construction Department 
893 Sriram Munda PeonAnimal Husbandary 
894 Subedar Oraon CHAUKIDARForest Division 
895 Subhash Chandra Prasad Head ClerkInstitute of Animal Health & Production 
896 Subhash Kachhap PeonWater Resources Department 
897 Subodh Kumar ClerkInstitute of Animal Health & Production 
898 Subodh Kumar Poddar CLERKWater Resources Department 
899 Subodh Kumar Sharma UPPER DIVISIONAL CLERKD. W. & S. Division Hatia Project 
900 Sudarshan Kumar JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
901 Sudarshan Sharma CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
902 Sudarshan Singh CHAUKIDARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
903 Sudhir Kullu DriverAgriculture & sugarcane development dept 
904 Sudhir Kumar SupervisorInstitute of Animal Health & Production 
905 Sudhir Kumar Thakur JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
906 Suger Bage StorekeeperWater Resources Department 
907 Sugia Urain PeonAnimal Husbandary 
908 Sujeet Kumar ORDERLYMines and Geology 
909 Sukara Oraon PeonBuilding Construction Circle 
910 Sukdev Mani Singh Accounts ClerkWater Resources Department 
911 Sukh Deo Mahto PeonWater Resources Department 
912 Sukh Ram Singh Munda Peonwater w. division khunti 
913 Sukhdeo Manjhi PeonWater Ways Division Khunti 
914 Sukhman Tirkey PeonAnimal Husbandary 
915 Suklal Munda KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
916 Sukra Munda JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
917 Suleman Tirkey KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
918 Sulochani Devi PeonWater Resources Department 
919 Suman Kerketta PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
920 Suman Shekhar Assistant EngineerRoad Construction Department 
921 Suman Kumar Lower Division ClerkDW&S Mech. Urban Division 
922 Sumanjan Kumar JUNIOR ACCOUNTS CLERKDRINKING WATER & SANITATION DIVISION 
923 Sumit Khalkho Lower Division ClerkWater Resources Department 
924 Sumit Kumar Assistant EngineerD. W. & S. Division Hatia Project 
925 Sumitra Oraon CLERKHEALTH AND FAMILY WELFARE DEPARTMENT LADY SCHOOL MEDICAL OFFICER S.CH. RANCHI
926 Sundhar Nath Ganjhu KhalasiD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
927 Sunil Kerai JUNIOR MECH. ENGINEERWater Resources Department 
928 Sunil Khalkho PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
929 Sunil Kumar Assistant EngineerRoad Construction Department 
930 Sunil Kumar Choudhary OrderlyD. W. & S. Division Hatia Project 
931 Sunil Kumar Mahli Lower Division ClerkD. W. & S. Division Hatia Project 
932 Sunil Ram SWEEPARD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
933 Sunita Kumari Accounts ClerkRoad Construction Department 
934 Suniti Lakra HEAD CLERK CUM CASHIERInformation & Public Relation Department 
935 Suraj Kumar StorekeeperIndustries Department, Pilot project centre 
936 Suraj Kumar PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
937 Surender Pd. Accounts ClerkBuilding Construction Division, Ranchi 
938 Surendra Kr Sinha Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
939 Surendra Nath Pathak Senior AuditorJoint Registrar Cooperative Societies 
940 Surendra Saw PeonAnimal Husbandary 
941 Suresh C. Mahto DRAFT MAN -IIR.W.D . Works Division 
942 Suresh Kumar Mistri PeonRegional Deputy Director of Education Office 
943 Suresh Kumar Parmar DriverBuilding Construction Circle 
944 Suresh Kumar Singh PeonDivisional Commissioner Office 
945 Suresh Kumar Singh KhalasiRoad Construction Department 
946 Suresh Oraon Night GuardD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
947 Suresh Orawn Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
948 Suresh Tigga JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
949 Surya Deo Oraon UPPER DIVISIONAL CLERKDW&S Mech. Urban Division 
950 Sushil Topno SECRETARIATE ASSISTANTDivisional Commissioner Office 
951 Sushil Dutta Assistance ClerkAnimal Husbandary 
952 Sushil Kujur ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
953 Sushil Kumar Paswan JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
954 Tapeshwar Pandit PeonDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
955 Taran Singh DirectorInstitute of Animal Health & Production 
956 Tarashankar Mahto TracerWater Resources Department 
957 Tarkeleng Dungdung UPPER DIVISIONAL CLERKDrinking Water & Sanitation Mechanical Circle Ranchi 
958 Tarkeshwar Tiwary Sadasya Mode MandaliInformation & Public Relation Department 
959 Tarun Kumar PeonRoad Construction Department 
960 Tejua Oraon KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
961 Teresa Kachchap PeonAnimal Husbandary 
962 Thakur Pankaj Kumar Accounts ClerkWater Resources Department 
963 Thomas Oraon StorekeeperWater Resources Department 
964 Tijendra Ganjhu PeonWater Resources Department 
965 Tinku Kujur PeonWater Resources Department 
966 Toufik Khan PeonWater Resources Department 
967 Tribhuwan Mistri PeonDIV. Commisioner Office 
968 Triloki Singh JUNIOR ENGINEERwater w. division khunti 
969 Uday Narayan Singh PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
970 Uday Prakash Jha Work SarkarD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
971 Uday Shankar Singh Choudhary JUNIOR ENGINEERExecutive Engineer, Building division 
972 Udhab Mahto MACHINE OPERATORD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
973 Uma Kant Pandey Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
974 Uma Kant Singh PeonAnimal Husbandary 
975 Umesh Chandra Jha CHAUKIDARD. W. & S. Division Hatia Project 
976 Umesh Chaudhari PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
977 Umesh Ku Singh DriverRoad Construction Department 
978 Umesh Kumar JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
979 Umesh Mishra TREASURE GUARDMinor irrigation circle 
980 Umesh Pd. Verma Chain ManMINOR IRRIGATION DIVISION,KODERMA 
981 Umesh Prasad DriverR.W.D . Works Division 
982 Umesh Prasad Sinha JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
983 Umesh Verma JUNIOR ENGINEERWater Resources Department 
984 Upender Kr. Srivastav Accounts ClerkR.W.D . Works Division 
985 Urmila Devi PeonDW&S Mech. Urban Division 
986 Usha Devi KhalasiRoad Construction Department 
987 Vasist Choudhary CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
988 Vibha Kumari Sinha Reserved Veterinary OfficerRegional Director Animal Husbandry office SUNIL KUMAR
989 Vickey Kumar Ram PeonD.W&S Division 
990 Vidya Nandan Vidyarthi X-Ray TechnicianHEALTH DEPARTMENT 
991 Vidya Sagar Ojha GAURDDivisional Commissioner Office 
992 Vidyabhushan Karn SECTION OFFICERDivisional Commissioner Office 
993 Vijay Kumar JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
994 Vijay Kumar AssistantDivisional Commissioner Office 
995 Vijay Kumar DriverRoad Construction Department 
996 Vijay Kumar Computer OperatorDivisional Commissioner Office 
997 Vijay Kumar Choudhary Assistant EngineerWater Resources Department 
998 Vijay Kumar Pandey KhalasiD. W. & S. Division Hatia Project 
999 Vijay Kumar Singh T. GardD. W. & S. Division Hatia Project 
1000 Vijay Kumar Singh Research Officer (B.P.)Institute of Animal Health & Production 
1001 Vijay Kumar Srivastava DriverAdditional Director Geology 
1002 Vijay Kumar Tiwary Night GuardD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
1003 Vijay Linda ClerkRegional Deputy Director of Education Office 
1004 Vijay Prasad PeonBuilding Construction Division, Ranchi 
1005 Vijay Prasad Singh DriverDW&S Mech. Urban Division 
1006 Vijay Ram PeonD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
1007 Vijay Sharma KhalasiD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
1008 Vikas Karmkar Data Entry OperatorDistrict Malaria office, simdega Diatrict Malaria office, simdega
1009 Vikas Tirky Lower Division ClerkCDPO 
1010 Vikash Oraon PeonD. W. & S. Division Hatia Project 
1011 Vikrant Kumar Accounts ClerkRoad Construction Department 
1012 Vimal Kachhap PeonD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
1013 Vimla Devi PeonWater Ways Division Khunti
1014 Vimla Devi PeonMines and Geology 
1015 Vinay Kumar Singh CHAUKIDARR.W.D . Works Division 
1016 Vinit Kumar Singh JUNIOR ENGINEERRoad Construction Department 
1017 Vinktesh Prasad Singh GeologistMines and Geology 
1018 Vinod Kr.chandra DRAFT MAN -IIWater Resources Department 
1019 Vinod Kumar Senior AuditorJoint Registrar Cooperative Societies 
1020 Vinod Kumar Singh JUNIOR ENGINEERD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
1021 Vinod Narayan Night GuardInstitute of Animal Health & Production 
1022 Virendra Choudhary CHAIN MANAdditional Director Geology 
1023 Virendra Singh DriverWater Resources Department 
1024 Vishal Asthana Lower Division ClerkWater Resources Department 
1025 Vishawnath Manjhi PeonWater Resources Department 
1026 Vishwakarma Hessa T. GardDW&S Mech. Urban Division 
1027 Vishwanath Mahto PeonDW&S Mech. Urban Division 
1028 Vishwanath Manjhi PeonWater Resources Department 
1029 Visnu Uraon PeonR.W.D . Works Division 
1030 Vivek Kumar JUNIOR MECH. ENGINEERDW&S Mech. Urban Division 
1031 Widow Md. Ashma Khatoon FrashBuilding Construction Circle 
1032 Wilsan Bodra Accounts Clerkwater w. division khunti 
1033 Yaduvansh Nirala DraftsmanD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
1034 Yagya Narayan Pandey JUNIOR ENGINEERR.W.D . Works Division 
1035 Yamuna Singh Assistant EngineerD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
1036 Yasoda Devi PeonDW&S Mech. Urban Division 
1037 Yogendra Prasad Rai Research Officer (Q.C.)Road Construction Department 
1038 Yugal Kishor Ray UPPER DIVISIONAL CLERKD.W & S Division Ranchi West Ranchi 
1039 Yugul Mahto DriverR.W.D . Works Division 
1040 Yuwraj Kumar Lower Division ClerkD.W & S Division Ranchi East Ranchi 
1041 Zeenat Perween Lower Division ClerkWater Resources Department